ADALETSİZLİKTEN ÖTE VİCDANSIZLIK

Saygıdeğer meslektaşlarımız

Ülkemizde, adında MİLLÎ kelimesi olan iki bakanlık vardır, MEB (Millî Eğitim Bakanlığı) ve MSB (Millî Savunma) bakanlığı.

 

Mensubu olduğumuz TSK  direkt MSB'ye bağlı olmasa da birçok hizmetin yapılmasının sağlanması bu bakanlıkla yapılır, ancak MSB sembolik bir bakanlık olmaktan ileriyi gitmemiştir,bu yüzden MSB açıklamaları tamamen Genelkurmay politikalarına dayanmaktadır.

 

MEB ülkemizin geleceğine yön veren bir bakanlıktır, mensuplarının saygınlığı ve personel ayrımcılığı gözetilmeyen bir kuruluştur.

MEB personeli arasında kesinlikle statü farklılıkları sosyal,ekonomik ve insanî haklarda ön plana çıkmaz,  bakanlığın personeli hizmetli,memur,öğretmen ayırımı gözetmeksizin öğrenim durumlarına göre aynı dereceden göreve başlar ve sosyal tesislerden faydalanırlar.

 

Milletin göz bebeği ordumuzda ise ne yazık ki personel arasında ayrımcılık mevcuttur.

TSK= Türk Subay Kuvvetleri şeklini almıştır...

Subay dışında kalan personel sadece göreve ve ölüme göreve gönderilirken  hatırlanır, ekonomik ve

sosyal haklarda adeta ayrımcılık uygulanır.

 

TSK'da Assubaylar temel unsurdur, assubay olmadan bırakın ordunun savaşmasını asker karnını doyuramaz, aksini iddia edenler varsa aynı zaman diliminde assubaylara 48 saat izin verirlerse bu gerçeği göreceklerdir.

 

Peki o halde hiyerarşiye saygı içinde verilen görevleri canı pahasına yerine getiren assubaylara ön yargılarla yapılan haksızlıkların amacı nedir?


Örneğin,  her kurum kendi personelini koruyup kollarken TSK bir emirle ölüme gönderdiği Assubayları görev koşulları ve sorumlulukları kıyaslanamayacak (Emniyet hizmetleri,meclis tutanak katipleri, ziraat ev ekonomistleri,teknik hizmetler vb) memurlardan neden daha alt kademeden göreve başlatır?

 

Bunu hiçbir değer yargısı ile kabul etmek mümkün değilken amaç nedir?

 

Assubaylara öğretmenlere yüksek okul hakkı tanınmasından 20 yıl sonra yüksek okul hakkı tanınmış,bugün kamuda birçok görevli 4 yıllık fakülte düzeyinde eğitim görürken çağın gereksinimi ve er olarak askerlik yapan fakülte mezunlarını komuta eden assubayların

okullarının fakülte düzeyine çıkarılmaması,Bologna sürecinin uygulanmaması , MYO eğitimi ile yetinilip eksikliğin kıta içi kurslarla tamamlanmaya çalışılması art niyettir...

 

TSK birçok subaya fakülte ve yüksek okul bitirmesi için maaşlı izin verirken kendini geliştirmek kurumuna daha fazla  yararlı olmak için hiçbir destek almadan hâttâ engellemelere rağmen yüksek okul bitiren assubayların tek teşviki olan üst derecenin verilmesi zamanın amiral kökenli Cumhurbaşkanının Anayasa mahkemesine“ASSUBAYIN EMSALİ SUBAYDIR “ gerekçesi ile açtığı iptal davasında yanıltıcı gerçek dışı bilgilerle yasa maddesi iptal edilemeyince bu kez devreye AYİM girerek hukuka aykırı karar ile Assubayların emsal 657 sayılı devlet memurları Kanunundaki büro hizmetlerisınıfı kabul edilerek ön yargı ve tahaküm ile  tüm

değer yargıları alt üst edilmiştir.

 

2003 yılındaki ASB.MYO kanunu ile eski mezunların intibakları dikkate alınmayarak ve 9/1 derece ile katmerli adaletsizlik yapılmıştır.

 

Adalet ve reform yanlısı genelkurmay başkanımız Sn.Hulusi AKAR’ın sözleri, MSB yazılı açıklamaları ön yargıyı aşamamıştır...

 

Binlerce arkadaşımızın yarasına merhem olan intibak yasasında yüksek okul mezunlarının müktesep haklarının korunmaması, 9/2 adaletinin sağlanmaması binlerce kişinin mağduriyetinin yanısıra  sahipsizlik ve değersizlik psikolojisine neden olmuştur.

 

Adaletsizliğin giderilmesi için yapılan müracaatlara verilen yanıtlarda “Polisler 9/2 dereceden göreve başlıyor,ama onlar 3600 göstergeye ulaşamıyorlar, 25 yıl hizmeti olan polis 1885 lira alırken lise mezunu Asb. 9/1'den göreve başlamakta daire başkanı seviyesinde 3600 ek gösterge İle 2333 TL. maaş almaktadır, bu nedenle Asb.lar kendilerini polisle kıyaslamalarının uygun olmayacağı düşünülmektedir” denilmektedir.


Bu akıl,mantık ve vicdan dışı  değerlendirmelere katılmak mümkün değildir; çünkü Assubaylar lise mezunu değildir, lise üstü sivillerin iki akademik yıl süresi kadar kesintisiz 1 yıl sınıf okulunda okumakta ve kıta içi kurslara tabi olmaktadır;  

 

Polis statü olarak ordudaki er ve erbaş statüsündedir,  astsubaylar ise  lider ve komuta kadrolarında görev yapmaktadır, assubaylar kendilerini polis ile kıyaslamamaktadır ve MYO MEZUNU POLİS BİLE 9/2'DEN GÖREVE BAŞLIYOR DİYEREK ADALETSİZLİĞE VURGU YAPILMAKTADIR...  Ayrıca konumuz yüksek okul mezunu assubaylar ve onların adaletsiz başlangıç dereceleridir.


Bu ülkeye sadakatini teri, kanı ve canı ile ispatlamış, bir üniforması da kefen olan bir emirle ölüme gönderilen assubayların birçok memurdan daha değersiz görülüp daha alt kademeden göreve başlatılması muvazzafların  moral ve hizmet verimliliğini, emeklinin aidiyet duygusunu zedelemektedir.

 

ASKERLİK, hiçbir meslek ile kıyaslanamayacak  bir meslektir, hiçbir memur ile kıyaslanamaz, nitekim böyle bir kıyaslama yapılsaydı aynı okuldan mezun,aynı işi yapan  hemşire, öğretmen ve mühendis gibi memurların da kendilerini aynı işi yapan subay hemşire, öğretmen ve mühendislerle kıyaslama hakkı doğardı. Bu nedenle kurumumuzun bize sahip çıkmasını, imtiyaz değil adalet olan taleplerimizden başlangıç derecelerimizdeki adaletsizliğin giderilerek tazminatların da kıdemli başçavuş ünvanına haiz assubaylar için( KIDEMLİ BAŞÇAVUŞ-KAD.KD.BŞÇVŞ. -2KAD.KD.BŞÇVŞ.) kademeli puan sistemi uygulanarak  gerçekleştirilmesini talep ediyoruz.

 

Bizler, sadece şehit cenazelerinde ve göreve gönderilirken hatırlanmak değil kurumumuzla gurur duymak,aile olduğumuzu hissetmek,adaletin gerçekleştiğini görmek, aidiyet duygumuzu en üst noktaya çıkarmak istiyoruz . 

 

GÜÇLÜ ORDU, GÜÇLÜ TÜRKİYE ancak personelin moral ve hizmet verimliliği yıllarını kuruma adamış emeklisinin aidiyet duygusu ile gerçekleşir. Saygılarımızla. 

 

SİTE VE ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU Ögeyi Oylayın
(33 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#2 atilla abaylı 01-04-2016 16:03
BU SES GÜNÜ GELDİGİNDE DUYULACAKTIR.BİZ BÜYÜK BİR AİLE İSEK TABİİ Kİ

Çünkü;

Hiç birimiz diğerinin elindekini, hukukundakini istemiyor, göz dikmiyor, kıskanmıyor,
Hiç birimiz diğerine insanca yaşayabilmek adına asla görev ve hizmet ile ilgili ayrıcalık ,üstünlük sağlamıyor,
Askeri otoriteyi, iç hizmet kanununu çiğnemiyor,
Hiç birimiz hakkı olmayanı talep etmiyoruz.

Hiyerarşiye saygı ile buradayız

Bu devlet şüheda ordusunun çalışanına, kahramanına, şanlı askerine ne vermek zorunda ise,

Birimize ne verdi ise, on binimize ne verdi ise;

“yüz binimize de , hepimize de vermelidir, hep birlikte almalıyız. Hep beraber kullanmalıyız “ diyoruz.

Çünkü burası Türk Silahlı Kuvvetleri. Tel örgünün içinde ast ve üst olan bizleriz. Emir ve komutaya mutlak riayet eden bizleriz. Ölüm pahasına sonsuz itaatle görevi yapan bizleriz. Disiplinin en mükemmel örneğini ve sadakati gösteren yine bizleriz.

Hakkımız olanı da, hukukumuzu da, tel örgünün dışında insanca, yokluk ve yoksulluk çekmeden yaşamak da;

Eşlerimize ve çocuklarımıza çalışırken de emekli iken de o güvenceyi ve adaleti istemek de, vermek de, verdirmek de yine bizlerin hepimizin görevidir.
Alıntı
#1 ABDULLAH KAYA 01-04-2016 09:56
Sayın Yöneticim;

Eski tarihlerde bu konu ile ilgili bir öneri yayımlamıştım. 1nci 2nci ve 3ncü derecelere tazminat nasıl verilmeli şeklinde.

Bana verilen cevabı yayımlamanıza gerek yok ama onu tekrar buraya almanızı isterim.

Her meslek grubunda çeşitli siyasi görüşler olur. Ancak saygı esastır. Sen yanlış birimlerde üstü kapalı mesaj vermeye çalışırsan kapağı üstüne örterler. ( Bu cümlem genel değil şahsidir. )

Yüce Türk Milleti ilelebet yaşayacaktır. Yaşasın Ordu Yaşasın Komutan.

YÖNETİCİ NOTU.
Sn.Kaya Tazminatlar Yarbay Albay rütbelerine nasıl kademeli olarak veriliyorsa assubaylara da aynı şekilde verilebilir. Haklısınız, yanlış mesaj tepkilere neden olur, nitekim TEMAD yönetimi yanlış hesapları yüzünden askeri ve siyasi kurumlar ile diyaloğu sonlandırmıştır. Kişilerin siyasi tercihi olabilir ama tüzel kişilikler siyaset üstü bir politika izlemezlerse üyelerini mağdur ederler
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
BABALAR GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN... Zorlu görev yıllarımızda evlatlarımızı doyasıya sevemeden, birçok kez sadece uyurken saçlarını okşayan,ama hayatını onlara feda edip çok mükemmel evlatlar yetiştiren başta Assubay Babalar ve yüreğinde baba sevgisi, şefkati olanların bu mutlu gününü kutlar; sağlık, başarı ve mutluluk dolu nice yıllar dileriz. Hayattan göçenlerimiz...
Pazar, 19 Haziran 2022
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMIMIZIN 103. YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN. 19 MAYIS, EMPERYALİST İŞGALE KARŞI MİLLİ DURUŞUMUZDUR! 19 Mayıs 1919; Anadolu'nun emperyalistlerce ișgaline baș kaldırarak dur diyen Mustafa Kemal ATATÜRK'ün Samsun'a ayak basması ile başlayan, Erzurum ve Sivas kongreleriyle kararlaştırılan, 11 Ekim 1922 Mudanya Müt...
Perşembe, 19 Mayıs 2022
E. ASSUBAYLAR GÜÇBİRLİĞİ PLATFORMU YÖNET
TÜM ANNELERİMİZİN VE YÜREĞİNDE ANNE SEVGİSİ OLAN KADINLARIMIZIN ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN. "Ana başta taç imiş, her derde ilaç imiş,bir evlat pir olsa da Ana'ya muhtaç imiş." Analar bizi dünyaya getiren, evlatlarımızı bize bağışlayan yüce insanlar, onlara minnettarız. Anneler gününde emekleri ve aziz hatıraları önünde saygı ile eğilirken annel...
Pazar, 08 Mayıs 2022
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ