ASSUBAYLARIN EĞİTİM HAKKI

Yıllardır biz Assubayların eğitimlerinin dört yıllık lisans seviyesine çıkartılması gerektiğini , bu konunun  günümüz dünyasında  Ülkemiz için ,TSK için ne denli önemli olduğunu , gelişen teknoloji , silah, araç ve gereçlerinin etkin kullanılmasında elzem olduğunu her ortamda mükerrer defa yazıp,söylemiştik,

Ancak, nasıl bir düşünceye sahip olanlar var ki ;
Özellikle Assubayların dört yıllık eğitimine karşı çıkarlar, onların en az bir yabancı dil bilen , lisans mezunu olmasını istemezler,

Neden ?

Nedir bu Assubay fobisi ?

Subaylara devlet destekli her türlü eğitimi verirken , Assubaylara bu ayrım neden ?

Neden Assubayın eğitimli olmasını istemezsiniz ?

Sizin deyiminizle,  hani aile idik ?

Dış kaynaklı Hukuk mezunu Ast(t)eğmeni tezkere bırakınca askeri hakim, savcı yapıyorsunuz da kendi nam ve hesabına hukuk bitiren As(t)subayı neden subay yapıp, hakim,savcı olarak atamıyorsunuz ?

Bunun mantıklı bir açıklaması var mıdır sizce ?

Asssubay kökenli Hakim , Savcı olursa taraflı davranır, adil olmaz diye mi bu endişeniz ? 

Eğer böyle ise, 

Bunca yıldır askeri mahkemelerde "adalet" arayan bizlerin haklılığını da onaylamış olmuyor musunuz ?

2016  ÖSYM kılavuzundan bir kaç örnek size ;

*** Hemşirelik , Takı tasarımı , Bitki koruma , Ebelik , Konaklama , Moda tasarımı , Su ürünleri , Yiyecek-içecek işletmeciliği , Dijital oyun/ çizgi film tasarımı ,  Fotoğraf ve video ,  El sanatları , Kuyumculuk ve mücevher tasarımı ,  Kanatlı hayvan yetiştiriciliği(!)  , Tarla bitkileri .  ve sayamadığım kadar çok bölüm.

 

 

Tamamı ;  ÖSYM 2016 dört yıllık lisans proğramı.

 Sorum şu ;

Yukarıdaki bölümler ve sayamadığım bir çok bölüm,  Assubaylık mesleğinden daha mı zordur, daha mı çok  risklidir , daha fazla mı  mesai harcarlar ? 

Yoksa;Assubaylar Yazın klimalı ,Kışın kaloriferli odalarda 9 - 17 mesaisi yapan emsal eğitimlilerden  daha mı az çalışırlar ?

Yukarıda saydığım ve çok daha fazlasını sayamadığım bu meslek guruplarından bu güne kadar ,

Kaç Şehit , kaç Gazi verilmiştir ?  Bunların kaçı baskılardan canından bezip, intihar etmiştir ?

Hâlâ ilanlar veriyorsunuz  "Gelin Assubay olun , uzman olun"  diye,

Eğitimin Anayasal bir hak olduğu ülkede neden eğitimi engelliyorsunuz ?

Bununla da yetinmeyip ; 

Sözleşmeli er arıyorsunuz ilk okul mezunu.  Eğitim seviyesini daha çok yükselteceğiniz yerde,ilk okula kadar düşürdünüz 21. yüzyılda. 

Neden acaba ?

Okumuş insanlar hak arar, diye mi bu uygulamanız ?

Eğitimli insandan zarar gelmez, ne ülkeye, ne TSK'ya  , ne de size.

(Oktay İpek kardeşime teşekkürler )


Ögeyi Oylayın
(173 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#2 MEHMET KAYALI 31-10-2016 20:25
HER ŞEY HAKSIZ OLSA DA.
KONU SUBAY KAZANIMLARI İÇERİĞİNDE İSE.
BİR FORMÜL KOTARILIR.
TAZMİNATLAR DA OLDUĞU GİBİ.
OKULUN ÖNÜNDEN GEÇMEDEN,
DÜNYADA BİR BENZERİ OLMAYAN.)
HİÇ YOKTAN.
YASA İLE.
KANUNLA EŞİT LİSANS AYARI..
EĞİTİLMİŞLİK KARİYERİ.
İKİ YILLIK ALBAYLARA.
EĞİTİM DENKLİĞİ VERİLİP.
TAZMİNATLARDAN FAYDALANDIRILDIĞI GİBİ.
Alıntı
#1 EMEKLİASSUBAYLAR 31-10-2016 12:16
Milyonluk araç ve gereçleri kullanan,bakımını,sevk ve idare görevini ifa eden MYO mezunu assubayların çağın gerekleri,Askerliklerini er olarak yapan 4 yıllık fakülte mezunlarına emir komuta etmeleri Asb. MYO mezun olanların sınıf okullarında rütbeli eğitim görmeleri gerçeği Fakülte eğitimini gerekli görse de ön yargı ile assubayların eğitimi fakülte düzeyine çıkarılmamaktadır. Her görev kutsaldır, ancak bugün görev sorumlulukları assubaylarla kıyaslanamayacak birçok meslek elemanı fakülte mezunudur. Ön yargı terk edilerek TSK yeniden yapılanması sürecinde adaletin ön plana alınarak Asb.kaynağı okulların fakülte düzeyine çıkarılması sağlanmalıdır.
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

Binnur Okkan
Kadri Okkan'ı kaybettik. Cenazesi bugün 23 ocak 2022 izmir buca şirinyer merkez camiinden ikindi namazından sohra askeri törenle defnedilecektir. Bilgilerinize. Saygılarımla. Kızı Binnur Okkan - Yönetici notu Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun, ailesine ve sevenlerine baş sağlığı ve sabır diliyoruz.
Pazar, 23 Ocak 2022
Atilla ABAYLI
TEMAD GENEL BAŞKANINA Sayın genel başkan; Evrensel sistemde gerçekler net görülmelidir. İzmirde il temsilcisi davet üzerine 23 Nisan resepsiyonuna davet edilir. Ve üç kişi eşleri ile bu davete icabet ederler. Şimdiki disiplin kurulu başkanınız ve şimdiki izmir il temsilcisi ve yönetimden biri. Ve yönetimden biri bu etkinliği facebook sayfasında paylaşır.Bu paylaşıma...
Cuma, 14 Ocak 2022
Erol ERTURAN
Herkese merhaba İyi akşamlar Arkadaşlar TEMAD ve diğer sosyal medya hesapları neden yapısal sorunları konuşmazlar ve durumu devamlı gündemde tutup sosyal medyayı hop oturup hop kaldıracak fikir cimnastiği ve oluşturacak ve yapısal sorunlarımızı sistematik bir yapıya büründürmekten maalesef imtina eder durumda olduklarını değerlendirmekteyim sorunlarımız mevzi konular...
Cuma, 07 Ocak 2022
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ