Bu sayfayı yazdır

ADINI SİZ BELİRLEYİN …

adini-siz-koyun

Değerli meslektaşlarım, Ne kadar haksızlığa uğradığınızı anlamak için emsalinize sağlanan hakları, ayrıcalıkları,imtiyazları incelemeniz yeterlidir.

Önce generallere, ardından albaylara ödenen kadrosuzluk tazminatında  “ Personel sicil alıyor, ama kadro olmadığı için bir üst rütbeye yükselemiyorlar” gerekçesi vardır. Bu gerekçeye istinaden yaş haddinden emekli olan  bu personele kadrosuzluk  tazminatı ödenmektedir.

Bu tazminatın ödenmesi gerekçesine katılanların yanı sıra; Her albay general olacak diye bir kural mı var? Bu mantıkla  öğretmene, hakime, hekime, mühendise, nüfus memuruna, polise  hâttâ tüm kamu görevlilerine kadrosuzluk tazminatı ödenmesi gerekir; çünkü onların da üst makama yükselmeleri önünde yasal bir engel bulunmuyor tezini savununlar da olacaktır…

Üstelik bilahare iktidar partisinin milletvekillerinin yasa teklifi ile kadrosuzluk tazminatından yararlanmak için yaş haddinden emekli olmak kaldırılarak gerekçenin ruhuna aykırı 2 yılını dolduran albaylara kadrosuzluk tazminatı ödenmeye başladı !..

Burada bunu tartışmak istemiyorum; çünkü bugün bu tazminatı kaldırsalar bile yasalar gereği şu an tazminatı alan tüm personelin müktesep hakkı doğacağından tazminatı almaya devam edeceklerdir.

TSK personel yasasında değişiklik tartışmalarının yapıldığı bu günlerde branşım ve ilgi alanımla alakalı olmasa bile yasayı incelemeye çalıştım. Ne kadar acıdır ki birçok arkadaşımda oluşan TSK= Türk Subay Kuvvetleri düşüncesini çağrıştıran birçok imtiyaz sayılabilecek hakkın subaylara verildiğini, assubayların ise adeta kaderine terk edildiği hâttâ tahakküme varan haksızlıklara uğratıldığını görmek mümkündür.

İncelemem sırasında dikkatimi çeken  kadrosuzluk tazminatının sadece bizlerin ve kamuoyunun bildiği gibi general ve albaylara değil; 09.08.1993 yılında 499/5 sayılı KHK ile

“ Kadrosuzluk nedeniyle yaş haddinden önce emekliye sevk edilen Albay, yarbay, binbaşı ve yüzbaşılara emekliye sevk edildikleri tarihi takip eden  ay başından itibaren orgeneral aylığının (Ek göstergeler dahil) Yüzbaşılara   : %30 – Binbaşılara : %50  Yarbaylara : %55 Albaylara % 70 Tuğgenerallere % 75 Tümgenerallere : % 80 Korgenerallere % 90 ve orgenerallere %100 oranında kadrosuzluk tazminatı olarak ödenmektedir."

Peki biz assubaylar hangi kurumun personeliyiz? Her kurum kendi personelini koruyup kollarken TSK’nin temel direği,  olmazsa olmaz elemanı assubaylara sosyal ve ekonomik konularda haksızlık yapılması görevdeki personelin hizmet verimliliği ve moral motivasyonunu olumsuz etkilerken emeklilerin aidiyet duygusunun kaybolmasına neden olmaktadır.

Subaylarınız için her türlü sosyal ve ekonomik hakkı hatta ayrıcalığı  sağlayacaksınız ama  bir üniforması da kefen olan assubaylarınızı  klimalı ofislerinde günde 8 saat görev yapan büro memurları ile aynı, mahalle bekçisi ve ziraat ev ekonomistinden daha alt kademeden göreve başlatıp ¼ kademeye çıkmasını engelleyip hak ettikleri tazminatları ödemeyecek, sosyal tesislerde sayıları ile ters orantılı ve kalitesiz hizmeti vererek adeta yok sayacaksınız …

Milletimizin gözbebeği, peygamber ocağı ordumuza yapılan sistematik yıpratma kampanyalarına assubaylara yapılan bu haksızlıklarla ve subaylara sağlanan anayasaya aykırı imtiyazlarla bizzat Genelkurmay katkıda bulunmuyor mu? Personel arasındaki ayrımcılığın sevgisizlik sarmaşığının ulu çınarı her geçen gün daha fazla sardığını görmüyorlar mı ?

Bu durumdan Genelkurmay Başkanımız ve Kuvvet Komutanlarımızın haberi yoksa bu ayıp, bizi temsil edenler ve yönetenler bundan haberi varsa  buna ayıp bile denilemez, ne denilmesi gerektiğini siz söyleyin. Saygılarımla.

 

Ögeyi Oylayın
(24 oy)
mehmet emin atılgan

Son ekleyen mehmet emin atılgan