DİSİPLİN DEĞİL NEFRET SAĞLIYORSUNUZ...

disiplin-ve-ofke

Değerli arkadaşlarım

Askerliğin olmazsa olmazı DİSİPLİN’in tarifinde “Astın ve üstün hukukuna riayet “ ilkesi vardır. Peki, disiplin deyince akıllarına personeli sudan sebeplerle cezalandırmak gelenlerin hakikaten disiplin sağladıklarını düşünebilir misiniz? Ben, meslek hayatımda istisnalar dışında amirlerin personelinin moral motivasyonunun yüksek tutarak disiplini sağlamayı amaçladıklarını görmedim.

Disiplin doğru davranış, kurallara riayet, bireysel hareket etme yeteneğinin kazanılması ve kullanılması gibi tanımlanmasına rağmen çağdışı klasik disiplin anlayışında ceza baskısı ile sindirilen personelin disiplinli olduğu düşünülmüştür, böyle olsaydı disiplin sağlanırdı, bugün dünyanın en disiplinli ordusu dediğimiz TSK'nin bu özelliği özellikle ast rütbedeki personelin ceza korkusu ile sindirilmesinden değil, personelinin vatan sevgisinden kaynaklanmaktadır.

Bir kimsenin kişiliğini değiştiremezsiniz bu onun doğasıdır, ancak kişiliği şekillendirebilirsiniz. Bunun yolu davranışlarda astlarınıza örnek olarak ve sevgi ile disiplini sağlanmanız mümkündür.

Hiç kimse suçun cezasız kalmasını talep etmemektedir, karşı olunan husus cezanın keyfiyeti ve disiplini sağlama bahanesi ile ego tatmininde cezanın baskı aracı olarak kullanılmasıdır.

1930 yılındaki sosyal şartlara göre hazırlanmış bir ceza yasası disiplinin temini ve suçun caydırıcı olmasını sağlamaktan uzaktır.

Ucube bir askeri ceza yasasına dayanılarak çıkarılan Disiplin Ceza Kanunu ve disiplin suçları yönetmeliğinde 2000' li yıllarda değişiklik yapılmasına rağmen ön yargıların terk edilmediğini görüyoruz.

Bir insanlık suçu olan ve AİHM tarafından “Şahsi Hürriyet ancak hakim kararı ile kısıtlanabilir” gerekçesi ile Türkiye’nin mahkum edilmesi, göz ve oda hapsi konusunda açılan her davanın tazminatla sonuçlanması üzerine bu kez As.Ceza Kanunu Md.171' deki cetvelde belirtilen MAAŞ KESİM CEZALARI uygulanmaya başladığını öğrenmiş bulunuyoruz.

Personele insanca yaklaşımla üstün moral motivasyonu sağlanarak disiplinin tesisi yerine "AİHM'ne başvuruyorsunuz öyle mi? O zaman buyurun maaş katı cezasını" demenin yanlışını, adaletsizliğini ve doğuracağı huzursuzlukları bir kez daha hatırlatıyoruz.

NATO ordularında amir yetkisi ile hapis kararları yoktur, orada da maaş katı cezası uygulanmaktadır; ancak bir er ve erbaşın Türk assubayından fazla maaş aldığını düşünürseniz bu aile bütçesinde yıkım yaratmaz insani bir ceza olarak uygulamaya hak verirsiniz, bizde yoksulluk sınırında maaş alan bir personele maaş katı cezası verirseniz disiplin değil nefret sağlarsınız.

Ego tatmininden uzak gerçek anlamda suçun karşılığında ceza verilmeyecek midir? Elbette verilebilecektir, ama maaş kesim cezasından önce personelin insan onuruna uygun bir yaşamını sağlayacak maaş almasını temin edin sonra cezalandırmayı düşünün, bu kadar ağır görev koşullarına ve sorumluluklarına rağmen büro memurları ile aynı statüde göreve başlatılan, hak ettiği maaşı, tazminatları alamayan personel zaten her an cezalandırılmış olmaktadır. Sadece cezalandırmak yerine personelin haklarını korumak da bir komutan,bir amir olarak sizlerin görevidir, bunu yapmaz sadece sindirme amaçlı ceza verirseniz bu sizin acizliğinizin işaretidir...

Diğer bir husus hukukun temel prensiplerinden olan “Yasada açıkça belirtilmemiş hiçbir fiil suç sayılamaz ve bu yüzden ceza verilemez” ilkesinin ihlal edilmesidir.

Nasıl ki askeri ceza ve disiplin mahkemeleri kanununda suçlar belirtilmişse disiplin amirinin vereceği cezaların suçlarının tanımlanması mutlaka sağlanarak hukuksuzluk önlenmelidir. Yan baktın ceza, çamura bastın ceza, selam verirken elini yapıştırmadın ceza, bunu bilmek zorundaydın ceza, neden bilgiçlik taslıyorsun ceza uygulaması Uganda ordusunda bile yoktur...

Bir amir göreve 5 dakika geç gelen personeline uyarıda bile bulunmazken bir başka amir bu yüzden cezalandırmayı tercih edebilmektedir.

Disiplinin temini hususunda size çarpıcı bir örnek sunmak istiyorum, bu olay yaşanmıştır. Göreve 7 dakika geç gelen bir albay bir üsteğmen, bir başçavuş nizamiyede tümen komutanı ile karşılaşırlar, albay selam vererek geçer komutan albayım neden geç kaldınız diye sormaz sorsa bile uyarı dışında albaya ceza verme yetkisi yoktur. Üsteğmenle başçavuş da selam vererek geçmek isterken komutan tarafından durdurulur. Üsteğmene "Sen nasıl bir subaysın? Astlarına örnek olman gerekiyor bir daha tekerrür ederse seni içeriye tıkarım, şimdi marş,marş görevinin başına" diyerek uyarır. Sıra başçavuşa gelmiştir; "Saatin kaç, mesai başladı keyfiniz yeni mi yerine geldi?" sorusuna yanıt vermesini beklemeden "Astsubayım 7 dakika geç kaldın 7 gün gir içeri aklın başına gelsin" diyerek padişah fermanı gibi iki dudak arasından çıkan sözle başçavuş 7 gün cezalandırılır, üstelik göreve geç gelmesinde haklı nedeni vardır, komutan konutu önündeki inzibat ile köşkteki er tartışırlarken yoldan geçen başçavuş 211 sayılı yasanın kendisine verdiği yetki ve görevle olaya müdahale ettiğinden geç kalmıştır, bunu açıklama fırsatı bile verilmemiş aynı suçu işleyen 3 personel üç ayrı muameleye tabi tutulmuştur !..

171 sayılı cetvelde kimin kime ne tür ceza vereceği belirtilmiştir. Burada aynı suçu işleyenlere amirlerinin yetkileri ve suç işleyenlerin rütbeleri farklı olduğundan aynı ceza verilememektedir

Söyler misiniz, bunun neresi disiplin neresi adalettir? Astlarınıza bir de insanca davranmayı deneyin, göreceksiniz ki size olan sevgi göreve olan bağlılık artacaktır. Unutmayın adalet birgün herkese gerekecektir.

Saygılarımla.

Ögeyi Oylayın
(44 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#7 Hüseyin ÇETİN 08-07-2012 17:11
DİSİPLİN DEĞİL MOBBİNG UYGULADINIZ, NEFRET KAZANDINIZ.
Silahlı Kuvvetlerde Disiplinin tarifi İç Hz.k.nunu ve As.Cz.K.nununda “ Ast’ın ve üst’ün hukukuna riayet etmektir “ diye tanımlanmıştır ve doğru bir tanımlamadır. Ancak uygulamalarda Disiplin hep ast üzerinde uygulanmakta, ast baskı altında tutulmakta ve ast mağdur edilmektedir. Tek taraflı disiplin disiplin değildir, bunun adı nefrettir, bunun adı MOBBİNG’dir. Amir tarafsız ve adil olursa disiplin temin edilmiş olur. Görevdeyken TSK. Dayanışma vakfı, Mehmetçik Vakfı ve MSB. Öğrenci yurtlarına gönüllük esasına göre maaşımızdan kesinti yapılması için emirler yayımlanmıştır. Gönüllülük esası baskı esasına dönüşmüştür, kesinti yapılması için belge doldurmayan ast’lara üstler tarafından MOBBİNG uygulanmıştır. Şahsen kendim bir Tuğgeneralin baskısına maruz kaldım tam 30 dk. ( O general şimdi SİLİVRİ’de ) Baskı altında tutuldum, şimdi bunun adı disiplin mi oluyor, amirlik görevini kötüye kullanan bu general ve benzeri diğerleri sadece nefretimi kazandılar. Ast’lardan zorla para almakla mı disiplin sağlanıyor. Bizlere uyguladıkları baskıyı evlerinde eşlerine ve çocuklarına uygulasınlar ve sonucuna baksınlar, nefret mi kazanmışlar, sevgi mi? Bu tür uygulamalar ile disiplinin sağlanamayacağını bilmeyen zihniyetten komutan ve amir olmaz, bizlerin nefretlerini kazandılar, çok sevdiğimiz Silahlı Kuvvetlerden küs ayrılmamıza neden oldular. Silahlı Kuvvetlerdeki disiplin yalnızca üst’ün hukukuna riayeti gerektiriyor, ast’a insan ve personel gözüyle bakılmıyor. Disiplini taraflı uygulayan bu zihniyet 1980 yılı sonrasında Silahlı Kuvvetleri ikiye bölmüştür, MEMNUN ve GAYRİ MEMNUN KESİM olarak. Yaptırım ve uygulamalara doğru pencereden bakılınca Dünyanın en güçlü ordusumuyuz kendileri cevaplandırsınlar. Elmanın içine kurt girdi için için çürümesini kendileri istediler, Vatana Millete hayırlı Olsun.
Alıntı
#6 AKALP 07-07-2012 20:09
Askeri ceza yasasına göre disiplin amirinin verdiği cezaya itiraz yürütmeyi durdurmuyor. Yine yasaya göre itiraz sonucu üst disiplin amirinin verdiği ceza eskisinden ağır değilse infaz edilmiş sayılır ağırsa ilave edilir, yani size amiriniz 10 gün hapis verdi üst disiplin amiri ise itiraz edince 3 gün cezaya hükmetti, siz de bu arada 10 gün yattınız yani 7 gün fazla; peki sonuç, KOSKOCA BİR HİÇ. Böyle saçma böyle hukuka aykırı uygulama olur mu? Mahkemelerin verdiği ceza bile yargıtay tarafından onaylanmadan infaz edilmiyor. Bu ucube,bu çağdışı yasa çağın gereklerine ve insan onuruna uygun yeniden düzenlemeli disiplin amirinin vereceği cezaların suçları yasada mutlaka tanımlamalı, Ersen ağabeyin dediği gibi yan baktın ceza, çamura baktın ceza, bilmedin ceza, bildin ukalelık ettin ceza keyfiyeti sürer, GUGUK DEĞİL HUKUK UYGULANMALI.
Alıntı
#5 Orhan KAYA 02-07-2012 00:43
Bilen için bu adaletsizliklerden, hukuksuzluklardan kaynaklı, antik çağı dahi aratan uygulamalardan kaynaklı utanç herkesindir.

Aynı milletin evlatlerı olduğunu iddia edenler adalet, adil gelir dağılımı gibi uygulamalarıyla da bunu göstermek durumundadır. Ama bunu göstermek çıkar sahiplerinin işine gelmemekte. İlkel kabilelerde dahi rast gelinmesi mümkün olmayan, adaletsiz, hakkaniyetsiz uygulamaların keyfiliğinin yaşandığı yerlerde, bu keyfiyete mahal veren, çoğunluğu da oluşturun ezilenlere çok iş düşmekte.

Başka ülkelerin iç işlerine insan haklarını bahane ederek müdahale eden Türkiye İdarecileri, önce kendi idareleri altındaki çağ dışı, ilkel yaşam süren kabilelerde dahi olmayan uygulamalarına bir baksa, insanlık dışı, feci durumunu görecektir.Ama o buna bakmaz. İç hukuksuzlukları, dış işlerinde yaratılan gündemlerle örtbas etmek kolaycılığını sürdürmek ister... Nereye kadar?

Dünyaya örnek, bölgesinde lider konumda olduğu iddia edilen Türkiye'deki adalet, özlük hakları vb. uygulamaların Avrupaca da örnek alınması beklenmez mi?.Peki örnek alan var mı? Avrupalı idareciler örnek alıp uygulamaya kalksalar, oradaki insanlar bunu kabul eder mi?

21 yy.da, devlet eliyle insanları sömürmeye, çıkarları doğrultusunda köle gibi kullanmaya çalışan zavallılar, bu hallariyle oldukça komik görünmekteler...

Keyfiliğe açık uygulamalar, düzenlemeler yoluyla insanına acı veren, hor gören, ezen her türlü hareketi ve buna duyarsızlığı kınıyoruz.
Alıntı
#4 Osman Ada 01-07-2012 16:52
Bu yazı muvazzaf arkadaşları ilgilendirmiyor herhalde ilgisizlik onu gösteriyor, eski 171 Md.maaş katı cezası yetkisini binbaşıdan itibaren başlatıyordu reform yapılmış çok fazla maaş alan personel köleliğe devam etsin diye yetki üsteğmene düşürülmüş. Hani assubaylar da astlarına ceza veriyordu, onların yetkisi neden yok? Nedeni basit, mevcut zihniyete göre assubayın adı yok, subay vekil iken asilin yetkisini kullanırken aynı yetkinin asb.tarafından kullanılmasına DUR denilmiş, ne diyelim yaşasın adalet yaşasın disiplin,yaşasın pardon sürünsün köleler...
Alıntı
#3 özer salih özen 30-06-2012 23:03
90 SİCİL NOTUNUN ALTINDA SİCİL ALAN ASSUBAYI EMEKLİLİĞİNDE ÇOLUK ÇOCUĞUYLA 1200 LİRA MAAŞA HAPSEDEN ZİHNİYETTEN ADALET BEKLEMEK ÇOK İYİMSERLİK OLUR.
Alıntı
#2 atilla abaylı 30-06-2012 21:38
İNANIN KENDİMİ YAKASIM GELİYOR...İÇİMDEKİ NEFRETİ BURAYA YAZARAK ONLAR GİBİ KÜÇÜLMEK İSTEMİYORUM.LANETLİYORUM BU DÜZENİ..

Sevgi olmadan saygı olmaz,
Saygı olmadan sadakat olmaz,
Biri aç iken biri tok ise,
Sadakat çökerse hepsi yıkılır.
Bıçak kemige dayandı..!!
Alıntı
#1 metin ayan 30-06-2012 18:13
Amire disiplin cezası verme yetkisi ,ne yazıkkiTSK.da bir çok subayın keyfi uygulamaları şeklinde tecelli etmiş etmektedir, ben de bu nedenle bir çok savunma aldım ilerleyen yıllarda kh.larda çalışmaya başlayınca kendi 1.ve 2. sicil üst dosyama ulaşma imkanım oldu,despot uygulamalardan aldığım bu ceza yazılarını yırtıp atabilirdim yırtmadım onları tarihe tanıklık etmesi için bıraktım,aynı vatanın evlatları aynı soyun devamı,aynı ülkülere ve amaca sahip,aynı cumhuriyetin çocuklarının sadece statü nedeniyle birbirlerine düşman olmasını hazmedemedim hiç ,sebebini çok düşündüm işin içinden çıkamadım bir sonuca ulaştım elbet tek sorun paraydı,lüks yaşamdı,sosyal statüydü,aynı vatanın evladını hatta kardeşler arasına giren sınıf ayrımı TSK.da TAVAN yapmıştı,o yüzden paşaların BİR ÇOĞUNUN uygulamaları nedeniyle Türk ve dinini yaşayan ast rütbeli düşmanı olduklarına inanmaya başladım, terfileri kendileri ayarladıkları için bu mümkündü,şimdi ise onlardan NEFRET EDİYORUM,aynı zamanda ACIYORUM da ,bu nefreti kendileri yarattılar temizlemek de onlara düşer NASIL MI? Bu sitede yayınlanan BİZ KİMİZ NE İSTİYORUZ yazsına gözatmaları yeter bir nebze nefret odağı olmaktan kurtulmak istiyorlarsa tabii,yoksa daha çok ŞAMAR yiyecekler....
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

Atilla ABAYLI
TEMAD GENEL BAŞKANINA Sayın genel başkan; Evrensel sistemde gerçekler net görülmelidir. İzmirde il temsilcisi davet üzerine 23 Nisan resepsiyonuna davet edilir. Ve üç kişi eşleri ile bu davete icabet ederler. Şimdiki disiplin kurulu başkanınız ve şimdiki izmir il temsilcisi ve yönetimden biri. Ve yönetimden biri bu etkinliği facebook sayfasında paylaşır.Bu paylaşıma...
Cuma, 14 Ocak 2022
Erol ERTURAN
Herkese merhaba İyi akşamlar Arkadaşlar TEMAD ve diğer sosyal medya hesapları neden yapısal sorunları konuşmazlar ve durumu devamlı gündemde tutup sosyal medyayı hop oturup hop kaldıracak fikir cimnastiği ve oluşturacak ve yapısal sorunlarımızı sistematik bir yapıya büründürmekten maalesef imtina eder durumda olduklarını değerlendirmekteyim sorunlarımız mevzi konular...
Cuma, 07 Ocak 2022
Murat DEMİRKIRAN
Değerli Meslekdaşlarım, Yıllardır önyargılarla haksızlığa uğrayan astsubayların haklarını savunmak için ONUR MÜCADESİ dediğimiz mücadele için birçok arkadaşımız,ağabeyimiz minnet duyduğumuz katlıları ile destek oldular Bu mücadelede bizim öncümüz rehberimiz TEMAD ancak yönetimler bugüne kadar kişisel hesapları ön planda tuttukları için başarı sağlayam...
Çarşamba, 05 Ocak 2022
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ