Bu sayfayı yazdır

VİCDAN ...

Eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'in vicdanı yanıyormuş, Milletten özür dilemiş. (Basın)
Necdet Özel'e Mektup; 
(31 Temmuz 2015'de yazılmıştır )
Bilmiyorum, kendinizi görevini layıkıyla yapmış, artık huzur içinde uyuyacak biri olarak görüyor musunuz? Komuta ettiğiniz kurumun bir kısmı belki bu yönde sizin yanınızda olabilir. Ancak bu oranın % 15' leri geçmeyeceğini siz de iyi bilirsiniz. Oysa, TSK'nın bir bütün, bir aile olduğu söylemleri sizlere ait. O halde bu tabloda TSK'nın mutluluk resmini yapmak pek olası değil.

Ülke şartlarına TSK'nın mutlu insanları rütbeleri omuzlarında olanlar , mutsuz,umutsuz,karamsar, yarın endişesi taşıyanlar ise rütbeleri kolunda olanlardır. Bu tabloyu sizin ve sizden öncekilerin değiştirme yetkisi varken 50 yıldır ötelemeyi, yok saymayı tercih ettiniz. Bir kere daha okuyun bunları, okuyun da TSK'yı getirdiğiniz noktayı iyi görün. Ülkenin başka hiç bir kurumunda olmayan ayrıcalıklarınıza, kendinizden başkasını yok sayma politikanıza, alt rütbedeki biz Assubayları "ikinci sınıf " görme hevesinize son verin. Bilin ki ; bizler sadece ekmeğimizi helal kazanma derdindeyiz. İkbal, makam hiçbir zaman idealimiz olmadı. Çünkü neredeyse tamamımız sıvasız hanelerden geliyoruz. Aldığımız üç kuruşu ailemize, çocuklarımıza helal ettirmekten başka bir gayemiz olmadı..
Biz Assubaylar; sizden ne ayrıcalık, ne sizin gibi olma ne de ulufe istiyoruz. Sadece yıllardır verdirmediğiniz, sadece kendinize yonttuğunuz bu güne kadar verilmeyen, haklarımızı istiyoruz. Sizin 6 çeşit tazminatı ölene kadar cebinize koyduğunuz bu ülkede, biz de hakkımızı istiyoruz, sadece hakkımızı ... Ya Assubaylığı kökten lavğ edin, böyle bir zümre olmasın, ya da gereğini yapın. Biz istedik hükümet vermedi söyleminin gerçeği yansıtmadığını siz bizden daha iyi bilirsiniz. Yıllardır kendinize nasıl aldığınız gün gibi ortada iken... Bizlerin tek amacı, başımızı yastığa koyunca huzur içinde uyuyabilmek. Sanmayın ki başka bir amacımız var. Bizler statümüzü, ne olduğumuzu, ne istediğimizi çok iyi biliyoruz. Şüphesiz sizler de bizim ne olduğumuzu iyi bilirsiniz. Aldığınız her nefeste dahi Assubayın dahli olduğunu çok iyi bilirsiniz. Tek bir örnek yoktur ki; Assubay olmadan uçak, gemi, helikopter,tank vs. sayamadığım tüm silah araç gereçler kullanılabilsin. En basitinden 30 yıldır Güney Doğuda, Kuzey Irak'ta cephede en ön saflarda kimlerin olduğunu iyi bilirsiniz..

Ne yazık ki; sağlığında vermediğiniz, vermek istemediğiniz değeri, şehit olduğunda cenazede en ön saflarda yer alarak gösterirsiniz. Amaç: halka birlik, bütünlük mesajı vermektir. Nasıl bir birlik bütünlüktür ki; sizler ülke şartlarına göre çok rahat yaşarken, bizler Açlık sınırında yaşayalım. Sakın bize eğitim farkı demeyin. İşte o zaman sorarım intibakları? 
İki yıllık, üç yıllık harp okulu mezunların bir gecede dört yıllık harp okulu mezunu yapılışını ?
O halde neden 13 yıldır Assubayların intibaklarının yapılmasını sağlamadınız?
Bu nasıl bir birlik bütünlüktür ki, lojmanın, kampların, ordu evlerinin, gazinoların ezici çoğu size olsun? Diğerlerini yazmıyorum. Hangi zihniyet "tuvalet"ini dahi ayırır. Sistemini örnek aldığınız ABD ordusuna bir bakın, assubayına verdiği değeri görün. Sorumluluğun yanında yetkilerini de görün. Oysa bizde sadece sorumluluk vardır. Olumsuz her şeyden assubay sorumlu tutulur. Assubayın gözünün üstünde kaşının olması yeterlidir ceza vermeniz için.
Nasıl bir yargı düzeni kurmuşsunuz, tel örgüler ardında? Askeri vesayeti sadece kendilerine kaldıran iktidarın (talebiniz doğrultusunda) size hediye ettiği, bir emsalinin daha olmadığı disiplin kanunu. İki dudağınızdan çıkan her şey sizin için uygun oluyor. Hakimin, savcının, avukatın , sicil amirinin, subay olduğu bir mahkemede nasıl adalet dağıtırsınız? Neden hukuk mezunu Assubayları hakim, savcı yapmadığınız belli değil mi?.. Silivri'ye , Sincan'a, Hasdal'a düşünce adalet arayan sizlerden bizi anlamanızı beklerdik. Ama çok yanılmışız...
Hiç bir Assubayın kendi inisiyatifi ile yapmayacağı görevlerden ve bu esnada meydana gelen kazalardan yine o Assubayı sorumlu tutmak, sadece Askeri Mahkemelere has bir uygulamadır.
Eğer bir kurumda son 27 ayda 33 Assubay intihar ediyorsa, orada hiçbir şey yoktur diyemezsiniz.Tamamı için: aşırı borçlanma , psikolojik sorunlar , ailevi nedenler vs. diyemezsiniz , hele hele intiharlar için "bulaşıcı" hiç diyemezsiniz. O zaman sorarlar adama , size neden bulaşmıyor?, diye. Sorunları görmezseniz , ileride çok daha büyükleri ile yüzleşmek kaçınılmazdır . ABD ordusunda da SB - ASB. ayrı. Ama gidin mekanlarına bir bakın, birbirinin aynısı her yer. Ya bizde ? ABD'nin kendi Assubayına VİP tören yaptırdığına eminim şahit olmuşsunuzdur.

Özlük hakları konusunda, "biz istiyoruz, hükümet vermiyor" söyleminden vaz geçin. Sadece kendinizi inandırırsınız. Bu güne kadar hangi hükümetten kendiniz için istediğiniz bir şeyi alamadınız? Nasıl bir adalettir ki, siz emekli olunca maaşınızın %85, 90'ını alacaksınız,Assubay emekli olunca % 50'sini alacak. Siz 6  çeşit tazminatı alırken, assubay hiç birini alamayacak. Oysa çalışırken sizin yaptığınız sadece emir vermek, istemek. Her işi assubay yapar, siz onaylarsınız. Siz sıcak odanızda kahvenizi yudumlarken biz dağlarda terörist peşinde koşarız...

Siz, Necdet Bey, kaç yıllık harp okulu mezunusunuz ?, 
Sizden önceki Gen.Kur.Bşk.'ları kaç yıllık harp okulu mezunu? 
Bir gecede nasıl yaptırdınız intibaklarınızı? 
Demek ki kendiniz için isteyince hiç bir engel tanımıyormuşsunuz. İnsan hayatının rütbeye göre değerli veya değersiz olduğu başka bir ülke var mıdır ? Hastanelerde; ayrıcalıklı polikliniklerin olması sizin hayatınızın dağdaki assubaydan daha değerli olduğundan mıdır ?

Sorarım size, dünyada başka bir emsali daha var mıdır ülkesinin başkentinde 120.000 emekli assubayın eylem yaptığı? Ölüm oruçlarının medyaya yansıdığı? insanlar aç, anladınız mı? Büro memuru statüsünde dağlarda kaç assubay var başka ülkelerde? Hiç mi rahatsız olmadınız o görüntülerden? Cenazelerimizi dahi ayırdınız,Kocatepe, Hacıbayram diye. Bu konudaki emirleri, anonsları hatırlatırım inkar edene.

OYAK, başlı başına ayrı bir vak'a. Üyelerin ezici çoğunluğu assubaylar, sivil memurlar, uzmanlar olmasına rağmen yakın tarihte tek bir assubay yoktu yönetimde (şu an bir Assubay olduğunu biliyorum göstermelik). Neden acaba?
IŞİD tarafından kaçırılan assubay için, Türkiye'nin, TSK'nın itibarına zarar vermekten soruşturma açan sizler, kaçırılan Musul Konsolosluğu personelinin aylar sonra ülkeye gelişlerinde başbakan tarafından nasıl karşılandığını hatırlıyor musunuz? Ya başbakanın kaçırılan assubay Türkiye'ye getirildiğinde söylediği sözler ?..
** Bir yandan bunca intiharlara seyirci kalırken hiç bir şey olmamış gibi... 
** Bir yandan milli savunma bakanı açıklama yaparken "asker intiharlarında azalma var" diye şaka gibi...
** Bir yandan assubay intiharlarını araştırma önergesini reddederken iktidar vekilleri ...
** Öte yandan ilanlar veriyorsunuz çarşaf çarşaf, gelin assubay olun uzman olun, diye...
** O da yetmedi sözleşmeli er arıyorsunuz ilk okul mezunu. Eğitim seviyesini daha çok yükselteceğiniz yerde,
ilk okula kadar düşürdünüz 21. yüzyılda. Neden acaba ???
Okumuş insanlar hak arar, diye mi bu uygulamanız ???
*** Necdet Bey, 50 yıldır kangren olmuş bu sorunu çözme iradesi göstermeyen, siz ve sizden önceki Gen.Kur.Bşk.'ları dahil, hiç birinize Assubay hakkımı helal etmiyorum ...

Mehmet ÖZTÜRK 


Ögeyi Oylayın
(185 oy)
Mehmet ÖZTÜRK

Son ekleyen Mehmet ÖZTÜRK