1. DERECENİN 4. KADEMESİ

1_4
1. DERECE 4. KADEMENİN ÖLÇÜSÜ

Yunanca bir terim olan HİYERARŞİ sözlük anlamına göre; bir toplulukta, bir kuruluşta yer alan kişileri alt-üst ilişkileri, görev ve yetkilerine göre sınıflandıran sistemdir. Bu sistemde ölçü bilgi ve tahsildir.

  • Bilgisizler, bilgililere göre küçük sayılır.
  • Genel kabule göre diploma bilginin ispatıdır.
  • Hiç okumamış cahiller az okumuşlara göre küçük, az okumuşlar da çok okumuşlara göre küçük sayılır.

DEVLET GÖREVİNDE;

  • Memur, Şefin küçüğüdür.
  • Şef, Müdürün küçüğüdür.
  • Er, Onbaşının küçüğüdür.
  • Onbaşı, Çavuşun küçüğüdür.
  • Kıdemli Başçavuş, Albayın küçüğüdür.
  • Albay, Tuğgeneralin küçüğüdür.
  • Korgeneral, Orgeneralin küçüğüdür.

Buna göre;

Üniversite mezunu bir uzman çavuşla yine üniversite mezunu bir Kıdemli Başçavuş, lise mezunu albaydan da, Tuğgeneralden de, Tümgeneralden de hem daha kıdemli ve tecrübelidir ve hem de daha bilgilidir.

BU GENEL TANIMLAMAYA GÖRE, herkese verilirken ASTSUBAYLARA 1. DERECENİN 4. KADEMESİ VERİLMEMESİNİN MANTIKİ, HUKUKİ, SİYASİ, İÇTİMAİ VE DİNİ AÇIKLAMASINI tüm araştırmalarıma rağmen bulamadım!

Bunun sebebi kanunlarımızın hukuka aykırı ve çağımıza uygun olmamasından olabilir mi acaba?

Ögeyi Oylayın
(33 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#7 ender ozkıranlar 30-06-2011 12:04
Değerli Büyüğüm,
Assubayların temel sorunları içinde,onur konusu olan 1/4'ünü ele alarak yapılan adaletsizliğin nedenini sorgulamışsınız. Siz tüm haksızlıkların bilincinde olan bir ağabeyimizsiniz. Bireysel eylemlerinizle,toplumumuza örneksiniz.
1/4'ü özelinden yola çıkarak var olan tüm Assubay sorunlarını genellersek;insanlık tarihi kadar eski,insanın insanı sınıflandırması gerçeği ile karşılaşırız. Asil ile köle,Aristokrat ile köylü ilkel toplum sonrası ünvanlarsa,bu günün ünvanları, Patron ile Emekçi olarak karşımıza çıkmaktadır.Bu genelleme için de Assubay'ın yeri neresi diyecek olursak,Assubay'ın Emekçi olduğu kanısına varırız. Genel olarak ezen ve ezilenin olduğu bir düzen içinde de,Assubay'ın yeri net olarak bellidir.
Var olan sorunlarımız,okula girdiğimiz andan başlayarak, özellikle meslekte ve devamında emeklilikte büyüyerek sürmektedir.Tüm sorunlarımız için çıkış yolu bellidir. Örgütlenme ve birlikte hareket edebilme.Tarih bu konunun doğru ve şaşmaz tek rehberidir.Genelde tüm insanlığın sorunu olan 'sınıflandırma' adaletsizliğinden,(özelde bu adaletsizliğin en katı uygulandığı meslek grubu olan Assubaylığın sorunlarına,) çözüm yolunun örgütlenmede yattığı net ve aşıkardır.
İnsan olmanın onurunu,Assubay olmanın gururunu yaşayacağımız günleri görebilmek hepimizin özlemidir.
Alıntı
#6 Ali AKKAŞ 29-06-2011 23:32
Sayın büyüğüm Em.Asb. İsmail TURAN'ın söylediklerine katılıyorum. Ancak benim ülkemde tahsil, bilgi ve tecrübenin önemi diploma varsa ve o diploma ile işe başlandıysa vardır. Aksi takdirde asb.ların sonradan bitirdikleri okulların ön lisans ve lisans diplomalarını her ne kadar kabul ediyormuş gibi görünseler de egoları dolayısıyla kabul edememektedirler. Çünkü diğer zümre devletin sahibi bizleri ise çalışanları ve itaatkar köleleri olarak görmektedirler. Zihniyet bizleri insan olarak gören ve egolarını bir tarafa bırakan doğuda olduğu gibi batıda da kardeşi gibi gördüğü an bizler 1'in 4'ünü alacağız.
Alıntı
#5 Ersen Gürpınar 29-06-2011 00:07
Saygıdeğer arkadaşlarım bizim mahalle bekçilerinden daha alt kademeden göreve başlatılarak 1/4 kademeye yükseltilmememizin tek nedeni ön yargıdır. Yüksek okul bitiren asb.lara verilen üst derecenin iptali için Anayasa mahkemesine başvurulurken "assubayın emsali subaydır" diyeceksiniz, oyun tutmayınca bu kez AYİM assubayın emsali devlet memurudur kararı verecek !.. Peki bizim emsalimiz devlet memuru ise neden MYO mezunu mahalle bekçileri,ziraat ev ekonomistleri dahil birçok devlet memuru 9/2'den göreve başlayıp 1/4'üne yükselirken assubaylar bu haktan mahrum ediliyor? Kimse bu haksızlığı hiyerarşi kılıfına sokmaya kalkmasın iç dengelerden bahsetmesin ve bizi deve kuşu misali canı ne isterse o kategoriye sokmaya çalışmasın...
Alıntı
#4 janas 28-06-2011 22:02
Bunun sebebi kanunlarımızın hukuka aykırı ve çağımıza uygun olmamasından olabilir mi acaba?
Evet aynen öyle.Ayrıca kanun teklifini yapan zihniyet hukuka aykırılığı ve çağa uygunsuz davranmayı devam ettirmekle sürecin devamında azimli olduğunu göstermiştir.Bizlerin de bu azimden daha çok azim içinde olmamız mecburidir.

Takipteyim.
Alıntı
#3 Hüseyin ÇETİN 28-06-2011 16:41
Bizlere 1/4 derecesinin verilmemesinin nedenlerinden birinin de manevi baskı altında tutmak, sindirmek ve kendilerince küçük görmek olduğunu düşünüyorum. 1/4 derecesinin verilmemesinde en önemli rol Gnkur.Bşk.lığındadır. Yine bana göre gerek kuvvet komutanlıkları, gerekse Genkur.Bşk.lığındaki bu işin proje subayları paşalarımızı yanlış bilgilendirdikleri için görevdeyken emrimizdeki sivil memurun aldığı 1/4 derecesini bizler alamıyoruz.
Alıntı
#2 Orhan SELIŞIK 28-06-2011 13:59
"BİLGİLİ OLAN İNSAN DİPLOMALI OLAN DEĞİL,BİLDİKLERİNİ YAPTIKLARI İLE İSPATLAYANDIR."

İSTEDİĞİN KADAR DİPLOMA VEYA ÜNVAN SAHİBİ OL HER HANGİ BİR ŞEY ÜRETEMİYOR VE İNSANLIĞIN HİZMETİNE SUNAMIYORSAN O DİPLOMALARIN DA ÜNVANLARIN DA HİÇ BİR DEĞERİ YOKTUR SADECE BİR KAĞIT PARÇASIDIR.
Alıntı
#1 AYHAN 28-06-2011 08:37
İsmail abi, sanırım birilerinin keyfini kaçırıyor, onun için de rahatsız edici gözüküyor.
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

Binnur Okkan
Kadri Okkan'ı kaybettik. Cenazesi bugün 23 ocak 2022 izmir buca şirinyer merkez camiinden ikindi namazından sohra askeri törenle defnedilecektir. Bilgilerinize. Saygılarımla. Kızı Binnur Okkan - Yönetici notu Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun, ailesine ve sevenlerine baş sağlığı ve sabır diliyoruz.
Pazar, 23 Ocak 2022
Atilla ABAYLI
TEMAD GENEL BAŞKANINA Sayın genel başkan; Evrensel sistemde gerçekler net görülmelidir. İzmirde il temsilcisi davet üzerine 23 Nisan resepsiyonuna davet edilir. Ve üç kişi eşleri ile bu davete icabet ederler. Şimdiki disiplin kurulu başkanınız ve şimdiki izmir il temsilcisi ve yönetimden biri. Ve yönetimden biri bu etkinliği facebook sayfasında paylaşır.Bu paylaşıma...
Cuma, 14 Ocak 2022
Erol ERTURAN
Herkese merhaba İyi akşamlar Arkadaşlar TEMAD ve diğer sosyal medya hesapları neden yapısal sorunları konuşmazlar ve durumu devamlı gündemde tutup sosyal medyayı hop oturup hop kaldıracak fikir cimnastiği ve oluşturacak ve yapısal sorunlarımızı sistematik bir yapıya büründürmekten maalesef imtina eder durumda olduklarını değerlendirmekteyim sorunlarımız mevzi konular...
Cuma, 07 Ocak 2022
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ