×

Uyarı

JUser: :_load: 62 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.

Tarık Kip, 1927 yılında Samsun'da doğdu. Abdullah Kip ile Zeynep Hanım'ın dört çocuğunun ikincisidir. Mûsikîsever bir aileden gelir. Dayısı Ahmet Sözen Necip Aşkın'dan ders almış; kardeşi Çetin Kip flüt, Metin Kip keman çalmıştır.

İlkokula Samsun'da başlamasına rağmen babasının İstanbul'a tayini dolayısıyle İstanbul'da bitirdi. Kolay öğrenen, başarılı olan bir öğrenci olduğu için öğrenim hayatı problemsiz geçmiştir. Orta öğrenimini "Deniz Gedikli Ortaokulu"nda tamamladı. Bu okuldan mezun olanlardan ilk üç dereceyi alanlar "Deniz Lisesi"ne gönderilirdi. Ancak bu sıralarda Refah gemisi batırılmış, çok sayıda denizcimiz şehid olmuştu. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın artan ihtiyacı nedeni ile bu uygulamadan vazgeçildi. Böylece 1947-1956 yılları arasında mecburi hizmetini tamamlayarak "Deniz Ordusu"ndan ayrıldı.

Mûsikîye olan heves ve yeteneği küçüklük yaşlarında ortaya çıkınca dayısından keman dersleri almaya başladı. Daha sonra mandolinle meşgul oldu. 1940-1956 yılları arasında gerek öğrencilik, gerekse görevde bulunduğu yıllarda zaman buldukça mûsikî çalışmaları yaptı. Ortaokulda iken okul bandosu ile okul cazında çalıştı. Ortaokuldan mezun olduktan sonra bir keman edinerek konserlerde dinlediği eserlerin notalarını satın alıp bunları çalmaya çalışırdı.

Böylece pek çok tanınmış ve sevilmiş Batı Mûsikîsi eserlerini öğrenmiş ve keman tekniğini kendi kendine ilerletmiş oldu. Donanma Komutanlığı orkestrasının birçok konserine kemanı ile katılarak bu çalışmalardan büyük istifadeler sağladı.

Türk Mûsikîsi ile ilgisi Gölcük'te görevli bulunduğu sıralarda başladı. Bir süre Kânun ve Ud 'la meşgul oldu. 1952 yılında İstanbul'a tayin olunca Gölcük'teki öğretmeni Tanburî Süleyman Erol, Lâika Karabey'e yazdığı bir mektubu kendisine vererek "İleri Türk Mûsikîsi Konservatuvarı"na gitmesini istedi. Böyle bir ortamda bilgisini ve tekniğini ilerletmek imkânını bulan Kip, Türk Mûsikîsi nazari bilgilerini geliştirdi. Böylece bu dernekte keman öğretmenliği ve çok sesli çalışmalar yaptı. Derneğin kurucusu olan H. Sâdeddin Arel'in her Cumartesi evinde yapmakta olduğu toplantılara çağrıldı. Bu toplantılardan çok şeyler öğrendi. Toplantılarda beş üyeli kemençe ailesinin dördüncü üyesi olan "Bas Kemençe"yi çaldı. Bas Kemençe'ye çalışması, sanatkârın radyolarımızda çaldığı viyolonsel'i de çalmasını sağladı.

İstanbul Radyosu'nda bas kemençe ile emisyonlara girmeye başlayınca, merhum neyzen Burhaneddin Ökte, her genç sanatkâr adayına yaptığı gibi , kendisine yardım elini uzatarak o zamanlar Ankara Radyosu Müdür Yardımcısı olan kardeşi Tanburî İzzettin Ökte'ye tavsiye etti. Bu girişimle 1956 yılı sonlarında Ankara Radyosu'na tayini gerçekleşti. Bir yandan görevine devam ederken gece lisesini bitirerek, daha sonra Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nin "Kütüphanecilik" bölümünden diploma aldı.

1956 yılından 1993'e kadar viyolonsel ile Türk Mûsikîsi yayınlarına saz sanatkârı olarak katılan Tarık Kip, bu süre içinde stajyerlere öğretmenlik de yaptı. 1993 yılında emekli oldu.

Bu arada çeşitli koro ve toplulukları yöneterek, repertuvar ve denetleme kurulları gibi sanat kurullarında üyelik yaparak mûsikîmize değerli hizmetler verdi. Gerçekten bir sabır ve araştırma ürünü olan repertuvar kitaplarını hazırlayarak elimizde çok önemli bir kaynak olmasını sağladı ve ilgililerin istifadesine sundu.

Türk Mûsikîsi repertuvarına ikisi sözlü olmak üzere peşrev, semai, medhal ve oyun havası türünde yirmiye yakın eser kazandırmıştır. Tarık Kip, kendisi gibi bir ses sanatçısı ve koro şefi olan Yüksel Kip ile evliydi.

21. Eylül. 2000 Perşembe günü kaybettiğimiz bu değerli sanatçımızı saygıyla ve rahmetle anıyoruz.Cenazesi 22.Eylül. 2000 Cuma günü saat:12.00' de Ankara Radyosu'nda yapılacan törenin ardından, Kocatepe Camii'nde kılınacan cenaze namazından sonra Cebeci Asrî Mezarlığı'nda toprağa verilmiştir.

Allah Rahmet eylesin.

Hazırlayan:Tâhir AYDOĞDU

Kaynak:Türk Mûsikîsi Tarihi. . . . . . . . . Dr. Nazmi ÖZALP


TARIK KİP'in Eserleri

Makam Form Eserin Adı Usûl


Saba
Şarkı
Nice uyursun uyanmaz mısın
Curcuna
Segah
Şarkı
Ağır ağır çıkacaksın bu merdivenlerden
Düyek
Acem Aşiran
Saz Semai
Acem–Aşiran Saz Semaisi
Aksak Semai
Ferahfeza
Saz Semai
Ferahfeza Saz Semaisi
Aksak Semai
Hümayun
Oyun Havası
Hümayun Oyun Havası
Nim Sofyan
Hüseyni
Peşrev
Hüseyni Peşrev
Muhammes
Hüzzam
Saz Semai
Hüzzam Saz Semaisi
Aksak Semai
Hüzzam
Peşrev
Hüzzam Peşrev
Sofyan
Mahur
Saz Semai
Mahur Saz Semaisi
Aksak Semai
Muhayyer Kürdi
Saz Semai
Muhayyer–Kürdi Saz Semaisi
Aksak Semai
Nihavend
Oyun Havası
Nihavend Oyun Havası
Nim Sofyan
Nihavend
Medhal
Nihavend Medhal
Sofyan
Rast
Saz Semai
Rast Saz Semaisi
Aksak Semai
Rast
Medhal
Rast Medhal
Sofyan
Saba
Peşrev
Saba Peşrev
Muhammes
Sultaniyegah
Saz Semai
Sultani–Yegah Saz Semaisi
Aksak Semai
Suz–i Dil
Saz Semai
Suz–i Dil Saz Semaisi
Aksak Semai

Ögeyi Oylayın
(2 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

SITE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
GAZİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN TBMM'nin, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'e ''Mareşal'' rütbesi ile ''Gazi'' unvanı verişinin 101. yıl dönümü ve Gaziler Günü törenlerle kutlanacaktır. Kahraman gazilerimizin, oluşan bedensel engellerinin yanında başta devletimizin mevzuatlarından kaynaklanan birçok sıkıntısı olduğunu biliyoruz. Gazilerimize devletimizin yetkililerin...
Pazartesi, 19 Eylül 2022
fatih bektaş
UNUTMAYIN UNUTTURMAYIN 9/2 Sİ LİSE MEZUNU ASTSUBAY SINIF OKULU MEZUNU ASTSUBAYLARA DA VERİLMELİ BU HAK BÜTÜN ASTSUBAYLARIN OLMALI AYNI 2016 BÜTÜN ASTSUBAYLARI EŞİT SAYDINIZ OLMASI GEREKTİĞİ GİBİ ŞİMDİ DE 9/2 Sİ EŞİT OLARAK VERİLMELİ
Cuma, 09 Eylül 2022
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
EMPERYALİSTLERİ DİZE GETİRDİĞİMİZ 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI'MIZIN 100. YILI YÜCE TÜRK MİLLETİNE KUTLU OLSUN. ORDU YOK DEDİLER KURULUR DEDİ PARA YOK DEDİLER BULUNUR DEDİ DÜŞMAN ÇOK DEDİLER YENİLİR DEDİ M.K.ATATÜRK Saygıdeğer Üyelerimiz İtilaf Devletleri tarafından son dönemlerinde bütün orduları dağıtılan, işgal edilen ve tersanelerine girilen &qu...
Salı, 30 Ağustos 2022
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ