ASSUBAYIN HAKLARINI TÜRKÜ ÇIĞIRARAK ARAYANLARDAN MEDET UMUYORUZ . . .

12  Kasım  2020 ; 
TBMM Plan ve bütçe komisyonunda MSB. bütçesi görüşüldü . 
Savunma bakanı Sn.Hulisi Akar ;  
Sayın Başkan, Komisyonumuzun değerli üyeleri  , 
" Burada, şimdi  “Bu MSB fazla kanun teklifi hazırlamıyor.” denilmiş; özel bir konu. Hâlen 16 kanunda değişiklik öngören 40 maddelik teklif taslağımız üzerinde çalışmalar bitmiştir, kantinlerle ilgili düzenleme de bu taslakta olacak şekilde " .
 
 1-)  "  Bir de bu özlük haklarıyla ilgili söylemeyi unuttum ben ! ! !  , herhangi bir şekilde  siz çok daha iyi biliyorsunuz ! ! !   bir kişiye özlük hakkında bir gelişme sağlarsanız, Maliye Bakanlığı sadece MSB’ye bakmıyor, onların muadili kimse... ! ! !  " 
2-) " Mesela biz diyoruz ki: Emekli sadece 2 bin astsubayımız var ! ! !  , bunların görev tazminatını arttıralım ! ! ! .” 
3-) " Bir kere şunun da altını çizeyim: Bizim bu konuda Bakanlık olarak yapmamız gereken bütün işlemler yapıldı, bunu bilin. Bunu biz oraya götürüp de konuştuğumuz da efendim biz diyoruz 2.000 kişi var 2.000 kişiye şu kadar para verildiği zaman da işte senede 500 milyonu buluyor... “Hayır, 2.000 kişi değil, şu, şu, şu 50.000 kişi var ve bunun da bedeli 5 milyar.” diyorlar. Dolayısıyla olayları siz zaten biliyorsunuz da sırf bize soru sormak için soruyorsunuz yani para meselesi. ! ! ! " 
 
(Sn. Fahrettin Bağrı)
* * *
TBMM Plan ve bütçe komisyonunda MSB. bütçesi görüşüldü .   ve  tsk'ne   49  yıl , tam 49 yıl hizmet ettiğini söyleyen ,   birincisi  tamda Cumhuriyet bayramında 29 Ekim 2015 de , İkincisi  maile 25 Ocak 2018 de Etiler Ordu evine gelip bu  toplumun gözünün içine baka baka SÖZLER verip , "bu sorunu halledeceğini, kendilerinin siyasetle işi olmadığını  söyleyen , o günden beride dut yemiş bülbül gibi sesi çıkmayan  ve bir daha kendisinden haber alınamayan   sayın bakan  Hulisi Akar  savunma komisyonuna kelimesi kelimesine  yukarıdaki  konuşmayı yaptı .
Ne diyordu  Atasözü ?
El elin eşeğini türkü çığırarak ararmış . . .
Oysa biz "el"de değiliz ki, eşeğimizi türkü çığırarak arayasınız  Hulisi bey .  
Daha yeni yakın geçmişte "aileyiz, biriz,bütünüz," masalları dökülmedimi dilinizden ? Ordu evi  konuşmalarını daha kaç kere hatırlatmamız gerekecek ?
* * *   
Acı olan nedir biliyor musunuz ?
 
MSB'lığı komisyonunda bu cümleleri kuranın ,   49 yıl hizmet ettiğini söylediği TSK'nin en alt kademesinden  Genelkurmay başkanlığına kadar yükselmiş, üstüne birde bonus olarak MSB'nı olmuş  birine  ait olmasıdır .
 
Assubayların sorunlarına bu kadar yabancı , bu kadar ilgisiz , vurdumduymaz , bu kadar üstünkörü yaklaşım.  Pes . . .
 
O konuşmadaki üç paragrafı açalım ,  bakan  aslında ne demek istemiş ?
 
1-)  Bir de bu özlük haklarıyla ilgili söylemeyi unuttum ben ! ! !  , herhangi bir şekilde  siz çok daha iyi biliyorsunuz ! ! !   bir kişiye özlük hakkında bir gelişme sağlarsanız, Maliye Bakanlığı sadece MSB’ye bakmıyor, onların muadili kimse... ! ! !
 
1-) Bakan bey iki defa Etiler ordu evine geliyor, amiyane tabirle Assubayların gazını alıyor ,  sırtlarını bir güzel sıvazlıyor , bolca birlik bütünlük gazeli okuyor , içinde     "cek-cak" olan  süslü cümleler kuruyor , sonrada komisyona hitaben yukarıdaki cümleleri kuruyor. 
 
Ne demek " özlük hakları ile ilgili söylemeyi unuttum ben "? , unuttuğunuz konu hakkında komisyona nasıl bilgi vereceksiniz sayın bakan ? , komisyondakiler konuyu sizden iyi biliyorsa , siz neyi izah edeceksiniz ?
Bir topluma özlük hakları konusunda gelişme sağlarsanız Maliye bakanlığı sadece MSB'ye bakmıyor ,onların muadilleri(de) ister mi demek istiyorsunuz  sayın  bakan ?
 
O zaman sizin diliniz "Lal"mi  Maliyeye cevap veremiyorsunuz ?
  
" Assubayın muadili yine bir Assubaydır " , 7/24 esasına göre görev yaparlar , ayda 4-5 nöbet tutarlar , 8 saat mesaiyi hiç bilmezler , çocuklarının büyüdüğünü dahi göremezler , her türlü silah araç gereç kullanım bakım onlardadır , çok büyük kısmı teknik personeldir ,  dağlarda , denizde , uçak başında  evinden uzak aylarca görev yaparlar demeye diliniz varmıyor mu sayın  bakan ?  Başka muadil meslek varmı bir telefon  ile ölüme giden ? başka muadil meslek varmı 15 Temmuz da arkanızı toplayan ?  diliniz varmıyor mu bunları söylemeye ?
 
Mesela ;
Assubayın muadiline bakan Maliye  bakanlığının aklına  sizinde muadilinize bakmak gelmiyor mu ?
 
Mesela , siz  kaç yıllık harp okulu mezunusunuz ,  sizden öncekiler 2 yıllık harp okulu mezunu , nasıl 4 yıllık lisans mezunu oldunuz diye sormuyor mu  o Maliye bakanlığı ?
 
Mesela , aynı eğitimi almış  başka meslek gruplarından da  6 çeşit tazminat alan varmı diye muadilinize bakmıyor mu bu Maliye ? sizin emsal eğitimli den ne farkınız var da  6 çeşit tazminatı alıyorsunuz diye sormuyor mu bu maliye bakanlığı ?
 
Mesela , Assubaylar neden emsal eğitimlilerden bir kademe geriden göreve başlıyor ? diye size sormuyor mu ?  Hükümet olmanıza rağmen bu adaletsizliği neden 8 yıldır düzeltmediniz diye sormuyormu ?
 
Mesela , Davulla toplananlar dahil tamamınız  bir gecede nasıl lisans mezunu sayıldınız diye sormuyor mu bu Maliye bakanlığı ? Muadiliniz mesleklerde de   aynı uygulama  olmuş mu ? Bi bakın hele .
 
Mesela , kimler çalışmadan bir kademe atlatılmışlar , bu  hokus-pokusa  maliye ne demiş ?   Sordunuz mu  sivil muadillerinizde de bu uygulama varmı ?
 
Siz bu argümanları maliye bakanlığına sundunuz da itiraz mı ettiler ?  Farkında mısınız bilmem ama İktidar olan sizsiniz , yeterli oy çokluğunuz var  bu nasıl bir konuşmadır bay bakan ?
 
Assubaya gelince dili bülbül olan maliyeye  karşı zatıalinizin  dilinin  LAL olmasının sebebi hikmeti riyaraklığınızdan olmasın ?
 
* * *
 
2-) Mesela biz diyoruz ki: Emekli sadece 2 bin astsubayımız var ! ! !  , bunların görev tazminatını arttıralım ! ! ! .” 
 
2-)  Sayın Akar , belli ki niyetiniz üzüm yemek değil , siz TSK'den emekli kaç Assubay var bilmiyor musunuz ,  bu nasıl bir konuşmadır ? bakan olmadan bir önceki makamda kaç yıl kaldınız ? keşke o komisyona gelmeden önce son rakamları   kendisini genel müdüre  benzeten  şimdiki Gen.kur.bşk'nından alsaydınız.
 
  Hükümet ortağınız  MHP'nin subay kökenli vekili M.Hidayet Vahapoğlu'nun 27.8.2020 de  sadece binbaşılar için verdiği kanun teklifinde dahi bu durum  " Makam + görev tazminatı " şeklinde zikredilmiş iken ,
 
Siz  Sayın bakan , TSK'da Makam tazminatı almadan görev tazminatı da alınamayacağını  ya gerçekten bilmiyorsunuz  yada    konuşmuş olmak için konuştunuz bu lafları ?   Hani laf olsun torba dolsun misali ,  öylemi ?
Öyle ya ;  Bahse konu Uganda silahlı kuvvetlerinin Assubayları , 
* * *
 
3_) Bir kere şunun da altını çizeyim: Bizim bu konuda Bakanlık olarak yapmamız gereken bütün işlemler yapıldı, bunu bilin. Bunu biz oraya götürüp de konuştuğumuz da efendim biz diyoruz 2.000 kişi var 2.000 kişiye şu kadar para verildiği zaman da işte senede 500 milyonu buluyor... “Hayır, 2.000 kişi değil, şu, şu, şu 50.000 kişi var ve bunun da bedeli 5 milyar.” diyorlar. Dolayısıyla olayları siz zaten biliyorsunuz da sırf bize soru sormak için soruyorsunuz yani para meselesi. ! ! !
 
3-)  Sayın Akar 
 
Maliye bakanlığı eğer   Assubaylara muadil  gösterip , Assubayları kast ederek  " Onlara verirsek başkalarıda ister "  diyerek para meselesini  önünüze koyup ,  " Bu yükün altına giremeyiz " derlerse , bırakın rakamlarla oynamayı , bırakın Maliye yerine kendiniz sorup kendiniz cevap vermeyi , bırakın  beş yıldır vantrolog olmayı ,
 
Daha açıkçası  bırakın kendiniz çalıp, kendiniz oynamayı .
 
Onlara deyin ki ; Ömer Halisdemir'in muadili, bir başka Ömerdir , başkada muadili yoktur ! ! ! , diyebilir misiniz ?
 
* * *

Daha önceki yıllardan vaz geçtim,

Bakın   sadece son 4  yılda  !  bütün bunları  sizinde mensubu olduğunuz 18 yıllık Akp hükümeti yaptı ; 

Maliye bakanlığı Assubaylara Muadil'mi gösteriyordu ?  alın size Muadil  ;

 

17 Ağustos 2016 , 671 sayılı kararname 13. madde ile pilotlara 3000 tl - 4000 tl  zam.  yapmışlar. ( Belli'ki HV.K.K.'lığı sadece pilotlardan ibaret ).

 

* Ülkenin en şanslı toplumundan bir kesim : Muhtarlar, önce 295 tl'lik bir iyileştirme yapıldı , sonra 695 tl'lik  SGK primleri devlet tarafından ödenmeye başlandı, bu ödüller sonra "Dünya turu" ile ardından "umre"  ile taçlandırıldı .

 

* 2016 da yargı mensuplarına 1155 tl'lik bir iyileştirme , ardından Ocak 2017 de 2700 tl'lik bir iyileştirme daha yapıldı,

 

* Akademisyenlere 1000 tl'lik bir iyileştirme yapıldı aynı dönemde ,

 

* Sağlık çalışanlarına 800 tl - 1200 tl iyileştirme yapıldı yine aynı dönemde ,

 

* Emniyet mensuplarına 151 tl - 452 tl + %25 zam yapıldı sessizce ,

 

* Köy korucularına yapıldı bu dönemde 250 tl. iyileştirme ,

 

* Çalışan annelerin çocukları için bakıcı parası verildi tamı tamına  1600 tl ,

 

* Evde torun bakan Babaanne-Anneanne parası verildi 400 tl ,

 

* Evinde hastasına bakana bakım parası verildi 960 tl. ,

 

* Yeni işe giren üniversite mezununun maaşının yarısın devlet karşıladı bir dönem ,

 

* Kendi işini kurmak isteyene 50.000 tl hibe verdi devlet  karşılıksız ,

 

Bunların hiç biri hayata geçmeden çookkk önce siz bu topluma söz vermiştiniz sayın bakan .

 

Ülkemize okumak için gelen Irak'lı - Suriyeli - Malezyalı - Afganlı öğrencilere kişi başı 700 tl. harçlık + ücretsiz yurt imkanı + üç öğün yemek + ücretsiz sağlık hizmeti + Ücretsiz şehir içi ulaşımı verildi ,

 

Görevleri sadece Yılda 150 -200 bin çoğalmak olan  Suriyelilere ücretsiz tüp bebek tedavisi veriliyor yıllardır ,

 

* Türkiye Cumhuriyeti devletinin  aylık 800 tl. (!) maaş verdiği , adına öso denilen muhalif suriyeliler Türk lirasının değer kaybetmesinden dolayı artık maaşlarını  " amerikan doları " olarak almak istediklerini buyurmuşlar .  ve bu haber ülke basınında anında yer bulurken , TSK'da yıllardır  "Adalet ,  sadece Adalet " arayan Assubayların  seslerinin duymazdan gelinmesine Diyecek söz bulamıyorum.

 

Veee   ; Turpun büyüğü heybede,

Dokuz yıldır  suriye nüfusunun yarısını suriye' de , yarısını Türkiyede besliyorsunuz  ve bugüne kadar harcanan para  80 milyar dolar (bu rakam yalanlanmadı)

Pardon , Maliye bakanlığı muadil mi demişti ?
 
Beyefendi ,
Işığınız  dibini aydınlatmıyor , neyleyim 49 yıl hizmeti ,
 
Neyleyim 49 Yıl " Dibini aydılatmayan mumu " ?
 
Verdiği sözü yerine getirme iradesi göstermeyenlerin ,
 
TSK'nın sadece kendilerinden ibaret olmadığını anlamak istemeyenlerin ,
  
Her kademede komuta ettiği kurumda  " Adaletin " sağlanmasına zerre kadar katkısı olmayanların ,
 
Beyinlerindeki " Nalıncı keseri " dürtüsünü  69 yıldır yenemeyen zatialinizin  değil 49 yıl , 149 yıl hizmetiniz  olsa ne yazar. 
Zerre şüpheniz olmasın ki ,Sizde unutulacaksınız ,
 
Tıpkı sizden önce unutulanlar gibi ,
 
Tıpkı  Sap'la samanı birbirine karıştıran, TSK'da onarılmaz yaralar açan " Netekim  Kenan "  gibi ,
 
Böyle biline  sayın Akar ,
 
Fetö dümbüğünün sözde imamlarının emri altında çalışan anlı şanlı generallerin altı çeşit tazminat aldığı gerçeğinide ,  sizi karargahta derdest eden hainlerinde  altı çeşit tazminat aldığı gerçeğini unutmayın sayın bakan .
 
* * *
29 Ekim 2015  ve 25 ocak 2018 de Etiler ordu evinde ki  konuşmalarınızdan sonra komisyondaki konuşmanız buysa  eğer , diyecek bir şey kalmamıştır.  
Belli ki  Cumhurbaşkanının 8 Haziran 2018 kayseri komando tugayı konuşması da size bir şey hatırlatmıyor .  Sahi , O konuşmada sizde oradaydınız değilmi ?
 
Cumhurbaşkanının bu konuşmasını dahi Maliye bakanlığına hatırlatacak cesaretiniz yok mu ?
 
Kışın kıçını kalorifere yaslayıp , yazın bi taraflarını klima ile serinleterek   günde 8 saat çalışanların muadilinin asla Assubaylar olamıyacağını  Maliye bakanlığına söylemeye cesaretiniz yoksa ne demeye o koltuğu işgal edersiniz    sayın bakan  ?
 
* * *
Yazıyı başlığı ile bitirelim,
 
TSK'ne 49 Yı hizmet ettiğini söyleyen , ama ;
 
ASSUBAYLARIN  HAKLARINI  TÜRKÜ ÇIĞIRARAK ARAYAN BİR SAVUNMA BAKANINA SAHİBİZ ÇOK ŞÜKÜR   . . .
 
Neden mi ?  Çünkü , İçinden çıktığınız bu toplumun sorunlarına  bu kadar ilgisiz , bi o kadar da Fransızsınız .
 
Bırakın bin dereden su getirmeyi ,  Bu toplum masal dinleme yaşını geçeli çok oldu .
 
Assubayın muadili yine bir başka Assubaydır sayın bakan  !
Bunu öğrenmek için bi 49 yılınız daha olmayacak . . .
* * * 
Bir daha yazalım ;
Hani bir Atasözü var ya ; "El , elin eşeğini türkü çığırarak ararmış "  diye, işte  sizinki  tamda bu.
Ancak ;
Biz  " EL "  değiliz ki kaybolan eşeğimizi türkü çığırarak arayasınız,
Biz ;  15 Temmuz da karargahın orta yerinde derdest edilenlerin , düğün salonunda yerlere yatırılıp ters kelepçe ile paketlenenlerin  kıçını toplayanlarız .
Hatırladınız mı ?
Assubaya  "Muadil"  gösteren Maliye bakanlığına bunu deyin ,
 
DİYEBİLİR MİSİNİZ  ? ? ?
 
Ögeyi Oylayın
(46 oy)
Son Düzenlenme Cumartesi, 28 Kasım 2020 00:26

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
Assubaylar günü kutlu olsun. Huzurun adaletin hakim olacağı nice kutlamalar diliyoruz. http://www.emekliassubaylar.org/k2-kategoriler/item/3408-assubaylar-gunu-ku tlu-olsun
Pazar, 17 Ekim 2021
Ersen Gürpınar
Bugün KRT televizyonu haber proğramında haklarımızla ilgili aşağıdaki mesajım yayınlandı haklarımızı verilen sözleri heryerde hatırlatmakta yarar var özellikle de Cumhurbaşkanı dahil tüm yazar,toplumun saygı duyduğu kanaat önderleri ve ilgililerin takip edip paylaşım yaptığı Twitter bunun için bir fırsattır. Bilgilerinize [B] "Bir emirle ölüme gönderilen k...
Çarşamba, 13 Ekim 2021
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) kurucularından değerli büyüğümüz Sn. Mehmet DARAGENLİ'nin vefat ettiğini büyük bir üzüntü ile öğrendik. Ailesine, yakınlarına ve Assubay toplumuna baş sağlığı ve sabır diliyoruz. Ișıklar içinde uyusun yüreği güzel insan.
Pazartesi, 04 Ekim 2021
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ