Bu sayfayı yazdır

BÖLÜK PÖRÇÜKLÜKTEN BİRLİK VE BERABERLİĞE

unity

Aldığımız haberlerin aslı çıkarsa, lojmanlarda, ordu evlerinde, kamplarda, çocukların oyun alanlarında, servislerde ve derecelerde General, Subay, Astsubay ve Uzman çavuş ayırımının sona ereceği anlaşılıyor.

Ayırımlardan biri; ortaokul, sanat okulu, lise, bir, iki, üç ve dört yıllık harp okulu, harp akademisi, iki yıllık yüksek okul, üç yıllık, dört yıllık, beş yıllık, altı yıllık, yedi yıllık fakülte ve ayrıca doktorlar gibi ihtisas görülen üniversite bölümlerinden mezun albay ve generaller vardır.

Astsubaylarla uzman çavuş ve emeklileri de subaylarda olduğu gibi ortaokul, lise, sınıf okulu, yüksek okul ve üniversite mezunudurlar.

Subaylar için ve uzman çavuşlar için bir adet aylık gösterge tablosu olmasına rağmen astsubaylara ait tam 4 adet aylık gösterge tablosu vardır.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde doğası gereği yetki, sorumluluk ve özlük hakları rütbelere göre belirlendiğinden subayların hepsi 8. dereceden başlar ve ¼'üne kadar yükselir.

Uzman çavuşlar da üniversite mezunu bile olsalar ortaokul mezunu muamelesi görerek derece ve kademe alırlar.

Astsubay ve emeklileri ise sanki Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu değiller de rütbeleri yokmuş gibi rütbe bekleme sürelerine ve mezun oldukları okullara göre bölük pörçük edilmiş 4 adet gösterge tablosundan derece alırlar. Üstelik 2003 yılından önceki muvazzaf ve emekli Astsubaylar ortaokul veya üniversite mezunu da olsalar EK-V111 gösterge tablosuna göre derece almaktadırlar.

Problemin kökten çözümü astsubayların da bir adet gösterge tablosu olması veya liseden sonra bir veya iki yıllık sınıf okulu mezunu olanların Astsubay Meslek Yüksekokulu astsubaylar gibi intibaklarının yapılmasıdır.

TEMAD Genel Başkanı'mızın dikkatine sunulur!

Ögeyi Oylayın
(36 oy)
İSMAİL TURAN

Son ekleyen İSMAİL TURAN