GENELKURMAYDA KOMUTANLIK ASSUBAYLARI TOPLANTISI

Genelkurmay Başkanı Org.Özel'in döneminde 03.05.2012 ve 12 Şubat 2014 olmak üzere Assubaylar ile ilgili iki toplantı düzenlenmişti.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın, ilk, Genelkurmay Başkanlığınca düzenlenen Assubaylar Toplantısının ise 3’üncüsü 7-9 Mart 2016 tarihleri içerisinde düzenlendiğini basından okuduk.

Basında yer alan Genelkurmay kaynaklı haber şu şekildeydi:

Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığından toplam 185 Komutanlık Astsubayının katılımı ile 07-09 Mart 2016 tarihleri arasında Genelkurmay Başkanlığı Karargâhında TSK Komutanlık Astsubayları Semineri gerçekleştirildi.

Anıtkabir ziyaretinin ardından başlayan seminerde; TSK'nın bütüncül yapısında astsubay mesleği ve kurumsal bağlılık, liderlik ve etkili iletişim, kurum içi iletişim konuları görüşüldü.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, seminer faaliyetlerinin ikinci gününe katılarak astsubaylara hitaben yaptığı konuşmada Komutanlık Astsubaylarına rol model olarak düşen önemli görevler olduğunu belirterek birlik beraberlik ve aidiyet duygusunun önemini vurguladı. (1)

***

Korgeneralliğinin son zamanlarından başlayarak assubay sorunlarını dünya çapında inceleyen komutan olarak bilinen Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar’ın konuya bakışı çok olumlu, görülüyor.

Yıllardır bekleyen Assubay intibaklarının gerçekleşmesindeki katkısı, camia tarafından memnuniyetle karşılandı.

Son toplantıda basında geçmeyen bazı konular ise şu şekilde geçmiş:

Emekli, çalışan kıdemli başçavuş ve kıdemli binbaşılar için 440 liralık bir tazminat,

Çalışan assubaylar için, sicil ortalaması 90 ve üzeri olanlara çalıştığı sürece 335 liralık bir Başarı Tazminatı'nın Hükumete teklif edildiği,

Genelkurmay Başkanlığınca, intibaklar için gerekli bütçenin 200-300 milyon lira olduğu, ancak Maliye Bakanlığı verilerine göre 500 milyon liranın gerçekleşmesi nedeniyle yeni tazminatların bütçeye aşırı bir yük getireceğinin belirtildiği, ancak konunun takipçisi olduklarını,

Kıdemli Assubaylar Yönergesinin MSB’de onay safhasında olduğu, yönergenin onayından sonra Kolordu ve Tugay Assubaylarının resmileştirileceği gibi bilgilendirmeler yapılmış.

İşin özü, tazminatların verilmesi Ak Parti Hükumetine bağlı.

Değişik yönleriyle ele aldığımız ve halen de yazılmakta olan adaletle yakından alakalı konuyu, hiçbir yorum yapmadan, sadece, duyarlılıkla takip etmeye devam edeceğiz.

NOT. Yazı aşağıdaki linkten sayın Orhan KAYA'nın izni ile yayınlanmıştır

http://www.oncekultur.com/?Syf=22&;Mkl=862715

Ögeyi Oylayın
(23 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#3 karas 21-03-2016 11:22
Bu toplantı ile ilgili olarak iki şey çok canımı sıktı; birincisi assubayların aidiyet duygusunun geliştirilmesi idi bunu öyle pervasızca söylüyorlar ki oysa biraz düşünmeye çalışsalardı bizim aidiyet duygumuz bu kadar pekişmemiş olmasaydı kendi yaptıkları hukuksuzluk, adaletsizlik ve bencillikler karşısında orduda bir tane assubay kalmazdı, bizler kendi hakkımızı ararken bundan devletimizin ve TSK'nın zarar görmemesi için elimizden geleni yaptığımız halde onlar haksızlıkta direnmekte köprüden karşılaşan iki inatçı keçiye bile rahmet okutur pozisyonlarını korudular.
Diğer taraftan alınacak araçlar için harcanacak 3.3 milyar lira için çerez parası deyimini kullanan maliye bakanlığı 500 milyon bizi batırır demez. Önce siz karar verin, kararınızda gerçekten tutarlı olun sonra albaylara verilen 60000'er lira nasıl devlet bütçesine yük olmadıysa assubaylara verilecek 440'ar lira da yük olmaz. Biraz dürüst olun bu çok mu zor. Bence TSK'nın en büyük sorunu karşısındakileri hep aptal olarak görmeleridir.
Alıntı
#2 İ.TURAN 21-03-2016 10:36
Bu Astsubayların hepsi üniversite mezunu. Yanlış yapılan Astsubay intibaklarının yanlış yapıldığını, doğru olarak nasıl yapılması gerektiği hakkında Sayın Genel Kurmay Başkanımıza sunum yapıyorlar gibi.
Alıntı
#1 EMEKLİASSUBAYLAR 18-03-2016 01:30
Bu arkadaşlarımız birikimi olan ve bizleri temsil eden kişilerdir, seminerde Komutanlık assubaylarında biri: Sn.Komutanım, biz hiyerarşiye saygı içinde canımızı ortaya koyarak verilen her görevi üstün bir gayretle ifa ediyoruz bir emirle ölüme gönderiliyoruz,ama ön yargılarla bize sosyal ekonomik ve insani haksızlıklar yapılıyor. Daha göreve ilk adım attığımız gün görev koşulları ve sorumlulukları assubaylarla kıyaslanamayacak birçok memurdan değersiz görülerek alt kademeden göreve başlatılıyoruz ve karargah bu adaletsizliği haklı gösterme gayreti içinde bu adaletsizlikler için ne düşünüyorsunuz diye sorabildi mi? umut ediyoruz ki sorabilmişlerdir sorabildilerse kutluyoruz, soramadıysalar bu toplantı neden yapılmıştır? Detayların paylaşılmasını bekliyoruz. MAKALE YÖNETİCİSİ
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

SITE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
GAZİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN TBMM'nin, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'e ''Mareşal'' rütbesi ile ''Gazi'' unvanı verişinin 101. yıl dönümü ve Gaziler Günü törenlerle kutlanacaktır. Kahraman gazilerimizin, oluşan bedensel engellerinin yanında başta devletimizin mevzuatlarından kaynaklanan birçok sıkıntısı olduğunu biliyoruz. Gazilerimize devletimizin yetkililerin...
Pazartesi, 19 Eylül 2022
fatih bektaş
UNUTMAYIN UNUTTURMAYIN 9/2 Sİ LİSE MEZUNU ASTSUBAY SINIF OKULU MEZUNU ASTSUBAYLARA DA VERİLMELİ BU HAK BÜTÜN ASTSUBAYLARIN OLMALI AYNI 2016 BÜTÜN ASTSUBAYLARI EŞİT SAYDINIZ OLMASI GEREKTİĞİ GİBİ ŞİMDİ DE 9/2 Sİ EŞİT OLARAK VERİLMELİ
Cuma, 09 Eylül 2022
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
EMPERYALİSTLERİ DİZE GETİRDİĞİMİZ 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI'MIZIN 100. YILI YÜCE TÜRK MİLLETİNE KUTLU OLSUN. ORDU YOK DEDİLER KURULUR DEDİ PARA YOK DEDİLER BULUNUR DEDİ DÜŞMAN ÇOK DEDİLER YENİLİR DEDİ M.K.ATATÜRK Saygıdeğer Üyelerimiz İtilaf Devletleri tarafından son dönemlerinde bütün orduları dağıtılan, işgal edilen ve tersanelerine girilen &qu...
Salı, 30 Ağustos 2022
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ