BÖLÜK PÖRÇÜKLÜKTEN BİRLİK VE BERABERLİĞE

unity

Aldığımız haberlerin aslı çıkarsa, lojmanlarda, ordu evlerinde, kamplarda, çocukların oyun alanlarında, servislerde ve derecelerde General, Subay, Astsubay ve Uzman çavuş ayırımının sona ereceği anlaşılıyor.

Ayırımlardan biri; ortaokul, sanat okulu, lise, bir, iki, üç ve dört yıllık harp okulu, harp akademisi, iki yıllık yüksek okul, üç yıllık, dört yıllık, beş yıllık, altı yıllık, yedi yıllık fakülte ve ayrıca doktorlar gibi ihtisas görülen üniversite bölümlerinden mezun albay ve generaller vardır.

Astsubaylarla uzman çavuş ve emeklileri de subaylarda olduğu gibi ortaokul, lise, sınıf okulu, yüksek okul ve üniversite mezunudurlar.

Subaylar için ve uzman çavuşlar için bir adet aylık gösterge tablosu olmasına rağmen astsubaylara ait tam 4 adet aylık gösterge tablosu vardır.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde doğası gereği yetki, sorumluluk ve özlük hakları rütbelere göre belirlendiğinden subayların hepsi 8. dereceden başlar ve ¼'üne kadar yükselir.

Uzman çavuşlar da üniversite mezunu bile olsalar ortaokul mezunu muamelesi görerek derece ve kademe alırlar.

Astsubay ve emeklileri ise sanki Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu değiller de rütbeleri yokmuş gibi rütbe bekleme sürelerine ve mezun oldukları okullara göre bölük pörçük edilmiş 4 adet gösterge tablosundan derece alırlar. Üstelik 2003 yılından önceki muvazzaf ve emekli Astsubaylar ortaokul veya üniversite mezunu da olsalar EK-V111 gösterge tablosuna göre derece almaktadırlar.

Problemin kökten çözümü astsubayların da bir adet gösterge tablosu olması veya liseden sonra bir veya iki yıllık sınıf okulu mezunu olanların Astsubay Meslek Yüksekokulu astsubaylar gibi intibaklarının yapılmasıdır.

TEMAD Genel Başkanı'mızın dikkatine sunulur!

Ögeyi Oylayın
(36 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#6 ahmet 09-02-2012 20:12
Silah arkadaşım sayın ali nas,belli yazımı pek abrayamamışın! Değerli büyüğüm İsmail Turan'ın yukarıdaki yazısı paralelinde değerlendirerek okumuş olsaydın herhalde anlardın diye düşünüyorum..Çalışmaları devam eden kanun paketlerinden sadece 9/2 ve 1/4'ü çıkar ve intibaklar gerçekleşmez ise ne olacak! 2 ve 3'den emekli yüzlerce assubay mağdur olmayacak mı? Zamanında assubay snf.okulu yüksekokul seviyesinde olsaydı zaten hiç bir meslektaşım bu mağduriyeti yaşamayacaktı... Kimsenin bireysel eğitime devam çalışmalarına direnç gösterdiği filan yok bilakis teşvik var; fakat gene söylüyorum hiçbir assubayımın sırf derece almak için aöf bitirme zorunluluğu olmamalıdır! Nasıl zamanında 2 yıllık harp okulları mezunlarına intibak hakkı verildiyse Assubay ve emeklilerine de hak ettikleri derece ve kademeler verilmelidir.Bu arada sicilen derece düşmüş veya düşemeyerek 2'den emekli olmuş Assubayların da senin fütursuzca sarf ettiğin duygu ve düşüncelerine pek ihtiyaçları olduğunu zannetmiyorum !! Bununla beraber;makam tazminatını assubaylara neden çok gördün çözemedim! Bilirsin herhalde; Karakol komutanı,gemi komutanı,2.komutanı,takım komutanı, bölüm amiri,cezaevi müdürü,orduevi müdürü,başçarkçı,v.s v.s.. gibi makama haiz görevleri icra eder Assubaylarımız ?! Bilmem anlatabiliyor muyum sayın nas !!
-------------------------------------------------------------
YÖNETİCİ NOTU .
Değerli meslektaşım sitemizda yaptığımız çalışmalarda intibaklar konusunun önemini sürekli belirtiyoruz. Yapılan çalışmalar sadece 9/2 ve 1/4'ünü kapsamamaktadır, haklı olduğumuz diğer taleplerimiz de karşılanacaktır. Kesinleşmediği için sizlere bilgi vermedik, tereddütlerinizin bir çoğuna yanıtı yönetici yorumlarında bulabilirsiniz. Arkadaşlarımıza tanınan yüksek okul hakkını kullanmalarını site yönetimi olarak öneriyoruz.
Alıntı
#5 janas 08-02-2012 22:52
Bu zamanda 1'inci dereceye düşmek için yüksekokul bitirmek zorunda mıyız diyen Ahmet kardeşime pes diyorum. Bırak 1'inci dereceyi,Assubay olmanın şartı yüksekokul mezunu olmak. Eskiden okumadık da lise mezunu kaldık.Şimdi zorla okutuluyoruz buna rağmen bu direnç ne? Hem derece almaktan başka işe yaramıyor diyorsun hem de yüksekokul bitirmeden 1/4'üne düşemiyorum diyorsun. Kusura bakma da bu zamanda Yüksekokulu bitirmeyeceksen 1'inci dereceye de düşmemelisin. Bu diğer kurumlarda da böyledir.
İntibak olmazsa olmazlar,temsil tazminatı da mücadelenin içinde var da makam tazminatını nerden çıkardı anlayamadım. Sanırım konulara yeni müdahil oldun.Bilesin ki bu konuların tamamını bizler yıllardır en detayı ile değerlendiriyor ve mücadelenin maddeleri arasına yerleştirerek yola devam ediyoruz.

Takipteyim.


''Atatürk Üniversitesi ile yapılan uzaktan eğitim protokolü gibi bir hak tanısınlar'' EVET TANISINLAR DA, Mevcut AÖF'nin ne farkı var.Çok zor şartlarda görev yapıp çalışamayan arkadaşlar bile bile diplomayı alabildiler.
Alıntı
#4 AKALP 08-02-2012 13:43
Ahmet Kardeşim sorularınızı Sn.Turan'a soruyorsunuz ama ben de size bir öneride bulunmak istiyorum, mutlaka ama mutlaka yüksek öğrenim hakkını kullanın, daha önceki büyüklerimize bu konuda birçok güçlük çıkarmışlar hâttâ derecelerini bile vermemişler şimdi hak tanındı, siz AÖF yerine sicil alarak 1'inci dereceyi tercih ederseniz 6 yıl herşeye boyun eğmek zorunda kalır amir kaprislerine katlanırsınız. Bize tanınan bölüm dışında ev ekonomisi gibi kolay bölümler de var mutlaka bitirin. Bu arada adaletin gerçekleşmesini sağlayacak 9/2 ve 1/4 konusunda mücadele eden başta TEMAD ve Site yönetimi ve destek veren arkadaşlara teşekkür borçluyuz.Saygılar.
Alıntı
#3 ahmet 08-02-2012 00:03
Değerli büyüğüm, şu anda revize çalışmaları devam eden 926 sayılı TSK personel kanununun içeriğinde mevcut başlangıç ve yükselme derece ve kademelerini Sınıf Okulu mezunu tüm assubaylara intibak ettirerek uygulamaz iseler hakkaniyetsizlik devam edecektir..Bununla beraber,eğer intibaklar uygulanmaz ise sicilen derece düşen assubaylar 1/4'üne düşemeyecekler mi,derece almaktan başka hiçbir işe yaramayan AÖF bitirmek zorunda mıyız? Zorunda olacaksak seyir,görev,tatbikat,operasyon,denetleme,nöbet vs vs.. mevzuatlarını bizahmet ayarlasınlar ve polislere tanınan Atatürk Üniversitesi ile yapılan uzaktan eğitim protokolü gibi bir hak tanısınlar!İşin özü işler arap saçına dönmeden intibakların kesinlikle yapılması gerekmektedir..Bunun yanısıra, hazır yeni anayasa çalışmaları da devam ederken kararlılıkla TEMSİL ve MAKAM Tazminatlarını assubayların da alması için çalışmalar yapılması gerektiğini ve anayasa çalışmalarının bir fırsat olduğunu düşünüyorum.Saygılarımla.
Alıntı
#2 HARUN KURUOĞLU 07-02-2012 18:46
Değerli Ağabeyciğim;Çok yetenekli, yeterli sayıda insanı bir araya getirip deseniz ki’’TSK de görevli personelin özlük haklarını düzenleyen öyle bir yasa ve yönetmelik hazırlayın ki bunu hiç kimse anlamasın’’samimiyetimle söylüyorum tabii olduğumuz şu andaki yasa ve yönetmelikler kadar mükemmelini hiç kimse hazırlayamaz.Bunları hazırlayanı gerçekten tebrik etmek lazım.
Çünkü bu düzenlemelerin çoğu art niyetli yapılmıştır.Bir tane örnek vereceğim;Asb okulları Meslek Yüksekokulu yapıldığında buradan mezun olanların9/1 inden başlatılması ve Meclisten yasanın bu şekilde çıkartılması adil mi,mantıklımı,makul mü,elbette hayır.Polis Meslek Yüksek Okulundan mezun olnların9/2sinden başlatıldığını,elbette bal gibi biliyorlar ama beyler bizlere 9/1 ini uygun gördükleri için maksatlı ve kasıtlı olarak bizimle ilgili yasanın meclisten böyle çıkmasını sağlıyorlar.Mecliste Assubaylarla ilgili yapılacak tüm düzenlemeleri takip edecek ekibin içinde görevli Astsubay bulunmadığı sürece Generallerin ve bu teklifleri hazırlayan Subayların bizim menfaatimize kalem oynatacaklarını sanmıyorum.Kendileri için on, bizler için adet yerine gelsin diye bir talepte bulunurlar.Sanki bize verileni millet vermiyor da kendileri ceplerinden,maaşlarından veriyorlar.
Bu işlere mutlaka kesin çözüm bulunmalı, Bu işler artık bundan sonra böyle gitmemeli ve gitmeyecektir de. Delinin biri kuyuya bir taş atıp bu taşı çıkartmak için on binlerce insanı yıllardır uğraştırmanın ve onları stres ve sıkıntıya sokarak mağdur etmenin nedenini sağduyu ile izah etmek mümkün değil.Yıllardır 9/2 si olmalıyız diye bize eziyet çektirmenin manası varmı?.Nefes alıp verdiğimizin bile duyulduğu günümüzün iletişim ortamında hiç kimsenin yaptığı yanına kar kalmıyor, gizli yapılanlar birer birer ortaya çıkıyor,görülüyor ve değerlendirilip yorum yapılıyor.Olması gerekeninde bu olduğuna inanıyorum.Adil paylaşımın hakkaniyet ilkelerine uygun olarak yapıldığı ve adalettin terazisinin herkesi aynı kefede tarttığı günleri görmek, ve yaşamak umuduyla saygılar sunuyorum.
Alıntı
#1 Osman Ada 06-02-2012 10:43
Değerli büyüğüm, bir hususu belirtmek istiyorum.Zabit ve Küçük zabitlerde ortaokul mezunu vardı, sonra 1951 yılında kabul edilen 5802 sayılı yasa ile ilk kez assubay tanımı yapıldı, bu tarihten sonra ortaokul mezunu hiçbir assubay yoktur. Asb.Hz.Orta okulundan sonra 2 yıl sınıf okulunda okuyup mezun oldular, tıpkı sanat enstitüleri gibi, sonra ilk kez KKK. 1964 yılında Konya'da ardından Çankırı'ya intikal etti, Asb.Snf.Hz.Lisesi kuruldu, oradan mezun olanlar sınıf okullarına gitti. 2003 yılından itibaren de tüm Asb.okulları yüksek okul seviyesine çıktı.Her geçen gün birliğimiz ve mücadelemiz artarak devam ediyor, bunu sağlayan sizlere,site yönetimine ve üyelerimize teşekkür ediyorum.
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
24 TEMMUZ 1923 LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASININ 99. YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN... Bu antlaşma, Türk Ulusuna karşı yüzyıllardan beri hazırlanmış ve Sevr Antlaşması ile tamamlandığı sanılmış, büyük bir yok etme eyleminin yıkılışını bildirir bir belgedir. Osmanlı tarihinde benzeri görülmemiş bir siyasal zafer yapıtıdır! Mustafa Kemal ATATÜRK Değerli Meslektaşlar...
Pazar, 24 Temmuz 2022
SITE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
KIBRIS BARIŞ HAREKÂTININ 47. YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN... Değerli Arkadaşlarımız 20 Temmuz 1974 yılında Türk Ulusu ile bütünleşmiş, O’nun bir parçası olan Kıbrıs Türk Ulusu’na adadaki Rum tarafınca yıllardır yapılan zulüm ve katliamların dayanılmaz şekilde artması nedeniyle bunları önlemek için Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Zürih ve Londra anlaşmaları i...
Çarşamba, 20 Temmuz 2022
SITE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
KURBAN BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN Saygıdeğer Meslektaşlarımız Bayramınızı en içten dileklerimizle kutluyoruz. Her şeyin gönlünüzce gerçekleşeceği SAĞLIK, MUTLULUK VE HUZUR dolu nice bayramlar geçirmenizi diler sevgi ve saygılarımızı sunarız.
Cumartesi, 09 Temmuz 2022
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ