ADALETE UZANAN BİR ADIM VE BİR MÜJDE (2)

sevincli-haber

Saygıdeğer Meslektaşlarımız

Bir önceki yazımızda ülkemize olan sadakatimizi terimiz, kanımız ve canımızla ispat ettiğimizi, talebimizin hiç bir zaman imtiyaz ve ayrıcalık olmadığını, ama bize anayasa ve AİHS' de belirtilen haklarımızın esirgendiğini, ön yargılarla tahakküme varan sosyal ve ekonomik haksızlıklara uğratıldığımızı, kurumumuza olan saygımız nedeniyle "kol kırılır yen içinde kalır" dediğimizde de bu kez kanadımızın kırıldığını, bu haksızlıklar karşısında artık susmayıp yasal haklarımızın savunucusu olacağımızı belirtmiş, yapılan çalışmalar sonucu gasp edilen bazı haklarımızın iadesi yönünde olumlu bilgiler aldığımızı size duyurmuştuk.

Bizim tek yasal temsilcimiz olan TEMAD’ın eski yöneticileri ne yazık ki bizim bu rüzgarımızdan faydalanamadılır. Üstelik, sayıları bir elin parmakları kadar olan yandaşları ve statükodan vazgeçmeyen, postal zihniyetinden kurtulamayan şube yönetimleri ile sürekli umutlarımızı istismar ettiler! Mücadeleye katkıdan ziyade engel oldular. Lokal işletmeciğini topluma hizmet sananlara rağmen, özverili arkadaşlarımızla amatör bir ruhla ama kararlılıkla sesimizi duyurduk. Bir çok taşın yerinden oynamasını sağladık.

TEMAD seçimlerinde bu zihniyetin değişmesi bizim kararlılığımızın bir başarısıdır. Sn.Ahmet KESER başkanlığındaki yönetim göreve gelir gelmez özverili bir şekilde çalışmaya başladığını  “az laf çok iş” prensibi ve kararlılıkla haklı taleplerimizi Genelkurmay ve siyasiler nezninde savunmaya ve sonuç almaya  devam ettiğini biliyoruz.

(Bu sitenin üyelerini tenzih ediyoruz. Sizler zaten bu sitenin üyesi olarak mücadeleye destek çalışmalarına katıldınız. Bu konuda kararlılığınızı belli ettiniz. Sağ olun, var olun...) Ne yazık ki, kişisel kavgaları ve hesapları olanlar, yeni seçilen bu yönetimi daha işin başında mesnetsiz eleştirmeye devam ettiklerini üzüntü ile izliyoruz! Mücadele, hislerle değil akıl, mantık ve kararlılıkla yapılır. Lütfen, bu tür olumsuzluklarda bulunanları ciddiye almayıp, yasal temsilcimiz TEMAD Gn.Merkezine her türlü maddi ve manevi desteği sunarak çalışmalarına katkı sağlayalım. Eleştirilmesi gereken konular olursa, hiç kimse merak etmesin en acımasız ama yapıcı eleştirilerimizi de yapmaktan çekinmeyiz.

Değerli Meslektaşlarımız,

Bizim yıllardır süre gelen sosyal ve ekonomik haksızlıklarımızın kısa sürede giderilmesini beklemek fazla iyimserlik olur ama biz kararlıyız. Çünkü, taleplerimiz imtiyaz değil  adalet, eşitlik ve insan onuruna saygıdır.

Sizlere ekonomik sorunlarımızın önündeki en büyük engelin başlangıç ve bitim derecelerindeki adaletsizlik olduğunu belirtmiştik. TSK dışında tüm kurumların personelinin, göreve başlangıç dereceleri ile yükselecekleri derece ve kademeler, tahsil sürelerine göre tespit edilir. Örneğin; emniyet hizmetlerinde fakülte mezunu polis ve amirler, teknik hizmetlerde teknikerler, mühendisler, eğitim ve öğretim sınıflarındaki öğretmenler aynı derece ve kademeden göreve başlarken, her kuruma örnek olan Türk Silahlı Kuvvetleri'nde  göreve başlamak hiyerarşiye göre gerçekleşmektedir ki bu  hiç bir değer yargısı ile haklı gösterilemez...

Personelin subay, assubay, uzman jandarma, uzman erbaş statüsünde olması, görevin ve sorumluluğun farklılığını gerektirir. Göreve başlangıç derecesinin ünvana göre değil, aynı tahsile tabi personeli aynı dereceden göreve başlatılması ile sağlanır. Bizler yıllarca diğer kamu personeli için uygulanan bu eşitliği  savunduk. 657 sayılı devlet memurları yasasına tabi, görev koşulları ve sorumlulukları ile bizlerle kıyaslanamayan MYO mezunu emniyet hizmetleri sınıfı, meclis setenoğrafları, ziraat ev ekonomistleri, teknik hizmetler gibi memurlar 9/2 kademeden göreve başlarken assubaylar 9/1 dereceden başlamaktadır. Bunlar ve daha bir çok sınıfa mensup lisans mezunu memurlar ise 8/1' den göreve başlarken, assubaylar 9/3 kademeden göreve başlar. Ayrıca, kendi hesabına görevde iken bu okulları bitirenler ise 'adeta cezalandırılarak!' bir derece alt göstergeden göreve başlatılmaktadır. Bu adaletsizlikleri belirtmiş, bu konuda sağduyu sahibi askeri ve siyasi yetkililerin haksızlığın giderilmesine yönelik yeşil ışık yaktıklarını sizlere müjdelemiştik.

Yıllardır, başta genelkurmay başkanları, siyasi parti liderleri ve hükümet yetkilileri tarafından verilen sözlerin yerine getirilmemesinin bizde yarattığı hayal kırıklığı nedeniyle, arkadaşlarımızın kimisi bu bilgileri 'haklı olarak!' yine asparagas haber olarak değerlendirmiştir.

Şu an, 926 sayılı Askeri Personel Yasasında değişiklikler gündemdedir. Bunun sonucu olarak, bir çok konuda haksızlıkların giderileceğine inanıyoruz. Size daha önce duyurduğumuz gibi; başlangıç derece ve kademelerimizin MYO mezunlarının 9/2, lisans mezunlarının 8/1, lise artı 1 yıllık uzman eğitimi alanların 10/1 dereceden göreve başlamaları, mecburi hizmetin ilk planda 10 yıla çekilmesi konusunda genelkurmay ve hükümet yetkilileri mutabakata varmışlardır. Konu kesinlik kazanmış, teknik çalışmalar başlatılmıştır. Bu bilgi site yönetimimize TEMAD Genel Başkanlığı tarafından da TEYİT edilerek bildirilmiştir.

Kamuoyu ve ilgililere şunu bir kez daha belirtmek istiyoruz: Sitemizde yayınlanan "BİZ KİMİZ, NE İSTİYORUZ?" yazımızda talep ettiğimiz hususlar ile mutabakata varılan başlangıç ve yükseleceğimiz dereceler bize tanınan bir ayrıcalık değildir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun, 30'uncu maddesinin ortak hükümlerinde, tahsil durumuna göre memuriyete başlangıç dereceleri tespit edilmiştir. Bu derecelerde 'görevin özelliği nedeniyle' bazı hizmet sınıfları personeline üst derece ve kademeler verilmiştir. Daha ağır görev koşullarında ve sorumlulukları bulunan subay ve assubaylara aynı haklar tanınmışken Assubay okullarının yüksek okul seviyesine çıkarılması ve kendi hesabına yüksek okul bitirenlerden bu hakkın esirgenmesi adalete olan inancımızı  ve kurumumuza olan aidiyet duygusunu zedelemişti. Bu hakkın iadesini büyük bir memnuniyetle karşılıyoruz.

Bugüne kadar süren haksızlıkların giderilmesinde katkıları olan siz değerli meslektaşlarımıza, TEMAD Gn.Mrk. yönetimine, genelkurmay ve hükümet yetkililerine minnettarlığımızı sunar, diğer haklarımız konusunda da aynı hassasiyetin gösterilmesini dileriz.

Saygılarımızla.

Ögeyi Oylayın
(81 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#23 Akif ÖZİZMİRLİ 29-05-2012 18:43
Lütfen sadece ordu evlerine girişlerine takılmayın Sb.larla aynı özlük hakları için onur mücadelesi verin
Alıntı
#22 İsmail YAZAN 28-05-2012 20:20
HERŞEYDEN ÖNCE BİR ASTSB.OLARAK BEN TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNDE MİSAFİR DEĞİL,EN AZ BİR SB.KADAR EV SAHİBİYİM.BAHSİ GEÇEN TÜM İYİLEŞTİRMELERİN YANINDA TÜRKİYE'DEKİ TÜM ORDUEVLERİNE VE SOSYAL TESİSLERİNE GÖĞSÜMÜ GERE GERE GİRMELİYİM...Kİ,O ZAMAN ANLAYAYIM ÜLKEMDE SAYGIN BİR VATANDAŞ OLDUĞUMU,ZENCİ BEYAZ AYIRIMININ HALA GEÇERLİ OLMADIĞINI...
Alıntı
#21 ersin akay 07-05-2012 12:46
Yukarıdaki müjdeyi siz mi yanlış anlattınız ben mi yanlış anladım? MYO'lar açıldıktan sonra emekli astsubaylar dahil tüm astsubaylar MYO mezunu sayılmalı ve derece kademeleri buna göre düzeltilmeli. Aynı harp okullarının 4 yıla çıktığında subaylara yapıldığı gibi intibak yasası çıkmalı. Kendi nam ve hesabına okuyanların okudukları okullara göre diğer memurların aldıkları gibi hak ettikleri derece kademeye getirilmeli.Zaten sınıf okulu mezunları 10/1 den başlıyorlardı, bu haberin neresi müjde anlamadım.
TSK tazminatının bir kısmı emekli astsubaylara yansıtılmalı aynen subaylarda olduğu gibi. Yarbay ve albaylara verilen ve emekliliklerinde de almaya devam ettikleri görev tazminatı astsubay başçavuşlar ve kd.başçavuşlara da verilmeli. Ben bunlara müjde derim. İntibak yasasının muhakkak çıkması gerekir. Beni soracak olursanız ben iki yıllık fakülte okudum, sorun okumayan veya okuyamayan abilerimin sorunu bu sorun halledilmeli.
-----------------------------------------------------------
YÖNETİCİ NOTU.
Sn.Akay belirttiğiniz gibi siz yanlış anlamışsınız 10/1'den 1 yıllık uzman eğitimi alanlar yani uzman jandarmalar başlayacak, bizler uzmanlık eğitimi almıyoruz asb.kaynağı ASB.MYO olduğu için diğer memurlarda olduğu gibi MYO mezunlarının 9/2'den başlaması tekliflerimiz arasındaydı bunun olumlu karşılandığını belirttik.
Alıntı
#20 osman ATEŞ 27-04-2012 21:56
NEDEN ERKEN EMEKLİ OLDUM?
1991 yılında oğlum doğduğunda Van ilinin bir ilçesinin köyü olmayan bir dış karakolundaydım,2 yıla yakın oğlumun bebekliğini göremedim,bebekliğini görememenin sıkıntısını hala yaşıyorum.
1996 yılında Siirt ilinin bir dış karakolundaydım. Kızım 1 yaşındaydı 3 yıla yakın kızımı haftada bir gün 1-2 saatliğine gördüm ,bir batı iline tayinim çıktığında kızım annesine sessizce”BABAM HERGÜN BİZİMLE Mİ kalacak? “diye sormuş.
2011 yılında üniversitede okuyan oğlumu ,liseye giden kızımı ve diğer *** sınıfına giden kızımı yalnız bırakıp Şırnak ilinin bir ilçesinin mezrasına gidecektim, *** sınıfına gidecek olan kızım da aynı şeyi sormasın diye gitmedim, yaklaşık alacağım 3500 lirayı bırakıp 1300 lira ile geçinmeye çok meraklıydım ancak mecburen emekli oldum.
Görevde yaşadığım sorunları anlatmıyorum bile, yine kurumum ile ilgili bir sıkıntım ve kırgınlığım yok ancak neden yasal hakkımız olanları bile verilmiyor?
Alıntı
#19 osman ATEŞ 16-04-2012 23:55
Arkadaşlar müjdedeki haber 100 kadar astsubaya yapılan 100 tl'lik zam mıydı acaba,yoksa başbakanlıkta bekleyen bir tasarı var mı? 2 yıl önceydi astsubaylara 1 kademe verilecekti yine sadece bu 100 kadar astsubaya ek olarak bir kademe verildi.
Alıntı
#18 İbrahim 15-04-2012 19:49
Sn.Site Yönetimi,
Yukarıda "müjde"olarak sitede yayınladığınız kanun tasarısı,şu günlerde kurmay subaylara v.b.yapılan zam mıydı acaba? diye düşünüyorum.Eğer sizleri bu şekilde yanıltmışlar ve bu konu siteye yukarıdaki şekilde taşınmış ise,meslektaşlarımızı aydınlatmak adına bir açıklama yapılacak mı?
Teşekkür ederim.
Alıntı
#17 trakya 17-03-2012 15:56
AKP Samsun milletvekili Sn.Mustafa YENİ esnafı ziyaret ediyorken kendisine malum olan Assubayların taleplerini izah ettim. Konuşmamız ayaküstü olduğundan detaylı konuşamadım.Ancak ''1.derece olayı mı?'' dedi.Evet daha fazlası da var dedim.Sonra ''bu konu ile ilgili bir çalışma var biliyorum'' dedi Maliye Bakanlığı çalışıyor vs.gibi konuştu.İnşallah, hayırlı haberler bekliyoruz dedim.Ayrıldık..Selamlar saygılar.
Alıntı
#16 ibrahim 16-03-2012 16:02
Değerli arkadaşlarım,emeği geçenlere teşekkür ederim,ancak;somut bir kazanım olmadıkça fazla iyimser de olmayalım,geçmişte sürmanşetten verilen içi boş haberleri unutmayalım,kamuoyu bizleri yargısız infaz etmek için beklemektedir.Saygılarımla.
Alıntı
#15 cenan EYNUR 16-03-2012 00:09
YENİ YASA TEKLİFİ İNŞALLAH HAYIRLI VE OLUMLU OLUR.EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜRLER.
Alıntı
#14 Ümit 15-03-2012 17:51
Bu çalışmada emeği geçen “Taze kan TEMAD yönetimini” ve siz değerli Emekli Assubaylar sitesi yöneticilerini kutluyor yapılacak her türlü eylem ve çalışmada destekçiniz olduğumu bildiriyor selam ve saygılarımı sunuyorum…

Kısa not: Daha önceden de yazdım Temad mesaj linki aktif olmalıdır.Meslektaşlarımız arasındaki iletişimsizlik yasal temcimiz olan TEMAD'ca yeniden sağlanmalıdır.
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
24 TEMMUZ 1923 LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASININ 99. YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN... Bu antlaşma, Türk Ulusuna karşı yüzyıllardan beri hazırlanmış ve Sevr Antlaşması ile tamamlandığı sanılmış, büyük bir yok etme eyleminin yıkılışını bildirir bir belgedir. Osmanlı tarihinde benzeri görülmemiş bir siyasal zafer yapıtıdır! Mustafa Kemal ATATÜRK Değerli Meslektaşlar...
Pazar, 24 Temmuz 2022
SITE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
KIBRIS BARIŞ HAREKÂTININ 47. YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN... Değerli Arkadaşlarımız 20 Temmuz 1974 yılında Türk Ulusu ile bütünleşmiş, O’nun bir parçası olan Kıbrıs Türk Ulusu’na adadaki Rum tarafınca yıllardır yapılan zulüm ve katliamların dayanılmaz şekilde artması nedeniyle bunları önlemek için Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Zürih ve Londra anlaşmaları i...
Çarşamba, 20 Temmuz 2022
SITE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
KURBAN BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN Saygıdeğer Meslektaşlarımız Bayramınızı en içten dileklerimizle kutluyoruz. Her şeyin gönlünüzce gerçekleşeceği SAĞLIK, MUTLULUK VE HUZUR dolu nice bayramlar geçirmenizi diler sevgi ve saygılarımızı sunarız.
Cumartesi, 09 Temmuz 2022
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ