×

Uyarı

JUser: :_load: 75 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.

TEMAD AKDENİZ BÖLGESİ TEMSİLCİLER KURULU TOPLANTISININ ARDINDAN

BATI  CEPHESİNDE YENİ BİR ŞEY YOK

Task3gw3dy9EMAD Temsilciler Kurulu toplantılarının  Antalya Akdeniz Bölgesi ayağı 24 .01. 2011 tarihinde  Antalya TEMAD Lokalinde, Silifke’den Nazilli’ye kadar olan bölge şubelerinin ve Ankara Genel Merkezi heyetinin katılımıyla yapıldı. Toplantıya izleyici olarak katılıp ben de katıldım ve izledim.

Toplantıda, bir saati aşkın süreyle Genel Başkan, beşer dakika da katılımcı şube temsilcileri konuştu.

Sayın Genel Başkan, TEMAD Genel Merkezince sorunlarımızın çözümü için bir yıl içinde yapılan, biz interneti takip edenlerce bilinen konular olan,   Genelkurmay ve Siyasetçiler nezdinde yapılan,   girişimleri anlattı.

Sonuç olarak, her ne kadar “TEMAD’ı Paris’te bile tanıttık” türü icraatları başarı olarak göstermeye çalışsalar da, bunlar karın doyurmadığı için, Genel Merkez’in  altı yıldan bu yana “sarı sakındırak” dışında bu girişimler sonucu elde edilmiş ve anlatılacak, yeni dişe dokunur bir şeyi yoktu.

Bu arada Sayın Genel Başkanımızın bir hakkını teslim etmem gerekir. Anlatılanlara bakıp  yönetimi başarılı bulursunuz veya bulmazsınız  orası ayrı konu; ama bu toplantı süresince bir şeye tanıklık ettim, sanal dalkavuklara gerek duyulmadan da yapılan işler anlatılabiliyor, açıklamalar gayet güzel yapılabiliyormuş. Sanal dalkavuklara hiç hiç mi hiç gerek yokmuş. Bir güzel gelişme daha; bu kez Ahmet Özden Başkan’ın konusu açılmadı, zaten toplantıda Sakarya İl Başkanı da yoktu.

Bu benim izlenimim; ülkenin içinde bulunduğu genel durum nedeniyle midir nedir, katılımcı şube temsilcilerinin yüzlerinde sanki genel bir coşku eksikliği vardı. Şube başkanı ve temsilcilerinin hepsi dert küpüydü. Yer sorunu, emekli meslektaşlarımızın ve üyelerin derneğe ilgisizlikleri, bu sorunlarla nasıl mücadele verildiği dile getirilen ortak konulardı.

İcraat olarak anlatılanlara ait notları, anlatılış sırasına göre şöyle sıralayabilirim:
  • TEMAD Şube sayısı  87 şubeye çıkarılmış.
  • TEMAD ismi Paris’e  kadar duyurulmuş.
  • Bizim hiçbir iyileştirme alamadığımız dönemde emniyet mensuplarıyla ilgili yedi defa iyileştirme düzenlemesi yapılmış. Buna neden olarak TBMM’de çok fazla emekli emniyet mensubu milletvekili bulunduğu, bizim zümrenin sahipsiz olduğu dile getirildi.
  • Resmi tespitlere göre 9 Ekim mitingine 10300 kişi katılmış. Mitingimizin çeşitli makamlardan çok güzel ve temiz olduğu yönünde övgüler alınmış.
  • Sayın Bakanımız, Fahri TEMAD üyesi Bülent Arınç, “bir daha tekrar böyle güzel bir miting düzenlerseniz bana da haber verin, katılımcı olarak eşimi göndereyim demiş.
  • Mitingimizin seviyesi ve temizliği konusunda Ankara  Emniyet Müdürlüğü bile övgüde bulunmuş.
  • Genelkurmay, miting faaliyetimizi Anıtkabirden başlayarak miting sonuna kadar izlemişler, özellikle ; “Vur vur inlesin Genelkurmay dinlesin” sloganından rahatsız olmuşlar. Daha sonra TEMAD Merkez ilgilileri bir araya gelinen ortamlarda bu sloganla ilgili serzenişte bulunmuşlar. Sayın Başkanımız da “Bu sloganı atan yirmi kadar kişiydi. Emekli  meslektaşlardan simidin içine kaşar koyamayacak duruma düşenler var, sloganın atılmasında muhatabın hiç mi suçu yok” diye cevap vermiş.

Sayın Başkan, TEMAD Genel Merkezi’nin, yıllığı 500 liradan  kiracı olarak oturduğu, sahibi MSB olan gayrimenkulün kirasının Milli Savunma Bakanlığı tarafından bu yıl kirasının 14 500  lira olarak fahiş bir artışın yapılacağının tebliğ edilmesini biraz mitingin negatif  sonucu olarak yorumladı. Bu artışta MSB’nin takdir yetkisinin olduğunu ve tebliğe itiraz edildiğini belirtti.

Şu konunun  bol bol kara mizahı yapılabilir ama laf aramızda, maalesef  bir camia mensubu olarak konun bir ucu bana da dokunuyor. Ağlanacak halimize gülemiyorum. Sorunlarımızın neler olduğu  özellikle bizim sitemizde, yıllardır tekrar tekrar anlatılıyor; burada ben başkanın da tekrarladığı bu  sorunları sizlere tekrarlamayacağım. Sayın Başkan her zaman yaptığı gibi  bizim bu sorunlarımızın çözümü için gerekli düzenlemenin yapılabilmesi konusunda Genelkurmayın topu MSB’ye MSB’nin Çalışma Bakanlığına, iktidar meclis grup başkanlığının MSB’ye attığını, adeta “ortada sıçan” oyunun oynandığını uzun uzun anlattı. Anlattıklarından,  bu konudaki engellemenin daha çok siyasetin tepelerinden geldiği  izlemini edindim.

Yine anlatılanlara göre, siyaset cephesine kıyasla Genelkurmay biraz daha açık davranmış, bakanlığa  bizimle ilgili düzenleme yapılması için defalarca yazılan yazıların kayıtlarını, suretlerini göstermişler. Hatta siyaset cephesinden ödenek yetersizliği ileri sürüldüğünde, (milyarı trilyonu artık karıştırır oldum) bu düzenlemenin maliyeti kaç para tutar diye hesaplanmış, 190 trilyon denince, Genelkurmay ilgilileri, Genelkurmay bütçesinin bir kaleminden iade edilen 352 trilyondan buraya aktarma yapılarak düzenlemelerin gerçekleştirilebileceği önerisi bile getirilmişler. Bu anlatılanlardan da anlaşılıyor ki; iktidar siyasetçileri bizim zümreyi kafalarında oluşturdukları olumsuz  bir kategoriye oturtmuşlar ve bu nedenle, sorunlarımıza özellikle kasıtlı olarak  olumlu yaklaşmadıkları hissine kapıldım. Bu izlenimi destekleyen başka bir örnek;  derneğimizin  30 üyeli  küçük bir ilçe şubesi olan Anamur TEMAD Şubesi, Sayın Şube Başkanı'ın anlattığına göre,  il dernekler şubesince, normal sıradan bir denetleme ölçülerini aşacak şekilide uzun uzun denetlemeden geçiriliyor, eften püften eksikliklerden, toplam 1000 lirayı aşan cezalar yazılıyor. Yine  Sayın Şube Başkanının edindiği izlenime göre ; bu denetleme biraz kasıt taşıyormuş ve  da derneğimiz üzerinde baskı yapma amaçlıymış. Aynı izlenimi Sayın Genel Başkan genel merkezin üzerinde günlerce süren denetleme sırasında kendisinin de edindiğini dile getirdi.

Sayın Genel Başkan Antalya’ya geçen gelişinde de aynı niyetini anlatmıştı, bir daha tekrarladı. Sorunlarımızın çözümünün büyük oranda gelip düğümlendiği Sayın Başbakan’a normal yollardan ulaşmakta, randevu almakta zorlandıklarını, bir iki toplantıda ayak üstü karşılıklı gelince yapılan  iki kelimeden öteye geçmeyen konuşmalar dışında görüşme için ulaşamadıklarını, bir ekip oluşturup evinden çıkarken çiçeklerle yolunu kesip sorunlarımızı anlatmayı düşündüklerini ama koruma ordusunun kalabalık oluşu gözlerini korkuttuğunu anlattı.

Sayın Başkanın şu son İktidar Milletvekili Nurettin Akman’ın verdiği, bu milletvekilinin yasayı önümüzdeki günlerde meclise gelecek paralı er yasasına monte etmeye çalışacağı intibaklarla ilgili yasa teklifinden, dönemin seçim dönemi olduğu için  biraz ümitliymiş gibi geldi.. Bu teklifin takipçisi olduklarını, gerekirse biz üyelerden, bu teklifin gündeme alınmasına destek açısından, ileride belirtecekleri makam ve telefonlara faks kampanyası düzenlemek için yardım talep edebileceklerini söyledi.

Önümüzdeki yılın ikinci yarısında OYAK ile ilgili AİHM’de açılan davanın gündeme alınacağını, mahkeme gidişatına yön verme açısından burada da faks kampanyasının çok etkili olduğunu, biz üyeleri gerektiğinde bilgilendirerek faks – mail  kampanyası düzenlenebileceğini söyledi. Ayrıca AİHM tetkik hakimlerinden iki tanesinin meslektaşlarımızın çocuğu olduğunu da ilave ettiler.

Başkanın toplantı boyunca değişik zamanlarda tekrarladığı  konu, şubelerin yapılabiliyorsa aday çıkarılması dahil   siyasete yakın durmaları, çalışma grupları oluşturulmasıydı. Ayrıca bölge milletvekillerine verilmek üzere şubelere dosya göndereceğini söyledi. 

Katılımcı şube temsilcileri sırayla söz aldıkları beşer dakika içinde  sorunlarını dile getirdiler. Aklımda kalanlar: Konya TEMAD Başkanı Erhan Kolağası, eylemler devam etsin dedi. Denizli TEMAD Temsilcisi, OYAK’ın mal varlığında tüm üyeliği devam eden etmeyen herkesin hakkı var, OYAK herkese emekli maaşı bağlamalı dedi. Nazilli ve Silifke Temsilcileri derneklerinin yer sorunu olduğunu dile getirdiler.

Ev sahibi Antalya İl Başkanı Sayın Mustafa Dündar da derneklerin amacına erişebilmesi için başka görevlerinin de olduğunu, gündemde kalmayı bilmek gerektiğini, Temad’ın bu konuda başarısız  kaldığını söyledi. Televizyona çıkan temsilcilerin donanımlı kişilerden seçilmesi, bu anlamda ele geçen  fırsatların boşa harcanmamsını dile getirdi. Sayın Başkan ihraç edilen üyelerine sahip çıktı ve sık sık üyelerin ihraç yoluna gidilmesinin doğru olmadığını söyledi. Tüzükle ilgili sıkıntılar olduğunu, Ankara dışından Genel Merkez Yönetimine mutlaka temsilci alınması gerektiğini ekledi.

  Afyon İl Başkanı hediyelik getirdiği kaymaklı lokumu haziruna dağıttı. Başka illerden Afyona gezmeye gelen, ama kendileri ile irtibata geçmemiş olan bir TEMAD gezi otobüsü gördüklerinde üzüldüklerini söyledi. Afyona yolu düşecek olan TEMAD mensuplarına, eğer kendileriyle  irtibata geçerlerse örneğin kaplıca konusunda ve diğer konularında seve seve  yardım edebileceklerini söyledi.

Son olarak; toplantının temenniler bölümünde yanımda oturan bir meslektaşım söz aldı, dilinin döndüğünce bazı eksikliklerden, örneğin 9 Ekimde yapılan mitingin eksikliklerinden bahsedecek oldu. Başkanın bu eleştirileri biraz sakince  oturup not almak, dinlemek  yerine, üslubunu biraz sertleştirdiğini gördüm. Sanki bu şekilde davranışı yaptıklarından kendisinin de emin olmadığını gösteriyordu. Aralarında  “Kardeşim eksik olan neydi, ne yapmamızı istiyordun” gibi diyalog geliştiğini görünce, ben de söz istedim. Sayın Başkan, Uzmanların bir dernekleri bile yokken, gündeme gelmeyi başardılar. Kendileriyle ilgili TBMM’den gerekli düzenlemeyi çıkarttılar sayılır.Keşke onların nasıl bir yol izlediğini sorup öğrenip bir inceleseydiniz dedim. Bilmem doğru bilmem yanlış; “Uzman – Der Başkanın nasıl bir yol izlemesi konusunda sık sık telefonda bize akıl sorduğunu biliyor musun “ dedi..

Sonuç olarak bu toplantı sonucunu “Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok” şeklinde özetleyebilirim.

Saygılar Efendim. Camiamıza hayırlı olsun…

Ögeyi Oylayın
(5 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#5 Orhan ORHUN 06-02-2011 13:57
TEMAD başkanı her zamanki gibi MASAL anlatmış, o aslanlı merdivenlerin büyüsü dışına çıkamaz.
Alıntı
#4 Adilhan Şanlı 06-02-2011 09:01
ÜFÜRME BAŞKAN İÇİMİZ ÜŞÜYOR !
Üyelerimiz sizi gezesiniz ve konuşasınız diye seçmedi.Şimdi bölge bölge gezip günah çıkarmaya çalışmayın.Yaptıklarınızla içimizi ısıtamadınız bari boşa üfürüp bir de üşütmeyin.Dönün Ankara'ya koltuğunuza oturun ve bu yaralı sınıfı daha fazla incitmeyin.
Alıntı
#3 Hüseyin ÇETİN 25-01-2011 01:37
Sayın Mustafa EROL'un anlattıkları hikayeden başka bir şey değildir. Anlattıklarına ilk okul çocukları bile inanmaz, kaile almaz. Yazının sonunda şöyle bir not okudum, " Uzman – Der Başkanın nasıl bir yol izlemesi konusunda sık sık telefonda bize akıl sorduğunu biliyor musun demiş.." sanmıyorum ama sordularsa bile BOYNUZ KULAĞI GEÇMİŞ Sayın Mustafa EROL, siz bunu bir övünç gibi anlatmayın onların başarıları sizin için bir utanç olmalıdır...
Alıntı
#2 Ersen Gürpınar 25-01-2011 00:03
Anlatsın,anlatsın heyecanlı oluyor birtek başarı yok; Hiçbir STK nasip olmayan destek var kullanmıyorlar Eylemler ne oldu eylemler birilerine mesaj vermek için önce mitinge 8.000 kişi katıldı dediler yetmedi 10.300 oldu biz içtima nedir biliriz mozoleye çıkan merdiven önündeki toplu resmi kabaca sayın miktar bellidir bu katılımı bile muhalifler sağlamıştır.Sayıları şişirip siyasilere mesaj vermeye çalışacaklarına sorunlarımızın çözümüne odaklansınlar o görevi onlara kimse zorla vermedi ve orada zorla tutmuyorlar; EYLEMLER NE OLDU EYLEMLER hiç bahsedilmiyor
Alıntı
#1 Ahmet ÖZDEN 24-01-2011 22:56
Sayın M.Ali KILINÇ
Yazınızı sonuna kadar dikkatlice okudum.Usta bir araştırmacı gazeteci gibi notlar alarak açıklamışsınız.

"BATI CEPHESİNDE YENİ BİR ŞEY YOK"

Seni niye seçip ANKARA'da örgütün başına getirdiler.Görüşülmesi gereken kişiler orada.Bakanlıklarda.Sorunlarımızı orada ve onlara anlat.

Adına bölge istişare toplantısı dediğin şey böyle olur.Sonuç bildirgesi nerede?
Fakat gelen misafirlerden birisi "ilk defa böyle karşılanıyoruz" desede daha önceki gelişlerindeki karşılanış faturaları evraklar arasındadır.
Bravo TEMAD Antalya örgütüne!Misafirperverliklerini göstermişler.

Sonuç:650.00 TL.rakı parası.Altlarındaki arabanın yakıtı?

Genel Başkanı ve yardımcısını anladık da disiplin kurulu denetleme kurulu ve de Muhasipin toplantıya katılışı toplantıya katkıları anlaşılamadı.
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

SITE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
GAZİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN TBMM'nin, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'e ''Mareşal'' rütbesi ile ''Gazi'' unvanı verişinin 101. yıl dönümü ve Gaziler Günü törenlerle kutlanacaktır. Kahraman gazilerimizin, oluşan bedensel engellerinin yanında başta devletimizin mevzuatlarından kaynaklanan birçok sıkıntısı olduğunu biliyoruz. Gazilerimize devletimizin yetkililerin...
Pazartesi, 19 Eylül 2022
fatih bektaş
UNUTMAYIN UNUTTURMAYIN 9/2 Sİ LİSE MEZUNU ASTSUBAY SINIF OKULU MEZUNU ASTSUBAYLARA DA VERİLMELİ BU HAK BÜTÜN ASTSUBAYLARIN OLMALI AYNI 2016 BÜTÜN ASTSUBAYLARI EŞİT SAYDINIZ OLMASI GEREKTİĞİ GİBİ ŞİMDİ DE 9/2 Sİ EŞİT OLARAK VERİLMELİ
Cuma, 09 Eylül 2022
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
EMPERYALİSTLERİ DİZE GETİRDİĞİMİZ 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI'MIZIN 100. YILI YÜCE TÜRK MİLLETİNE KUTLU OLSUN. ORDU YOK DEDİLER KURULUR DEDİ PARA YOK DEDİLER BULUNUR DEDİ DÜŞMAN ÇOK DEDİLER YENİLİR DEDİ M.K.ATATÜRK Saygıdeğer Üyelerimiz İtilaf Devletleri tarafından son dönemlerinde bütün orduları dağıtılan, işgal edilen ve tersanelerine girilen &qu...
Salı, 30 Ağustos 2022
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ