Assubay Haberleri

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği, Genel Başkanı Sn. Hamza Dürgen ve Genel Başkan Yardımcısı Sn. Mustafa KOCAEREN, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü faaliyetleri kapsamında Çanakkale’de düzenlenen törene katılmıştır.

Gün boyu süren törenlerde TEMAD Başkanı Sn. Hamza DÜRGEN, Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip ERDOĞAN ve  Milli Savunma Bakanı Sn. Hulusi AKAR ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

Yapılan görüşmelerde Tazminat ve Başlangıç Derecesi konusu gündeme gelmiştir.  Sn. Bakan; ‘Tazminat konusunu bizzat takip ettiğini ve seçimden sonra Maliye Bakanlığı ile konu hakkında görüşeceğini” belirtmiştir.

Ayrıca Sn. Hulusi AKAR tarafından, “emekli astsubayların sözleşmeli personel statüsünde TSK’da görev alabilmeleri yönünde yasa teklifi hazırlandığı” ifade edilmiştir.

Siyaset yaşamın kendisidir TEMAD  emekli assubayları temsil eden STK olarak teröre destek veren HDP dışında tüm partilerle görüşmelidir Partiler üstü politika izlememiz partilere kapımızı kapatmamız anlamını taşımamaktadır 

Bizleri önemsiyen değer veren siyasi parti temsilcilerininin derneğimizi ziyaret etmesinden daha doğal ne olabilir kaldı ki TÜRK örf ve adetlerinde misafire saygı bizim geleneğimizdir ? 

Bu ziyareti eleştirenler tercihlerini sandıkta göstermelidir.Ziyareti gerçekleştiren Sn.Mansur YAVAŞ ve beraberindekilere, katılan arkadaşlarımıza , ev sahibi TEMAD yönetimine teşekkürlerimizi iletiyoruz 

Konu ile ilgili TEMAD sitesindeki açaklamayı bilgilerinize sunuyoruz . Saygılarımızla   

Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sn. Mansur YAVAŞ TEMAD’ı ziyaret ederek Genel Başkan Sn. Hamza DÜRGEN, Genel Başkan Yardımcıları, Yönetim Kurulu Üyeleri, Şube Başkanları ve üyelerle görüşerek bir süre sohbet etti.

Sn. YAVAŞ projelerini ve yapacaklarını kısaca anlattıktan sonra “En az 30-40 yıllını bu ülke için harcamış astsubaylara torunlarıyla, çocuklarıyla rahat yaşayabileceği bir tesis sağlayacağı” konusunda söz verdi.

Şeref defterine duygularını yazan Sn. YAVAŞ’a Genel Başkan Hamza DÜRGEN tarafından günün anısına TEMAD şildi verildi.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar, takım elbise ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, oturan insanlar ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 7 kişi, Cemal Başer dahil, takım elbise

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 23 kişi, Hamza Dürgen dahil, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve iç mekan

İçlerinde arkadaşlarımız, meslekdaşlarımız var onların büyük bölümü amir keyfiyetine dayalı hukuksuz bir şekilde ordudan ilişikleri kesilen mağdurlar  tek talepleri adalet bunun için mücadele veriyorlar Bugün basında yer alan haberde seslerini haksızlıklarını birkez daha duyurdular Adaletin gerçekleşmesi dileklerimizle  ; 

Re'sen Emekliler Derneği (RE-DER) Genel Başkanı Süleyman Göncü, haklarında memuriyetten çıkartmayı gerektiren hiçbir mahkeme kararı yokken, darbecilerin ve FETÖ örgütünün kendinden olmayanlara uyguladıkları yasa dışı yöntemlerle 2'li ve 3'lü kararnameler ile TSK'dan atılan askerlerin olduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vereceği talimatla, TBMM'de, "6191/ 32.madde hükümlerinden de aynen faydalanırlar" şeklinde KHK veya kanun maddesiyle mağduriyetlerin çözüleceğini bildirdi.

RE-DER Genel Başkanı Süleyman Göncü, yaptığı yazılı açıklamada, haklarında memuriyetten çıkartmayı gerektiren hiçbir mahkeme kararı yokken, darbecilerin ve FETÖ örgütünün kendinden olmayanlara uyguladıkları yasa dışı yöntemlerle 2'li ve 3' lü kararnameler ile TSK dan atıldığını belirterek, "Neden? Milli ve yerli duruşları net, inançlarına uygun yaşamaya çalıştıkları, eş ve çocukları buna uygun davrandığı, milliyetçi yönleri ağır bastığı için. Halbuki onları atanlar, oklar kendine dönünce medyada feryat ettiler, "Hakkında kesinleşmiş mahkeme kararı olmayan masumdur. Bunları görevden atmak, tüm milli ve evrensel hukuka aykırıdır" diye. Oysa güçlünün haklı değil, haklının güçlü olduğu bir düzende,adalet herkes içindir" ifadelerini kullandı.

Göncü şunları kaydetti:

"15 Temmuzdan sonra anlaşıldı ki FETÖ'ye ve darbeci zihniyete biat etmedikleri için yok edilmişler. Neden? FETÖ'nün ne olduğunu ilk anlayan ve mücadele eden darbeci zihniyete karşı mücadele eden, milliyetçi ve muhafazakar askerler oldukları için, TSK'daki amirler disiplin kanunundan aldıkları yetkileri, disiplinin tesisi için değil, kendilerine biat etmeyen personeli tasfiye için kullanarak yaptılar. Aynı kanun maddesi ve gerekçe ile atılan Yaş mağdurlarından farkları ne? AYİM (yargı) yolunun açık olması. AYİM şimdi ne oldu? Kendilerine hak arama yolu olarak gösterilen AYİM, hukuka aykırı bir yapı, darbe ürünü vesayet düzeninin kanunsuz işlemlerine hukuki boyut kazandırmakla görevli ve bu mahkemede görev alanların FETÖ elemanlarının elinde olduğu tespit edildiği için kapatıldı. Ama hala mağdur ettikleri Re-sen emekli askerler görülmüyor-duyulmuyor. Kim engel oluyor? Kripto FETÖ'cüler. Neden? Onların zulmüne uğramışlar ve FETÖ ve darbeci kafayla en iyi bunlar mücadele eder. Konu ile ilgili o kadar yazıldı konuşuldu ki, tüm detayları ile çözüm makamındaki herkes tarafından biliniyor. Özetle 'Darbecilerin ve FETÖ'nün zulme uğramış, hala o zulmü yaşayan yerli ve milli vatansever askerler.' Çözüm ne? Vesayet düzeninden en çok zarar görmüş, darbeci yapılarla kararlı mücadelesinden hiç vazgeçmemiş Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan vereceği talimatla, TBMM çözüm çok basit, tek satırlık bir KHK veya kanun maddesi; '6191/ 32.madde hükümlerinden aynen faydalanırlar.' Çünkü geçmişte benzer uygulama yapıldı, örneği mevcut. Bu mağduriyetleri giderecek kanun taslağımız da hazırlanıp, ilgililere arz edilmiştir." - ANKARA

Kaynak: https://www.haberler.com/re-sen-emekli-askerler-magduriyetlerinin-11701822-haberi/

Saygıdeğer Meslekdaşlarımız

Bizler askeriz; Askerlik  harp  sanatını öğrenmek ve uygulamak mükellefiyetidir yani özetle bizler vatan için gerekirse ölür ve öldürürüz.

Kamuoyu bizi  mesleğimiz ve görevimiz nedeniyle çok sert kişiler olarak tanır, oysa biz arazide  görevli iken bile papatyaları ezmekten çekiniriz, bizlerin sanılanın aksine sevgi ve merhamet dolu yüreğimiz vardır; Vatan evlatlarına askerliğin dışında hayatı öğretir her türlü sorunları ile bir baba ve anne şevkati ile ilgileniriz  hatta  bize kurşun sıkan teröristin açsa karnını doyurur üşüyorsa sırtımızdaki parkayı veririz.

Emeklilik  hayatımızda da TEMAD derneğimizle  onur mücadelesine destek olmanın yanı sıra sosyal faaliyetlerimiz  gezmek, eğlenmekten ziyade dayanışmayı  amaçlamaktadır bu amacı gerçekleştirirken de kendimize değil başkalarına yardım etmeğe çalışırız

Bunları neden mi yazıyoruz ?  İzmirde ilklerin öncüsü olan çok nezih bir ortamda üyelerine hizmet veren Narlıdere Şubemiz 23 Ocak 2019 tarihinde  sosyal sorumluluk projelerinden biri olan Eğitime katkı amaçlı bir konser düzenledi

Adından da anlaşılacağı gibi Eğitime destek konusundaki faaliyetleri ile yardıma muhtaç öğrencilerimize burs, köy okullarındaki çocuklarımıza  giyim,  bölge okullarına da kırtasiye yardımı yapan TEMAD NARLIDERE bu yardımlarını daha da çoğaltmak adına  gönüllülerin meslekdaşlarının, eşlerimizin  desteğini sağlarken bu amaca hizmeti arttırmak için   Narlıderemizin saz sanatçıları,solistleri ve dernek üyelerinden oluşan koro ile NARLIDERE Atatürk kültür merkezinde icra edilen  konser ile gönülleri fethetti

Şube başkanı Sn.Necdet AKYÜZ’ün aşağıdaki konuşması konsere katılan mülki ve idari amirlerle üyelerimiz ve Narlıdere halkı tarafından dakikalarca alkışlanarak toplumdaki saygınlığımızın pekişmesine ve  işte TEMAD işte bizlerden bir parça olan emekli assubaylar diye stayişle bahsedilmesini sağladılar ;  

Teşekkürler  TEMAD NARLIDERE   etkinliklerinizin devamını diliyoruz

NARLIDERE TEMAD BAŞKANININ AÇILIŞ KONUŞMASI

SAYIN KAYMAKAMIM, SAYIN BELEDİYE BAŞKAN VEKİLİM, SAYIN EMNİYET MÜDÜRÜM, SAYIN İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜM, CHP İLÇE BAŞKANIM, SAYIN TEMAD İL BAŞKANIM, SAYIN URLA TEMAD BAŞKANIM, SAYIN ADD BAŞKANIM, SAYIN İLÇEMİZİN STK BAŞKANLARI, SAYGIDEĞER HANIM EFENDİLER, DEĞERLİ ÜYELERİMİZ, SEVGİLİ NARLIDERELİ MÜZİK SEVERLER. EĞİTİME KATKI KONSERİMİZE HOŞ GELDİNİZ.

KISACA DERNEĞİMİZDEN BAHSETMEK İSTİYORUM. 2847 SAYILI KANUNLA 17 EKİM 1984 YILINDA KURULMUŞTUR. TÜRKİYEDE 98 ŞUBESİ 75 BİN AKTİF ÜYESİ İLE 90 BİN MUVAZZAF ASTSUBAYIMIZ VE AİLELERİ İLE 1 MİLYON KİŞİYİ TEMSİL EDEN KAMU YARARINA ÇALIŞAN BİR KURULUŞTUR.

MİSYONUMUZ

TÜRKİYE EMEKLİ ASTSUBAYLAR DERNEĞİ OLARAK; ULU ÖNDERİMİZ ATATÜRK’ÜN İLKE VE İNKILAPLARI İLE ÇİZDİĞİ YOLDA YÜRÜMEK CAMİAMIZIN VE TOPLUMUMUZUN GELENEK, GÖRENEK, ÖRF VE ADETLERİYLE İNSAN HAKLARINA SAYGIDAN TAVİZ VERMEKSİZİN MESLEKİ SORUNLARIMIZIN ÇÖZÜMÜNE KATKI SAĞLAMAKTIR.

TEMEL İLKELERİMİZ

DERNEĞİMİZİN TEMEL GÜCÜ OLAN ÜYELERİMİZLE VE MESLEKTAŞLARIMIZLA SÜREKLİ İLETİŞİM KURMAK.

MESLEK VE MESLEKTAŞLARIMIZIN SORUNLARI İLE TOPLUMSAL KONULARDA DÜŞÜNEN, ÜRETEN, ÇÖZÜMLER ÖNEREN KADROLARIMIZLA PROJELER GELİŞTİRMEK VE UYGULAMAK.

KAMU YARARINA ÇALIŞMAK TOPLUMSAL FAYDAYI ÖN PLANDA TUTMAK.

DERNEK ÜYELERİNİ; SOSYAL KÜLTÜREL ETKİNLİKLERLE BİR ARAYA GETİRMEK VE İLETİŞİMLERİNİ SAĞLAMAK.

DERNEĞİMİZİN SİYASİ PARTİLER VE STK’LARLA İLİŞKİLERİNİ TARAFSIZLIK İLKESİ DOĞRULTUSUNDA YÜRÜTMEK.

ASTSUBAY KİMDİR

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNİ OMUZLARINDA TAŞIYAN, ÜLKESİNİN HER KARIŞ TOPRAĞINDA İZ BIRAKAN SADAKATİNİ TERİ, KANI VE CANI İLE KANITLAMIŞ ÇAĞDAŞ HUKUK VE DEMOKRASİNİN ATATÜRK İLKE VE İNKİLAPLARININ MİSAK’I MİLLİ SINIRLARINDAKİ ÜLKESİNİN YILMAZ SAVUNUCULARIDIR. YANİ ORDUMUZUN OMURGASIDIR. KARŞILIĞINDA İSE İMTİYAZ DEĞİL SADECE ADALET İSTEYEN HALKIN ÇOCUKLARIDIR.

BU GÜN DE EMEKLİ OLUP KAMU YARARINA ÇALIŞARAK SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ ÜRETİP EĞİTİME KATKI YAPAN DEĞERLİ İNSANLARA ULAŞARAK GELECEĞİN TEMİNATI GENÇLERİMİZE HER YIL DAHA ÇOK BURS VERMEK İÇİN YÖNETİM VE KADIN KOLLARIMIZLA ÇALIŞMAKTAYIZ.

EĞİTİME DESTEK VERMEK AMACIYLA BİR ARAYA GELDİĞİMİZ BU ÖZEL GECEDE HER ZAMAN YANIMIZDA OLAN NARLIDERE BELEDİYE BAŞKANIMIZ SAYIN ABDÜL BATUR’A, BİZLERE EŞSİZ MÜZİK ZİYAFETİ YAŞATACAK OLAN DEĞERLİ SOLİST ARKADAŞLARIM, SAYIN MUSTAFA GÜLER’E, SAYIN SELÇUK GÜRKAN’A, MÜZİK DİREKTÖRÜ SAYIN HÜSEYİN GÜZELTEPE’YE, BELEDİYE KÜLTÜR MÜDÜRÜMÜZ SAYIN ALİ GÖKDERMAN’A, SAZ ÜSTADLARIMIZA

BU GECEYE KATKI KOYAN SPONSORLARIMIZA, BİZLERİ YALNIZ BIRAKMAYAN ÇOK DEĞERLİ ÜYELERİMİZE VE NARLIDERE HALKIMIZA SAYGI VE ŞÜKRANLARIMI SUNARIM.

KONUŞMAMA SON VERİRKEN BİZLERE BAĞIMSIZ BİR ÜLKE, ÖZGÜRLÜKÇÜ BİR RUH BIRAKAN BAŞTA MUSTAFA KEMAL ATATÜRK VE MÜCADELE ARKADAŞLARI OLMAK ÜZERE, KURUP BİZLERE EMANET ETTİKLERİ

LAİK, DEMOKRATİK CUMHURİYETİMİZİ KORUMAK VE KOLLAMAK ÜLKÜSÜYLE, ÜLKEMİZİN VARLIĞI VE BÜTÜNLÜĞÜ İÇİN DÜN OLDUĞU GİBİ BU GÜNDE HİÇ DÜŞÜNMEDEN CANINI VERMİŞ, TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİMİZİN, EMNİYET TEŞKİLATIMIZIN TÜM ŞEHİTLERİNE RAHMET DİLİYOR, GAZİLERİMİZİ MİNNETLE ANIYOR AZİZ HATIRALARI ÖNÜNDE SAYGIYLA EĞİLİYORUM.

 

22 Ocak 2019 tarihinde Etiler Orduevinde Milli Savunma Bakanı Sn. Hulusi AKAR, Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar GÜLER, KKK Org. Ümit DÜNDAR, DzKK Ora. Adnan ÖZBAL, Hv.KK Org. Hasan KÜÇÜKAKYÜZ, MSB Bakan Yrd. Yunus Emre KARAOSMANOĞLU, MSB Bakan Yrd. Alpaslan KAVAKLIOĞLU, Genelkurmay Per. Bşk. Korg. Selçuk BAYRAKTAROĞLU, MSB Per. Gn. Md. Bilal DURDALI, Tuğg. Remzi ALBASAN, Kuvvet Komutanlıklarından muvazzaf ve emekli astsubaylar, TEMAD Gn. Bşk. Hamza DÜRGEN, Gn.Bşk.Yardımcıları Cemal BAŞER ve Mustafa KOCAEREN ile diğer askeri yetkililerin katılımıyla bir toplantı yapılmıştır.

Toplantıda TEMAD Genel Başkanı Sn. Hamza DÜRGEN tarafından emekli ve muvazzaf astsubayların sorun ve talepleri ilk elden Milli Savunma Bakanı, Genel Kurmay Başkanı ve Kuvvet komutanlarına iletilmiştir.

Milli Savunma Bakanı Sn. Hulusi AKAR yaptığı açıklamada;

1. MYO mezunu astsubayların göreve başlama derecelerinin 9’uncu derecenin 2’nci kademesi (9/2), üniversite mezunu astsubayların ise (8’inci derecenin 1’inci kademesi 8/1) olması ve kademe ilerlemesinin emekli astsubaylara da yansıtılması hususu ile muvazzaf astsubayların isteğe bağlı olarak, 60 yaşına kadar çalışma hakkı verilmesi hususunda yasal düzenlemenin çıkmak üzere olduğunu,

2. Astsubaylara verilecek olan tazminatın, görev tazminatı olarak değil, başka bir ad altında emeklileri de kapsayacak şekilde verileceğini,

3. Gazi Astsubaylara (40 yaş altı), devletin başka kurumlarına yatay geçiş hakkı verileceğini,

4. Askerlik Kanunu değişikliği çalışmalarında TEMAD’dan da görüş alınacağını,

5. Emekli astsubayların genç meslektaşlarına tecrübelerini aktarabilmesi için TEMAD aracılığıyla konferanslar verilmesinin uygun olacağını,

6. Muvazzaf astsubayların subaylığa geçme kontenjanlarının artırıldığını, genç astsubayların bu imkânları değerlendirmesi gerektiğini,

7. Sosyal tesislerden subay-astsubayların günübirlik müşterek yararlanması talebi ve TEMAD’a daha nitelikli bir Genel Merkez binasının tahsis edilmesi hususlarının gündemlerinde olduğunu ifade ederek,
Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapan Subay-Astsubay ve Uzman Erbaşların etle tırnak gibi ayrılmaz bir bütün olarak ülkemizin birliği, bütünlüğü, güvenliği, egemenliği ve milletimizin bekası için omuz omuza vatan savunmasında görev yaptığını bu birlikteliğin emeklilikte de devam etmesinin önemli olduğunu da vurgulamıştır.

Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.

Kaynak : http://temad.org/temad-milli-savunma-bakani-genelkurmay-baskani-ve-kuvvet-komutanlari-gorusmesi/

AÇIKLAMA . Muhataplarımızla bu tür toplantılar yapılması sorunlarımızın yasal dayanakları ile anlatılması önemlidir TEMAD yönetimine teşekkürlerimizi ve çalışmalarında yanlarında olduğumuzu belirtiyoruz Bu arada AA kaynak verilerek birçok ulusal gazetede Sn.MSB. Hulusi AKAR'ın toplantıda yaptığı konuşmayı yayınlamış Tarihe not düşmek adına bu konuşma metni aşağıya çıkarılmıştır Gerçekleşmesini diliyoruz 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) temsilcileri ve muvazzaf astsubaylarla Etiler Orduevi’nde hafta içi düzenlenen öğle yemeğinde bir
araya geldi.  Türk Silahlı Kuvvetlerinin subayı, astsubayı, uzman erbaşı ve kuvvet komutanlıklarıyla bir bütün olduğunu belirten Bakan Akar, “Subay ve astsubay et ve tırnak gibidir, ayrım yapılması imkansızdır. Gece gündüz, kıtada, operasyonlarda tüm görevlerde beraberler.” diye konuştu.

Bütünün bir parçası astsubayları “olmazsa olmaz” olarak nitelendiren Akar, “Astsubaylarımızın bir eli karargahta bir eli erbaş ve erlerdedir. Astsubaylarımızın teknik, idari, komuta konusundaki rolleri yadsınamaz, hiçbir şekilde göz ardı edilemez. Herkes astsubaylarımızın öneminin ve değerinin farkında, bundan kimsenin şüphesi olmasın” ifadelerini kullandı.

Subay ve astsubayların kişisel gelişimlerine değinen, bu konudaki çalışmaları önemli olarak değerlendiren Bakan Akar, şunları söyledi: “Astsubaylarımızın özlük haklarıyla ilgili önemli çalışmalar yaptık. Statü geçiş kontenjanlarında astsubaylarımızın lehine artış oldu. Tüm personelin özlük haklarında 400 lira artış oldu. Ayrıca muvazzaflardan özel ihtisas sahibi
astsubaylara ilave değişik rakamlar verildi. Gelen talepler arasında rütbe yaş haddinin 55’ten 60’a çıkarılması var. Bir diğer konu ise derece ve kademe konusu. Bu konudaki çalışmalarımız da sürüyor. Gazi astsubaylarımızdan 40 yaşını doldurmayanlara statü geçişleri için ilave hak verildi. Ayrıca sadece emekli astsubaylarımızı hedef alan, onların özlük haklarını iyileştirmeyi amaçlayan bir çalışma içindeyiz. İnşallah bu konuyu da kısa süre içinde çözeceğiz.”

Uzman çavuşlara orduevi

 

Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin 7 gün 24 saat fedakarca görev yaptığını, buradaki amaçlarının ise milletin sevgi ve saygısını kazanmak olduğunu aktaran Akar, uzman erbaşların özlük haklarıyla ilgili de önemli çalışmaların yapıldığını belirtti. Uzman çavuş aylıklarına 400 lira net ilave yapıldığını, yaş sınırının ise 45’ten 52’ye çıkarıldığını anımsatan Bakan Akar, şu bilgileri verdi:  “Uzman çavuşlarımızın ek göstergelerinde artış yapıldı, derece ve kademe işlemlerinde gelişme sağlandı.10 yılını bitirmemiş olanlardan astsubaylığa geçişte sorun vardı. O da ortadan kaldırıldı. Zati tabanca verilmesi talepleri vardı. O konuda da düzenleme yapıldı. Lojmanlardan yararlanma konusundaki oranı da onların lehine artırdık. Sözleşme sürelerinde yaşanan sıkıntıları da çalışıyoruz. Uzmanlarımıza orduevi konusunda yeni bir çalışma başlattık. Ankara ve İzmir’de bir İstanbul’da ise iki tane olmak üzere uzmanlarımıza orduevi yapılması konusunda çalışmalarımız sürüyor. İlk olarak Ankara’dan başladık.Çalışmalarımız sürüyor.”

TEMAD Başkanı Dürgen’den teşekkür

TEMAD Başkanı Hamza Dürgen de Bakan Akar ve komutanlarla bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. “Mesleki konularımızla ilgili bizimle yakından ilgilenmenizden dolayı çok teşekkür ediyorum.” diyen Dürgen, gerek mesleki gerek sivil hayatta yaşadıkları sıkıntıları yakından aktarma fırsatı bulduklarını vurguladı. Talep ve sorunlarını aktaran Dürgen, “Bize sahip çıkmanızı bize destek olmanızı bekliyoruz.” diye konuştu. Etiler Orduevi’ndeki yemeğe Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Bakan Yardımcıları Yunus Emre Karaosmanoğlu, Alpaslan Kavaklıoğlu ve diğer yetkililer de katıldı.

 

 FAALİYETİN ADI

TARİHİ

AÇIKLAMA

Ajanda basılması

Ocak ayı

Şubelere dağıtılması 

TEMAD üye kayıtlarının güncellenmesi ve yeni üye kazandırılması 

2018 yılı

Öncelikli hedef 10.000 yeni üye

TEMAD internet sitesinin yenilenmesi

Ocak ayı

Tanıtma ve Yayından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı koordinesinde

Sosyal medyanın önemi ve TEMAD konulu toplantı.

7 Ocak

Genel Merkez, organları ve davetliler 

İstanbul ili TEMAD Teşkilat toplantısı  

Şubat ayı

Üsküdar, Kadıköy, Kartal, Beylikdüzü, Büyükçekmece ve Silivri şubelerinin katılımıyla 

TEMAD Temsilciliklerinin ve şubelerinin açılması 

1 Ocak-31 Aralık

Yetki verilen il ve ilçeler 

Dünya Kadınlar Günü

8 Mart

Anıtkabir ziyareti ve diğer faaliyetler(Kadın kolları koordinesinde) 

Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü 

18 Mart

Faaliyet yeri Çanakkale

Yaşlılar Haftası

18-24 Mart

22 Mart’ta huzurevleri ziyaretleri(Kadın Kolları koordinesinde)

TEMAD dergisi yayımlanması

Mart-Haziran-Eylül-Aralık ayları

Yılda 4 kez derginin yayımlanarak ücretsiz dağıtılması

Anneler günü

13 Mayıs

Şehit anneleri ve huzurevleri ziyareti

Tüzük Kurultayı

Haziran ayı

TEMAD Tüzüğünün değiştirilmesi  

Kadın Kollarının aktif hale getirilmesi 

2018

Tüzüğe dâhil edilen kadın kollarının aktif hale getirilmesi 

Emekliler Günü

30 Haziran

Dönem Başkanı TEMAD 

Astsubayların 15 Temmuz 2016 tarihindeki kahramanlıklarının sempozyumla duyurulması 

15 Temmuz

Çalışan ve emekli meslektaşlarımızın katılımı ile Şehit Asb. Kd. Bçvş. Ömer HALİSDEMİR’in kabrinin ziyareti

Zafer Bayramı

30 Ağustos

Kutlama ve törenlere katılım 

Gaziler Günü

19 Eylül

Muharip Gaziler Derneği koordinesinde 

Astsubaylar Günü

17 Ekim

TSK, Astsubaylar ve Emekli Astsubaylar konulu sempozyum ve resepsiyon düzenlenmesi 

Cumhuriyet Bayramı 

29 Ekim

Kutlama ve törenlere katılım 

Atatürk’ü Anma 

10 Kasım

Anıtkabir ziyareti 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kuruluşu

15 Kasım

Faaliyetlere katılım 

Dünya Asker Emeklileri Federasyonu toplantısı

18 Kasım

(World Veterans Federation) WVF toplantısına katılım

Atatürk’ün Ankara’ya gelişi 

27 Aralık

Ankara Valiliği koordinesindeki faaliyetlere katılım

Temsilciler Kurulu Toplantısı 

Aralık ayı

2018 yılının değerlendirilmesi 

 

Hazırlayan : Mete Yanıkçı

Ek Bilgiler

17 OCAK 2018

Eskişehir'den eğitim amaçlı kalkan CASA tipi askeri eğitim uçağı Isparta Yalvaç'ta düştü.

TSK eğitim uçuşu yapan Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait uçağın ilçenin Kaşıkara bölgesinde düştüğünü, üç askerin şehit olduğunu açıkladı.

Şehitlerin isimleri belli oldu.

Düşen uçakta şehit olan askerlerin

Hava Pilot Binbaşı Ümit Karamustafa,

Hava Pilot Yüzbaşı Ali Şahin Odabaşı ve

Hava Uçak Bakım Assubay Kıdemli Başçavuş Ömer Kadir Arlı

olduğu açıklandı.

Eskişehir'den eğitim amacıyla kalkan CASA tipi askeri eğitim uçağı saat 12.50'de  radardan kayboldu.

Hemen ardından uçağın, Isparta'nın Yalvaç ilçesine bağlı Kaşıkara Bölgesi'nde düştüğü belirlendi.

112 Acil Çağrı Merkezi’ne yapılan ihbar üzerine bölgeye çok sayıda ekip sevk edildi.  

KURTARMA HELİKOPTERİ GİTTİ

CASA tipi eğitim uçağının radarda kaybolmasından sonra bölgeye ilk olarak yine Eskişehir’den havalanan Hava Kuvvetleri’ne ait bir arama-kurtarma helikopteri gitti.

Saat 14.30'da kaza yerine ulaşan helikopterdeki kurtarma ekibi enkazda üç şehidin naaşlarıyla karşılaştı.

Daha sonra bölgeye kaza kırım ekibi de gitti.

Uçağın düşüş nedeninin kara kutunun incelenmesi ve kaza kırım heyetinin çalışmalarından sonra netleşmesi bekleniyor.

TSK'DAN DÜŞEN UÇAKLA İLGİLİ AÇIKLAMA GELDİ

Olayın ardından TSK'dan yapılan açıklama şöyle:

"17 Ocak 2018 tarihinde 11.03’te konuşlu bulunduğu Eskişehir 1’inci Ana Jet Üs Komutanlığından planlı uçuş eğitimi maksadıyla içinde iki pilot ve bir teknisyen olduğu halde kalkış yapan bir CN-235 CASA tipi askeri nakliye uçağı ile saat 12.50 civarında radar irtibatı kesilmiş ve derhal arama kurtarma faaliyetlerine başlanmıştır. 

Saat 14.30 sularında Eğirdir Gölü kuzeyinde uçağımızın enkazına ve üç kahraman personelimizin naaşlarına ulaşılmıştır.

Bu elim kaza neticesinde şahadet mertebesine erişen kahraman silah arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet değerli aile fertlerine, Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve yüce Türk Milletine başsağlığı dileriz."

 10644356

*Hava Pilot Binbaşı Ümit Karamustafa

Şehit Binbaşı Ümit Karamustafa’nın Ordu’nun Fatsa ilçesindeki baba evine ateş düştü.

Binbaşı Ümit Karamustafa’nın şehit haberini alan yakınları ise baba evine akın etti.

Şehit haberini Fatsa Kaymakamı Mehmet Yapıcı, Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan ve protokol üyeleri Mustafa Kemal Paşa Mahallesi’nde bulunan evlerine giderek acılı haberi baba Sebahattin Karamustafa’ya verdi.

Aldıkları şehit haberiyle sinir krizleri geçiren şehit yakınlarına sağlık ekipleri müdahale etti.

Şehit düşen Binbaşı Karamustafa’nın evli ve iki çocuk babası olduğu öğrenildi.

*Hava Uçak Bakım Assubay Kıdemli Başçavuş Ömer Kadir Arlı

EMEKLİLİĞİYLE BİR AY KALMIŞTI

Şehit Teknisyen Kıdemli Astsubay Başçavuş Ömer Faruk Arlı'nın da acı haberi Eskişehir'de yaşayan eşi Berna Arlı'ya ulaştı.

Acı haberin ardından şehidin evine Türk bayrağı asıldı.

Emekliliğine bir ay kaldığı öğrenilen Arlı'nın, Ömer ve Duru adında iki çocuğu vardı.

Assubay Ömer Kadir Arlı’nın Kütahya'da yaşayan annesi ise 112 Acil Sağlık ekipleri ve askeri erkanın zile bastığını görünce, oğlunun şehit olduğunu anlayarak feryat etti.

ANNEDEN ACI SORU: NEDEN GELDİNİZ?

Anne askeri erkana ‘Neden geldiniz?', 'Ne oldu?’ sorularını sormasına üzerine askeri erkanda bulunan komutanlar ‘Hava anne ziyaretine geldik’ diye cevap verip içeri girdiler.

Acılı anne sakinleştirildikten sonra askeri erkan aileye oğullarının şehit olduğu bilgisini verdi.

MAHALLE SAKİNLERİ ŞEHİT AİLESİNİ YALNIZ BIRAKMADI

*Hava Pilot Yüzbaşı Ali Şahin Odabaşı

Isparta'da CASA tipi askeri eğitim uçağının düşmesi sonucu şehit olan Yüzbaşı Ali Şahin Odabaşı’nın Ordu’daki baba ocağına ateş düştü.

Altınordu Kaymakamı Niyazi Erten, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş ve askeri heyet, şehidin Altınordu ilçesi Yaraşlı Mahallesi'nde oturan anne ve babasına acı haberi vermek üzere eve gitti.

Acı haberi alan anne İnci ve baba Mustafa Şefik Odabaşı büyük üzüntü yaşadı. Anne babanın sağlık durumu 112 ekiplerince her an kontrol edilirken, olayı duyan mahalle sakinleri de eve akın etti.

Şehidin evine Türk bayrağı asılırken, mahalle sakinleri de evlerini bayraklarla donattı.

Uğur ERGAN/ANKARA

Hazırlayan : Mete Yanıkçı

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, gülümsüyor, yakın çekim

 

 

14 OCAK 2018

Milli Savunma Üniversitesi harp okulu başvuru şartları merakla araştırılmaya devam ediliyor. Astsubay ve subay öğrenci alımı ile Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde eğitim verecek olan Türk Silahlı Kuvvetleri, kadrosunu güçlendireceği yeni mensuplar yetiştirecek. Peki, Milli Savuna Üniversitesi başvuru şartları neler olacak? İşte, Harp okulları bünyesine subay ve astsubay alımı için araştırılan Milli Savunma Üniversitesi başvuru ve mülakatları hakkında detaylı bilgiler

Milli Savunma Üniversitesi başvuru şartları, subay ya da astsubay olmak isteyen gençlerin araştırdığı konu olmaya devam ediyor. Milli Savunma Üniversitesi ile Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri bünyesinde görev alabilmek için eğitim görecek olan öğrenciler, mülakat detaylarını araştırmaya devam ediyor. Peki, Milli Savunma Üniversitesi başvuru şartları neler olacak? İşte, konuyla ilgili detaylı bilgiler

Milli Savunma Üniversitesi, ÖSYM tarafından askeri okul başvuru işlemlerini 15 Şubat tarihine kadar almaya devam edecek. Gençlere, üniversite eğitimini askeri okullarda yaparak subay ve astsubay olma şansını tanıyan Milli Savunma Üniversitesi, mülakat bilgilerini ve yaş sınırını kılavuz dahilinde açıkladı. 

MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ SINAVI NE ZAMAN VE NASIL YAPILACAK?

Milli Savunma Üniversitesi için ÖSYM'nin düzenleyeceği sınav, 18 Mart 2018 Pazar günü tüm il merkezlerinde yapılacak, saat 10.15'te başlayacak ve 135 dakika sürecek.

Gerçekleştirilen sınavın sonuçları yalnızca sınavın yapıldığı yıl için geçerli olacak. 

Bu sınavın sonuçları diğer yükseköğretim kurumlarına yerleştirme/yatay, dikey geçiş vb. işlemlerde kullanılamayacak.

YAŞ SINIRI VE GENEL BAŞVURU KOŞULLARI NELER OLACAK?

MSÜ'ye başvuruda bulunmak isteyen adaylarda yaş sınırı ve genel olarak şu kriterler aranacak;

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

* Harp Okullarına (HO) bayan ve erkek, Astsubay Meslek Yüksekokullarına (Asb. MYO) sadece erkek öğrenci alınacaktır.

* Gün ve aya bakılmaksızın Harp Okulları için en fazla 20 (yirmi) yaşında olmak (1998 ve sonrası doğumlu), Astsubay Meslek Yüksekokulları için en fazla 21 (yirmibir) yaşında olmak (1997 ve sonrası doğumlu),

* Lise ve dengi okullarda öğrenciliği devam edenler için 2018 yılında Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarının kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar mezun olmak veya dönemine bakılmaksızın 2016 ve 2017 yılında mezun olmak (daha önceki yıllarda mezun olanlar başvuramazlar),

Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarına başvuru için ÖSYM Başkanlığınca 18 Mart 2018 tarihinde yapılacak 2018-MSÜ Sınavına katılmış ve Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek çağrı taban puanı almış olmak.

YAZILI SINAVDA NELER SORULACAK?

Milli Savunma Üniversitesi adına gerçekleştirilecek sınavda, adaylara, ortaöğretim düzeyinde, beş seçenekli çoktan seçmeli 120 sorudan oluşan bir test uygulanacaktır.

5a5465b77152d809b4792890

* Her aday için Ağırlıklı puanlar kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek adayların;

- MSÜ-SAYISAL (SA),

- MSÜ-EŞİT AĞIRLIK (EA),

- MSÜ-SÖZEL (SÖ),

- MSÜ-GENEL (GN) puanları oluşturulacaktır.

FİZİKİ YETERLİLİK MÜLAKATINDA PERFORMANS KOŞULLARI NELER OLACAK?

Fiziki yeterlilik mülakatına katılım sağlayacak olan kadın ve erkek adayların barfikste açık tutuşta bekleme, durarak uzun atlama, basketbol topu fırlatma, mekik ve 400 metre koşu performansları değerlendirilecek. İşte, kadın ve erkek adaylarda aranan performans koşulları;

Fiziki Yeterlilik Testinde 5 branşın 4’ünden 1 (bir) ve üzeri puan almak zorunludur, 2 ve daha fazla branştan puanı hesaplanmayan veya 0 (sıfır) puan alan aday not toplamına bakılmaksızın elenir. Aday puan alamadığı branş veya branşlardan bir defaya mahsus olmak üzere itiraz sınavına girebilir.

Adayın aldığı puanların toplamı Fiziki Yeterlilik Testi puanını oluşturur.

5a55b69e7152d821008aa3fa

5a55b6997152d821008aa3f8

HANGİ OKUL HANGİ PUAN TÜRÜNE GÖRE ALACAK?

Harp Okulları bünyesinde yer alan her branşın puan türleri farklı olacak. İşte, İstediğiniz okula girebilmek için hangi puan türlerine sahip olmanız gerektiğini ifade eden tablo;

5a5465c57152d809b4792892

ÖSYM BAŞVURUSU NE ZAMANA KADAR YAPILACAK?

ÖSYM, Milli Savunma Üniversitesi askeri öğrenci aday belirleme sınavı için başvuru ekranını yayımladı. Başvuruya dair duyuru ise şu şekilde yapıldı;

"2018-2019 eğitim-öğretim yılında Milli Savunma Üniversitesince 2’nci Seçim Aşamalarına çağrılacak askeri öğrenci adaylarını tespit etmek amacıyla ÖSYM tarafından 18 Mart 2018tarihinde Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı  (2018-MSÜ) yapılacaktır. Sınava başvurular, 9 Ocak-15 Şubat 2018 tarihleri arasında alınacak olup adaylar, başvurularını elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıylaveya bireysel olarak ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden yapacaklardır. "

Adaylar, başvurularını yaptıktan sonra sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. Sınav ücreti 80 TL olarak belirlenmiştir. Sınav ücreti ödeme işlemleri 16 Şubat 2018 tarihinde, bankadan ödeme yapacak olan adaylar için mesai saati bitiminde, ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar için saat 23.59’da sona erecektir.

Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç) 

Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler

Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.) 

Sınav ücreti, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabilecektir.

Başvuru için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz. Lütfen başvuru yapmadan önce haberimizi veya kılavuzu dikkatlice okuyunuz.

BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ

http://www.osym.gov.tr/TR,13555/milli-savunma-universitesi-askeri-ogrenci-aday-belirleme-sinavi--2018-msu-basvurulari-alinacak-09012018.html

ÖSYM BAŞVURULARI SONRASINDA SÜREÇ NASIL İLERLEYECEK?

Başvuruların 9 Ocak-15 Şubat tarihleri arasında alınmasının ardından, sürecin nasıl ilerleyeceği kılavuzda yer aldı.  Adayların başvurusunu tamamlaması ve tercihlerini gerçekleştirmesinin ardından, 11 Haziran 2018 tarihinde başvurusu kabul edilenlerin ilanı gerçekleştirilecek. İşte, o sürecin tablo halindeki detayları;

5a547f267152d809b4792966

5a547f267152d809b4792968

5a547f267152d809b4792964

* 2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılında Harp Okullarına kesin kayıt yaptıran öğrencilere “İngilizce Seviye Belirleme Sınavı” uygulanacak,

* Her okul için belirlenecek kontenjanlar dahilindeki sayı kadar öğrenci hazırlık sınıfından muaf tutularak 1’inci sınıfa başlatılacaktır.

BAŞVURUSU KABUL EDİLENLER İKİNCİ AŞAMAYA ÇAĞRILACAK

Başvurusu kabul edilen adaylar, ikinci aşama için Kara Harp Okulu Komutanlığı'na davet edilecek. Bu aşama sağlık raporu bölümü hariç iki gün sürecek.

Birinci gün; Evrak Kontrol, Kişilik Değerlendirme Testi, Fiziki Değerlendirme, Psikomotor Testi (Hava Harp Okulu adayları için), Fiziki Yeterlilik Testi (FYT), ikinci gün mülakat sınavları ve Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (Bando Astsubay Meslek Yüksekokulları için) yapılacaktır.

Adaylar tercih ettiği okullara Aday Değerlendirme Puanına göre tercih öncelikleri dikkate alınarak yerleştirilecektir.

ADAY DEĞERLENDİRME PUANI NEDİR?

*Üniversite Sınavı Puanı: Harp Okulları için 2018-AYT, Astsubay Meslek Yüksekokulları için 2018-TYT ve Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu için 2018-TYT ve Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavı puanı,

*Fiziki Yeterlilik Testi Puanı ve Mülakat Puanından oluşmaktadır.

ADAYLARA İNGİLİZCE BELİRLEME SINAVI UYGULANACAK

2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılında Harp Okullarına kesin kayıt yaptıran öğrencilere “İngilizce Seviye Belirleme Sınavı” uygulanacak,

Her okul için belirlenecek kontenjanlar dahilindeki sayı kadar öğrenci hazırlık sınıfından muaf tutularak 1’inci sınıfa başlatılacaktır.

HEM ASTSUBAY MYO HEM DE HARP OKULUNA BAŞVURU YAPILABİLECEK

Yerleştirme işlemlerinde adayın Harp Okulu ve Astsubay Meslek Yüksek Okulu tercihleri ayrı ayrı değerlendirilecektir. Harp Okulu ve Astsubay Meslek Yüksek Okullarının yerleştirmeleri ayrı ayrı olmak koşulu ile ilk tercihi dışındaki tercihine yerleştirilen aday öncelikli tercihlerinde sıra gelmesi durumunda aday isterse öncelikli tercihine geçebilecektir.

BOY VE KİLO DENGESİ NASIL OLACAK?

Boy ve kilo tablosunu kılavuzun içerisinde yayımlayan MSÜ, detayları tablo olarak paylaştı;

1) 19 yaş ve üzeri kadınlar hakkında tablonun ilk dört satırı, 19 yaş ve üzeri erkekler hakkında tablonun ilk iki satırı uygulanmaz.

2) 19 yaşından küçük kadınlar hakkında tablonun kırkikinci (kırkiki dahil) satıra kadar olan bölümü, 19 yaşından küçük erkekler hakkında tablonun yirmidokuzuncu (yirmidokuz dahil) satıra kadar olan bölümü uygulanır.

3) Ağırlık alt ve üst sınırlarının hesaplanmasında vücut kitle indeksinin alt sınırı 19 (kg/m²), üst sınırı 26 (kg/m²) olarak esas alınmıştır.

4) Vücut Kitle İndeksi = Ağırlık/Boy (kg/m²) formülü üzerinden hesaplanmıştır.

5) Hava Harp Okulu adayları için uygulanacak boy-kilo sınırları tablodaki 165 cm -190 cm (dahil) arasında olacaktır.

5a570ff3c9de3d15d82e38ae

5a570ff3c9de3d15d82e38b0

Hazırlayan : Mete Yanıkçı

 

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, gülümsüyor, yakın çekim

 

08 OCAK 2018

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, askeri aday belirleme sınavının 18 Mart 2018'de yapılacağını başvuruların ise yarın başlayacağını açıkladı.

Bakan Canikli'den TSK'ya personel alımı açıklaması:

Dış kaynaktan acil ihtiyacımızı karşılamak amacıyla 2018 yılında

Kara Kuvvetleri Komutanlığımız için 2 bin 427 subay, 2 bin 657 assubay,

Deniz Kuvvetleri Komutanlığımız için 693 subay, 836 assubay,

Hava Kuvvetleri Komutanlığımız için 341 subay, bin 899 assubay,

Özel Kuvvetler Komutanlığımız için ise 300 subay, 600 assubay,

Olmak üzere toplam 3 bin 761 subay ve 5 bin 992 assubayımızın yetiştirilmesi planlanmaktadır.


Hazırlayan : Mete Yanıkçı

 

04 OCAK 2018 Anayasa Mahkemesi, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpası sonucu ahlaki durum gerekçe gösterilerek Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) atılan İ.K'nin bireysel başvurusunda "özel hayatın gizliliği hakkı"nın ihlal edildiğine karar verdi Yüksek Mahkemenin internet sitesinde yayımlanan karara göre, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda muvazzaf assubay statüsünde görev yapan İ.K. hakkında, ahlak dışı davranışlarda bulunduğuna dair isimsiz bir e-posta gönderilmesi üzerine idari tahkikat başlatıldı. İstihbarata karşı koyma faaliyeti çerçevesinde 25 Nisan 2012'de Hava Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Daire Başkanlığı tarafından ifadesi alınan İ.K'ye "nerelerde görev yaptığı, sanal ortamdaki herhangi bir sosyal paylaşım sitesinde üyeliğinin olup olmadığı, internet üzerinden veya yüz yüze tanışmak suretiyle birlikte olduğu kadınların kimler olduğu, gösterilen bazı görüntülerin kendisine ait olup olmadığı" soruldu. "TSK'NIN İTİBARINI SARSACAK ŞEKİLDE AHLAK DIŞI HAREKETLER" Sorulara yanıt veren ve ifade tutanaklarını imzalayan İ.K hakkındaki idari tahkikat sonucunda, "TSK'nin itibarını sarsacak şekilde ahlak dışı hareketlerde bulunduğu" gerekçesiyle sıralı sicil üstleri tarafından "Türk Silahlı Kuvvetlerinde kalması uygun değildir" ortak kanaatli ayırma sicil belgesi düzenlendi. Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde oluşturulan komisyon da İ.K. hakkında ayırma işlemi yapılmasına karar verdi. Bu kararın 15 Kasım 2013'te Milli Savunma Bakanı tarafından onaylanması ile ayırma süreci tamamlandı. Assubay İ.K, 24 Ocak 2014'te ayırma işleminin iptali talebiyle Milli Savunma Bakanlığı aleyhine Askeri Yüksek İdare Mahkemesinde (AYİM) dava açtı. İ.K, dava dilekçesinde, göreviyle ilgisi olmayan, özel yaşantısına ilişkin soruların sorulduğu, hukuka aykırı bir sorgu neticesinde elde edilen beyanlarının delil olarak kullanılamayacağını, takdirlerle dolu başarılı bir sicile sahip olmasına rağmen bu durumun dikkate alınmadığını belirtti. AYİM Birinci Dairesi'nin 24 Şubat 2015 tarihli kararıyla dava, oy çokluğuyla reddedildi. Kararda, başvurucunun yaşadığı cinsel birliktelikleri ikrar ettiği, geçmiş sicil ve disiplin durumu itibarıyla başarılı bir personel olmasına karşın başvurucunun iyi ahlak sahibi olma vasfını taşımadığı ve tesis edilen işlemde hukuka aykırılık bulunmadığı şeklinde değerlendirmeler yer aldı. Kararda ayrıca söz konusu ifadenin ceza soruşturması kapsamında değil disiplin hukuku çerçevesinde değerlendirilmek üzere alındığı belirtildi. Karar düzeltme istemi de aynı Dairenin 10 Eylül 2015 tarihli kararıyla reddedildi. Nihai karar, 7 Ekim 2015'te kendisine tebliğ edilen İ.K, bu karara karşı 4 Kasım 2015'te Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu. İ.K, yasak yöntemler kullanarak, kendisini sorgulayan görevliler hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına da suç duyurusunda bulundu ancak söz konusu kişiler hakkında soruşturma açılmasına yer olmadığına karar verildi. "PSİKOLOJİK BASKI ALTINDA SORGULANDIM" Assubay İ.K, bireysel başvuru dilekçesinde, hukuka aykırı şekilde ve özel hayatın gizliliği ihlal edilerek istihbarat birimi tarafından psikolojik baskı altında sorgulandığını, söz konusu sorgulama usulünün fiziksel ve psikolojik işkence boyutuna ulaştığını, idarenin hukuk dışı yollarla ifadesini aldığını ve beyanlarını çarpıtarak istihbarat raporu düzenlediğini ileri sürdü. TSK'de görev yaptığı sürede çok sayıda takdirname ile ödüllendirildiğini, sicillerinin çok iyi olduğunu, özel hayatına ilişkin unsurların hiçbir şekilde görevine yansımadığını, ayırma işleminin ölçüsüz olduğunu belirten İ.K, bu nedenlerle maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkının, özel hayatın gizliliği hakkının ve adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini öne sürdü. İ.K, yeniden yargılama yapılması ve 253 bin 516 lira tazminata karar verilmesini talep etti. DİĞER SUBAYLAR ATA TÜRKERİ VE G.G KARARLARI Anayasa Mahkemesi İkinci Bölümü'nün ihlal kararında, daha önce bireysel başvuruda bulunan bir başka subay Ata Türkeri ile ilgili karara atıf yapıldı. Kararda, cinsel yaşamına ilişkin hususlar gerekçe gösterilerek, "disiplinsizlik ve ahlaki durum" sebebiyle başvurucu hakkında TSK'den ayırma işlemi tesis edilmesinin özel hayatının gizliliği hakkına bir müdahale oluşturduğunun açık olduğu vurgulandı. Anayasa Mahkemesi'nin, Ata Türkeri ve G.G. başvurularında, benzer idari süreçler izlenerek, askeri personelin cinsel yaşamına ilişkin hususlar gerekçe gösterilerek, "disiplinsizlik ve ahlaki durum" sebebiyle TSK'den ayırma işlemlerini incelediği ve özel hayatın gizliliğine yapılan müdahalenin demokratik toplum düzeninin gereklerine ve ölçülülük ilkesine aykırı olduğu sonucuna vardığı hatırlatıldı. Mahkemenin, G.G. kararında bu sonuca varırken, dayandığı gerekçelere yer verilen kararda, şunlar kaydedildi: "Başvurucunun mesleki hayatını değil, özel hayatını ilgilendiren iddialara yanıt vermek zorunda bırakıldığı görülmektedir. Bu kapsamda başvurucuya yöneltilen iddiaların görevinin ifasıyla değil, daha çok mahremiyet alanında gerçekleşen özel yaşam eylemleri ile ilgili olduğu anlaşılmaktadır. Dolayısıyla ihtilaf konusu ayırma işleminin kapsamı mesleki hayatın sınırlarını aşmaktadır. Özel hayatın gizliliği hakkı üzerindeki sınırlamaların, zorunlu ya da istisnai tedbir mahiyetinde, başvurulabilecek son çare ya da alınabilecek en son önlem niteliğinde olması gerekir. Tesis edilen ayırma işleminin başvurucunun geçmiş sicili ve başarı durumu dikkate alınarak, ölçülülük yönünden değerlendirilmediği, Sınırlama ile ulaşılabilecek genel yarar ile temel hak ve özgürlüğü sınırlanan başvurucunun kaybı arasında adil bir denge gözetilmediği, Başvurucunun özel hayatının gizliliği hakkı üzerindeki sınırlamanın zorunlu ya da istisnai tedbirler niteliğinde olduğu veya başvurulabilecek son çare ya da alınabilecek en son önlem niteliğinde olduğu hususunda bir inceleme yapılmadığı ve Gerekli özenin gösterilmediği sonucuna ulaşılmıştır. Somut olayda da bu değerlendirmelerden ve ulaşılan sonuçtan ayrılmayı gerektirecek bir durum bulunmamaktadır. Açıklanan nedenlerle başvurucunun Anayasanın 20. maddesinde güvence altına alınan özel hayatın gizliliği hakkının ihlal edildiğine karar verilmesi gerekir." Anayasa Mahkemesi, ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmak üzere dosyanın yetkili idari yargı mercisine gönderilmesine karar verdi. İ.K'nin tazminat talebi ise reddedildi. Ek Bilgiler Kaynak Link:http://www.haberturk.com/ozel-hayat-gerekcesiyle-tsk-dan-atilan-astsubay-hakkinda-aym-den-onemli-karar-1782255 Hazırlayan : Mete Yanıkçı
Page 1 of 86
genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI'MIZ KUTLU OLSUN. ORDU YOK DEDİLER KURULUR DEDİ PARA YOK DEDİLER BULUNUR DEDİ DÜŞMAN ÇOK DEDİLER YENİLİR DEDİ M.K.ATATÜRK Saygıdeğer Üyelerimiz İtilaf Devletleri tarafından son dönemlerinde bütün orduları dağıtılan, işgal edilen ve tersanelerine girilen "hasta adam" ismi verilen Osmanlı Devleti'ne 1'ci Dünya Savaş...
Cuma, 30 Ağustos 2019
ZAFER HAFTASI KUTLU OLSUN Osmanlı İmparatorluğunun SEVR ile parçalanmasına HAYIR diyen bir avuç kahraman ATATÜRK önderliğinde 19 Mayıs 1919 tarihinde başlattıkları kurtuluş mücadelesini 26 Ağustos'ta Afyon Kocatepe'de başlayan dünyanın takdirini kazanan bir taarruzla bozguna uğrattıkları düşmanı 30 Ağustos'ta kesin yenilgiye uğratarak ülkemizin bağımsızlığını,...
Pazartesi, 26 Ağustos 2019
24 TEMMUZ 1923 LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASININ 96. YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN Bu antlaşma, Türk Ulusuna karşı yüzyıllardan beri hazırlanmış ve Sevr Antlaşması ile tamamlandığı sanılmış, büyük bir yok etme eyleminin yıkılışını bildirir bir belgedir. Osmanlı tarihinde benzeri görülmemiş bir siyasal zafer yapıtıdır! Mustafa Kemal ATATÜRK Değerli Meslektaşlarım...
Çarşamba, 24 Temmuz 2019
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ