GENELKURMAY BAŞKANI'NIN ASSUBAY ADAYLARINA YASAL OLARAK TEBLİĞ ETMESİ GEREKİR

okuyan-adam

Değerli arkadaşlarım.

Her insanın MESLEĞE başlarken, gelecekte neyle karşılaşacağını, vereceği kararların gelecek yaşamında neleri DEĞİŞTİRİP, bu KARARIN kendisine neler VERİP, neler GÖTÜRECEĞİNİ bilmesi, öğrenmesi YASAL HAKKI olup, geleceği için DOĞRU karar verebilmesi de vereceği KARAR hakkında BİLGİ sahibi olmasına bağlı değil midir? Hele ki bu kişi daha 15-16 yaşlarında her şeyi toz pembe gören, kendisine kasıtlı ve maksatlı olarak HAKSIZLIKLARIN yapılmayacağına kendisinin değil, tüm TÜRK milletinin İNANDIĞI, GÜVENDİĞİ GÖZ BEBEĞİ bir KURUM olan TSK olursa, arkadaşlarının arasından sıyrılarak KAZANDIĞI MESLEĞE girmez mi?

Bu duygular içerisinde kendisine HAKSIZLIKLAR VE İNSAN HAKLARINA SIĞMAYACAK EŞİTSİZLİKLER yapılacağını düşünebilir mi?

Bu kararı verirken;
  • 1. Kişinin verdiği kararla tüm yaşamında İKİNCİ sınıf VATANDAŞ olarak DEĞERLENDİRİLECEĞİNİ,
  • 2. Yapacağı TAHSİLİN engellenmesi için önüne sürekli engeller ve sorunlar ÇIKARILACAĞINI,
  • 3. Tahsilini SORUNSUZ olarak bitirse, üstüne MASTIR, DOKTORA da yapsa her TÜRK VATANDAŞLARINA ÖZGÜRCE tanınan HAKLARIN kendisine VERİLMEYECEĞİNİ,
  • 4. Aynı statüde olan MYO mezunlarının 9/2 kademeden başlatılarak 1/4 kademeye yükseldiklerini, Assubayların KASTEN 9/1' den başlatılarak en son 1/3 kademeye YÜKSELEBİLECEĞİNİ, FAKÜLTE mezunu olan ASSUBAYLARA 1/4 derecenin kasıtlı ve maksatlı olarak YASAKLANDIĞINI, hak ettiği halde 1/4 dereceye YÜKSELEMEYEN tek sınıfın ASSUBAYLAR OLDUĞUNU,
  • 5. Tüm devlet memurları KALKINMADA öncelikli illerde çalışmış oldukları yıllar için KADEME ilerlemesi alırken, ATAMALARI aynı BÖLGELERE yapılan ASSUBAYLARA STATÜYÜ bozar gerekçesiyle ANLAMSIZ ve ADALETTEN yoksun, ÖN YARGILI bir karar ile bu HAKLAR verilmeyerek HAKSIZ, ADALETE, EŞİTLİĞE sığmayan bir uygulamayla KARŞILAŞACAĞINI, (çalışırken STATÜYÜ bozar anlayışı İYİ NİYET, ÖN YARGISIZ olarak alınmış bir KARAR olsa personelin mağduriyetini önlemek için HAKLARI saklı tutularak emeklilikte intibaklar yapılırdı )
  • 6. Görevde,personele yapılacak yardımlaşmalarda,nöbet hizmetlerinde hep ÖNDE ,MAAŞ,YAN ÖDEME,TAZMİNATLARDA devamlı YOK sayılarak arkalarda KALACAĞINI,
  • 7. Orduevlerinde,sosyal tesislerde, kamplarda,lojmanlarda,servislerde devamlı sorunlarla KARŞILAŞACAĞINI, ikinci sınıf insan muamelesi görerek ÖTEKİLEŞTİRİLECEĞİNİ,
  • 8. Onayı alınmadan YASAL olarak ZORUNLU üyesi yapıldığı OYAK ve İŞTİRAKLERİNDE en büyük FİNANSÖR olduğu halde YOK sayılarak, şirketlerin YÖNETİM ve DENETİMLERİNDE yer ALAMAYACAĞINI,
  • 9. ANAYASA ve İNSAN HAKLARI BEYANNAMESİNE aykırı olduğu,ÖZGÜRLÜKLERİ KISITLADIĞI AİHM'nde onaylandığı halde MAHKEME kararı olmadan KİŞİLERCE ceza verilemeyeceği belirtilmiş olmasına rağmen bu uygulamaların halen YÜRÜRLÜKTE olduğu, KEYFİLİĞİN SÜRDÜRÜLDÜĞÜNÜ,
  • 10. Bütün bu HAKSIZLIKLAR SONLANDIRILARAK, ASSUBAYLARA tüm T.C. vatandaşlarına verilen HAKLARIN verilmesi İSTENİLDİĞİNDE de "SİZ ASSUBAY OLURKEN BUNLARI BİLİYORDUNUZ" şimdi ne hak TALEP EDİYORSUNUZ diyenler OLDUĞUNU, Bu MESLEK gurubunu seçerken yukarıda belirtilen HAKSIZLIKLARIN kendisine uygulanacağı açık ve net biçimde anlatılır, gösterilirse adaylar bu meslek gurubuna girmeyi aynı şartlarda kabul ederler mi, geçmiştekiler de ederler miydi?
Meslek yaşamı boyunca, hâttâ emekli olduktan sonra bile yapılan bu HAKSIZ uygulama ve ÖN YARGILI davranışlardan yorulan ve kırılan ASSUBAYLAR mesleğinin en olgun ve en verimli çağında emeklilik gününü (1) gün dahi geçirmeden emekli olmayı seçiyorsa ortada DAYANILAMAYACAK kadar büyük bir HAKSIZLIK ve YANLIŞLIK var demektir. GENKUR katında bu durumun değerlendirilmesi ve nedenleri neden araştırılmamakta, personelin en verimli çağında ayrılmaması için tedbirler alınmamaktadır.

TSK' nın içinde bugüne kadar ÖZ evlat muamelesi görenlerin RAHAT ve HUZURLU yaşamlarını sürdürebilmek için YAŞ hadlerinin SON gününe kadar mesleklerinde kalarak, fırsat ve imkan bulsalar MAHKEME kararlarıyla YAŞLARINI küçülterek MUTLU yaşamlarını sürdürmeye devam edeceklerdir.

Bir de YASALARIN kendilerine tanıdığı ÖZEL bir HAKLA sanki tüm SUBAYLAR GENERAL olacak diye bir HAK ve KANUN varmış gibi KADROSUZLUK tazminatı alarak ANAYASA'NIN hiç bir KİŞİYE, ZÜMREYE ayrıcalık tanınamaz maddesini İHLAL ederek TAZMİNATLA emeklilikleri de ÖDÜLLENDİRİLMEKTEDİR.

TSK' da tüm bu UYGULAMALAR değerlendirildiğinde,herkes tarafından bilinen TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ'NİN adının bilindiğinin aksine TÜRK SUBAY KUVVETLERİ olduğu, TSK' nın içinde bir ÖZ bir de ÜVEY evlat olduğunun BİLİNMESİNİ, tüm bunları bilmek bu MESLEK gurubuna girecek olan kişilerin HAKLARI değil midir? Bu şartları bilmeden MESLEĞE girmeleri onların KADERLERİ Mİ olmalı olmaya da devam mı edecektir?

Yukarıda yapılan HAKSIZLIKLAR ve EŞİTSİZLİKLER Assubay adaylarına bildirildikten sonra bu şartları kabul edenlere MESLEKLERİ HAYIRLI olsun. TSK' de tüm bu OLUMSUZLUKLARIN önüne geçilmesi, yapılan HAKSIZLIKLARIN sonlandırılması, STATÜKOCULUĞUN kalkması, EŞİTSİZLİĞİN bitirilmesi, ÖTEKİLEŞTİRİLMENİN nihayetlendirilmesi GENKUR Başkanı'nın alacağı DOĞRU kararı vermesi ve UYGULAMASIYLA olabilir.

Verilecek bu KARARIN uygulanıp, uygulanmadığını kontrol ve takip etmesiyle TSK'daki STATÜKOCULAR DA tesbit ve saf dışı bırakılır. Ancak geçmişte sayın BAŞBUĞ'UN yapacağım deyip, hiç ilgilenmediği veya STATÜKOCULAR tarafından ENGELLENDİĞİ izlenimi veren bir karar, yine YAPACAĞIM diyerek, yapılmayacak bir kararın uygulanmasıda bu yarayı daha çok depreştirir ve büyütür.

Doğru yönde verilecek ve uygulanacak kararla TSK' da BİRLİK ve BERABERLİK güçlenir, en verimli çağlarında EMEKLİ olan ASSUBAYLAR DA mesleklerini icra ederek ÜLKEYE BİLGİ ve DENEYİMLERİNİ aktararak daha YARARLI olurlar. Böyle bir kararla TSK' da İKİLİK ve ÖTEKİLEŞTİRME de ortadan kalkar. İçte ve dışta ÜLKEMİZİ bölmeye yönelik faaliyette olanlara da en güzel BİRLİK BERABERLİK mesajı verilmiş olur.

Eğer hâlâ ASSUBAYLARA uygulanan YANLIŞ ve HAKSIZLIKLAR sürdürülecek ise bu mesleğe girecek adaylara YUKARIDA maruz kalacakları belirtilen HAKSIZ TUTUM VE DAVRANIŞLAR GENKUR'CA hazırlanacak bir tebliğ ile ilgili MAKAMLARA iletilerek, bu kararda adaylara muhakkak TEBLİĞ edilmeli ki NEYLE karşılaşacaklarını görsünler, bilsinler.

Saygılarımla.

Ögeyi Oylayın
(20 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#3 Orhan ORHUN 08-03-2012 08:51
Saddam da devrim muhafızları ile cumhuriyet muhafızları arasında uçurumlar yaratarak Irak ordusunu ikiye bölmüştü. Savaş başladığında Saddam'ın ordusu buharlaştı, ülkesi parçalandı. Dün, eski Irak ordusunda rütbesi albay olanlar bu gün conilerin verdiği yüz dolar'a talim ediyor. Sonuç; dünya alemin malumu. Tasarruf sahibi karar vericilere Allah akıl ve izan versin. Ders almak lazım.
Alıntı
#2 Hüseyin ÇETİN 07-03-2012 23:45
Sayın Ahmet ÇAM tepitleriniz çok doğru ve yerinde. Assubay MYO girecek öğrencilere yukarıda bahettiğiniz maddeler tebliğ edilse bile bile LADES demezler.

Bu vicdansızlıklar, ahlaksızlıklar ve adalet ile bağdaşmayan uygulamalar askeri okulda iken başlamaktadır. Askeri Lisedeki, harp okulundaki ve assubay MYO'da öğrencilerin günlük yemek listeleri ve kalorisi incelendiğinde arasında dağlar kadar fark olduğu çok net görülecektir. Adaletten bahseden ve İç Hz.K.na göre adil olması gereken amirlerin adaleti yalnızca subaylar için geçerlidir, assubaya adil olunamaz. Biz onların nazarında üvey evlatdan daha öte farklı bir muameleye tabi tutuluyoruz. Sistem subayın refahı üzerine kurulmuştur, bu düzenin de değiştirileceğine inanmıyorum. Bizler haklarımızı ancak hukuk yoluyla alabiliriz.
Alıntı
#1 Ersen Gürpınar 06-03-2012 23:57
Değerli dostum
Mesleğimizi seçerken ortaya koyduğumuz kriterlerin birçoğu çeresizlik engeline takılıyor. Düne kadar askeri okula giren birçok arkadaşımız sağlıklı değerlendirme yapacak yaşta değildi, bugün bu mesleği mutlaka birileri mecburiyetten veya severek yapmak durumunda olduğundan bu koşulların AİHS ve Anayasamızın adalet,eşitlik ve insan onuru ilkelerine uyarlamak zorunluluğu vardır. Kölelerin ülkelerine başkan olduğu bir dünyada assubayların sicil,ceza,sürgün ve mecburi hizmet tehdidi ile tahakküme varan haksızlıklarla göreve zorlanması insanlık suçudur. Vicdansızlıktır ahlaksızlıktır, adaletsizliktir. Umarım demokrasi havarisi kesilen yetkililer bizlerin durumuna çözüm bulurlar daha doğrusu bulmak zorundadırlar. Herkese mutlu çalışma ortamı diliyorum.
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

SITE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
Baş öğretmenimiz ulu önder Atatürk'ün manevi şahsında tüm öğretmenlerimizin ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN... Demokrasinin,adaletin,huzurun ve refahın hakim olduğu nice öğretmenler günü kutlamak dileklerimizle sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.
Çarşamba, 24 Kasım 2021
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
BAĞIMSIZLIK SAVAŞIMIZIN KAHRAMANI VE LAİK, DEMOKRATİK CUMHURİYETİMİZİN KURUCUSU, BÜYÜK DEVRİMCİ GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'Ü ARAMIZDAN AYRILIȘININ 83. YILINDA SAYGI, ÖZLEM VE ŞÜKRANLA ANIYORUZ... RUHU ŞAD, MEKANI CENNET OLSUN. 10 KASIM 1938 ! Bir devre damgasını vurmuş, dünyanın gidişatını değiştirmiş, yalnızca yaşadığı ülkede değil, mazlum ülkelerde d...
Çarşamba, 10 Kasım 2021
SITE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN. Cumhuriyetimizin 98. Kuruluș Yıldönümü kutlu olsun. Laik Demokratik Cumhuriyetimizin kurucusu Yüce Atatürk, silah arkadașları ve devletimizin bekası uğrunda canlarını veren aziz șehitlerimize minnettarız, Allah rahmet eylesin, mekanları cennet olsun. Gazilerimize de șükranlarımızı sunuyoruz...
Cuma, 29 Ekim 2021
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ