VESAYET DÖNEMİ BİTTİ

Çocuk yaşta vatanımıza ve milletimize hizmet yolunda büyük hayallerle askeri okullara girdik. Türk Silahlı Kuvvetlerinin mensubu olarak milletimize ve vatanımıza hizmet yolunda çok zor ve çok onurlu görevlerde bulunduk. Çektiğimiz zorluk yaptığımız görevin ağırlığı değil kişiliğimizin yok sayılmasıdır.

Dünyanın hiçbir ülkesinde okumanın yasaklandığı ülke yoktur. Anayasamız bile Devletimize her vatandaşın okuması için tedbir alma görevi vermiştir. 

Lise mezunları Bakan, Milletvekili, Vali, Genel Müdür, Müfettiş ve Subay olabilirdi. Yılda 8 ay öğrenim görülen 3 yıl toplam öğrenim süreli liselere eşit olan ve bir ay izin yaparak 23 ay öğrenim gördüğümüz iki yıl süreli Astsubay okulları hiç okuldan sayılmaz, biz Ortaokul mezunu sayılırdık. Birçok Astsubay kaçak olarak öğrenim görürdü. Kaçak da olsa en uzun süreli Üniversiteleri bitiren Astsubayların özlük haklarında ve diğer haklarında en ufak bir değişiklik olmazdı. Diğer meslek sahipleri “Bir Astsubay bile” diyerek kendi haklarını aramaya koyulurlardı. Yılda sekiz ay öğrenim görülen iki yıl süreli Sanat Enstitüsü mezunları yedek subay olur, tezkere bırakarak başımıza komutan kesilirlerdi. Üniversite mezunu olan Astsubayların bulunduğu birlikte, iki üç saatliğine bir tarafa gidecek olsa komutan gözümüzün içine baka baka yedek subay asteğmene “başka kimse yok, birlik yalnız kalmasın, sen bir yere ayrılma ha” diyerek emir verirdi.

Astsubaylarla ilgili olarak gazetelerde en ufak bir haber çıksa çok gururlanır çok mutlu olurduk. Hangi takımı tutarsak tutalım Astsubay hakemlerin yönettiği futbol maçlarında şampiyon olan takımlardan çok biz sevinirdik. Evlerimiz büyük maraton şampiyonu Astsubay İsmail AKÇAY posterleri ile donatılırdı. 

Ülkemiz yapılan ihtilallerle vesayet dönemi yaşardı.

29 Haziran 1962 tarihi, Kurucu liderimiz rahmetli emekli Astsubay Nuri EMEÇ  ve cesur arkadaşlarının ortaya çıkıp TEMAY derneğimizin nüvesin teşkil eden emekli derneğimizi kurup “BİZ VARIZ” diyerek haykırdıkları tarihtir.

Personel kanunu mali hükümlerinin uygulanacağı 1970 yılında yapılan kanun hazırlıklarında Astsubayların haklarının alınacağını anlayan rahmetli Kemal Kerim KALKAN müthiş bir siyasi manevrayla Astsubay eşlerini örgütleyerek, Mayıs ayında başta büyük şehirler olmak üzere Malatya, Kayseri ve Erzincan gibi birçok garnizonda Astsubay eşlerinin yürüyüşlerini düzenledi. Zamanın hava kuvvetleri komutanı bu yürüyüşlere çok bozuldu ama çaresizdi, çünkü karşılarında dev bir Kemal Kerim KALKAN vardı. Hava kuvvetleri komutanı kendini tutamadı “Beğenmeyen Mao ordusuna gitsin” ve “Astsubaylar karılarının eteklerinin altına saklanmasınlar” diyerek öfkesini kustu. 

1975 Ocak ayında Astsubay haklarının alındığı “İş güçlüğü tazminatı kararnamesi” yayınlandı. Kemal Kerim KALKAN seyirci kalmadı yine sahneye çıktı. Hazırlanan tuzağı gördü ve “haklıyken haksız duruma düşmeyelim” diye ikaz ederek ikinci “Astsubay eşleri yürüyüşü” nü düzenledi. 1970 yürüyüşlerinde tecrübe kazananlar tarafından hazırlanan tuzakla, Kemal Kerim Kalkan’ ın ikazına rağmen gizli sahte büyükler tarafından genç Astsubayların heyecanları istismar edilerek direniş adı altında birçok Astsubayın göreve gitmemeleri sağlandı. O gizli büyüklerin kendileri sabah erkenden göreve koştular. Bunun sonucu olarak hasar büyüdü birçok Astsubay cezalandırılarak bedel ödettirildi.

İşte bir vesayet dönemi daha 12 EYLÜL 1980. 

Anayasamız, dernekler kanunumuz ve tarafı olduğumuz Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi uyarınca önceden izin almadan dernek kurabilir. Kurulan dernek, birlik ve sendikalara sivil toplum kuruluşu (STK) denir. 

Büyük edebiyatçı Orhan Veli KANIK’ ın Süleyman efendisi “Hiç bir şeyden çekmedi nasırlarından çektiği kadar”

Milli Birlik Konseyi Başkanı ve Devlet başkanımız rahmetli Sayın Kenan EVREN’ de 1970 ve 1975 yıllarında Kemal Kerim KALKAN’ dan çok çekti. Giderayak öyle bir tedbir almalıydı ki emekli Astsubayların içinden bir daha bir Kemal Kerim KALKAN çıkmasın, öyle hak- mak aramakla uğraşmasınlar sivil toplum kuruluşu olduklarını sanarak kurulacak dernek Lokallerinde birbirlerine askerlik anılarını anlatarak oyalansınlar. 

Anayasanın 33ncü maddesine ve tarafı olduğumuz Avrupa İnsan Hakları sözleşmesine aykırı olsa da dernekler kanunundan ayrı olarak askerlikten emekli olanların kuracakları dernekleri düzenleyen 2847 sayılı kanun çıkarıldı. Bu kanuna göre emekli Astsubayların kuracakları derneğin tüzüğü emekli Astsubayların kendileri tarafından değil Milli Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanacak ve tüzük değişikliği de Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılabilecektir.

İSTANBUL EMEKLİ ASTSUBAYLAR DERNEĞİ; Anayasamıza, dernekler kanununa ve taraf olarak Devletimizin imzaladığı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine uygun olarak çok değerli Emekli Astsubay Sayın İbrahim KOLDAMCA ve arkadaşları tarafından hazırlanan tüzükle Emekli Astsubayların sosyal, kültürel, ekonomik ve hukuki ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulan bir sivil toplum kuruluşudur. Dernek tüm Emekli Astsubayların ve ailelerinin derneği olup hukuki prosedüre uymak amacıyla dernek adının başına “İstanbul” kelimesi getirilmiştir. , 

İSTANBUL EMEKLİ ASTSUBAYLAR DERNEĞİ, tüm muvazzaf ve emekli Astsubaylara ve ailelerine hayırlı olsun.Ögeyi Oylayın
(29 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#1 ÖMER SAKLICA 17-04-2016 13:22
GÜZEL GÜNLER GÖRECEĞİZ
GÜNEŞİ ZAPTEDECEĞİZ ..............
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

 • DELEGENİN NAMUSU VE TEMAD'IN GELECEĞİ

  Yılmaz 05.09.2021 10:08
  Türkiyede siyaset malumunuz TEMAD bundan payını almış şubelerde lokal olmasa ne yönetici ne üye olur ...
   
 • SULTANTOP KARAKOLU

  Kadir 09.08.2021 23:20
  Ben, Beştaş Karakolundan, Harabe Karakoluna kadar tüm sınır karakollarında takviye takım komutanı ...
   
 • AS(T)SUBAY -STS

  MehmetAkif Türkay 31.07.2021 15:06
  Alkışlıyorum. Çok güzel anlatmışsınız.
   
 • YÜKSELEN GERÇEKTEN HAYAT KALİTESİ Mİ?

  Hakan Başaran 17.07.2021 17:06
  KıymetliMehmet abicim ellerine yüregine sağlık çok güzel bir yazı olmuş yine aynı lezzetle aynı keyifle ...
   
 • YÜKSELEN GERÇEKTEN HAYAT KALİTESİ Mİ?

  Mehmet AKALP 17.07.2021 16:00
  Cumhurbaşkanı verdiğim her sözü tuttum diyor yandaş basın manşet yapıyor Peki bize hayırlı olsun diye ...

Son Eklenen Mesajlar

SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI'MIZ YÜCE TÜRK MİLLETİNE KUTLU OLSUN. ORDU YOK DEDİLER KURULUR DEDİ PARA YOK DEDİLER BULUNUR DEDİ DÜŞMAN ÇOK DEDİLER YENİLİR DEDİ M.K.ATATÜRK Saygıdeğer Üyelerimiz İtilaf Devletleri tarafından son dönemlerinde bütün orduları dağıtılan, işgal edilen ve tersanelerine girilen "hasta adam" ismi verilen Osmanlı Devleti'ne...
Pazartesi, 30 Ağustos 2021
SİTE -ASSUBAY GÜÇBİRLİĞİ PLATFORMU YÖNET
SEVR ile düşmana peşkeş çekilen vatan toprağını kurtarmak için başlatılan İSTİKLAL SAVAŞI'nı zaferle sonlandıran Dünyadaki savaş literatürüne DESTAN olarak geçen büyük taaruzun başlangıcının yıldönümünde askeri ve siyasi deha olan gururumuz Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle anıyoruz. Bu savaşın nasıl bir destan olduğunu anlamak için KOCAT...
Perşembe, 26 Ağustos 2021
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
24 TEMMUZ 1923 LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASININ 98. YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN... Bu antlaşma, Türk Ulusuna karşı yüzyıllardan beri hazırlanmış ve Sevr Antlaşması ile tamamlandığı sanılmış, büyük bir yok etme eyleminin yıkılışını bildirir bir belgedir. Osmanlı tarihinde benzeri görülmemiş bir siyasal zafer yapıtıdır! Mustafa Kemal ATATÜRK Değerli Meslektaşlar...
Cumartesi, 24 Temmuz 2021
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ