OYAK ASSUBAYLARI NEDEN MAĞDUR ETMEKTEDİR?

oyak-magduru

Değerli arkadaşlarım, Bildiğiniz gibi OYAK 1960 askeri harekatından sonra kurulmuş, TSK mensuplarına sosyal yardım ve emeklilik yardımı sunan bir kurumdur. Emekli sandığının yanında ikinci bir sosyal güvence imkanıdır.

Bu haliyle gayet makul ve iyi niyetli bir girişim olarak görülmektedir. Kurum büyüyüp, geliştikçe fonksiyonları artmış ve ilk kuruluş gayesinden uzaklaşmıştır. Şirketlerdeki İSTİHDAMLAR yönünden ÜYELERİ arasında AYRICALIKLI davranarak bir gurubu OYAK'ın bünyesine katarken en büyük KATILIMCI ve FİNANSÖR olan gurubu tamamen dışlayarak YOK gözüyle değerlendirmiştir.

Bu girişimin istismara açık yönlerini SAYGI KURALLARININ dışına çıkmadan BİRLİKTE İNCELEYELİM;
  • 1.OYAK'a üye olmak isteğe bağlı olmayıp, TSK mensupları istese de istemese de OYAK'a üye olmak ve her ay maaşının %10'unu vermek zorundadır. TSK'dan ayrılmadan üyeliği sona erdirmek de mümkün değildir.
  • 2.10 yılı doldurmadan personel TSK'dan ayrılırsa, OYAK'tan maaşından kesilen paraların sadece ana parasını alabilir, Neması ise OYAK'ın cebine kalır.
  • 3.TSK'da mecburi hizmet 15 yıldır. 15 yıldan önce isteğiyle TSK'dan ayrılmak da OYAK'tan ayrılmak da mümkün değildir. Sadece sağlık sorunları, disiplinsizlik vb.sorunlar ile TSK'dan atılanlar OYAK'tan ayrılabilir. Bu şekilde ayrılanlara bir tekme de OYAK vurur. Kestiği paraların nemasını vermez, nemayı sadece, mecburi hizmeti tamamlamış uslu ve HAKLARI için SESSİZ kalanlara verir.
  • 4.Bir de geçici üye olan YEDEK SUBAYLAR vardır ki, asteğmen maaşı almaya başladıkları günden itibaren onlar da OYAK'ın üyesi sayılırlar. Fakat bu üyelik sadece maaşlarından kesinti içindir. Bu üyeliğin kendilerine hiçbir faydası yoktur. Terhislerinde maaşlarından kesilen para OYAK' a kalmakta, paralarını alma şansları da hiç yoktur. Davalar açılmasına rağmen hiç netice alınamamıştır.
  • 5.OYAK'ın yaklaşık 260.000 üyesi vardır. Bu üyelerden her ay maaşın %10'u kesilerek SICAK para temin edilerek, KURUMA gelir sağlanmaktadır. Bu gelirlerle OYAK, şirketler kurarak, Çimentodan turizme, sanayiden gıdaya, taşımacılıktan güvenliğe kadar her türlü sektörde faaliyet göstermektedir. Elde edilen kârlar DEVAMLI yeni yatırımlara YÖNLENDİRİLEREK OYAK büyüdükçe büyümekte ancak bu büyüme üyelere MADDİ olarak YANSITILMAMAKTADIR.
  • 6.OYAK büyüdükçe piyasayı YÖNLENDİREREK askeri personel maaşlarını İSTEDİĞİ Bankadan ödetip, "Milli sermayeyiz" diyerek ERDEMİR'i satın alıp, GLOBALLEŞME adına yabancılarla ortaklık kurmakta, menkul ve gayrımenkulleri her yıl DAĞLAR gibi büyümesine, her yıl yapılan OLAĞAN toplantılarda TAVSİYE kararlarında üyelere DAĞITILACAK nemalar enflasyon rakamlarının %10 üzerinde olması belirtilmesine rağmen, NEMALANDIRMALAR enflasyon rakamlarının taş çatlasın 2-3 puan üzerinde uygulanmakta, PERSONELİN haklarını KORUMAK ve GÖZETMEK adına görev alan DAİMİ üyeler GENKUR Bşk ve KK'ları bu konularla hiç ilgilenmeyerek toplantı sonunda yönetimi TEBRİK eder başarılarının devamını dileyerek danışıklı dövüş böylece sürdürülmektedir.
  • 7.OYAK'ın yönetim kurulları ile şirketlerin çalışanları arasında askeri personel olarak Generaller ile Albaylar ve bunların eş, çocukları, damatları gelinleri vardır. Astsubay, Uzman çvş, sivil memurlar ise yönetim kuruluna kabul edilmemekte, şirketlerde de sadece GÖSTERMELİK olarak çalışanları bulunmaktadır. Bu durum üyelerin çoğunluğunu oluşturan ve en büyük FİNANSÖR konumundaki Astsubaylarda çok ciddi bir rahatsızlık yaratmaktadır. Üyelik gönüllülük esasına bağlı olsa Astsubayların büyük çoğunluğu derhal kurumdan ayrılacaklardır.
  • 8.Üyelerden her ay kesinti yapılması sayesinde finansman sorunu yaşamayan, kârına kâr ekleyen OYAK nereye kadar büyüyecektir. Üyelerinden çoğunun memnun olmadığı OYAK varlığını ve büyümesini ne zamana kadar sürecek, BÜYÜYEN bu devasa ŞİRKETLERİN, MALLARIN SAHİBİ KİMLER OLACAKTIR?

Yukarıdaki hususlar tüm camianın gördüğü bildiği ve yaşadığı gerçeklerdir. Bizler OYAK' ın varlığına değil, OYAK' taki yapılan yanlışlara ve uygulamalara İTİRAZ etmekte, yapılan yanlışlardan dönülmesini istemekteyiz. Bunu istemek de hakkımızdır. Haklarımızı aramak SEVİYESİZLİK ve TERBİYESİZLİK değil İNSANİ ve YASALDIR. Aslında bugüne kadar camiamıza yapılan HAKSIZ TUTUM ve DAVRANIŞLAR İNSANİ VE YASAL değildir.Uygulayıcılar ŞAPKALARINI önlerine koyarak düşünmeli ve gerçeği ARTIK görmelidirler.

Geçmişte ayrılanlar, ilişiği kesilenlerle, halen üyeliği devam edenlerden yapılan KESİNTİLERDEN elde edilen aylık SICAK paralar olmasaydı OYAK olur mu, gelişip, serpilir miydi? Bugün OYAK'ın yönetim kadrolarında ve şirketlerinde çalışanlar kışın KALORİFERLİ, yazın KLİMALI lüks ofislerinde kahvelerini yudumlayıp, kendileri ve çocuklarının geleceğiyle ilgili YAŞAM projelerini gerçekleştirebilirler miydi? BUGÜNE KADAR GELMİŞ GEÇMİŞ TÜM OYAK YÖNETİMLERİ HEP BAŞARILI MI oldular? Sayın Coşkun ULUSUY'un ifadesiyle KRİZLERİ FIRSATLARA MI dönüştürdüler? Kurum bu kadar iyi yönetiliyor ise bizim NEMALARIMIZ neden her yıl YERLERDE sürünüyor?

Denetim ve yönetim kurullarında bulunanlar ile DAİMİ üyelerin görevleri nedir? Bunlar neler yapmaktadır? Önlerine geleni ONAYLAMAK imzalamakla görev yapılmış mı oluyor? Kartel haline gelmiş OYAK, MERKEZ Bankası ile İŞ Bankası sandıklarının verdiği kadar emeklilerine katkıda bulunamıyorsa İYİ VE DOĞRU yönetim bunun neresindedir? İsteyen bu iki kurumun emekli üyelerinin sandıklarından aldıkları MAAŞLARLA bizim OYAK'ın verdiklerini karşılaştırsınlar da gerçek UCUBE'nin ne olduğunu görsünler.

OYAK'ın bize TEK faydası ZORUNLU üyeliğimizden dolayı ZORUNLU tasarruf yaptırdığıdır. Hiçbirimiz ne kadar KARARLI olsak her ay maaşımızdan % 10 keserek bu tasarrufu oluşturamazdık. Ancak bir GERÇEK daha vardır ki ülkemizin SANAYİ DEVLERİNDEN biri "OYAK üyelerinin % 10'luk tasarruflarını ben toplayayım emekliliklerinde her üyeye EVİNİ ARABASINI tasarruflarını da değerlendirerek kendilerine vereyim" sözünü de UNUTMAYALIM. OYAK'ın verdikleri ve vermesi gerekenler bizlerden KESİLENLERİN karşılığıdır ve ANAMIZIN AK SÜTÜ gibi de HELALDİR ve HAKKIMIZDIR.

Unutmamalı ve hakkımızı sonuna kadar aramalıyız ki, halen OYAK ve şirketlerinde ÇALIŞANLAR vasıfları ve MAKAMLARI ne olursa olsun en büyük FİNANSÖR olan biz ASSUBAYLARIN çalışanları konumundadırlar. Bizler hakkımızı arıyoruz diye yönetim kurulu bşk da olsa AĞIZLARINI BOZMAYA, HAKARET derecesine varacak sözleri söylemeye HAKLARI yoktur. HAKLARIMIZI aramamızdan RAHATSIZ oluyorlarsa KİMSE ONLARI ZORLA TUTMUYOR, GİDEBİLİRLER, YERLERİNİN DOLDURULAMAYACAĞINI DA ZANNETMESİNLER. Daha adil davranacak,daha ölçülü konuşmayı bilerek oralarda görev yapacak çok kaliteli ve nitelikli insanlar bulunur. Şikayetlerimiz KURUMLA değil, yönetim kadrolarında olanların yaptıkları yanlışlarla ilgilidir.

Assubay camiası olarak HAK ve TALEPLERİMİZE DAYATMA ve KAST sistemine göre değil, YASALARA, İNSANİ DEĞERLERE, EŞİTLİK İLKELERİNE göre HAREKET EDİLDİĞİNİ GÖRENE KADAR HAKLI MÜCADELEMİZ YÜKSELEN BİR İVMEYLE devam edecektir. HAK ARAMA "HAKSIZLIKLARIN VE DAYATMALARIN" OLDUĞU YERLERDE VE ORTAMLARDA vardır. HAKSIZLIKLAR OLMASA BUNLARA GEREK KALIR MIYDI? Bu uygulamaları bizler mi koyduk? Yanlış uygulamaları yapanlar yaptıklarından hiç bir rahatsızlık ve huzursuzluk duymazken, yapılan haksızlıkları dile getirmemiz ve yanlışların sonlandırılmasını istememizden RAHATSIZLIK duymaları da ne kadar KÖR, SAĞIR, ÖN YARGILI ve DAYATMACI olduklarının açık delilidir. İyi niyetli olsalar BİR DEFA NE İSTEDİĞİMİZE bakar, HAKLILIK PAYI OLUP OLMADIĞIYLA ilgilenirlerdi.

Ama KORKUNUN ECELE FAYDASI olmadığı gibi bu iş ya olacak,ya da OLACAKTIR. Mağdur olan biri olarak ASSUBAY camiasına karşı yapılan HAKSIZLIKLAR adına HAK aramaktayım. OYAK yönetiminin içine girdiği tuhaf, akıldan ve bazen de ETİK OLMAYAN durumlarına dikkat çekmek istedim. Çünkü bugüne kadar YAPILAN yanlışları dile getirenleri GERÇEKÇİ bir şekilde DEĞERLENDİRMEYE almadıkları gibi, düzeltmek için hiç bir girişimde bulunduklarını da görmedik. Ama bir GERÇEK var ki artık bu böyle gitmez. Gerçeklerin üstü örtülemez, güneş balçıkla sıvanamaz. Bu iş ya bitecek, ya da bitecektir. Başka yolu yok.

Saygılarımla.

Ögeyi Oylayın
(35 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#15 Hayri başcavuş 10-09-2019 18:27
Allah hepsinin belâsını versin. 1997 yılında Oyak denen müptezel kurum bana 1.500.000 tl ödedi 27 yıl karşılığı. Emekli sandığı 1.400.000 ödedi. Tasarruf tesvikten 200.000 aldım. 3.500.000 tl.ye kaynanamdan 300.000 tl .borç alarak zor bir ev alabildim. O oyaktaki bedavacilara hakkım haram zıkkım olsun. Evmiş arabaymış. 27 yıl maasımın yüzde onunu indira gandi yaptılar.
Alıntı
#14 Orhan ORHUN 12-03-2012 23:11
OYAK hakkında son günlerde güzel gelişmelere oluyor. Vesayete son vermek isteyen karar vericiler ve siyasi irade şu anda OYAK'ın mağdur ettiği Assubayların hakkını teslim etme hususunda bir nevi sınav vermektedir. Dileğimiz; bu sınavın sonunda mağdur edilen mazlumların mağduriyetlerinin telafisi ile yüzlerinin gülmesidir.
Ülkemizde elli yıldır devam eden vesayetin son bulması demokrasinin galibiyetine bağlıdır.
Canı yananlar sabretsin, can yakanlar canının yanacağı günü beklesin(s.a.v)
Alıntı
#13 EMEKLİASSUBAY 12-03-2012 11:06
Saygıdeğer arkadaşlarımız
Yazarlarımızın yazılarına yaptığınız yorumlar, önemli bilgiler içeren fikirleriniz hayli değerlidir,teşekkürler. Polemiğe girmeden, birbirine saygılı önceki yorumlar üzerinde de yapılan bazı yorumların da yayınlanmasına emeğinize saygı gereği yayınlıyoruz.
Ancak bazı yorumcular yazarımızın yazısını değil de yorum yapan bir başkasının yorumunu hedef alıyorsa,en hafif deyim ile polemiğe açık,maksadı aşan ifadeler ve dayatma içeriyorsa yayın ilkelerimiz gereği ne yazık ki yayınlayamıyoruz.
Bu şekilde yapılan yorumları tasvip etmesek de gerekirse site içinden muhatabının özeline yazılmasını, yorumların yazarın yazısına yapılmasını,bir başkasının yorumu için yorum yapılacaksa da polemiğe meydan vermeden,bilgi ve varsa olabilecek hataları düzeltmeyi amaçlamasını önemle rica ederim.Saygılarımla.
Bölüm Yöneticisi
Alıntı
#12 Murathan SİPAHİOĞLU 12-03-2012 10:37
Sayın NAS,

Yukarıdaki yazının asıl konusu doğrultusunda eklediğim yorumuma verdiğiniz yanıttan; Mehmetçiğe, sigortanın oyak tarafından yapıldığını anlıyorum.

Mehmetçiğe, ferdi kaza ve maluliyet sigortası oyak tarafından mı yapılıyor? 205 Sayılı kanununda ve web sitesinde böyle bir konu göremedim. Var ise primi nasıl ödeniyor?

Bahsettiğiniz sigorta, kişisel isteğe bağlı olarak yapılan “Mehmetçik Vakfı” sigortası olabilir mi?

Yanlış anlama veya bilgilendirme olmamalı.
Alıntı
#11 Erdal Günşer 12-03-2012 09:03
Sayın Nas,
Sizinle OYAK konusunda ikili polemik yaşamak istemiyorum. Ancak kendi yorumunuzun sekizinci maddesi hakkında konuşalım. Siz bu maddeye göre ortalama olarak 1988 yılında mesleğe başladınız. OYAK’ın size verdiği 122.000 TL’yi güle güle harcayın. Bir de demişsiniz ki yüzde on iki nema verse bile yeter. Yani bu parayı rüyamızda bile görememekten bahsetmişsiniz.
Bakın bu çok yanlış bir bakış açısı. Ben bir kez daha yazmıştım. Azlık, çokluk, veya şu an kendi alacağınız para ile ortaya çıkıp yorum yapıyorsunuz. Biz gibi OYAK’ı eleştirenlere ise ateş püskürüyorsunuz. Ayrıca kendinizi de bu konuya adamışsınız. Yanlış anlamayın OYAK’ın avukatları OYAK’ı sizin gibi savunsalar OYAK bir günde kapatılır.
Bir ev, bir araba modeli 30 yıl önce söylenmiş bir vaattir ki, OYAK o tarihte üyelerinin eline neredeyse bozuk para diyebileceğimiz kadar küçük bir para verip kapının önüne koymuştur. Aldığınız paranın miktarını şu an siz buraya yazınca, birikimleriyle sizin nema aldığınız büyükleriniz sizin bu savunuculuğunuza üzülüyorlar. Çünkü OYAK’ın iştiraklerine bakın hangi yıllarda nasıl edinilmiş? Ya da sıcak paralar üyelere verilmeden nasıl iki binli yıllara doğru aktarılmış? OYAK hakkında çok yazdım. Yıllara göre grafikler çıkardım. Sizin deyiminizle de çok yıprattım. Ama inanın böyle devam ettiği sürece bizler de yazmaya devam edeceğiz.
Seksenli yıllarda araba markaları veya ev kaliteleri çok çeşitli değildi. İnsanlar kooperatife girer yirmi yıl boyunca ev öder ve ihtiyarlayıp giderlerdi. Araba dendiğinde de aklımıza şahin, serçe gibi arabalar gelirdi. Şimdi böyle bir örnekleme olamaz; çünkü halkın yaygın olarak kullandığı arabalar ortalama 20 ile 80 bin TL arasında. Oturulan evler ise 60 ile 200 bin TL arasında. Yani nitel ve nicel olarak bu söylem o zamana aittir. Bunu yazar yazıda da belirtmiştir. Ancak günümüze getirip "hepimiz çok rahat bir ev bir de araba alıyoruz şükür" demeniz yanlıştır.
Okuduğumuz yıllardan aklımda kalan bir çan eğrisi vardır. Yani şekil olarak bir çana benzer grafiklere denir. Biz diyoruz ki böyle bir grafik söz konusudur. Yani eski yıllarda aşırı birikimle az nema verilmiştir. Doksanlı yılların ortalarında bu durum OYAK genel kurulunda sivil üyelerin tepkisine yol açmıştır. Hâttâ bir öğretim görevlisi bayan üye Genel Kurulda söz alarak üyelere nema verilmemesini yerden yere vurmuştur. OYAK, üyelerine gerçek anlamda nemayı 1996’dan sonra vermeye başlamıştır. Sonraki yıllarda üyelere yansıyan nema oranlarının özellikle 2005’den sonra enflasyonun 9-10 katı üzerinde olmasıyla bu dönem üyeleri yüksek kâr payı almışlardır. Ancak son üç yıldır OYAK çok az nema vermeye dönmüştür. Bu durum sizin gibi belirli bir birikime ulaşanları çok etkilemez. Zaten yorumunuzda da belirtmişsiniz. Benim kesinleşmiş param 122.000 TL diyerek yüzde 12 nemaya da eyvallah diyorsunuz. Oysa 2008 mezunu bir astsubay üç yıldır ortalama yüzde 12 nema aldı. Bu da demektir ki bu astsubayın ana parası 5.000 TL ise birleşik faize göre üç yılda yüzde kırk beş nema almıştır. Yani parası 7.000 TL olmuştur. Yani bu kişi parasını bankaya yatırsaydı bankadan da hemen hemen aynı paraya yakın bir faiz geliri elde ederdi. Oysa siz sadece OYAKBANK'ın satışından bu üç yıl aidat ödeyen assubayın parasının beş katını bir günde habersizken aldığınızı duydunuz.
Kısacası Sayın Nas çok konjüktürel bakıyorsunuz. Benim yorumum hakkında yaptığınız yorum isabetli değildir. Ben gerçekleri örtmek için neden çaba harcayayım ki!... Sizin yaptığınız gibi ben de kendi bildiklerimi söylüyorum. Ben sizi OYAK’ı savunduğunuz için hiç yaftaladım mı? Bir de şu 122.000 TL olan ana paranızı madem söylediniz birazcık bu konuda ekleme yapayım. Bu paranın yaklaşık 35.000 TL’sini Oyakbank’ın satışından ve ondan sonraki yıllar bunun faizinden elde ettiniz. İyi işti. Hayırlı alışverişler…
TSK’de ortalama altı bin yedek subay vardır. Aylıklarından ortalama 60 TL OYAK kesintisi yapılıyor. Toplamda bu rakam 360.000 TL eder. Yıllık olarak da 4.200.000 TL eder. Bu yabana atılmayacak bir paradır. Bu paraların Asteğmenlere malüliyet veya ölüm tazminatı olarak yüzde kaçı dönmüştür? OYAK asteğmenlerden gelir elde ederken maalesef iştirakleri 2009 yılını büyük zararla kapatmıştır. Yani bu durumda Asteğmen aidatı beceriksiz ve zarar eden OYAK işletmelerinin zararını üyelere yansıtmaması adına iyi bir şey. OYAK’a ve insaf sahiplerine önemle duyurulur. OYAK işletmelerinin kâr durumuna bakarsanız bu paranın hiç de küçümsenmeyeceğini anlarsınız.
En son olarak kendi görüşümü bir kez daha sıralamak istiyorum.
OYAK üyeliği serbest bırakılmalıdır.
OYAK Türk Ticaret Kanunları ile ve imtiyazsız bir şekilde yoluna devam etmelidir. Tüm gücünü üyelerinin aidatları ve onları doğru yönlendiren yöneticilerinden almalıdır.
OYAK bünyesinde ve şirketlerinde haksız, kayırıcı kadrolaşma yapılmamalıdır.
Asteğmen aidatları hiç olmazsa kâr payı verilmeden geri ödenmelidir.
Üç yılı dolmadan ayrılan üyelere ana paraları verilmelidir.
On yılı dolmadan ayrılan üyelere Konut ön biriktirim fonu nemasını ödüyor. Ancak OYAK ana parasını ödüyor. OYAK da nema ödemelidir.
Genel Kurulda üyeler daha adil temsil edilmelidir.
OYAK’tan nema alamamış ancak bugünkü büyüklükte hakkı olduğu kesin olan eski üyelere hisse senedi veya yeniden değerlendirme yöntemiyle hakları ödenmelidir.
Saygılarımla…
Alıntı
#10 Mustafa Savaş EVRAN 11-03-2012 23:16
Sevgili meslektaşlarım.

1904 yılında Almanya'nın Güneybatı Afrika'daki sömürgesi olan günümüzün bağımsız NAMBİYA'sındaki;işgalci ve sömürgeci Alman'lar ile yerli HERERO ve HOTANTO'lar arasında kıyasıya bir mücadele başlar.Ön saflarda halkının özgürlüğü ve bağımsızlığı için savaşan eski bir maden işçisi vardır:Jakob MORENGA!
Uwe TİMM,işte bu MORENGA isimli yapıtında; bu Alman sömürgesinde süregelen Alman vahşetini etkili bir biçimde belgelendirerek anlatır.Bu kitapta köleyi ve köleliği tanımladığı bir bölüm vardır.Bu bölümde şöyle der:"İLK ÖNCE ZİNCİR BOYNA TAKILIR,SONRA KAFANIN İÇİNE.NİHAİ AMAÇ;KÖLE OLUŞUNU ONAYLAYAN KÖLE YARATMAKTIR."

Osmanlı döneminde Alman ekolünü benimseyen Osmanlı Ordusu,ne yazık ki faşist İtalyan ve Alman Askerlik yasalarını Türkiye Cumhuriyetine de taşımıştır.Bu sistemi bilinçli olarak;Ülke insanı oldukça iyi haklarla donatılırken,ülkemizin en gözde kurumu olan TSK As(T)subaylar üzerinde acımasızca uygulamışlardır. Bunun sonucunda ne yazık ki bazı meslektaşlarımız emekli olsalar da halen daha bu zincirin etkisinden kurtulamamaktadırlar...

Ben, her arkadaşımın görüşüne sonuna kadar saygılı bir insanım.Ancak 1989 yılında emekli olduğumda beni günümüzün bir gazoz parasına OYAK'tan ilişiğimi keserek kapı önüne koyanlara hakkımı helal etmeyeceğim gibi asla saygı da duymayacağım. OYAK'ın faziletlerinden sürekli bahsedilmesini de içime sindiremiyorum. Hak arayan ve OYAK'ın durumundan haklı olarak şikayet eden meslektaşlarımı;PADİŞAHLIK SİSTEMİNİN OYAK'ın başına atadığı, terbiyesizlik ve bilgisizlikle suçlayarak,KÖLESİNİZ SİZ ve KÖLE OLARAK KALACAKSINIZ mantığı ile saldırmasını içime sindiremiyor ve kabullenemiyorum...
Alıntı
#9 janas 11-03-2012 15:00
‘’HAK ve TALEPLERİMİZE DAYATMA ve KAST sistemine göre değil, YASALARA, İNSANİ DEĞERLERE, EŞİTLİK İLKELERİNE göre HAREKET EDİLDİĞİNİ GÖRENE KADAR HAKLI MÜCADELEMİZ YÜKSELEN BİR İVMEYLE devam edecektir’’ ELBETTE BÖYLE DEVAM EDECEKTİR.
‘’Gerçeklerin üstü örtülemez, güneş balçıkla sıvanamaz. Bu iş ya bitecek, ya da bitecektir. Başka yolu yok.’’

DEĞERLİ BÜYÜKLERİM
OYAK KONUSUNDA KİMSE ÇOĞUNLUK OYAK'A KARŞIDIR VEYA OYAK ÖYLE YAPMASINCIDIR DİYEMEZ.ÇOK FARKLI DÜŞÜNCE OLUP KİMSE DE GENELİN ADINA KONUŞTUĞUNU DA KESİNLİKLE SÖYLEMEMELİDİR.BU SİTEDEN KİMSE ÜSTÜNE ALINMASIN.ONLAR KENDİLERİNİ BİLİYORLAR…..

Erdal büyüğüm; kusura bakmayın yorumunuzun alaycılığı gerçekleri örtme çabası halini almış.

Ben bir çok ortamda yazdım Asteğmenlerin de şehidi,gazisi, malulü,vefatı ,adi ve vazife malulleri vardır ve bunlara albay maaşının 20 katı ve daha oranlarda yardımlar yapılmaktadır. Yani %5' e verilen çok yüksek bedeller.Bu % 5'ler kesilmemiş olsa vefat yardımları,maluliyet yardımları verilebilir mi? Peki verilirse nereden verilir? Tabii benim gibi üye olanlardan.Asteğmenler terhis olurken %5'leri geri alacak,üyeliği esnasındaki maluliyet ve vefat yardımlarını da ben ödüyorum. %5 ile en azından bir kısım yd.sb. için çok yüksek risk altında diğer sigortalardan daha yüksek sigorta sağlanmasına neden neden yanlış geliyor.Sağ salim terhis olanları acaba %5'leri şehit olan,vefat eden,malul olanlara ödenen miktarları karşılayabiliyor mu acaba? Karşılamazsa bizim cepten.Ne güzel.

Unutmayın ki 3 yılını doldurmayan sb.da,asb.,Uzm.J.ya da %10 kesintiler verilmiyor.1 yılını bitirmeden istifa hakkı olan asb.lara da verilmiyor,atılanlara da. Tutturmuşsunuz asteğmenlerden kesilen %5'ler bayrağı ile OYAK’a yüklenmeye. Ben bir günde 2 şehit asteğmeni helikopterle selamlayarak uğurladım. Gerçeklerle göre hareket etmek gerekiyor.Bana faydası olmayan OYAK’ı tu kaka bizlere,yıllardır yaptığımız mücadeleye yakışmaz.

SAYIN MURAT ; Mehmetçik için AXA Ferdi kaza ve maluliyet sigortası yapılıyor.HEM DE EN AZ 10 YILDIR.
HAK VE ONUR MÜCADELESİ, YANLIŞ BİLGİ VE KÜÇÜK AYRINTILARIN BÜYÜTÜLMESİ İLE ZARAR GÖRMEMELİDİR.

Takipteyim.(İNŞALLAH BU SEFER DOĞRU KONUDUR.
Alıntı
#8 janas 11-03-2012 14:56
Sayın büyüğüm; Yazınızı aklımın erdiğince yorumlayayım;
1.OYAK'a ZORUNLU üye olmak en büyük faydayı getirmiştir. Eğer zorunlu olunmasa hesabını yapmasını bilmeyen bir çok üye emelilikteki rahatı hayal bile edemezdi.
2.10 yılı doldurmadan personel TSK'dan ayrılırsa, Neması ise OYAK'ın cebine kalmaz, üyelelerin cebine kalır.
3. 10 YILI DOLDURUP HER NE SEBEPLE AYRILANLAR DA KÂR PAYLI ÖDEMEYİ ALIYOR OLMALILAR. BURADA BİR BİLGİ EKSİĞİ VAR SANIRIM!
4.Geçici üye olan YEDEK SUBAYLAR vardır ki, asteğmen maaşı almaya başladıkları günden itibaren onlar da OYAK'ın üyesi sayılırlar. BU KONUDA DETAYLI AÇIKLAMAYI AŞAĞIYA YAZDIM.
5.OYAK'ın yaklaşık 260.000 üyesi vardır. Bu üyelerden her ay maaşın %10'u kesilerek SICAK para temin edilerek, KURUMA gelir sağlanmaktadır. OYAK büyüdükçe büyümekte ancak bu büyüme üyelere MADDİ olarak YANSITILMAMAKTADIR. İTİRAZ EDİYORUM, BUNLAR ÜYELERE YANSITILMAKTADIR. 1983 YILINDA EMEKLİ OLAN BİR KD.BÇVŞ’A OYAK 200 BİN TL İKRAMİYE VERİRKEN EMEKLİ SANDIĞI 800 BİN TL VERMİŞTİ. ŞU AN AYNI SÜRE HİZMET EDEN KD.BÇVŞ.A OYAK 120 BİN (MİLYAR),54 BİNİ ZOR VERDİ. BU MUDUR OYAK’IN ÜYESİNE YANSITMADIĞI? 1983'TE İKİ İKRAMİYEYLE EV ALINAMAZKEN ŞU AN SADECE OYAK İKRAMİYESİ İLE EV ALINABİLMEKTEDİR.(örnek gerçektir)
6.OYAK büyüdükçe DİYORSUNUZ ERDEMİRİN ALINMASI SÜRECİNDE YÜKLENDİĞİ SORUMLULUKLAR NEDENİYLE YÜKSEK KÂR BİLE ELDE ETSE ÜYELERE YANSITMADIĞI DOĞRUDUR.Çünkü o yüklenim gerekleri yapılmak zorundadır.Fırınlar açılmakta,revizyonlar,yatırımlar gerçekleştirmek zorunda kalınmıştır.Yani ölü yatırım değil sonrasında yüksek debili bir kâr payı gelebilecektir. Bir de her türlü karalamalara rağmen oyak üyeliğinin çok büyük bir şekilde artması da ilginçtir.

7.OYAK Üyelik gönüllülük esasına bağlı olsa Astsubayların büyük çoğunluğu derhal kurumdan ayrılacaklardır.BU KONU NET DEĞİLDİR. GENÇLERİN GİRMELERİ AZALIR. AYNI BİZE KÖBF ‘NU VE BDGS'NE ÜYELİK İÇİN BAZI BÜYÜKLERİMİZİN YANLIŞ YÖNLENDİRMELERİ SONUCU BİRÇOK ÜYENİN BU SİSTEMLERE GİRİLMEMESİ SONRASINDAKİ PİŞMANLIKLAR GİBİ ONLAR DA PİŞMAN OLURLAR.
8. "OYAK üyelerinin % 10'luk tasarruflarını ben toplayayım emekliliklerinde her üyeye EVİNİ ARABASINI tasarruflarını da değerlendirerek kendilerine vereyim" SÖYLEMİ TARİHTE KALSA DA OYAK ZATEN BUNU GERÇEKLEŞTİRDİ. ÖRNEĞİN BENİM BU YILIN NEMASI HARİÇ 122 BİN TL OYAK İKRAMİYESİNE KÂR PAYLI 66 BİN TL İLE EV DE ARABA DA GARANTİ. 23 YILIN KARŞILIĞI BUNU SAĞLADI.BU YIL NEMA FAİZİ %12 BİLE OLSA 122 BİN TL'DE 14 BİN TL YAPAR Kİ TOPLAMDA 200 BİN TL'DEN SÖZ EDİYORUZ.SÖYLEMLERİ GERÇEK ORANLARI BİLEREK YAPMAK DOĞRU HAK TALEBİNİ YAPMAMIZA YARAYACAKTIR.
9.OYAK BÜYÜDÜKÇE ÜYESİ DE KAZANACAKTIR,ŞİRKETLERİN, MALLARIN SAHİBİ DE TABİİ Kİ OYAK ÜYELERİ OLACAKTIR.
BURAYA KADAR SİZİN DE YAZDIĞINIZ HERKESİN BİLDİĞİ SORULARA, İTHAMLARA BEN DE YANIT VERMİŞ OLDUM.
ELBETTE OYAK'TA BİZLERİN AMACI SADECE VE SADECE ÜYELERİNE HER ZAMAN DAHA İYİ HİZMET,KEYFİ UYGULAMALARLA BAZILARINA HAKSIZ DESTEK,HAK TANIMAMASI,GEÇMİŞTE EMEKLİ OLAN AMA ÇOK DÜŞÜK İKRAMİYE VERDİĞİ BÜYÜKLERİMİZİN GERÇEK HAKKINI TESLİM ETMESİ VE ŞEFFAF OLMASI(Kİ BU BİR SÜREDİR YAPILMAKTADIR) V.B.OLUMLU TALEPLERDİR.
‘’OYAK'ın verdikleri ve vermesi gerekenler bizlerden KESİLENLERİN karşılığıdır ve ANAMIZIN AK SÜTÜ gibi de HELALDİR ve HAKKIMIZDIR.’’ Elbette katılıyorum. Ancak polislerin de tamamen OYAK’ı örnek alarak hızlı adımlarla yoluna devam ettiğini de düşünürsek OYAK’I DA ELEŞTİRİDE HAKKANİYETLİ OLARAK ZARAR VERMEMEYİ DE USUL ADDETMELİYİZ.
‘’’Unutmamalı ve hakkımızı sonuna kadar aramalıyız ki, halen OYAK ve şirketlerinde ÇALIŞANLAR vasıfları ve MAKAMLARI ne olursa olsun en büyük FİNANSÖR olan biz ASSUBAYLARIN çalışanları konumundadırlar. Bizler hakkımızı arıyoruz diye yönetim kurulu bşk da olsa AĞIZLARINI BOZMAYA, HAKARET derecesine varacak sözleri söylemeye HAKLARI yoktur. HAKLARIMIZI aramamızdan RAHATSIZ oluyorlarsa KİMSE ONLARI ZORLA TUTMUYOR, GİDEBİLİRLER, YERLERİNİN DOLDURULAMAYACAĞINI DA ZANNETMESİNLER. Daha adil davranacak,daha ölçülü konuşmayı bilerek oralarda görev yapacak çok kaliteli ve nitelikli insanlar bulunur. ‘’ BU SÖYLEME KESİNLİKLE KATILAMIYORUM.O ŞAHSIN SÖYLEMİ SİZ VE BEN DEĞİLİZ.HER SİTEDE HER GÜN ,HER SAAT ,DAKİKA OYAK YÖNETİMİNE EN AĞIR HAKARETLERİ YAPANLAR,İFTİRA,YALANLARLA SADECE ONLARI KÜÇÜLTTÜKLERİNİ SANAN,(AYAK VE İŞTİRAKLERİNE BİLE ZARAR VEREN)CAMİANIN YÜZKARASI BAZI MESLEKTAŞLARIMDIR Kİ BU İNSANLAR BANA DA HER FIRSATTA HAKARETİ,İFTİRAYI,TEHDİTİ(BENİ DE TEHDİT ETTİLER) GÖREV SAYANLARDIR. BİZZAT MÜCADELE EDEREK TANIDIĞIM BU ZEVATLAR ŞU AN MAHKEMELİK OLMUŞ,BENİM DEĞERLİ BÜYÜKLERİMLE ALAKALARI YOKTUR. O YAŞITIMLARIMIN O ÇİRKİNLİKLERİNE, DONKİŞOTLUKLARINA DA TEK BAŞIMA DA OLSA ASLANLAR GİBİ OYAK LEHİNDE MÜCADELEDE BENİM OLMAZSA OLMAZIMDIR.


DEVAMI VAR.
Alıntı
#7 Murathan SİPAHİOĞLU 11-03-2012 11:49
Bu anlatım için, engin hoşgörünüzü diliyorum.

Bir ineğe, başka bir canlı:

“İnek kardeş, sen neden hep bön bön bakıyorsun?” diye sormuş.

İnek:

Her gün memelerini çekiştirerek sadece sütünü sağıp, yılda bir kez doğal ihtiyacını görseler, sen de benim gibi bön bön bakardın.” demiş.

Bu fabldan, “oyak’a niçin bön bön baktığımız” anlaşılır, herhalde.

Affınıza..
Alıntı
#6 Erdal Günşer 11-03-2012 07:21
- Bak evladım sesini çıkarma senin maaşından %5 OYAK kesintisi yapıyoruz. Ancak bunun karşılığında bir nevi hayat sigortalı olmuş oluyorsun.
-Yahu bu ne biçim sigorta,yıllık 1000 TL Hayat sigorta primi ödenir mi?
-Valla seni Asteğmen yapmasaydık o maaşı da bulamayacaktın. Hem de bak ne güzel, tüm Assubayların üstüsün. Yani komutansın. Uyma sen böyle laflara...
-Ama ben üniversite mezunuyum. Assubaylar lise mezunu. Tabii ki onların üstü olacağım.
- Oğlum geç o ayakları sen. Assubayların büyük bölümü lisans mezunu. Ama yıllardır yutturup duruyoruz senin dediğini... Allah'tan adamlar kuzu gibi... Gerçi olmasalar ne olacak ki... Sıkarız biraz iplerini hizaya getiririz.
- Valla komutanım laf aramızda ben de asteğmen olunca sevinçten göbek atmıştım. Hem para kazanıp, hem rütbe takıp bir de askerlik görevimi yapmış oluyorum.
- Hah işte yola gel. Sen şöyle düşün ve içini rahat ettir. Bu aidat da senin bir nevi rüşvetin oluyor.
- O halde şöyle de diyebiliriz. Ben size şükran için bu parayı ödüyorum. Assubaylardan da bu para karşılığı selam alıyorum.
- Bir nevi öyle de diyebiliriz. Yoksa bu devirde biz asteğmeni ne yapalım? Çoğunuz gidip bir yerde tim komutanı oluyorsunuz. Tim komutanı aslında asteğmen olacak diye bir şey yok. Ya da doktor olarak geliyorsunuz. Elimizdeki rütbeli doktor ve sağlık personeli de zaten yeteri kadar var. Zaten doktorlar asteğmenlik sırasında genelde uzmanlık sınavına hazırlanırlar. Yani bir nevi kamp.
- Yani
- Yani alan razı... Veren razı...

Sayın Çam, yazınız için teşekkür ederim. Ben de bir anektod ile katılmak istedim. Saygılarımla...
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
BABALAR GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN... Zorlu görev yıllarımızda evlatlarımızı doyasıya sevemeden, birçok kez sadece uyurken saçlarını okşayan,ama hayatını onlara feda edip çok mükemmel evlatlar yetiştiren başta Assubay Babalar ve yüreğinde baba sevgisi, şefkati olanların bu mutlu gününü kutlar; sağlık, başarı ve mutluluk dolu nice yıllar dileriz. Hayattan göçenlerimiz...
Pazar, 19 Haziran 2022
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMIMIZIN 103. YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN. 19 MAYIS, EMPERYALİST İŞGALE KARŞI MİLLİ DURUŞUMUZDUR! 19 Mayıs 1919; Anadolu'nun emperyalistlerce ișgaline baș kaldırarak dur diyen Mustafa Kemal ATATÜRK'ün Samsun'a ayak basması ile başlayan, Erzurum ve Sivas kongreleriyle kararlaştırılan, 11 Ekim 1922 Mudanya Müt...
Perşembe, 19 Mayıs 2022
E. ASSUBAYLAR GÜÇBİRLİĞİ PLATFORMU YÖNET
TÜM ANNELERİMİZİN VE YÜREĞİNDE ANNE SEVGİSİ OLAN KADINLARIMIZIN ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN. "Ana başta taç imiş, her derde ilaç imiş,bir evlat pir olsa da Ana'ya muhtaç imiş." Analar bizi dünyaya getiren, evlatlarımızı bize bağışlayan yüce insanlar, onlara minnettarız. Anneler gününde emekleri ve aziz hatıraları önünde saygı ile eğilirken annel...
Pazar, 08 Mayıs 2022
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ