×

Uyarı

JUser: :_load: 62 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.

1935 senesinde İstanbul ili Cerrahpaşa'da Bozacı Odalar sokağı No:23 te doğmuşum. İlk okulda okul marşlarıyla müziğe başladım. Hatta müzik öğretmenimin desteği ve teşviki ile sembolik olarak marşlara şeflik yapardım.

1952 senesinde İstanbul Belediye Konservatuarı Türk müziği bölümü imtihanına girdim. İmtihan heyetinde çok değerli sanatçı Minür Nurettin Selçuk ve zamanının tanınmış hocaları vardı. Bir hoca ayağa kalktı, sonradan isminin Minür Ceyhan şan hocası olduğunu öğrendim. Minür Ceyhan bey imtihan heyetine dönerek; ' Beyler müsadenizle ingiliz kumaşı ile çöpçü elbisesi yaptırmayalım. Çok güzel bir ses yakaladık. Bunu batı musikisinde değerlendirelim. Bu talebeyi batı musikisi imtihan heyetine götürüp orada imtihan edelim. Burada kazandığı için orada da muhakkak kazanır' dedi. İmtihan heyeti beni dinledi ve konservatuara girme hakkını kazandım. 4 sene şan dersi aldım.

1954 senesinde askerlik çağım gelmişti. Oklulun yalnız müzik dersleri olduğu için mecburen Kütahya Er Eğitim Tugayı'na gönderildim. Burada bandoya seçildim, eğitimimi yaptım, yeni kurulan hava kuvvetleri bando okuluna kurs eri olarak gönderildim. Müzik bilgimin olması okul komutanı rahmetli ve değerli hocam Asaf Güven tarafından Eskişehir Hava Okullar Komutanlığı'na gönderildim. Talebe kaydım yapıldı ve tekrar bando okuluna döndüm.

1957 senesinde astsubay olarak mezun oldum. Yeni kurulan Hava Kuvvetleri Orkestrasında solist ve müzisyen olarak çalışmalara başladık. Okulda da solfej ve fagot öğretmenliği görevini yaptım. 1960 senesinde radyoya gittiğimde Tarık Kip'in fasıllarında fagotla türk musikisi çalmaya başladım. İsmet Nedim le tanıştım ve akordeon çaldığımı öğrenen İsmet Nedim beni Ankara Radyosundaki programına aldı. Ve 1960 senesinden 1965 senesine kadar solist saz olarak program yaptım.

1965 senesinde Zeki Müren'in Fahrettin Aslan Bey'e ısrarları ile Maksim gazinolarına bir futbolcu gibi transfer oldum. 20 sene Maksim sahnelerinde bazen solist oldum, bazen assolistlere sazımla eşlik ettim. Bu zaman zarfında film müzikleri yaptım. Acar Film şirketinin müzik yönetmeni oldum.

Sanat yaşamım içerisinde 500 e yakın şarkı besteledim. Yaptığım besteleri okuyan sanatçılar arasında; Behiye Aksoy, Zeki Müren, Emel Sayın, Mediha Demirkıran, Gönül Yazar, Bülent Ersoy, Mustafa Sağyaşar, Ziya Taşkent, Sevim Tanürek, Taner Şener, Coşkun Sabah, Sevim Şengül, Güneri Tecer, Perihan Altındağ, Jale Ertürk, Yeliz, Baha, Kevser Tanrıkurt, Mualla Mukadder, Bülent Oral, Naim Akan, Rana Alagöz, oğlum Feridun Özoral ve daha aklıma gelmeyen birçok isim var.

Kendim 7 plak, 2 kaset ayrıca İsrailde konserlerim sırasında 1 video 2 kaset yaptım. Her biri bestelenmiş şiirlerimi bu kitapta topladım.

Beste yapma çalışmalarım hala devam etmektedir. Ayrıca 7 senaryo yazdım. Sanat yaşamım hala devam etmektedir. Sanat sanatçıyla beraber doğar, gelişir..

Sanatçı göç eder gider.. Bıraktığı eserler ise halka mal olur. Zaman zaman o eserleri de kendisi gibi teker teker yok olur. Dillerde kalanlar hariç, bu böyledir böyle devam eder.

Saygılarımla,

Bestekar İbrahim Özoral ...

BODRUM BODRUM

Güzel yurdun o incisi,
Gönüllerin şen gözdesi.
Binbir anı sevgi dolu,
Her şeyi ile Bodrum Bodrum…

Yeni açmış filiz gibi,
Renkler sanki onun dili,
Mutlu eder hepimizi,
Her şeyi ile Bodrum Bodrum…

Kalesiyle tarih saçar,
Rüzgarları meltem eser.
Dört mevsimi renkli geçer,
Her şeyi ile Bodrum Bodrum…

Bu mevsimin geçişine,
Hep toplandık anısına.
Veda değil devamına,
Şerefine Bodrum Bodrum…

12/7/1990

http://bestekar-sair-ibrahim-ozoral.com/Nacizane-%DEiirlerim.php bütün şiirlerine ulaşılabilir..

Ögeyi Oylayın
(12 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

genclige-hitabe

Son Yorumlar

Son Eklenen Mesajlar

SITE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
GAZİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN TBMM'nin, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'e ''Mareşal'' rütbesi ile ''Gazi'' unvanı verişinin 101. yıl dönümü ve Gaziler Günü törenlerle kutlanacaktır. Kahraman gazilerimizin, oluşan bedensel engellerinin yanında başta devletimizin mevzuatlarından kaynaklanan birçok sıkıntısı olduğunu biliyoruz. Gazilerimize devletimizin yetkililerin...
Pazartesi, 19 Eylül 2022
fatih bektaş
UNUTMAYIN UNUTTURMAYIN 9/2 Sİ LİSE MEZUNU ASTSUBAY SINIF OKULU MEZUNU ASTSUBAYLARA DA VERİLMELİ BU HAK BÜTÜN ASTSUBAYLARIN OLMALI AYNI 2016 BÜTÜN ASTSUBAYLARI EŞİT SAYDINIZ OLMASI GEREKTİĞİ GİBİ ŞİMDİ DE 9/2 Sİ EŞİT OLARAK VERİLMELİ
Cuma, 09 Eylül 2022
SİTE-ASB.GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU YÖNETİMİ
EMPERYALİSTLERİ DİZE GETİRDİĞİMİZ 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI'MIZIN 100. YILI YÜCE TÜRK MİLLETİNE KUTLU OLSUN. ORDU YOK DEDİLER KURULUR DEDİ PARA YOK DEDİLER BULUNUR DEDİ DÜŞMAN ÇOK DEDİLER YENİLİR DEDİ M.K.ATATÜRK Saygıdeğer Üyelerimiz İtilaf Devletleri tarafından son dönemlerinde bütün orduları dağıtılan, işgal edilen ve tersanelerine girilen &qu...
Salı, 30 Ağustos 2022
Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ