Bu sayfayı yazdır

AKILLARA ZARAR KANUN

BEN DEMİYORUM, TÜRKİYEM’İN EN YÜCE KURUMU TBMM TUTANAKLARI DİYOR

Şimdi size akıllara durgunluk veren, adeta “Beyin Yanmasına” neden olacak bir konuyu aktaracağım izninizle; günümüzden tam 55 yıl öncesine, 1967 yılına gidelim. 1965 yılında 657 sayılı temel Kanun olan “Devlet Memurları Kanununun” yürürülüğe girmesinden 3 yıl sonra çok önemli bir Kanun daha, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununun TBMM ve Cumhuriyet Senatosu’ndaki uzun süren görüşmeleri var.

Kanunun geneli üzerinde yapılan görüşmelerde Cumhuriyet Senatosu Tabii Üyesi Kadri KAPLAN 32’nci madde üzerinde çok ilginç yorumlar yapıyor ve bazı tespitlerde bulunuyor. Şimdi, Kanunun 32’nci maddesini bi’ görelim bakalım;

Türk Silâhlı Kuvvetleri Personel KanunuNo. 926Kabul tarihi 27.7.1967c) En çok bekleme süreleriMADDE 32. — Subaylan en çok bekleme süreleri aşağıda gösterilmiştir :a) öğrenim süreleri dört yıldan az olan yüksek okul mezunu subaylan teğmenlik bekleme süreleri, harbokulu mezunu emsalleri kendilerine yetişinceye kadar devam eder.CUMHURİYET SENATOSU T U T A N A K D E R G İ S İ C i l t : 43KADRİ KAPLAN (Tabiî Üye) Kıdem nasıp, düzeltme, bekleme sürelerine gelince: Bekleme süreleri madde 32 de diyor ki: 4 yıldan daha az yüksek öğrenim görmüş olan subayların bekleme süreleri emsalleri harb okulu mezunu kendine yetişinceye kadar geciktirilir. Teğmenlikte geciktirilir. Ne demek bu? Bu şu demek : Harb okulu 4 yıldır, 4 yıldan az olursa ötekiler harb okulu emsalini bekliyecek, doğru. Kanun harb okulunu 4 yıl kabul etmiş. Şimdi öyle mi? Değil. 4 yıl olacak mı? Geçici maddede koymuş filhakika, ama geçici maddede onu ifade etmiyor. 4 yıl olacak mı? Gelecek kanun Meclisin iradesine bağlı. İlerde efendim siz bu kanunu kabul ettiniz, 4 yıl esası vardı, burada onu da kabul etmeye mecbursunuz diye Meclislere bir şey denmez bir.İlerde çıkacak bir meseleyi şimdiki kanun içinde esas hüküm kabul edip ona müesseseler bina etmek olmaz, iki.Burada da aksaklık var, Sayın Bakan. Yani bir kanuni aksaklık var. Ama Meclis kabul edip geçebilir. Bir şey demiyorum yalnız aksaklık var. Temenni ederiz ki, ilerdeki Meclisler bu 4 yılı kabul etsin de intibak olsun. Şayet etmezse yanlış hüküm olarak kanunda kalır bu hüküm.Y O R U M: Evet, gerçekten de Kanunun görüşüldüğü tarihte (1967) ve hatta 1971 yılına kadar Harp Okullarındaki Öğretim ve Eğitim süresi iki yıldır. 1971 yılında ÜÇ yıla, 1979 yılında da DÖRT yıla çıkarıldığına dair 1462 ve 2218 Kanunların ilgili maddelerini hemen görelim izninizle;KANUN NO: 1462 : Harp Okulları Kanunu

Kabul Tarihi : 04/08/1971

Öğretim ve eğitim süresi :

MADDE 4.— Harb okullarının öğretim ve eğitim süresi üç yıldır.KANUN NO: 2218 : 1462 sayılı Harp Okulları Kanununun Bazı Maddelerinin Değiştirilmesi ve Bu Kanuna Bir Ek Geçici Madde Eklenmesi Hakkında Kanun

Kabul Tarihi : 27/03/1979

Öğretim ve Eğitim Süresi :

Madde 4.— Harp Okullarında öğretim ve eğitim süresi dört yıldır.S O N U Ç: Bu madde hükmü Harp Okullarında Öğretim ve Eğitimin 4 yıl üzerinden başlayacağı 1974-1975 Öğretim ve Eğitim yılına kadar bu şekilde yürürlükte kalıyor ve sonrasında da zaten 4 yıla çıkarıldığı için ancak anlamlı hale gelebiliyor.Akıllara durgunluk veren bir konuyu daha huzurlarınıza getirdim. Nasıl olur, nasıl düzelir bilmiyorum ama bunların hepsinin bilinmesinde büyük fayda vardır diye düşünüyorum. Sağlıklar diliyorum...Fahrettin BAĞRI(E) Maliye Astsubayı

Ögeyi Oylayın
(3 oy)
Fahrettin Bağrı

Son ekleyen Fahrettin Bağrı