ADINI SİZ BELİRLEYİN …

adini-siz-koyun

Değerli meslektaşlarım, Ne kadar haksızlığa uğradığınızı anlamak için emsalinize sağlanan hakları, ayrıcalıkları,imtiyazları incelemeniz yeterlidir.

Önce generallere, ardından albaylara ödenen kadrosuzluk tazminatında  “ Personel sicil alıyor, ama kadro olmadığı için bir üst rütbeye yükselemiyorlar” gerekçesi vardır. Bu gerekçeye istinaden yaş haddinden emekli olan  bu personele kadrosuzluk  tazminatı ödenmektedir.

Bu tazminatın ödenmesi gerekçesine katılanların yanı sıra; Her albay general olacak diye bir kural mı var? Bu mantıkla  öğretmene, hakime, hekime, mühendise, nüfus memuruna, polise  hâttâ tüm kamu görevlilerine kadrosuzluk tazminatı ödenmesi gerekir; çünkü onların da üst makama yükselmeleri önünde yasal bir engel bulunmuyor tezini savununlar da olacaktır…

Üstelik bilahare iktidar partisinin milletvekillerinin yasa teklifi ile kadrosuzluk tazminatından yararlanmak için yaş haddinden emekli olmak kaldırılarak gerekçenin ruhuna aykırı 2 yılını dolduran albaylara kadrosuzluk tazminatı ödenmeye başladı !..

Burada bunu tartışmak istemiyorum; çünkü bugün bu tazminatı kaldırsalar bile yasalar gereği şu an tazminatı alan tüm personelin müktesep hakkı doğacağından tazminatı almaya devam edeceklerdir.

TSK personel yasasında değişiklik tartışmalarının yapıldığı bu günlerde branşım ve ilgi alanımla alakalı olmasa bile yasayı incelemeye çalıştım. Ne kadar acıdır ki birçok arkadaşımda oluşan TSK= Türk Subay Kuvvetleri düşüncesini çağrıştıran birçok imtiyaz sayılabilecek hakkın subaylara verildiğini, assubayların ise adeta kaderine terk edildiği hâttâ tahakküme varan haksızlıklara uğratıldığını görmek mümkündür.

İncelemem sırasında dikkatimi çeken  kadrosuzluk tazminatının sadece bizlerin ve kamuoyunun bildiği gibi general ve albaylara değil; 09.08.1993 yılında 499/5 sayılı KHK ile

“ Kadrosuzluk nedeniyle yaş haddinden önce emekliye sevk edilen Albay, yarbay, binbaşı ve yüzbaşılara emekliye sevk edildikleri tarihi takip eden  ay başından itibaren orgeneral aylığının (Ek göstergeler dahil) Yüzbaşılara   : %30 – Binbaşılara : %50  Yarbaylara : %55 Albaylara % 70 Tuğgenerallere % 75 Tümgenerallere : % 80 Korgenerallere % 90 ve orgenerallere %100 oranında kadrosuzluk tazminatı olarak ödenmektedir."

Peki biz assubaylar hangi kurumun personeliyiz? Her kurum kendi personelini koruyup kollarken TSK’nin temel direği,  olmazsa olmaz elemanı assubaylara sosyal ve ekonomik konularda haksızlık yapılması görevdeki personelin hizmet verimliliği ve moral motivasyonunu olumsuz etkilerken emeklilerin aidiyet duygusunun kaybolmasına neden olmaktadır.

Subaylarınız için her türlü sosyal ve ekonomik hakkı hatta ayrıcalığı  sağlayacaksınız ama  bir üniforması da kefen olan assubaylarınızı  klimalı ofislerinde günde 8 saat görev yapan büro memurları ile aynı, mahalle bekçisi ve ziraat ev ekonomistinden daha alt kademeden göreve başlatıp ¼ kademeye çıkmasını engelleyip hak ettikleri tazminatları ödemeyecek, sosyal tesislerde sayıları ile ters orantılı ve kalitesiz hizmeti vererek adeta yok sayacaksınız …

Milletimizin gözbebeği, peygamber ocağı ordumuza yapılan sistematik yıpratma kampanyalarına assubaylara yapılan bu haksızlıklarla ve subaylara sağlanan anayasaya aykırı imtiyazlarla bizzat Genelkurmay katkıda bulunmuyor mu? Personel arasındaki ayrımcılığın sevgisizlik sarmaşığının ulu çınarı her geçen gün daha fazla sardığını görmüyorlar mı ?

Bu durumdan Genelkurmay Başkanımız ve Kuvvet Komutanlarımızın haberi yoksa bu ayıp, bizi temsil edenler ve yönetenler bundan haberi varsa  buna ayıp bile denilemez, ne denilmesi gerektiğini siz söyleyin. Saygılarımla.

 

Ögeyi Oylayın
(24 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#3 Mithat Türetken 26-02-2012 17:46
Sn. Atılgan, Assubaylar Ordunun zencisi ya, ellerinden gelse Assubaylardan artı para isterler. Sessiz kaldığımız sürece keyfi yerinde olan AGALAR işlerini bırakıp bizlerle mi uğraşırlar. Bu yazınızı çoğaltıp, TEMAD şubelerinin panosuna asalım. Asalım ki, oyundan başlarını kaldırmayan arkadaşlarımız okusun. Okusun da davamıza katkıda bulunsunlar. Saygı ile.
Alıntı
#2 Ahmet CAN 24-01-2012 22:22
‎1969 yılında Astsubay okuluna girdim.43 yıl olmuş.Yarım asıra yaklaşan bu sürede Astsubaylar lehine olumlu hiçbir şey yapılmadığını söylesem herhalde yanlış olmaz.Üstelik maalesef içimizden bazılarının da toz kondurmadığı KIYMETLİLERİMİZ, uslamaz cuntacılıklarının verdiği güç,kibir,azamet ve sadistçe bir kinle her yerde öten borularını mazlum kitlemiz üzerinde daha bir kuvvetli öttürüp kazanılmış haklarımızı dahi gerilettiler.Buna da alay eder gibi Astsubay reformu dediler.
Alıntı
#1 Ersen Gürpınar 23-01-2012 22:29
Sn.Atılgan bunun adı belli, bu adaletsizliktir, bu imtiyazdır bu hukuksuzluktur. Adalet yaşamın tuzudur tuz kokarsa yapılacak bir şey yok, ne yazık ki tuz kokmaya başladı ne yazık ki ülkemizde sosyal demokratik hukuk devleti özde değil sözde kalmıştır, biz bunun gerçekleşmesine katkı sağlamaz isek bu haksızlıklar devam edecektir.Kadrosuzluk tazminatının amacı dışında yüzbaşıya kadar verildiğini bizlere hatırlattığınız için teşekkürler.Utanmadan orduda adaletsizlik ve imtiyaz yok diyenlere bu yazıyı ithaf edelim, belki utanırlar.
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
24 TEMMUZ 1923 LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASININ 99. YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN... Bu antlaşma, Türk Ulusuna karşı yüzyıllardan beri hazırlanmış ve Sevr Antlaşması ile tamamlandığı sanılmış, büyük bir yok etme eyleminin yıkılışını bildirir bir belgedir. Osmanlı tarihinde benzeri görülmemiş bir siyasal zafer yapıtıdır! Mustafa Kemal ATATÜRK Değerli Meslektaşlar...
Pazar, 24 Temmuz 2022
SITE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
KIBRIS BARIŞ HAREKÂTININ 47. YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN... Değerli Arkadaşlarımız 20 Temmuz 1974 yılında Türk Ulusu ile bütünleşmiş, O’nun bir parçası olan Kıbrıs Türk Ulusu’na adadaki Rum tarafınca yıllardır yapılan zulüm ve katliamların dayanılmaz şekilde artması nedeniyle bunları önlemek için Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Zürih ve Londra anlaşmaları i...
Çarşamba, 20 Temmuz 2022
SITE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
KURBAN BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN Saygıdeğer Meslektaşlarımız Bayramınızı en içten dileklerimizle kutluyoruz. Her şeyin gönlünüzce gerçekleşeceği SAĞLIK, MUTLULUK VE HUZUR dolu nice bayramlar geçirmenizi diler sevgi ve saygılarımızı sunarız.
Cumartesi, 09 Temmuz 2022
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ