MECBURİ HİZMET 12 YILDIR

mecburi-hizmet
1
  • a) 926 Sayılı personel kanununa göre, subay ve astsubaylar nasbedildikten itibaren 15 yıl fiilen hizmet etmedikçe görevlerinden istifa edemezler.
  • b) 5434 sayılı kanunun 32 ve 5510 sayılı kanunun 40. maddesine göre subay ve astsubayların her 360 gün fiili hizmetlerine fiili hizmet zammı olarak ayrıca 90 gün eklenir.
  • c) Bu kanunlara göre her yıl 3 ay fiili hizmet zammı eklenerek bir yıl (12 ay) hizmet 15 ay fiili hizmet sayıldığı için 12 yıl hizmet de 15 yıl fiili hizmet sayıldığından 926 sayılı kanunun şart gördüğü 15 yıllık çalışma yerine gelmiş oluyor. Bu gün kanunun yanlış yorumlamasıyla Subay ve Astsubayların mecburi hizmeti 15 yıl değil 18,5 yıl olarak uygulanmaktadır.
2
  • a) 5434 Sayılı kanunun 41. maddesi, fiili ve itibari hizmet süresi 25 yıl olanlara % 75 oranında emekli aylığı bağlanmasına,
  • b) 5510 sayılı kanunun 28. maddesi de 9000 gün prim ödeyenlerin ( yaş şartının yerine gelmesiyle) emekliye ayrılabilmelerine amirdir. a maddesine göre, (fiili hizmet zammı dahil) fiili hizmet + itibari hizmet ( kıbrıs ve diğer yurt dışı hizmetleri) toplamı 25 yıl olanlarla b maddesine göre bu hizmetlere uygun olarak toplam 9000 gün prim ödendiğinden astsubay arkadaşlarımın emekliye ayrılabilme hakları vardır. Bu güne kadar bize ezberletilen ve uygulanan, fiili hizmet zamlarının hesaba katılmadan fiilen 15 yıl sonra istifa edilmesiyle, Kıbrıstan kazanılan itibari hizmetlerimizin hesaba katılmadan 25 yıl hizmet edilmesiyle emekliye ayrılmamızdır.
3
  • Bu konu kanuni haklarımız hakkında arkadaşlarımızın bilgilendirilmesiyle ilgilidir. MUVAZZAF ARKADAŞLARIMIZIN BAŞTA 1. DERECEYE YÜKSELME OLMAK ÜZERE DİĞER HAKLARINI DA DİKKATE ALMALARI GEREKMEKTEDİR.
Ögeyi Oylayın
(21 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#3 ilker 13-03-2012 18:43
Ersen Komutanıma ve diğer değerli komutanlarımıza hayırlı akşamlar diliyorum. Öncelikle Ersen komutanıma şunu sormak istiyorum. Yukarıda mecburi hizmetin 10 yıl olarak kesinleştiği ile ilgili bilgi vermişsiniz. Bununla ilgili resmi bir durum söz konusu mu? Yoksa duyum mu? Bu benim için gerçekten önemli. 98 mezunu J.Assubay'ım ve inşallah 15 yıl dolunca istifa edeceğim. Eğer bu söylediğiniz söz konusu ise bu benim için bayram olur. Bilgilendirirseniz sevinirim.

-------------------------------------------------------------
YÖNETİCİ NOTU. Sn.Gürpınar tarafından size bilgi verilmiştir
Alıntı
#2 Osman Ada 13-03-2012 01:48
Tüm arkadaşlarımız ve yetkililer Fiili hizmet zamlarımızın emeklilik maaşı bağlama oranında,ikramiyede ve hizmet süresinde dikkate alınacağını biliyorlar da bu sürelerin maaş göstergelerimizde etkili olacağını bilmiyorlar veya düşünmemişler. Sizin açtığınız dava sonuçlanırsa arkadaşlarımız hizmet süresine göre asgari 5 kademe kazanacaklardır. Bu bizim ekonomik sıkıntımızın biraz rahatlamasını sağlayacaktır, aynı şekilde mecburi hizmet süresinin hesabında Fiili hizmet süreleri dikkate alınmalıdır. Emeklerinize teşekkür ederim.
Alıntı
#1 Ersen Gürpınar 13-03-2012 01:36
Değerli ağabeyim
Site yönetimi başlangıç derecelerimizin MYO mz. için 9/2 lisans mezunları için 8/1 olması,1/4' e yükselmenin ve mecburi hizmetin 10 yıl olarak tespit edilmesinin yapılan çalışmalar sonucu kesinleştiğini ve yasal prosedürün devam ettiğini belirtti, bu durumda sizin hesapladığınız mecburi hizmet daha da aşağıya düşecektir. Sizin, karşılıkları emekli sandığına ödenen fiili hizmet zamlarının derecelerimizden sayılması konusundaki özverili yasal mücadelenizin başarı ile sonuçlanmasını diliyoruz. Haklarımızın iadesini memnuniyetle karşılıyoruz, emeği geçenlere teşekkürler.
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
24 TEMMUZ 1923 LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASININ 99. YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN... Bu antlaşma, Türk Ulusuna karşı yüzyıllardan beri hazırlanmış ve Sevr Antlaşması ile tamamlandığı sanılmış, büyük bir yok etme eyleminin yıkılışını bildirir bir belgedir. Osmanlı tarihinde benzeri görülmemiş bir siyasal zafer yapıtıdır! Mustafa Kemal ATATÜRK Değerli Meslektaşlar...
Pazar, 24 Temmuz 2022
SITE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
KIBRIS BARIŞ HAREKÂTININ 47. YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN... Değerli Arkadaşlarımız 20 Temmuz 1974 yılında Türk Ulusu ile bütünleşmiş, O’nun bir parçası olan Kıbrıs Türk Ulusu’na adadaki Rum tarafınca yıllardır yapılan zulüm ve katliamların dayanılmaz şekilde artması nedeniyle bunları önlemek için Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Zürih ve Londra anlaşmaları i...
Çarşamba, 20 Temmuz 2022
SITE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
KURBAN BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN Saygıdeğer Meslektaşlarımız Bayramınızı en içten dileklerimizle kutluyoruz. Her şeyin gönlünüzce gerçekleşeceği SAĞLIK, MUTLULUK VE HUZUR dolu nice bayramlar geçirmenizi diler sevgi ve saygılarımızı sunarız.
Cumartesi, 09 Temmuz 2022
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ