MECBURİ HİZMET 12 YILDIR

mecburi-hizmet
1
  • a) 926 Sayılı personel kanununa göre, subay ve astsubaylar nasbedildikten itibaren 15 yıl fiilen hizmet etmedikçe görevlerinden istifa edemezler.
  • b) 5434 sayılı kanunun 32 ve 5510 sayılı kanunun 40. maddesine göre subay ve astsubayların her 360 gün fiili hizmetlerine fiili hizmet zammı olarak ayrıca 90 gün eklenir.
  • c) Bu kanunlara göre her yıl 3 ay fiili hizmet zammı eklenerek bir yıl (12 ay) hizmet 15 ay fiili hizmet sayıldığı için 12 yıl hizmet de 15 yıl fiili hizmet sayıldığından 926 sayılı kanunun şart gördüğü 15 yıllık çalışma yerine gelmiş oluyor. Bu gün kanunun yanlış yorumlamasıyla Subay ve Astsubayların mecburi hizmeti 15 yıl değil 18,5 yıl olarak uygulanmaktadır.
2
  • a) 5434 Sayılı kanunun 41. maddesi, fiili ve itibari hizmet süresi 25 yıl olanlara % 75 oranında emekli aylığı bağlanmasına,
  • b) 5510 sayılı kanunun 28. maddesi de 9000 gün prim ödeyenlerin ( yaş şartının yerine gelmesiyle) emekliye ayrılabilmelerine amirdir. a maddesine göre, (fiili hizmet zammı dahil) fiili hizmet + itibari hizmet ( kıbrıs ve diğer yurt dışı hizmetleri) toplamı 25 yıl olanlarla b maddesine göre bu hizmetlere uygun olarak toplam 9000 gün prim ödendiğinden astsubay arkadaşlarımın emekliye ayrılabilme hakları vardır. Bu güne kadar bize ezberletilen ve uygulanan, fiili hizmet zamlarının hesaba katılmadan fiilen 15 yıl sonra istifa edilmesiyle, Kıbrıstan kazanılan itibari hizmetlerimizin hesaba katılmadan 25 yıl hizmet edilmesiyle emekliye ayrılmamızdır.
3
  • Bu konu kanuni haklarımız hakkında arkadaşlarımızın bilgilendirilmesiyle ilgilidir. MUVAZZAF ARKADAŞLARIMIZIN BAŞTA 1. DERECEYE YÜKSELME OLMAK ÜZERE DİĞER HAKLARINI DA DİKKATE ALMALARI GEREKMEKTEDİR.
Ögeyi Oylayın
(21 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#3 ilker 13-03-2012 18:43
Ersen Komutanıma ve diğer değerli komutanlarımıza hayırlı akşamlar diliyorum. Öncelikle Ersen komutanıma şunu sormak istiyorum. Yukarıda mecburi hizmetin 10 yıl olarak kesinleştiği ile ilgili bilgi vermişsiniz. Bununla ilgili resmi bir durum söz konusu mu? Yoksa duyum mu? Bu benim için gerçekten önemli. 98 mezunu J.Assubay'ım ve inşallah 15 yıl dolunca istifa edeceğim. Eğer bu söylediğiniz söz konusu ise bu benim için bayram olur. Bilgilendirirseniz sevinirim.

-------------------------------------------------------------
YÖNETİCİ NOTU. Sn.Gürpınar tarafından size bilgi verilmiştir
Alıntı
#2 Osman Ada 13-03-2012 01:48
Tüm arkadaşlarımız ve yetkililer Fiili hizmet zamlarımızın emeklilik maaşı bağlama oranında,ikramiyede ve hizmet süresinde dikkate alınacağını biliyorlar da bu sürelerin maaş göstergelerimizde etkili olacağını bilmiyorlar veya düşünmemişler. Sizin açtığınız dava sonuçlanırsa arkadaşlarımız hizmet süresine göre asgari 5 kademe kazanacaklardır. Bu bizim ekonomik sıkıntımızın biraz rahatlamasını sağlayacaktır, aynı şekilde mecburi hizmet süresinin hesabında Fiili hizmet süreleri dikkate alınmalıdır. Emeklerinize teşekkür ederim.
Alıntı
#1 Ersen Gürpınar 13-03-2012 01:36
Değerli ağabeyim
Site yönetimi başlangıç derecelerimizin MYO mz. için 9/2 lisans mezunları için 8/1 olması,1/4' e yükselmenin ve mecburi hizmetin 10 yıl olarak tespit edilmesinin yapılan çalışmalar sonucu kesinleştiğini ve yasal prosedürün devam ettiğini belirtti, bu durumda sizin hesapladığınız mecburi hizmet daha da aşağıya düşecektir. Sizin, karşılıkları emekli sandığına ödenen fiili hizmet zamlarının derecelerimizden sayılması konusundaki özverili yasal mücadelenizin başarı ile sonuçlanmasını diliyoruz. Haklarımızın iadesini memnuniyetle karşılıyoruz, emeği geçenlere teşekkürler.
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

Binnur Okkan
Kadri Okkan'ı kaybettik. Cenazesi bugün 23 ocak 2022 izmir buca şirinyer merkez camiinden ikindi namazından sohra askeri törenle defnedilecektir. Bilgilerinize. Saygılarımla. Kızı Binnur Okkan - Yönetici notu Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun, ailesine ve sevenlerine baş sağlığı ve sabır diliyoruz.
Pazar, 23 Ocak 2022
Atilla ABAYLI
TEMAD GENEL BAŞKANINA Sayın genel başkan; Evrensel sistemde gerçekler net görülmelidir. İzmirde il temsilcisi davet üzerine 23 Nisan resepsiyonuna davet edilir. Ve üç kişi eşleri ile bu davete icabet ederler. Şimdiki disiplin kurulu başkanınız ve şimdiki izmir il temsilcisi ve yönetimden biri. Ve yönetimden biri bu etkinliği facebook sayfasında paylaşır.Bu paylaşıma...
Cuma, 14 Ocak 2022
Erol ERTURAN
Herkese merhaba İyi akşamlar Arkadaşlar TEMAD ve diğer sosyal medya hesapları neden yapısal sorunları konuşmazlar ve durumu devamlı gündemde tutup sosyal medyayı hop oturup hop kaldıracak fikir cimnastiği ve oluşturacak ve yapısal sorunlarımızı sistematik bir yapıya büründürmekten maalesef imtina eder durumda olduklarını değerlendirmekteyim sorunlarımız mevzi konular...
Cuma, 07 Ocak 2022
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ