ADALETE UZANAN BİR ADIM VE BİR MÜJDE

mujdeli-haber

Saygıdeğer Meslektaşlarımız, 

Biz yıllarca bu ülkeye ve ordumuza sadakatimizi terimiz, kanımız ve canımızla ispat ettik. Talebimiz hiçbir zaman imtiyaz ve ayrıcalık olmadı ama anayasal hakkımız olan adalet, eşitlik bizlerden esirgendi! Ön yargılarla tahakküme varan sosyal ve ekonomik haksızlıklara uğratıldık! Kurumlarımıza olan saygımız nedeniyle "Kol kırılır yen içinde kalır" dediğimiz de, bu kez kanadımızın kırıldığını gördük. 

"Bu site ve üyelerinin maddi ve manevi katkıları ile" Sabah gazetesine Temad imzası ile verdirdiğimiz ilanla artık haksızlıklar karşısında susmayacağımızı kamuoyu ve ilgililere deklara ettik. Özverili arkadaşlarımızla yaptığımız çok yararlı çalışmalarla  kendimizi, haklılığımızı anlatma imkanını bulduk. Basında yüreğinde adalet, eşitlik ve insan onuruna saygısı olan yazarlarımızın da desteği ile sesimizi duyurduk. Ne yazık ki bizim yasal temsilcimiz Temad bizim bu rüzgarımızdan faydalanamadı! Çalışmalarımıza destek bir yana köstek oldular. 9 yıldır derecemizden, kadememizden haberdar olmayan, topluma bir tek başarı sunamayan eski Temad yönetiminden kurtulmayı başararak  mücadelede en önemli adımlarımızdan birini gerçekleştirdik.  Sırada lokal ve postal zihniyetinde olan statükocu şubelerin yönetimlerinin değişmesi vardır.

Mevcut Temad yönetimine olan güven ve saygımız devam ediyor. İş başına geldikten sonra yetkililer nezninde başarılı çalışmalara imza attılar. Bizlerin de bu konudaki yıllardır süren çalışmaları sonucu, başta Genelkurmay olmak üzere haklılığımız tescil edildi. Haklı ve yasal taleplerimizin kısa sürelerde çözümlenerek, TSK çalışma barışının, saygının, sevginin, aidiyet duygusunun  yeniden tesis edileceğine inanıyoruz...

TSK dışında tüm kurumların personeli, göreve başlangıç dereceleri ile yükselecekleri derece ve kademeler, tahsil sürelerine göre tespit edilir. Örneğin, emniyet hizmetlerinde fakülte mezunu polis ve amirler, teknik hizmetlerde teknikerler, mühendisler aynı derece ve kademeden göreve başlarken, her kuruma örnek olan Türk Silahlı Kuvvetleri'nde  göreve başlamak hiyerarşiye göre gerçekleşmektedir ki, bu  hiç bir değer yargısı ile haklı gösterilemez... 

Personelin subay, assubay, uzman jandarma, uzman erbaş statüsünde olması, görevin ve sorumluluğun farklılığını gerektirir. Göreve başlangıç derecesinin ünvana göre değil, aynı tahsile tabi personeli aynı dereceden göreve başlatılması ile sağlanır. Bizler yıllarca diğer kamu personeli için uygulanan bu eşitliği  savunduk.

Yeni Temad yönetiminin de aynı düşünceyi savunmasını, çalışmalar sırasında görev yardımcılarımız uzmanların da tahsil durumlarına göre aynı dereceden başlayıp yükselmelerini talep etmelerini bir vefa örneği olarak memnuniyetle değerlendiriyoruz.

Genelkurmay yetkililerinin de yıllarca yapılan bu haksızlığı önleme konusundaki gayretlerinin sonuç vermekte olduğu konusundaki duyumlarımız  meslektaşlarımızın hizmet verimliliği, moral motivasyonu ve kurumumuza saygısını sağlayacaktır.

Bizim ekonomik haksızlıklarımızın çözümündeki anahtar, başlangıç ve son yükseleceğimiz derece ve kademe ile ilgilidir. Bu TSK personeline verilen bir ayrıcalık  değildir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 30'uncu maddesinin ortak hükümlerinde tahsil durumuna göre memuriyete başlangıç dereceleri tespit edilmiş, bu derecelere görevin özelliği nedeniyle bazı hizmet sınıfları personeline üst derece ve kademeler verilmiştir. Daha ağır görev koşullarında ve sorumlulukları bulunan subaylar için üst derece uygulaması varken bu hak assubaylar, uzman jandarmalar ve uzman erbaşlardan esirgenmiştir. 

  • 926 sayılı askeri personel yasasında yapılacak değişikliklere paralel olarak bazı reformlar yapılıp hak edilen hususların verilmesinin sağlanacağını rütbelere bakılmaksızın aynı öğrenimi gören MYO mezunlarının 9/2, lisans mezunlarının 8/1'inci dereceden göreve başlatılıp tüm yüksek okul mezunlarının 1/4 kademeye yükseleceklerini memnuniyetle öğrenmiş bulunuyoruz.

Bugüne kadar süren haksızlığın giderilmesi  adaletin ve eşitliğin sağlanmasında gerekli duyarlılığı gösterenlere,destek verenlere sonsuz teşekkürlerimizi sunuyor bir an önce gerçekleşmesini diliyoruz.  

Saygılarımızla.

Ögeyi Oylayın
(131 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#35 Ümit 03-03-2012 17:55
Yıllardır mış, mişlerle ömrümüz geçip gidiyor.Sonuç hep hüsran.Özlük haklarıyla ilgili yapılacak her düzenleme dedikodusu aslı astarı olmayan bu tür haberler insanlara ufakta olsa bir umut versede zaman sonra sonuç negatif olduğu zamanlar bizlere dahada derinden üzüyor.İnşallah şurda geçen haber doğrudur ve yakın zamanda gerçekleşir binlerce emekli assubayın derdine merhem olur ,maddi, manevi,bir nebzede olsa onur ve itibarını yeniden yüceltmiş olur.Benim kişisel kanaatim bu işin bu hükümet zamanında asla olmayacağıdır.İnşallah yanılıyorumdur.Sayın site yönetiminden ricam bu tür haberleri kesinlik kazanmadan ilanen duyurmamaları.Tüm komutanlarıma meslektaşlarıma selam ve saygılarımı sunuyorum..
--------------------------------------------------------------
YÖNETİCİ NOTU. Sn.Meslekdaşımız biz mücadelemizin gereği olarak yapılan çalışmaları da takip ediyoruz ve kesinleşmesi muhtemel konulardaki bilgileri sizinle paylaşıyoruz. Resmi gazetede yayınlanmadan hiçbir konunun kesinliği olamaz. Sonuç alınıncaya kadar mücadelemiz devam edecektir.iyi günler diliyorum
Alıntı
#34 Sedat ECEVİT 22-02-2012 03:20
Sevgili meslektaşlarım
Milli Savunma Bakanı ve diğer iktidar partililerden sonra, AK PARTİ GN.BŞK.YRD.SALİH KAPUSUZ da sorunlarımızı bildiğini belirtmiş. Acaba sorunlarımızı çözmek için neyi bekliyorlar? Obama mı gelip çözecek O'na mı mail atsak acaba...
Alıntı
#33 Yavuz SELİM 06-02-2012 20:27
İnşallah güvenilir kaynaktan alınan bilgi doğru çıkar. Tüm Assubay camiası 1 derece 1 kademe yani 4 yıl veya 4 kademe alırlar.

657 sayılı kanuna tabi personele verilen kalkınmada birinci derece öncelikli illerde görev yaptığı 2 yıla bir kademe verilme uygulaması 926 sayılı kanuna tabi personele de uygulansa belki bu intibak olmadan birçok personel 3, 4, 5 kademe alacaktı.

Sicilen terfilerde yüzdelik baraj olmasa, ilgili daire başkanlığının onayı olmasa yine belki birçok personel 1, 2, 3 kademe alacaktı.

Dua ve bedduadan başka yapacak birşey yok sanırım.
Alıntı
#32 Erhan ARSLAN 06-02-2012 00:07
Sayın YÖNETİCİ...Daha önce mesaj panosuna çok kez duygu ve düşüncelerimi yazmıştım.Fakat ilk defa bir habere yapılan yorum ile ilgili olarak düşüncelerimi aktarmak istiyorum.Öncelikle şunu belirtmek iatiyorum.Böylesine legal bir siteye öncelikle gerek rumuzla gerekse sadece İSİMLE bir şeylerin yazılmasını samimi ve inandırıcı bulmadığımı belirtmek isterim.Bu sebeple bu tür ad ve soyadı olmadan yapılan yorumların bizleri yanlış mecralara ve tartışma ortamına götüreceğini düşünüyorum.

Burada günlerdir bir haber üzerine site yönetimi defalarca '''Yasa resmi gazetede yayınlanmadan yürürlüğe girmez. Genelkurmay Başkanlığı'nda 926 sayılı yasa ile ilgili çalışmalar sonuçlanmak üzeredir ve bunlar arasında size bilgi verdiğimiz derecelerimizle ilgili husus yer almaktadır. Bu bilginin haber kaynağına güvendiğimiz için sizi bilgilendirdik '' şeklinde içten açıklamalar yapıyor..Hâlâ bazı arkadaşlarımız hoş olmayan bir üslupla "Çok iyi diye bahsedilen şimdiki TEMAD sayfasında 926 sayılı kanun ile ilgili neden bilgi yoktur? Kanun değişikliği ile ilgili bilgi kimden alınmıştır? Bana hiç güven vermedi.
İntibak yasası çıktı SSK ve BAĞKUR'lular için. TEMAD yasa çıkmadan neden girişimde bulunmadı?
Harp okulları 2' den 4 yıla çıktığında subaylar bu hakkı almıştı" gibi yani aklına geldiğince yazıyor.Bazı konularda bilgi sahibi olmadan ,fikir sahibi gibi yazmak insanı nahoş durumlara sokabilir.Yazıya baktığınızda TEMAD küçümsenmiş, konulara ilgisizlikle suçlanmış,web site yöneticisi asparagas haber yapmakla itham edilmiş,yetmemiş herkese kanunlarla ilgili akıl verilip,yol gösterilmiş..Bu mesajı hoş bulmadığımı belirtiyor,daha da açıkçası kınıyorum...

Ben öncelikle böyle bir haberi zümremiz ile paylaştığınız için sizlere teşekkür ederim.Böyle bir olumlu gelişmenin olacağına yürekten inanıyorum.Çünkü TEMAD Başkanımız Sn.KESER'in ve Yönetim Kurulunun böyle bir donanıma ve iradeye sahip olduğunu düşünüyorum. Bu konularda gerek Askeri gerekse siyasi iktidarla olumlu ve gerçekçi tüm görüşmeler yapılmıştır.Bence bu çalışmalara saygı gösterilip,sonuçları beklenmelidir.Mevcut TEMAD yönetiminin görevi süresince çok güzel şeylere imza atacağı inancım tamdır.Burada bizlere düşen görev bu yönetime her konuda ve koşulsuz destek vermektir.SAYGILARIMLA..
-------------------------------------------------------------
YÖNETİCİ NOTU.
Sayın Arslan, sizin temennilerinize bizler de katılıyoruz. İnternette yazdığının arkasında durmak kaydı ile nick kullanmak gelenekseldir, bir meslek dayanışma sitesinde mecbur kalmadan nick kullanılmamasını bizler de arzu ediyoruz.
Birçok konu yönetici notları ile açıklanmaya çalışılmasına rağmen ısrarla olumsuzluğu çağrıştıran yorumlar maalesef oluyor, ancak burası assubayların özgür sesi bir site olduğu için dayatma,hakaret ve polemiğe neden olmayan fikirlere de saygı duymak mecburiyetindeyiz.
TEMAD bizim yasal temsilcimizdir bundan kimsenin şüphesi olamaz, eski yönetimin olumsuzluklarından sonra Sn.Keser başkanlığındaki yeni yönetimin akılcı ve kararlı çalışmalarının başarı ile sonuçlanacağına bizler de inanıyor ve arkadaşlarımızın destek vermelerini öneriyoruz. Saygılarımla.
Alıntı
#31 ibrahim 05-02-2012 17:10
Herkese selamlar
Çok iyi diye bahsedilen şimdiki TEMAD sayfasında 926 sayılı kanun ile ilgili neden bilgi yoktur? Kanun değişikliği ile ilgili bilgi kimden alınmıştır? Bana hiç güven vermedi.
İntibak yasası çıktı SSK ve BAĞKUR'lular için. TEMAD yasa çıkmadan neden girişimde bulunmadı?
Harp okulları 2' den 4 yıla çıktığında subaylar bu hakkı almıştı.
Sorularıma cevap verebilecek arkadaşlar var ise şimdiden teşekkür ederim.
:-)
-------------------------------------------------------------
YÖNETİCİ NOTU.
Sn.Meslektaşım, TEMAD'ın tüzel kişiliği olduğu için kesinleşmeyen bir çalışmayı sizlere duyurmayı uygun görmemiş olabilir. Bu bilginin güvenilir bir kaynaktan alındığını bildirdik, daha fazlasını bildirmek sizce mümkün olabilir mi? Size güven vermediyse haberi yok sayın; intibak yasası 4/a (SSK) 4b(Bağkur) emeklilerini ilgilendirdiği için TEMAD'ın müdahil olması beklenemezdi. Haksızlıklarımızın giderilmesi umutsuzlukla değil mücadeleye destekle sağlanır.

Yorum yapan aynı isimli arkadaşlarımızı ayırt etmek için soyadlarını veya kullandıkları nick'i yazmalarını önemle rica ederiz.
Alıntı
#30 İbrahim 04-02-2012 12:48
Değerli Site Yönetimi;
Vurgulamak istediğim husus,Eski AKP Çankırı MV.Nurettin AKMAN'ın,utanmadan,aslı-astarı olmayan,çalakalem kağıda döküp,sanki meclis komisyonlarında görüşülecekmiş gibi,TEMAD yönetimince de sitede ilan "çakma" kanun teklif aldatmacısının camiada yarattığı hayal kırıklığının daha hafızalardan silenmediğinin hatırlanmasıdır.İnanıyorum ki bu kez haklı kazanımlarımızın başlangıcı gerçekleşecektir. Saygılar.
-------------------------------------------------------------------
YÖNETİCİ NOTU.
Sn.Güngörmez bu sitede eleştirilmeseydi o çakma önergelere birçok arkadaşımız kanmış durumdaydı, bunu ayıbını TEMAD eski yönetimi ve başkanı Mustafa Erol yaşadı. Biz başkaları gibi imtiyaz talep etmedik, size duyurduğumuz bu ve devamındaki haklı taleplerin karşılanacağı inancımızı da hiç yitirmedik; özverili arkadaşlarımız ve kararlı TEMAD yeni yönetimi ile haksızlıklarımız kader olmaktan kurtulacaktır.Tüm emek ve destek verenlere teşekkürler.
Alıntı
#29 ahmet 04-02-2012 11:23
Değerli Büyüklerim,mevcut konu ile alakalı olarak geçen sene böyle bir çalışmanın yapılacağı zaten ana hatlarıyle birliklere bildirilmişti.Akabinde 926 sayılı TSK Personel Kanununun günümüz şartlarında ihtiyaçları karşılamadığı ve revize edilmesi maksadıyla gene birliklerden görüş öneri istendi.Elimden geldiğince tüm sorunlarımızı kapsayan maddeler halindeki çalışmayı silsile yoluyla göndermiştim.Takip ettiğim son durum ise; söz konusu çalışmanın Kuvvet K.lıkları ve Genkur. tarafından üzerinde çalışılıyor olması ve lehimize sonuçlanacağı duyumlarının alınması şeklindeydi.Demek ki çalışmalar son şeklini almış.Benim merak ettiğim husus; başlangıç derecesi 9/2 olarak gerçekleşirse Sınıf Okulu mezunlarının durumunun ne olacağı, yani emekli ve muvazzaflarımız otomatik olarak 1 derece 1 kademe alabilecekler mi? Nihayetinde önceliğin maddi durumlarımızı rahatlatmak olduğu düşünülürse en önemli konunun bu olduğunu düşünüyor, TEMSİL ve MAKAM TAZMİNATLARI verilmeden maddi anlamda bir getirisi olmayacak, fakat onur meselemiz olan yükselebilinecek maksimum derece olan 1/4'ünü alabilmemizin de bir o kadar değerli olacağını ve halihazırda Anayasa değişiklikleri gibi çalışmaların olduğu düşünülürse mevcut hedeflere kesinlikle ve kesinlikle zaman geçirmeden TEMSİL/MAKAM TAZMİNATLARININ konması gerektiğini düşünüyorum.Değerli site yönetimine çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum..Eğer yukarıdaki soruma cevap alabilirsem sevinirim..Selamlar,Saygılar...

_____________________________________________________________
YÖNETİCİ NOTU.
Sorunuzun yanıtını yönetici açıklamalarında bulabilirsiniz.
Alıntı
#28 Mustafa Levent 04-02-2012 01:59
Haklı taleplerimiz için bize önder olan gelişmelerden haberdar eden sitemize teşekkürler.Bu tür gelişmeleri bileceğiz ki kamuoyu oluşturalım eksik hususların düzeltilmesini sağlayalım, personel yasası değişiklikleri bir pakettir, diğer gelişmeler nelerdir derece konusu bizim önemli konularımızdan biridir, bu haberin TEMAD tarafından da teyit edilmesi memnuniyet vericidir, yeni yönetime de bu vesile ile katkı ve çalışmaları için teşekkürlerimi saygılarla sunuyorum.
Alıntı
#27 İbrahim 03-02-2012 20:42
Sn.Site Yöneticileri,
6 yıldır bu ve benzeri -cek,-cak,haberleri sürekli duyuyoruz. Umarız yanılırız,umarım sizin "duyumlarınız"doğrudur da,en azından bir kısım haklarımızın teslimi gerçek olur.Ancak bu "duyumlarınızı"siteye eklemeden önce emin olmak gerekir diye düşünüyorum.Eğer yine her zamanki gibi fos çıkarsa,bu kadar insanı duyum ile ümitlendirmek ve hayal kırıklığına uğratmak da vebal alır.Altında maksat aratır.İnşallah duyumlarınız doğru,biz haksız çıkarız.
Hayırlı kandiller.

-------------------------------------------------------------
YÖNETİCİ NOTU
Sn.Güngörmez, mücadeleye gönül ve destek verenlerin başında olan birisiniz, bu yorumunuzu yadırgıdığımı belirtmek isterim.
Bizler bu siteyi umutları kırmak için değil umut olmak için kurduk, asparagas haberler yayarak reyting ve onun sonucu olarak kişisel hiçbir menfaat elde etmiyoruz.Bunun için de hiçbir vebal alacağımızı düşünmüyoruz.
TEMAD yönetimi dahil inandığımız haber kaynaklarından çalışmaların sonuçları ile aldığımız haberleri sizlerle paylaşıyoruz, belirtilen konular meclis komisyonlarda dahi değişikliğe uğrayabilir ve resmi gazetede yayınlanmadan kesinlik kazanmaz.
Bu durumda bizim bunları ve diğer hak ettiğimiz hususlarla ilgili gelişmeleri sizlerle paylaşmamamız mı gerekiyor?
Bizler de sizin gibi bu ve diğer taslak olarak kabul edilen konuların sonuçlanmasını diliyoruz.
Alıntı
#26 Mahmut YURDAKUL 03-02-2012 16:32
Ersen Abi merhaba, ben 2/1'den emekli oldum.Personel kanununda yapılacak değişiklik bizleri de kapsıyor mu? Saygılar sunarım.
-----------------------------------------------------------------------
YÖNETİCİ NOTU.
Tasarıda bunun gibi daha başka konular var başlangıç ve bitim dereceleri bizim ekonomik sorunlarımızın anahtarı olduğu kadar bir prestij sorunuydu. Haklı taleplerimizin kabul görmesi memnuniyet vericidir.Bu yasa MYO ve Fakülte mezunu arkadaşlarımızı direkt ilgilendiriyor, ancak intibaklar gerçekleşirse arkadaşlarımız 1 derece 1 kademe kazanmış olacaklar.Adalet ve eşitliğin bir an önce gerçekleşmesi dileklerimizle.
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
24 TEMMUZ 1923 LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASININ 99. YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN... Bu antlaşma, Türk Ulusuna karşı yüzyıllardan beri hazırlanmış ve Sevr Antlaşması ile tamamlandığı sanılmış, büyük bir yok etme eyleminin yıkılışını bildirir bir belgedir. Osmanlı tarihinde benzeri görülmemiş bir siyasal zafer yapıtıdır! Mustafa Kemal ATATÜRK Değerli Meslektaşlar...
Pazar, 24 Temmuz 2022
SITE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
KIBRIS BARIŞ HAREKÂTININ 47. YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN... Değerli Arkadaşlarımız 20 Temmuz 1974 yılında Türk Ulusu ile bütünleşmiş, O’nun bir parçası olan Kıbrıs Türk Ulusu’na adadaki Rum tarafınca yıllardır yapılan zulüm ve katliamların dayanılmaz şekilde artması nedeniyle bunları önlemek için Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Zürih ve Londra anlaşmaları i...
Çarşamba, 20 Temmuz 2022
SITE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
KURBAN BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN Saygıdeğer Meslektaşlarımız Bayramınızı en içten dileklerimizle kutluyoruz. Her şeyin gönlünüzce gerçekleşeceği SAĞLIK, MUTLULUK VE HUZUR dolu nice bayramlar geçirmenizi diler sevgi ve saygılarımızı sunarız.
Cumartesi, 09 Temmuz 2022
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ