İsmail AKÇAY

Oy ver
(17 oy)

1942 Yılında Balıkesir’e bağlı merkez Kesirven Köyünde doğdu. İlk öğrenimini köyünde tamamladıktan sonra Balıkesir Erkek Sanat Enstitüsü, daha sonra Ankara Jandarma Astsubay Okulunu bitirdi.

1965 yılında Maratona bu okulda başlayan İsmail AKÇAY sistemli çalışmasıyla kısa zamanda form tutarak 1966’da Yugoslavya’da yapılan Balkan Oyunlarında ilk şampiyonluğunu kazandı. 1967 yılında Amerika’nın Lasvegas şehrinde yapılan maraton yarışını baştan sona önde götüren İsmail AKÇAY finiş yerinin yanlış gösterilmesi ile kesin birinci geleceği yarışı ikinci olarak bitirdi.

Jandarmagücü forması ile maraton çalışmalarını bilimsel olarak sürdüren bu maratoncumuz, sırası ile 1968’de Yunanistan’da, 1972’de Yugoslavya’da, 1973’de yine Yunanistan’da Balkan şampiyonlukları kazandı.

1968 Meksika Olimpiyatlarında birde birinciliği bulunan AKÇAY, 1966-1975 yılları arasında dokuz yıl maraton koşarak ulaşılması zor dereceler elde etti. En iyi derecesi Olimpiyatlarda 4. olduğu yarışta elde ettiği 2.13.40’dır.

Yurt içinde ve yurt dışında kazandığı başarılı sonuçlarla Türkiye’nin en başarılı Maratoncusu olarak Türkiye Spor tarihine geçmiştir. Bu gün emekli jandarma astsubayı olarak Balıkesir’de ikamet eden İsmail AKÇAY, atletizm il temsilciliği yanında sözleşmeli uzman kadrosunda antrenörlük görevini de sürdürmektedir.

Ek Bilgi

  • ÜNVAN : Spor - (Atletizm)
  • RÜTBE : Emekli Jn. Asb.
Bu kategorideki diğerleri: « Ali Rıza ÇAKMAK Namık EKİN »

Yorumlar

+5MEHMET KAYALI14-09-2013 17:15#1
Sevgili kardeşim ismail. gerçekten olağan üstü çabalarınla elde ettiğin büyük başarı ile seni yeri doldurulamaz hale getirdi. bu arada senin ve benim müşterek antrenörümüz sayı Besim Aybars'ı da rahmetle ve minnetle anarım ve bizlere sporu sevdiren toplum içinden bizleri ayıklayarak sporu sevdiren ve spor yaşamımızda en büyük katkısı olan sayın hocamız NURİ TURAN'A SAYGILARIMI SUNAR. ELLERİNDEN ÖPER MİNNETTARLIĞIMI BİLDİRİRİM SENİ DE KUTLAR GÖZLERİNDEN ÖPERİM. Mehmet KAYALI.

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yapabilir. Yorum yapmak için lütfen KAYIT olun veya GİRİŞ yapın...