OYAK DAVASI HAKKINDA AÇIKLAMA

mahkeme-oyak

Ordu Yardımlaşma Kurumu rezervlerinin Nominal (sermayeyi temsil eden hisseler) değer üzerinden değil, tüm mal varlıklarının gerçek değeri üzerinden hesaplanması için açtığım davanın Askeri Yüksek İdare Mahkemesinde ret edildiğini ve aynı mahkemede “Karar Düzeltme” talebinde bulunduğumu yayınlamıştım.

Ordu yardımlaşma Kurumu kanununda, ödediğimiz aidatların yıllık sadece % 5 faiz hesabıyla değerlendirileceği yazılıdır. Yönetim Kurulu ve genel kurulun onaylaması halinde daha fazla miktardan da hesap edilebileceği de ayrıca yazılıdır.

Biz paramızı 'bankaya faiz karşılığı yatırır gibi değil, risklerini ve avantajlarını taşıyan kimseler olarak' kuruma aidat ödüyoruz. Bankaya faizle para yatırıldığında, banka zarar da etse çok büyük kâr da etse alınacak faiz parası sabittir. OYAK rezervlerimiz, "kârı ve zararı üyelerine ait olduğundan hesaplamanın yıllık % 5 faiz olarak değil, gerçek değerler üzerinden hesaplanması gerekir" gerekçesiyle, Nisan 2010 tarihinde yapılan genel Kurul Kararının yürütmesinin durdurulmasını da içeren Genel Kurul kararının iptali davası açtım. İddiamda ayrıca 205 sayılı kanunun temsilciler kurulu, Genel Kurul ve Yönetim Kurulunu düzenleyen maddelerinin anayasaya aykırılığını da ileri sürdüm.

Askeri Yüksek İdare Mahkemesi, davamı ret etti ama kararında anayasaya aykırılık iddiam konusunda hiçbir açıklama yapmadı. Ben de Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Kanununun 66/a maddesine uygun olarak, Anayasaya aykırılık iddiamın kararda karşılanmadığı gerekçesiyle, karar düzeltme talebinde bulundum.

  • Amacım, 'hukuk yoluyla gerekli kanuni şartların doğmasıyla' üyelerinin ödedikleri aidatları oranında söz sahibi olabilecekleri OYAK Genel Kurulunun yaratılmasıdır.

Tüm Banka, Holding ve şirketlerin en yetkili kurulları, bu tüzel kişiliklerin maddi varlıklarında payı olanların payları oranında oy sahibi oldukları genel kurullarıdır. SGK (Emekli sandığı, Bağ Kur ve SSK) gibi kuruluşlar birer devlet kurumu olduğu ve üyelerine yapılacak her türlü yardımın ve ödemenin devletten yapılmasından kanunla düzenlenmektedir. Bu sebepten yetkili kurullarının ataması özel kanunlara tabidir. Bu durum tüm dünyada böyledir.

Kaldı ki 205 sayılı kanunda ödenen para emekli maaşı olarak tanımlansa da, ödenen para her yıl bilanço kârının yarısının üyelere 4 taksitte ödendiği temettüdür. Şirketlerde ise temettüler peşin olarak bir seferde üyelerine ödenir ve sermaye artırımı yapılacaksa tamamı üzerinden yeni hisse verilir. Tamamen üyelerinin aidatlarıyla var olan ve zorunlu üyeliğe dayanan OYAK benzeri hiçbir kurum demokratik ülkelerde olmadığı gibi yanılmıyorsam sadece İran'da var imiş.

Askeri Yüksek İdare Mahkemesi karar düzeltme talebimi haklı görürse davayı kazanacağım, haksız görürse 6 ay içinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde dava açacağım.

Arkadaşlarımın bilgisine sunuyorum.

Ögeyi Oylayın
(29 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#7 Osman Ada 10-04-2011 23:36
TEMAD'a haklarımızı hukuktan arayalım diye kampanya açtık onların dava açmak gibi niyetleri olmadığından engellediler,partileri haklarımız için değil kendileri için dolaşıyorlar Sn.Kocalar meslekdaşımdır seçilmesini arzularım lakin siyasiler balık hafızalı değildir kapısına siyah çelenk koyanları unutmazlar diğer partilerde MHP adayını destekliyoruz açıklamasını yapan Temadı bir yere not ederler MHP yi destekleriz desteklemeyiz o ayrı konu TEMAD bu kararı üyelerine sordumu, ayrıca bu yasal olarak suç değilmi bu nasıl bir zihniyettir.

Arkadaşlarıma çağrıda bulunmak isterim. Sn.Turan'ın fedakarlığını hakkını ödenebilirmi,destek vermek için mahkemeye gitmek, resim çekmek güzelde aslansın, kaplansın destekliyoruz demek yerine bizden talep etmese bile dava masraflarını üstlenmemiz lazım bunun için Sn.Gürpınar'a bir mesaj atın veya susun. Esenlikler dilerim
Alıntı
#6 osman 10-04-2011 20:22
Değerli BÜYÜĞÜM,
Açmış olduğunuz haklı davanızda hak ettiğimiz kararın çıkması en büyük arzumuzdur.DAVAMIZ da her zaman ve her koşulda sizinleyiz.
Saygılarımla.
Alıntı
#5 Oktay Kaya 10-04-2011 16:56
Değeli Büyüğümüz İsmail TURAN OYAK'la ilgili haklarımız için hukuki yollara baş vuruyor.Kazanımlardan hepimiz faydalanacağız.Emekli olan arkadaşlarımız davayla ilgili olarak Sayın İsmail TURAN ağabeyimizin mahkeme masraflarına yardımcı olmak için, Ersen Gürpınar ağabeyimizin organizasyonunda gerekli yardımları yapmaktadır.Buradan, çalışan arkadaşlara da seslenmek istiyorum. Hepiniz bulunduğunuz birlikte organize olarak, maaşlarınızdan 5 TL gibi cüzi miktarın kesilerek en yakın TEMAD şubesi veya TEMAD genel merkezi hesabına yatırılmasını sağlamanız gerekmektedir. Bazı arkadaşlarımız TEMAD' ın bana ne faydası olduki ben yardım edeyim gibi yanlış düşüncelere kapılmaktadırlar.Önce bizlerin TEMAD'a faydası olacak ki sonra TEMAD' ın bize faydası olsun.İyi bir organizasyonla bu kesintinin yapılmasını sağlarsak maddi manada da TEMAD genel merkezi ve Şubeleri ayakta daha rahat duracak ve haklarımızın alınması konusunda biraz daha sağlam olarak yere basacaklardır.Selam ve saygılarımı sunuyorum.
Alıntı
#4 halim 10-04-2011 13:20
Siz bunları yaparken sayın Temad yetkilileri ve avukatları neredeler? :( Dernekte taş diziyorlar galiba :) Siz devam edin taş dizmeye , sıra bize de gelecek...
Alıntı
#3 Meftun TENİKECİ 10-04-2011 12:49
Bu davanızda da sizi destekliyor,saygılar sunuyorum.
Alıntı
#2 ibrahim 09-04-2011 22:43
Sayın TURAN,makus talihimizin değişimi adına başlattığınız mücadele için ne kadar teşekkür etsek azdır.Maddi,manevi her ihtiyaç halinde sizinleyim,saygılarımla.
Alıntı
#1 Ahmet DUVAR 09-04-2011 21:49
Değerli BÜYÜĞÜM,
Bu davanız,DAVAMIZda her zaman ve her koşulda sizinleyiz.
Saygılarımla.
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
24 TEMMUZ 1923 LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASININ 99. YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN... Bu antlaşma, Türk Ulusuna karşı yüzyıllardan beri hazırlanmış ve Sevr Antlaşması ile tamamlandığı sanılmış, büyük bir yok etme eyleminin yıkılışını bildirir bir belgedir. Osmanlı tarihinde benzeri görülmemiş bir siyasal zafer yapıtıdır! Mustafa Kemal ATATÜRK Değerli Meslektaşlar...
Pazar, 24 Temmuz 2022
SITE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
KIBRIS BARIŞ HAREKÂTININ 47. YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN... Değerli Arkadaşlarımız 20 Temmuz 1974 yılında Türk Ulusu ile bütünleşmiş, O’nun bir parçası olan Kıbrıs Türk Ulusu’na adadaki Rum tarafınca yıllardır yapılan zulüm ve katliamların dayanılmaz şekilde artması nedeniyle bunları önlemek için Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Zürih ve Londra anlaşmaları i...
Çarşamba, 20 Temmuz 2022
SITE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
KURBAN BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN Saygıdeğer Meslektaşlarımız Bayramınızı en içten dileklerimizle kutluyoruz. Her şeyin gönlünüzce gerçekleşeceği SAĞLIK, MUTLULUK VE HUZUR dolu nice bayramlar geçirmenizi diler sevgi ve saygılarımızı sunarız.
Cumartesi, 09 Temmuz 2022
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ