Değerli meslektaşlarım

Malumunuz olduğu üzere; Şubat 2016 tarihinde  6663 sayılı yasa ile emekli olduktan sonra kendi hesabına çalışanlardan kesilmekte olan Sosyal Güvenlik Destek Primi kaldırılmıştır.

Konu ile ilgili SGK yaptığı açıklamada MART 2016 tarihinden itibaren kesintinin yapılmayacağı maaşlarını üçer aylık dönemler halinde alanlardan peşin kesilen miktarın ise şahsın müracaatına gerek kalmadan kurum tarafından iade edileceği bildirilmiştir.

Bunun yanısıra  MİT-Emniyet Hizmetleri ve TSK mensuplarından makam ve  tazminatı almayanlara ödenen 100 TL. SGDP alanlara ödenmemekteydi; ancak yasa ile SGDP kaldırıldığı için bu emeklilerimizin aktif sigortalılıkları sona erdiği için 100 TL. ödemenin yapılması gerekmektedir. SGDP iadesini yapan kurum bunu da gerçekleştirmesi gerektiğinden  durumu buna uyan arkadaşlarımızın E-Devlet sayfasından maaşlarını kontrol etmeleri aksaklık halinde Alo 170 hattından SGK arayıp müracaat oluşturmaları yeterlidir. 

Daha önce  Sn.İsmail Turan’ın emekleri ile gerçekleşen 18 yaş altı sınıf okulunda  geçen sürelerin emeklilikten sayılması konusunu emeğe saygı gereği bir teşekkür dahi etmeden istismar edip şubelere kayıt-bağış ve avukata yönlendirme yapıldığını, aynı durumda 30 yıl üzeri hizmet için ödenmeyen emekli ikramiyeler için de örnek karar bulunması bir dilekçe ile halledilmesi mümkün iken bunu kendi başarıları gibi göstererek arkadaşlarımızın avukat ücreti ödemelerine neden olduklarını unutmayınız.  

 

KONU İLE İLGİLİ SGK BİLGİLENDİRMESİ

 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), yaşlılık veya emekli aylığı bağlandıktan sonra çalışmaya devam edenlerin aylıklarından alınan yüzde 10 oranındaki "Sosyal Güvenlik Destek Primi" (SGDP) kesintisinin kaldırıldığını bildirdi. 

SGK'dan yapılan yazılı açıklamada, SGDP ile ilgili yeni düzenlemenin 10 Şubat 2016'da Resmi Gazete'de yayımlandığı anımsatıldı. 

Söz konusu düzenlemenin yayımını takip eden ödeme dönemi başından itibaren yürürlüğe gireceği belirtilen açıklamada, şu bilgiler verildi: 

"Yaşlılık veya emekli aylığı bağlandıktan sonra çalışmaya devam edenlerin aylıklarından alınan Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi kaldırıldı.

Buna göre,

4/a (SSK-hizmet akdiyle çalışanlar),

4/b (Bağkur-kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar) ve

 4/c (Emekli Sandığı-kamu görevlileri) kapsamında yaşlılık veya emekli aylığı alanlardan, esnaf olarak çalışmaları sebebiyle aylıklarından SGDP kesintisi yapılanların bu kapsamdaki sigortalılıkları 29 Ocak 2016 itibarıyla sonlandırılacak.

Bu çerçevede,

4/a ve 4/b kapsamında yaşlılık aylığı alanların Şubat/2016 dönemindeki çalışmaları sebebiyle tahakkuk edecek SGDP Mart/2016 dönemi aylıklarından kesileceğinden, Nisan/2016 döneminde ödenecek aylıklarda SGDP kesintisi yapılmayacak.

4/c kapsamında emekli aylığı alanların Şubat/2016 dönemindeki çalışmaları sebebiyle tahakkuk eden SGDP Şubat/2016 aylıklarından peşin olarak kesildiğinden Mart/2016 dönemi aylıklarından SGDP kesintisi yapılmayacak." 

Açıklamada ayrıca, Emekli Sandığı kapsamında emekli aylıklarını 3 aylık dönemler itibariyle alanların aylıklarından yersiz kesilen tutarların, taleplerine gerek bulunmaksızın ilgililerin hesaplarına yatırılacağı da bildirildi. 

SGK tarafından yaşlılık veya emekli aylığı bağlandıktan sonra çalışmaya devam edenlerin aylıklarından yüzde 10 oranında SGDP kesintisi uygulanıyordu.

Kaynak.

http://www.trthaber.com/haber/ekonomi/sosyal-guvenlik-destek-primi-kaldirildi-236391.html

Ögeyi Oylayın
(17 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#4 metin ayan 19-09-2016 21:27
http://www.memurhaber.com/emeklilere-sgdp-destek-primi-tumuyle-kalkti-mi-1566673y.htm
SSK'LI ÇALIŞANLAR İÇİN SGDP SÜRÜYOR

Burada karıştırılan nokta şu: Bir işverenin yanında çalışanlar için sosyal güvenlik destek primi SGDP kaldırılmadı!

Yani 6663 sayılı Yasayla kaldırılan Bağ-kur SGDP’leri..

4/a sigortalısı olarak SGK’lı bir işyerinde veya banka sandığı kapsamında çalışanlarla ilgili bir değişiklik yapılmadı. Yani emekli biri işyerinizde çalışırsa bunu 4/a kapsamında SGDP türündeki aylık prim ve hizmet belgesiyle bildirmeye devam edeceksiniz.
Emekli olup da işyerinizde çalışanlar için yine eskiden olduğu yüzde 7,5 işçi payı, yüzde 22,5 işveren payı ve yüzde 2 kısa vadeli sigorta kollar payı olmak üzere SGDP ödemeye devam edeceksiniz…
Alıntı
#3 Ersen Gürpınar 08-07-2016 01:31
YARASI OLAN GOCUNURMUŞ ...
Değerli meslektaşlarım; zaman,zaman mücadelede engellerimizin görevden tanıdığımız yalaka takımının olduğunu belirtiyoruz, bu kişiliksizlerin huyu emekli olunca değişmiyor.
Mücadeleyi kişisel amaçlarına alet eden bu kişileri izliyorsunuz, assubay adını kullandıkları sayfalarında sitelerinde biat ettiklerine hizmet için eleştirenlere saldırmaktan geri kalmıyorlar. Emekleri olmayan başarıları sahiplenmeyi her konuyu çıkarlarına çevirmeyi alet edenleri bildiğimiz için birçok konudaki istismarın SGDP konusunda yaşanmaması için sizi uyardık, aportta bekleyenler yine saldırmış hak ettikleri yanıtı vermek kolay,ama bir arkadaşımızın dediği gibi (teşbihte hata olmaz!) köpek beni ısırdı diye ben köpeği ısıracak durumda değilim! MÜCADELEYİ KİŞİSEL ÇIKARLARINA ALET EDENLERE LANET OLSUN, ONLARA RAĞMEN BAŞARACAĞIZ.
Alıntı
#2 EMEKLİASSUBAYLAR 08-07-2016 00:58
Sahibinin sesi olanlara emeği inkar edenlere ve mücadeleden nemalananlara yanıt vermeye değmez ama açıklama zorunlu oldu.

Yukarıdaki yazıda SGDP'nin Şubat 2016 tarihinden itibaren kaldırıldığı, bunun için kendi hesabına çalışanların bir şey yapmalarına gerek olmadığı belirtilmiştir. Çünkü daha önce başkalarının emeğini sömürmeyi sahiplenmeyi adet haline getiren sahibinin sesi nemacıların;
100 lira denge tazminatını TEMAD sayesinde kazandık ilk aylığı bağışlayalım,
İntibakları yapınca şubemize bir çok meslektaşımız başvurdu teşekkür etti üye yaptık bize bağışta bulundular diye algılar yarattıklarını;
Sınıf okulu süresinin hizmetten sayılmasını sağlayanın adını anmadan bu konuda davalardan, Em.San.30 yıl üzeri hizmetleri için bir dilekçe ile örnek kararın belirtilmesi yeterken assubayları birileri kazansın diye davalara yönlendirenlerin olduğunu bildiğimiz için istismarını önlemek için uyardık.
Başka bir platformda bir arkadaşın farklı bilgilendirmesine, bir yorumdaki SGK telefonunun sehven hatalı yazılmasına mal bulmuş mağribi gibi atılanların, bunlara dalaşmaktansa çalıyı dolaşmak iyidir çirkin imasında bulunanların,
Başkanım kızar diyerek bu sitede dut yemiş bülbül iken çakma sitede başkanına hizmet aşkı ile yanıp tutuşanların, ona buna çamur atmak yerine önce aynaya bakmalarını ardından yürekleri yetiyorsa biat ettiklerinin başarısızlıklarını, olumsuzlukları kişisel hesapları assubay adının istismarını eleştirmelerini öneririz.
Ayrıca dereceyi, kademeyi tazminatı yasayı rahlemizde diz çökerek öğrenen biatçıların bize öğretecekleri bir şey olamaz. Bu site ve mücadeleye gönül verenler kendilerine ve mesleklerine saygı içinde kişisel çıkar düşüncesi olmadan mücadeleye desteklerini bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kimsenin adamı olmadan devam ettireceklerdir. BU TİPLER NE DERSE DESİN BU KERVAN YÜRÜYECEK......
Alıntı
#1 EMEKLİASSUBAYLAR 28-06-2016 11:22
Yıllardır süren mücadele sonucu ve normal yasalarla elde edilen kazanımları kendilerine mal edenler konuyu istismar etmektedir. Sn.Atılgan'ın açıklamalarında belirtildiği gibi durumlarında değişiklik olmayanların bir dilekçe ile müracaatları yeterlidir . Arzu edenler adresine yazarsa dilekçe örneği kendilerine gönderilecektir.
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
Assubaylar günü kutlu olsun. Huzurun adaletin hakim olacağı nice kutlamalar diliyoruz. http://www.emekliassubaylar.org/k2-kategoriler/item/3408-assubaylar-gunu-ku tlu-olsun
Pazar, 17 Ekim 2021
Ersen Gürpınar
Bugün KRT televizyonu haber proğramında haklarımızla ilgili aşağıdaki mesajım yayınlandı haklarımızı verilen sözleri heryerde hatırlatmakta yarar var özellikle de Cumhurbaşkanı dahil tüm yazar,toplumun saygı duyduğu kanaat önderleri ve ilgililerin takip edip paylaşım yaptığı Twitter bunun için bir fırsattır. Bilgilerinize [B] "Bir emirle ölüme gönderilen k...
Çarşamba, 13 Ekim 2021
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) kurucularından değerli büyüğümüz Sn. Mehmet DARAGENLİ'nin vefat ettiğini büyük bir üzüntü ile öğrendik. Ailesine, yakınlarına ve Assubay toplumuna baş sağlığı ve sabır diliyoruz. Ișıklar içinde uyusun yüreği güzel insan.
Pazartesi, 04 Ekim 2021
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ