Pilotların fedakârlığı karşılık bulmalı (Milliyet / Tunca Bengin.10.09.2016)
Hava Kuvvetleri uçuş okullarında uzun yıllar komutanlık ve öğretmenlik yapan emekli bir generalin önerisi ise şu:

 "" Mesela ben 40 yıl uçtum ama 24 yıllık pilot olarak devamlı uçuş tazminatı aldım; eğer ki bunu düzenlerlerse ve uçuş tazminatları emekliliğe de yansıtılırsa burası hava yolları kadar olmasa bile ona yakın bir cazibe olur.
Bunun yanında o pilotlara lojmanını verip, yılda bir kere de askeri kamplar için tarih önceliği tanırlarsa koşarak gelirler.""


                                                                     ***   ***   ***   

Neler  yazılır, neler  söylenir, nasıl söylenir bilemedim bu habere ?

Hava kuvvetlerinin sadece pilotlardan ibaret olduğunu düşünen tipik general zihniyeti.

Aslında siyasilere  inceden mesajda veriyor paşa,

Diyor ki ;  "Ben kırk yıl uçtum ama 24 yıllık pilot olarak uçuş tazminatı aldım ve bu uçuş tazminatı emeklilikte kesiliyor, kalıyoruz sadece 6 çeşit tazminatın eline.
Verin ölene kadar uçuş tazminatını , bir daha yapın pilotlara okkalı bir zam + lojman + her yıl kamp olsun bitsin...

Hiç şüphem yok ki ; siyasiler mesajı en kısa zamanda alırlar ve gereği yerine getirilir. yeter ki siz kendinize isteyin ,

Emin olun , Assubaylar için ; "onlara verirsek başkaları da ister" diyenler hiçbir şey demezler pilotlara verirken başkaları da ister diye, yeter ki pilotlarımız geri dönsün.

Bir pilotun hava kuvvetlerine (devlete) maliyeti kaç lira , kaç yıl eğitim veriliyor tam yetişmiş bir pilota ?,

Peki ; bu pilotun  "mecburi hizmeti" kaç yıl ?

Kim düşürdü mecburi hizmeti 10 yıla ? , 

7-8 yıl eğitim verdiğiniz bir pilota onuncu yılda "gidebilirsin, özelde 25-30 bin lira maaş seni bekliyor" demek değil midir bu ?

Önce kurumdan ayrılmaları için teşvik ediyorsun , 10 yılda gönderiyorsun ,sonra geri dönmeleri için, özeldeki maaşa yakın maaş talep ediyorsun,

Ya ; Uçak bakım Assubayının devlete maliyeti ne kadar ?

Soruyu başka türlü sorayım,

Bir pilot , bir uçak bakım Assubayının  kaç katına devlete mal oluyor ?

İkisinin de mecburi hizmeti ne kadar ? (siz anladınız ne dediğimi yetkililer)

Başka soru ;  

Bu uçakların periyodik bakımını,arızasını, ikmalini, uçuş öncesi,uçuş sonrası, uçuşlar arası  bakımını ,mühimmat yüklemesini,temizliğini  vs. kimler yapıyor ?

Kimler ne şartlarda çalışıyor ?

Bir sorti uçuş için kaç ihtisastan,kaç uzman personel , kaç saat çalışıyor?

Bu işi pilotlar yapmadığına göre , sahi kimler yapıyor sizce ?

Yanlış anlaşılmasın Merakımdan sordum ,

Hani ;  " Biz bir aileyiz ya... " 
Mehmet ÖZTÜRK  

Ögeyi Oylayın
(193 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#2 Ahmet CAN 13-09-2016 09:51
Devletimizde akıl yok!Tabii ki devlet denilen şey bir kavram,insanların kendilerini idare etmeleri için keşfettikleri bir aygıt.Yani devlet, "sen,ben." Şunu demek istiyorum;yetiştirilmesi çok maliyetli bir elemanın,10 sene olarak belirlediğin,hiçbir kıstasa uymayacak 10 yıllık mecburi hizmetini tamamlayınca,kendini yetiştirip,koluna altın bileziği takan toplumuna ihanet edip kaçıyorsa,yapılacak iş çok basit.Yasa ve mevzuat değiştirmek.Emeklilik süresini doldurmadan gidenlerin pilot lisanslarını,yurt içi-yurt dışı her yerde iptal etmek.Sonra da;"hayırlı yolculuklar." Görsünler bakalım;var mıymış öyle"arabadan ham bostanı alıp gitmek?"
Alıntı
#1 EMEKLİASSUBAYLAR 11-09-2016 01:14
Sivil sektörde daha iyi iş imkanı buluyor diye istifalardan sonra hainlerin darbe girişimine katılıp ordudan atılan pilot açığını kapatmak için pilotlara yeni imtiyazlar tanımak için düzenlemeler yapılıyor. Yapılmasın mı? Elbette yapılsın, ancak o ocağın teknisyenini,yer hizmetlerindeki ,radardaki,kuledeki ikmaldeki vb. assubayları yok sayarsanız hizmet verimliliğini,moral motivasyonunu ve aidiyet duygusunu sağlayamazsınız.
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
24 TEMMUZ 1923 LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASININ 99. YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN... Bu antlaşma, Türk Ulusuna karşı yüzyıllardan beri hazırlanmış ve Sevr Antlaşması ile tamamlandığı sanılmış, büyük bir yok etme eyleminin yıkılışını bildirir bir belgedir. Osmanlı tarihinde benzeri görülmemiş bir siyasal zafer yapıtıdır! Mustafa Kemal ATATÜRK Değerli Meslektaşlar...
Pazar, 24 Temmuz 2022
SITE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
KIBRIS BARIŞ HAREKÂTININ 47. YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN... Değerli Arkadaşlarımız 20 Temmuz 1974 yılında Türk Ulusu ile bütünleşmiş, O’nun bir parçası olan Kıbrıs Türk Ulusu’na adadaki Rum tarafınca yıllardır yapılan zulüm ve katliamların dayanılmaz şekilde artması nedeniyle bunları önlemek için Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Zürih ve Londra anlaşmaları i...
Çarşamba, 20 Temmuz 2022
SITE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
KURBAN BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN Saygıdeğer Meslektaşlarımız Bayramınızı en içten dileklerimizle kutluyoruz. Her şeyin gönlünüzce gerçekleşeceği SAĞLIK, MUTLULUK VE HUZUR dolu nice bayramlar geçirmenizi diler sevgi ve saygılarımızı sunarız.
Cumartesi, 09 Temmuz 2022
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ