×

Uyarı

JUser: :_load: 932 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.

KLESTAVİYA MERMİSİ

KLESTAVİYA MERMİSİ

 

Yazmak istemediğim bir konuyu yazacağım. Peki yazmak istemiyorsam neden yazacağım? Bir fıkra hatırladım. Bu yazımın fıkranın altını doldurmaktan başkada bir amaca hizmet edeceğine inanmıyorum. Çünkü zaten bilinen bir olgunun altını çiziyorum.

Son zamanlarda ülke gündeminden uzak bir tartışmamız var. Bu tartışmanın konusu “İntibaklar ve tazminatlar hakkında kanun çıkmak üzereyken biz ne yapıyoruz?.”

Bildiğimiz gibi hükümet seçimden önce verdiği sözleri yerine getirmek için bir dizi çalışmalar içinde. Bu çalışmaların hükümet adına ana teması şudur; Bu işi en az hasarla kapatmak. Bunun için de çıkış yolları arıyor ve komisyonlarını bu yönde çalıştırıyor. Böyle olunca da Kıdemli Başçavuşlara verilecek tazminatları kırpmanın yolunu arıyorlar. Hesap ortada. Emeklisiyle, çalışanıyla neredeyse 150.000 kişilik bir büyüklük. Her birine ayda 200TL ödeme yapılsa ayda 30.000.000 TL, yılda 360.000.000 TL külfet eder.  Sadece Binbaşılarla sınırlı kalsa hükümetin çıtı çıkmaz. Çünkü topu başı 5000 Kişi. Zaten Emekli Binbaşı sayısı yok denecek kadar azdır. Sadece Muvazzaflar var. Binbaşılara verip geçecekler. Adalet kimsenin umurunda değil ama son zamanlarda şu Assubayların sesi çok çıkıyor. Bir de başımızda savaş belası var. Bu dönemde görmezden gelemezler. “emekliassubaylar.org” sitesi ikide bir mail kampanyası, faks kampanyası düzenliyor. Sesi ve tepkiyi arttırıyor. 

Hele son kampanyasına da cevap gelince bir baktım ki, göz boyayıcıların maskesi düşmüş. Basından duyduklarıyla şehir turuna çıkıp bilgilendirme turizmi yapanlar, Sosyal medya veya bildiri şeklinde açık açık bilgilendirmeyi uygun görmeyenler, çıkaramayacakları bir gol yemişler. Eee.. böyle sonlanır küfürbazın düğünü… Unutulmaz yapılanlar.

Sorum net. İntibaklar ve tazminatlar hakkında TEMAD Yönetiminden, son iki yıldır Genelkurmay Başkanlığı ile kim görüştü? Görüşmedi ise neden? Randevu istenmedi mi? İstendi de cevap mı verilmedi? Genelkurmay Başkanlığı Assubayların sorunları hakkında kimlerle görüşme yaptı? Bunların içinde hiç TEMAD temsilcisi oldu mu? Olmadıysa neden?

Can havliyle hemen resmi sitelerinden iki satır mail kampanyasına sığınmışlar alelacele. Ama nafile…

 Bugüne kadar çözümü hükümette arayan, Genelkurmay ile bağları koparan TEMAD yönetimi, aşağıdaki dilekçe örneğini hazırlamış ve Genelkurmay Başkanlığının linkini vererek acaip bir kampanya başlatmıştır. “Klestaviya Mermisi” gibi…

 Bu metni hemen aşağıya kopyalıyorum.

 Özlük haklarımızın düzenlenmesi hususunda uzunca süredir bir beklentimiz oldu. Son zamanlarda hükümetimiz ve Genelkurmay Başkanlığının bazı hususlarda uzlaştığını görmek memnuniyet verici bir durumdur.

Astsubaylara görev tazminatı verilmesi hususunda Genelkurmay Başkanlığımızın hükümete önerdiği teklifteki II Kademeli Kıdemli Başçavuş olma ve 24 yıl fiilen çalışmış olma şartı mevzuatın bu haliyle düzenlenmesi halinde bu kapsama girmeyen bizleri çok mağdur edecektir. 
Bu hususun tek kıstasta ve Kıdemli Başçavuş rütbesindeki personel ile onun emeklilerine verilmesi doğru ve adil bir çözüm olacaktır. Subaylarda bu kıstasın Albay ve Yarbay rütbelerine verilmiş olması yani rütbe kıstasının Astsubaylara da uygulanması beklentisindeyiz.

   Saygılarımla arz ederim.

 Hükümet, Genelkurmay ile uzlaşmaz. Hükümet Genelkurmay Başkanlığının üstüdür.

  • Bazı hususlar demek çok geniş ve küstahça bir sözdür. En azından “Assubayların özlük hakları hususunda” denseydi. Genelkurmay Başkanlığı teklif eder. Hükümet kabul eder veya etmez.
  • İkincisi de Genelkurmay Başkanlığı henüz bir şey göndermemiştir. Bunu da 8 Aralık 2015 günü emekliassubaylar.org Mail kampanyasına yaptığı cevabi açıklama ile belirtmektedir. Eğer göndermiş olsa bile bu durumun uygunsuzluğu “bizleri çok mağdur etmiştir.” İfadesi ile dile getirilmez. Keşke hukukçularınıza danışsaydınız.

 Rütbelerin; tazminatın miktarıyla ilişkili olduğunu, tazminatın verilip verilmemesinin derece ve kademeye bağlı kaldığını, böylece aynı rütbe ve selahiyetteki kişiler arasında hukuksuz bir ayrıcalık yaşandığının altı çizilmeli idi.

Bu gönderilebilecek bir dilekçe değildir. Dahası konuya ilginin seviyesini gösterir.

Yine de konu ile alakalı olarak Genelkurmay Başkanlığının TEMAD’ı muhatap almasını, kişilerin yaptıkları maksadını aşan açıklamalar nedeniyle kurumu cezalandırmamalarını, hatalı bir metin olsa da, bu mail kampanyasına da cevap vermelerini temenni ederim.

 Ancak sanırım bu kampanya yine Emekli Assubayların gözünü boyamak (algısını yönetmek) için hazırlanmış. Sanırım Genelkurmay Başkanlığı “emekliassubaylar.org” sitesine bilgilendirme yaparak bir nevi akrediteliğini onaylıyor. TEMAD’ın akreditasyonunu da göreceğiz. Cevap verilecek mi bakacağız.

 “Yüz yıl önce Gürcüler arasında iç savaş çıkmış. Birbirleriyle silahlı çatışmaya başlamışlar. Çetecilerin bir cephesinde mermi bitmiş. Karşı taraftan mermi yağıyor. Kendi siperleri suskun. Mermileri bitmiş. İçlerinden biri çaresizce karşı tarafın duyacağı kadar yüksek sesle bağırmış. “Getirin benim Klestaviya mermisini”

 

 

 

 

Ögeyi Oylayın
(29 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#3 Orhan SELIŞIK 13-12-2015 14:26
BU AÇIKLAMA NEDEN ŞİMDİ,KİMLERE NE MESAJ VERİLMEK İSTENİYOR ?.
Sevdiğim ve gerçekten çok değer verdiğim Kardeşim Sn.Mustafa AYTAR’ın “emekliasubaylar org.” ve bu sayfalarda çeşitli gruplarda paylaşmış olduğu “KÖPRÜYÜ KİM,NEDEN ,NE ZAMAN,NASIL YIKTI ?.işte tüm ayrıntılar.... adı altında TEMAD Gn.Bşk.nımız Sn.Ahmet KESER’in anlatımlarını en ince detayına kadar akıcı bir anlatımla kaleme aldığı paylaşımı dikkatle okudum.
Aşağıdaki giriş yazısında bana bir gönderme olduğu hissiyle düşündüklerimi ve Sn.Ahmet KESER’in bana hiç bir yerde paylaşılmaması koşulu ile ,bizzat kendi anlatımı ile eksik kalan kısımlarını (bu NO COMEND !... kuralı kendi tarafından bozulduğu için) tamamladım.

Uzun bir süredir bazı meslektaşımızın, TEMAD Genel Başkanı Ahmet Keser’in Genelkurmay ile köprüleri attığı, eleştiride haddini aştığı gibi konularda bitmek bilmeyen suçlamaları nedeniyle, Genel Başkanın söz konusu süreci kendi ifadeleri ile anlattığı bölümü tüm meslektaşlarımızın bilgisine sunuyorum.
Olaya sadece Genelkurmay’ın penceresinden ve Necdet Paşa’nın gözlüğünden bakan, çürümüş sakız gibi ağızlarında doladıkları ve aynı tip cümlelerle bu suçlamalarını sürekli olarak her ortamda dile getiren meslektaşlarımızın, tüm asubayları olduğu gibi kendilerini de temsil etmekte olan TEMAD Genel Başkanı’na ve beraberindeki Yönetim Kurulu üyelerine sürecin başından itibaren yapılan onur kırıcı muamelelere karşı neden bugüne kadar tek bir kelime yazmadıkları ayrı bir merak konusudur.
Sözü uzatmadan, Genel Başkan'ın anlatımını sunuyorum; diyerek konuyu en ince teferruatına kadar anlatıyor.

Ve ben diyorum ki !...
Sevgili Mustafa Aytar Kardeşim, Bu TEMAD Gn.Bşk.nımız Sn.Ahmet KESER’in ağzından kaleme aldığınız bilgilendirmenin üzerinden, bir olağan üstü genel kurul,bir olağan genel kurul ,bir ÖLÜM ORUCU eylemi ,bir Abdi İPEKÇİ parkı eylemi,üç 17 EKİM Dünya Assubaylar günü kutlaması ,İstanbul,Balıkesir,Konya ve İzmir de yapılan bilgilendirme toplantıları,Dikmen meclis kapısı önünde basın toplantısı,İstanbul Galatasaray meydanında kaşık kırma eylemi yapıldı. Bu açıklama bu kadar katılımın süper olduğu bir zamanda değil de neden şimdi açıklanıyor ?. Kimlere mesaj verilmek isteniyor ?. Ben bunları sorduğumda adım MUHALİFE,BÖLÜCÜYE çıkmış ya, hep yanlış anlaşılıyorum. smile ifade simgesi
Siz de soracakmısınız bu soruyu kendi kendinize ?.
YÖNETİCİ NOTU
Yazıda anlatılan görüşmelerde genelkurmay başkanının çözüm iradesini zaten Sn.Keser kabul ediyor görüşmelerde olumsuzluk olsada hiçbir yerde TEMAD'ı dışlayan görüşmenin sonlanmasına neden olacak konu yok Sn.Keser Kendine göre değerlendirme yapmış ardından televizyon konuşmalarında bizim hiçbir yaramıza merhem olmayan maksadı aşan eleştiriler devamında hakaretlerle diyaloğu sonlandıran taraf olmuştur.
Alıntı
#2 Ferit SARP 12-12-2015 18:49
PAKETTE ASSUBAY SORUNLARI ÇÖZÜLECEK KISMINDA EYLEMLE İLGİLİ KURULUŞLARI YAZARKEN GENEL KURMAY BAŞKANLIĞINI M.S.B BAKANLIĞININ ÜZERİNDE 2. SIRADA BELİRTMİŞTİR. BU DURUMDA GÖSTERİYOR Kİ TEMAD IN BELİRTTİĞİ GİBİ BİR ROL ÇALMA SÖZ KONUSU DEĞİLDİR. TEMAD GENEL KURMAY ÇALIŞMALARINA BİR FİİL KATILMALI VE SORUNLARIN DOĞRU VE EKSİKSİZ OLARAK ÇÖZÜLMESİNDE İNİSİYATİF ALMALIDIR.
Alıntı
#1 Ersen Gürpınar 12-12-2015 18:00
Anlayana sivrisinek saz anlamıyanın gözüne sazı soksan az dedikleri gibi bazılarına anlatamıyoruz ; Kimsenin TEMAD'ın emekli assubayların temsilcisi olmasına itirazı yok istisnasız herkes maddi ve manevi destek verdi kurşun asker gibi eylemden eyleme koştuk İTİRAZIMIZ Mücadelenin kişisel hesaplarla başarıya ulaşmaması bunu eleştiriyoruz; Ders almak yerine yalakaların gündem değiştirme amaçlı ahlaksızlıkları yüzünden bugün ki kaos ortamını doğdu.
Kimse kendini TEMAD'ın yerine koymuyor kendine rol biçmiyor aksine gayret etsin, çalışsın, başarsın, aymazlıklar son bulsun istiyor,çare arıyor ama hala at gözlüğü ile olumsuzlukları görmeden algı operasyonu yapanlar anlayamıyor;
Onların derece kademe sorunu yok Bizler kaybetsek de onlar nemalanmaya devam edecek. Biz alkışlamaya hazırız yeterki siz Görevinizi yapın kardeşim size mani olan mı var?
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
BABALAR GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN... Zorlu görev yıllarımızda evlatlarımızı doyasıya sevemeden, birçok kez sadece uyurken saçlarını okşayan,ama hayatını onlara feda edip çok mükemmel evlatlar yetiştiren başta Assubay Babalar ve yüreğinde baba sevgisi, şefkati olanların bu mutlu gününü kutlar; sağlık, başarı ve mutluluk dolu nice yıllar dileriz. Hayattan göçenlerimiz...
Pazar, 19 Haziran 2022
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMIMIZIN 103. YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN. 19 MAYIS, EMPERYALİST İŞGALE KARŞI MİLLİ DURUŞUMUZDUR! 19 Mayıs 1919; Anadolu'nun emperyalistlerce ișgaline baș kaldırarak dur diyen Mustafa Kemal ATATÜRK'ün Samsun'a ayak basması ile başlayan, Erzurum ve Sivas kongreleriyle kararlaştırılan, 11 Ekim 1922 Mudanya Müt...
Perşembe, 19 Mayıs 2022
E. ASSUBAYLAR GÜÇBİRLİĞİ PLATFORMU YÖNET
TÜM ANNELERİMİZİN VE YÜREĞİNDE ANNE SEVGİSİ OLAN KADINLARIMIZIN ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN. "Ana başta taç imiş, her derde ilaç imiş,bir evlat pir olsa da Ana'ya muhtaç imiş." Analar bizi dünyaya getiren, evlatlarımızı bize bağışlayan yüce insanlar, onlara minnettarız. Anneler gününde emekleri ve aziz hatıraları önünde saygı ile eğilirken annel...
Pazar, 08 Mayıs 2022
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ