EYLEM BİTTİ UMUT VERELİM!

yalancilar.jpgSaygıdeğer Arkadaşlarım,

Tüzel kişiliğine büyük saygı duyduğumuz TEMAD yönetimi, ne yazık ki toplumun gerisinde kalmış, başarısızlıklar yöneticilerin ve sanalların mesnetsiz karalamaları ile gündem değiştirilerek gizlenmeye çalışılmıştır!

Site üyesi arkadaşlarım gibi ben de  bu polemiklerin içinde olmadık. Önerilerimiz, eleştirilerimiz, sorgulamamız daha mükemmele ulaşmayı amaçlıyordu. Bugüne kadar yaptığımız haklı eleştirilerimize 'vizyonları gereği' ne yazık ki mantıklı bir açıklama getiremediler. 'Bizi temsil adına' bulundukları makamlarda haklarımızı yeterince savunamadılar.

Haksızlıklarımızla ilgili sorgulamalarımızın bu yönetim için bundan sonra da bir anlam ifade edeceğini sanmıyoruz. Ancak bizlerin bilgilenmesi, kamuoyu ve ilgililerin uyarılması adına bunları yazmaya devam edeceğiz.

Seçimler sırasında sayın başkana destek olmak için, Sn.Akman ve arkadaşlarınca verilen önerge TEMAD sitesinin baş sayfasında bir başarı abidesi gibi yer aldığını, ancak bu önergeye imzası bulunanların bile sahip çıkmayıp, gündeme dahi alınmadığını biliyorsunuz. Şimdi aynı senaryo tekrarlanıyor.

TEMAD sitesinde bazı  milletvekillerinin verdiği  araştırma  önergesi sanki sorunlarımızın çözümünde anahtarmış gibi "UMUDA AÇILAN KAPI" başlığı ile  bir milletvekilenin soru önergesine verilen yanıt da aynı  şekilde müjde gibi sunulmuştur. Belli ki çaresizlik içinde olan yönetim Genelkurmay'ın iyileştirme tekliflerini takip etmek yerine seçim yılında bunlardan medet umuyor.

İyi niyetle bizlerin haklarını savunan milletvekillerimizi tenzih ederek,  hiç kimsenin ne kişisel ikbalinde merdiven ne de siyaset sofrasında meze olmayacağımızı bir kez daha hatırlarım.

TEMAD yönetiminin  MS Komisyonunda bulunan 2/827 sayılı yasa teklifinden haberi olduğunu sanmıyorum. Haberi olsaydı  teklifte emniyet hizmetleri, meclis stenografları, ziraat ev ekonomistleri ve teknik hizmetlerden daha alt kademe olan 9/1' e razı olunmazdı.

Yine aynı şekilde günü kurtarmak adına seçimde sayın başkanın imdadına yetişen sınıf arkadaşı milletvekili Sn.Nurettin Akman yeni bir teklifle umut olmaya çalışıyor. Ancak, bugüne kadar tüm uyarılarımız dikkate alınmadan  intibaklarımızla ilgili meclis başkanlığına sunulan teklifte adaletsiz bir uygulama olan 9/1 aynen korunuyor.

"Bir kademenin önemi ne olabilir?" diyen arkadaşlarıma bu konuda gelişmeleri ve bunun önemini kısaca arz edeceğim.

Değerli arkadaşlarım,

Öğretmenlerin AB uyum yasaları gereği 1983 yılında yüksek okul seviyesine çıkarılmasına rağmen  liseden sonra bir yıl sınıf okulunda okuyan Assubaylar rütbeli olarak 1 yıl staj ve kıta içi kurslardan geçirilmiş yüksek okul mezunu olmamamız konusundaki direnç 20 yıl devam etmiştir.

Bazı fakülteleri kazanan Subaylar 5 yıl maaşlı olarak izinli sayılmalarına rağmen, Assubayların okuyup kendilerini geliştirmelerine engel olmak için de zamanın Cumhurbaşkanı "Genelkurmayın isteği doğrultusunda" anayasa mahkemesine başvurarak,  kendi nam ve hesabına yüksek okul  bitirenlere 926 sayılı kanunun 135' nci maddesi gereğince verilen  üst derecenin iptali için “ASSUBAYIN EMSALİ SUBAYDIR, AYNI ÖĞRENİMİ BİTİREN ASSUBAYA ÜST DERECE VERİLİRSE ANAYASANIN EŞİTLİK İLKESİ ZEDELENİR” gerekçesi ile iptal davası açmıştır.

Bu gerekçe ile davayı inceleyen Anayasa Mahkemesi  maddenin tamamını iptal etmediğinden yüksek okul mezunu Assubaylar 2 yıl süre ile Subaylarla aynı dereceden göreve başlatıldı. Bu kez devreye AYİM girerek "ASSUBAYIN EMSALİ SUBAY DEĞİL BÜRO MEMURUDUR"  kararı verdi !

Bu durumda, ya Cumhurbaşkanı Anayasa Mahkemesi'ne yalan ve yanlış bilgi verdi, ya da AYİM hukuka aykırı karar aldı. Kadıyı kadıya şikayet edemediğimiz için bu hukuksuzluğun giderilmesini 25 yıl bekledik.

Asb.MYO yasası çıkarken bu hukuksuzluğun giderilmesi için fırsat doğmuştu. TEMAD yönetimini uyardık ama ilgisizlikleri nedeniyle Genelkurmay yasa taslağında başlangıç derecesini yine büro memurları ile aynı "10/2 olarak" hazırladığını gördük.

Milletvekillerine mektuplar yazdık. TEMAD Balçova yönetimi ile İzmir milletvekillerine ulaştık. Komisyonda Genelkurmay'ın bilinçli direnmesi sonucu, 9/2 değil ancak 9/1 kabul edilebildi.

TEMAD yönetimi çaresizliklerini başarı olarak gösterme gayreti ile 9/1' in zafer olduğunu belirttiler. Ardından, bu haksızlığın giderilmesi için yıllardır yaptığımız uyarılara yönetimin "9/1'i kabul edelim. Bu dereceden intibakları yapsınlar. Ardından 9/2 daha kolay olur" diye mantıksız teslimiyetçi açıklamalarını biliyorsunuz.

Emsal gösterebilmeniz için, başlangıç derecelerinin aynı olması gerekmektedir. Aksi halde konu "ÖZEL STATÜ" kavramında değerlendirilecektir. Bırakın birçok kamu görevlisinden daha alt kademeden göreve başlamanın adaletsizliğini, 9/1 değiştirilmezse ¼  hayal olacaktır. Nitekim, Gnkur. personel başkanının "9/2' den başlayan devlet memuru varsa, Assubaylar da başlatılabilir" sözüne, yasadan konudan bihaber olan başkan yardımcısının ebeler ve hemşireleri örnek gösterdiğini, bir kurmay albayın da "KOMUTANIM 9/2 VERİLSEYDİ ¼  ZORUNLU OLARAK VERİLECEKTİ" sözünü bizzat genel başkan TEMAD sitesinde bizlere duyurduğunu biliyorsunuz.

Sürekli olarak 9/1'den bahsedilmesi, bu hukuksuz uygulamanın düşünce olarak  yerleşmesine neden olabileceği gibi, 'uzak bir ihtimal olsa da' bu tekliflerin yasalaşması halinde 3'ncü dereceden emekli olan birçok arkadaşımız ve yüksek okul bitirdikten sonra intibakları yapılıp 2/1' den emekli olanların, birinci dereceye yükselmeleri, ayrıca birinci dereceden emekli olanların ise ¼' e yükselmeleri hayal olacaktır.

Emniyet hizmetleri, meclis stenoğrafları, ziraat ev ekonomistleri, teknik hizmetler sınıfından MYO mezunları 9/2, bu meslek mensupları  ve daha birçok kamu görevlisinden lisans mezunları 8/1'den göreve başlarken, Genelkurmay'ın adaletsiz  9/1 ısrarına "sesimizi çıkarmayalım. Bir derece alalım. Bazı arkadaşlarımız bu sayede birinci dereceye yükselsinler. Biz de yerimizi garanti edelim" düşüncesi bu topluma ihanettir.

Assubayları temsil edenlerin öncelikle Assubayların haklarının neler olduğunu bilmeleri ve bunu inançla, kararlılıkla savunmaları gerekiyor. Saygılarımla.
Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#1 EMEKLİASSUBAYLAR 12-02-2011 17:11
Bu yazı site yenilenmeden yazıldığından ARŞİV den taşınmıştır yazı ile ilgili yorumlara ve yazarımızın diğer yazılarına ARŞİV'den ulaşabilirsiniz. Bilgilerinize
Alıntı
genclige-hitabe

Son Yorumlar

 • DELEGENİN NAMUSU VE TEMAD'IN GELECEĞİ

  Yılmaz 05.09.2021 10:08
  Türkiyede siyaset malumunuz TEMAD bundan payını almış şubelerde lokal olmasa ne yönetici ne üye olur ...
   
 • SULTANTOP KARAKOLU

  Kadir 09.08.2021 23:20
  Ben, Beştaş Karakolundan, Harabe Karakoluna kadar tüm sınır karakollarında takviye takım komutanı ...
   
 • AS(T)SUBAY -STS

  MehmetAkif Türkay 31.07.2021 15:06
  Alkışlıyorum. Çok güzel anlatmışsınız.
   
 • YÜKSELEN GERÇEKTEN HAYAT KALİTESİ Mİ?

  Hakan Başaran 17.07.2021 17:06
  KıymetliMehmet abicim ellerine yüregine sağlık çok güzel bir yazı olmuş yine aynı lezzetle aynı keyifle ...
   
 • YÜKSELEN GERÇEKTEN HAYAT KALİTESİ Mİ?

  Mehmet AKALP 17.07.2021 16:00
  Cumhurbaşkanı verdiğim her sözü tuttum diyor yandaş basın manşet yapıyor Peki bize hayırlı olsun diye ...

Son Eklenen Mesajlar

SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI'MIZ YÜCE TÜRK MİLLETİNE KUTLU OLSUN. ORDU YOK DEDİLER KURULUR DEDİ PARA YOK DEDİLER BULUNUR DEDİ DÜŞMAN ÇOK DEDİLER YENİLİR DEDİ M.K.ATATÜRK Saygıdeğer Üyelerimiz İtilaf Devletleri tarafından son dönemlerinde bütün orduları dağıtılan, işgal edilen ve tersanelerine girilen "hasta adam" ismi verilen Osmanlı Devleti'ne...
Pazartesi, 30 Ağustos 2021
SİTE -ASSUBAY GÜÇBİRLİĞİ PLATFORMU YÖNET
SEVR ile düşmana peşkeş çekilen vatan toprağını kurtarmak için başlatılan İSTİKLAL SAVAŞI'nı zaferle sonlandıran Dünyadaki savaş literatürüne DESTAN olarak geçen büyük taaruzun başlangıcının yıldönümünde askeri ve siyasi deha olan gururumuz Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle anıyoruz. Bu savaşın nasıl bir destan olduğunu anlamak için KOCAT...
Perşembe, 26 Ağustos 2021
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
24 TEMMUZ 1923 LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASININ 98. YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN... Bu antlaşma, Türk Ulusuna karşı yüzyıllardan beri hazırlanmış ve Sevr Antlaşması ile tamamlandığı sanılmış, büyük bir yok etme eyleminin yıkılışını bildirir bir belgedir. Osmanlı tarihinde benzeri görülmemiş bir siyasal zafer yapıtıdır! Mustafa Kemal ATATÜRK Değerli Meslektaşlar...
Cumartesi, 24 Temmuz 2021
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ