mehmet emin atılgan

mehmet emin atılgan

E-posta: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Değerli arkadaşlarım

TEMAD’IN bir olağan büyük genel kurulunu daha iyi ve kötü yanlarıyla geride bıraktık.

Seçime giren dört gruptan oyların yarısından fazlasını alan, en yakın eski yönetime iki kat fark atan sakin kişiliği ve birleştirici söylemleri ile tanınan Sayın Hamza Dürgen’in listesi kazandı.

Sınıfımız ve kendileri adına hayırlı olsun, işlerinin kolay olmadığını biliyoruz. Mücadele rotasından sapmadıkları sürece desteğimiz her zaman yanlarında olacak, görevlerinde başarılar diliyorum.

Eski genel merkez yönetimi listesine hülle ile giren eski başkan ise ilk iki yıllık yönetimindeki mücadele rotasından son dört yılda sapması, Genelkurmay ile kavgalı olması, hırçınlığı, ihraçlar, birleştirici olması gerekirken ayrıştırıcı bir yol izlemesi, tasvip edilmeyen çeşitli mali,ticari işlere girmesi, hesabı şeffaf verilmeyen harcamalar,camiamızdaki duyarlı kalemlerin yapıcı uyarı ve önerileri dikkate almaması, vs. gibi yapılan haksızlıkları, yaşanan olumsuzlukları, sınıfımızdaki duyarlı delegeler içine sindiremeyip affetmeyerek vicdanlarında değerlendirerek davasının bilincinde olmayan, yüreğini, dürüstlüğünü davası yönünde ortaya koymayan, tüm gücü elinde tuttuğu için olanakları haksızca kullandığı adaletsiz seçim yarışına rağmen orada bulunmayı hak etmeyenlere karşı oy kullandı ve bir çok olumsuzluklarının bedelini hayli ağır ödeyerek genel kuruldan ağır bir yenilgiyle çıktı.

Bitmedi; bu yenilgiyi hazmedemeyip 5 sayfalık dilekçe ile mahkemeye müracaatla derneğimizi Kayyuma götürmek istediler, içimizden büyük tepki görmesi üzerine yandaşlarca "sehven yapıldı,yanlış anlaşıldı" benzeri çocukların inanmayacakları mazeret ve açıklamalarda aymazlıklarına kılıf uydurmaya çalıştılar. İnsaf, sınıfımız her şeyin farkındadır…

Zor bir görev üstlenen yeni yönetimin ve mağdur sınıfımızın ise bekleyecek bir anı bile yoktur.

Rotadan sapan derneğimizi tekrar rotasına döndürmek zor olsa da imkansız değil. Ben değil, biz dilini kullanmaları işlerini kolaylaştıracaktır, bunu yeni yönetimin uygulamaları belirleyecektir…

Cesaretsiz, mücadelesiz savaş kazanılmaz, yeni yönetim yol haritasını çizmiştir elbette, başta birlik ve beraberliğimizin aldığı yaranın onarılması, Hükümet, Genelkurmay nezdinde yapılacak girişimlerle eski yöneticilerin büyük zarar verdiği ilişkiler normale dönüştürülmeli,  Başlangıç derecelerimiz,Eğitim düzeyinin dört yıla çıkarılması, Tazminatlar başta olmak üzere malülen emekliler,sicil affı ve  657 SK tabi devlet memurlarına kalkınmada öncelikli illerde çalışılan her iki yıla fazladan verilen kademeler gibi Mali ve Sosyal kayıplarımızın kazanılmasına çalışılmalarına derhal başlanılmalıdır.

Bir çok maddesi antidemokratik olan tüzüğümüzün çağdaş demokrasiye uyarlanması, keyfi ihraçların kaldırılarak kırgın arkadaşlarımızın derneğimize kazandırılması vs. belirtmek isterim.

Sorunlarımızın çözümüne odaklanmada başkan, delege, üye vb. ayrım yapılmadan kim olursa olsun birleşerek yapılması, bu mücadelenin ezilenin onur mücadelesi ve ekmek kavgası olduğu unutulmadan hareket edilmesi şarttır ve bu yöndeki çalışmalarda bizlerin de yönetime destek vermesi zorunluluktur.

Değerli arkadaşlarım

Bu yazıyı farklı bir nedenle de kaleme aldım.

İçimizde o kadar değerli, güzel ve özel insanlar var ki derneğimizin yönetiminin salt Ankara’da bulunma zorunluluğu hak eden donanımlı arkadaşlarımızın görev almasını ne yazık ki engelliyor.

1970'li yıllarda mücadele eden arkadaşlarımıza yapılan antidemokratik kabul edilemez baskı ve hiçbir vicdanın hukuk kuralının kabul edemeyeceği cezalardan sonra sönen mücadele ateşini yeniden yakan www.emekliassubaylar.org sitesinde çok değerli arkadaşlarımızın gayretleri ile basında yer alan yazı dizileri,mail kampanyaları,gazete ilanı,protesto yürüyüşü gibi çalışmalarla  birçok taşın yerinden oynamasını ve kamuoyunun bilgilenmesini sağladık, en önemlisi mücadele ruhunu yeniden kazandık;ancak Ahmet KESER yönetimi bu birliğe, mücadele ruhuna kişisel hesaplarla büyük zarar verdi,bugün mücadelede önder olan birçok arkadaşımız hepimizin nefretle izlediği davranışlar yüzünden mücadele kulvarından koptular, bu arkadaşlarımızı da yeniden kazanmalıyız.

Çalışmaları ve fikirleri ile toplumun saygınlığını kazanan arkadaşlarımız şube başkanları mutlaka yeni yönetime danışmanlık yapmalı, bu kişilerle bölge toplantıları düzenlenmeli diğer arkadaşlarımızın teşvik,öneri ve eleştirileri de takdir hakkı yönetimde saklı kalmak kaydı ile değerlendirilmelidir.

Değerli meslekdaşlarım bizim "ölümle burun buruna çok zor şartlar altında görev yapıyoruz bu nedenle bize imtiyaz sağlayın" diye bir talebimiz yok. Tek talebimiz adaletin sağlanması, bu nedenle haklı olduğumuz davada başarmamamız mümkün değil, yeter ki kişisel hesaplardan uzak birlik içersinde hareket edelim.

Şahsen inanıyorum ki bu bayrak yarışını mutlaka birlik içinde  kazanacağız .

Hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.Varlığımızı,özgürlüğümüzü,vatanımızı borçlu olduğumuz,yenilgiye uğrattığı düşmanlarının bile takdir edip saygı duyduğu ulu önderimiz yüce ATATÜRK'e son zamanlarda şerefsiz,ahlaksız hainlerin sistematik saldırılarına şahit oluyoruz.

Daha önce Atamızın ebedi istirahatgahı Anıtkabir'e çocuk parkı yapılması, çeşitli algı operasyonları ile gereksizliğinin ima edilmesi tepkilerimize neden olmuştu.

Bu tepkiler karşısında geri adım atanların Sn.Yılmaz ÖZDİL'in yazısındaki aymazlıklardan  sinsi planlarını gerçekleştirmeye çalıştıklarını anlıyoruz. Atatürk ve inkilaplarına vatanseverler sahip olmaya devam edeceklerdir;  bu gafiller şunu gayet iyi bilsinler;  *ATATÜRK BİZİM KALBİMİZDE ABİDELEŞEN KAHRAMANIMIZDIR*

         *            *             *             *              *            * 

“Bugün Ankara'da son günümdü, başkente her gelişimde olduğu gibi yine Atamızı ziyaret etmeden ayrılmak istemedim. Anıtkabir'e gittim. Karşılaştığım manzara kahrediciydi. Atatürk'ün mekanı kendi ordusu tarafından terkedilmişti desem yeridir…

Çocukluğumdan beri ne zaman gitsem, Anıtkabir'in her köşesinde muhafız alayının yanısıra, sivil kıyafetli, özenle seçilmiş, boylu poslu askeri personel bulunurdu. Ata'ya ve o mekana saygıda kusur edilmemesi için, özellikle lahitin bulunduğu ana salonda düzensizliğe izin vermezler, gerekirse usulca müdahale ederler, herkesin özenle hareket etmesini sağlarlardı. Bugün o koskoca lahit salonunda sadece bir temizlik görevlisi vardı. İnsanlar öbekler halinde lahitin önünde birikmişti, adeta çarşıda gezer gibi yüksek sesle muhabbet ediliyordu, hatta, salonun köşelerinde yere bağdaş kurup oturmuş, yorgunluk atanlar bile vardı.
Hışımla çıktım, ilk gördüğüm askeri personelin yanına gittim, bu saygısızlığa nasıl gözyumulduğunu sordum. Bir dokun bin ah işit derler ya, öyle oldu, ‘maalesef biz de bu durumdan çok rahatsızız ama, artık buraya yeterli personel vermiyorlar, Anıtkabir'in devasa alanında o kadar az kişiyiz ki, yetişemiyoruz, lütfen gerekli yerlere şikayetlerinizi yapın' cevabını verdi. Anıtkabir'den bu duygularla ayrılırken, hem şaşırtan, hem kahreden bir başka manzarayla karşılaştım. Anıtkabir sınırları içindeki ağaçlık alanlara girmek yasaktır ama, çoluklu çocuklu bazı aileler ağaçların arasına girmiş, yiyecek-içecek, oturmuşlardı, utanmasalar piknik yapacaklardı!
Çıkış kapısındaki personele parmağımla işaret ederek gösterdim, görmüyor musunuz dedim, hemen müdahale edeceğiz filan dediler ama, bugün gitsem aynı pespayeliğin devam ettiğinden eminim.”

*Duyarlı bir Atatürkçü yurttaşın, dün gönderdiği mesaj bu.

*Son altı aydır tırmanarak, benzeri mesajlar yağıyor. Anıtkabir'i kasıtlı şekilde sahipsiz, kaderine terkedilmiş bir halde bırakıyorlar.

*Aslanlı yol mesela… Yürürken başınız öne eğik olsun diye, özellikle farklı büyüklükte taşlarla, asimetrik döşenmiştir, şapşal gibi sağa sola bakınırsan takılır yere kapaklanırsın, çünkü, saygının mimarisidir, hürmetin estetiğidir. Aslanlı yol'da tarihimizde ilk defa, kullanılıp atılmış kağıt mendiller, pet şişeler görülüyor! Fotoğrafını çekip gönderen yurttaşlar var.

*Başıboş mesire yeri midir Anıtkabir?

*Bu yazıyı okuyanlar arasında hulusi bey'i tanıyan varsa, kendisine bu utanç verici tabloyu iletiversin lütfen. Akp mitinglerinden, 15 Temmuz törenlerinden ve afişlerle destan yazmaktan vakti kalırsa, bi zahmet Anıtkabir'e uğrasın da vaziyeti görsün.

*Yok ilgilenmeyecekse, defterden sildilerse bilelim… Biz gider nöbet tutarız Anıtkabir'de.

Yılmaz ÖZDİL  - Sözcü   15.7.2017 

http://www.sozcu.com.tr/2017/yazarlar/yilmaz-ozdil/anitkabire-saygi-gostermeyen-bizden-saygi-beklemesin-1932772/

 

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi

 

 

 


 

Değerli Meslektaşlarım

Bildiğiniz üzere 16 Nisan 2017 tarihinde ülkemizde tarihi bir Halk oylaması yapılacaktır.

Anayasa değişiklik maddeleri için yapılacak bu oylamada oylayacağımız husus ; Ülkemizin kim tarafından yönetileceğinden çok Türkiye Cumhuriyeti’nin tek kişiye teslim edilip edilmeyeceğin kararıdır.

Hepimiz belli birikimi ve devlet tecrübesi olan kişileriz, elbette tercihimizi kendi özgür irademizle yapacağız. Bu tercihi kullanırken kriterlerimiz içinde bazı meslektaşlarımız öncelikle adında adalet olan partinin ülke için en çok gazisi ve şehidi olan mesleğimize yapılan adaletsizliklere seyirci kalması , bazılarımızın siyasi tercih konusunu ön plana çıkaracakları malumunuzdur, ancak bu oylamada durum gerçekten çok ciddi ve hayli önemlidir, bir parti değil ülkemizin, evlatlarımızın, torunlarımızın geleceği oylanacaktır, önceliğimiz her zaman olduğu gibi cumhuriyetimizdir. Egemenlik elden gittikten sonra kim ''kandırıldım'' derse desin hiç bir işe yaramaz. Kaybedilecek  bağımsızlığın telafisi olabilir mi?. Tüm değerlerin ötesinde vicdani değerimiz ön planda olmalıdır. Ben de kişisel düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istedim…

Anayasada yapılması istenen değişiklik maddeleri:

 

 Önerilen değişikliğin açıklaması

Teklif no.

Madde

Değişiklik

1

Madde 9

Bağımsız olduğu zaten belirtilen mahkemeler için ayrıca "tarafsız" ibaresi eklendi.

2

Madde 75

Türkiye Büyük Millet Meclisindeki koltuk sayısı 550'den 600'e yükseltildi.

3

Madde 76

Milletvekili seçilme yaşı 25'ten 18'e indirildi ve maddedeki "yükümlü olduğu askerlik hizmetini yapmamış olanlar" kısmı kaldırıldı. Yerine "askerlikle ilişiği olanlar" ibaresi konularak bu durumdaki kişilerin milletvekili olamayacağı belirtildi.

4

Madde 77

Meclis seçimleri için süre dört yıldan beş yıla çıkarıldı. Milletvekili ve cumhurbaşkanı seçimlerinin beş yılda bir aynı gün yapılması kararlaştırıldı. Ayrıca cumhurbaşkanı seçiminde birinci oylamada gerekli çoğunluğun sağlanamaması durumunda ikinci oylama olması kabul edildi.

(Komisyon tarafından çıkarıldı)

Madde 78

Bir partinin seçim listesinde yer alan tüm kişilere "yedek milletvekili" statüsü verilerek meclisteki bir milletvekili ölürse ya da üyeliği iptal edilirse bir yedek milletvekilinin o kişinin yerine geçeceği öngörüldü. Ayrıca seçimlere katılan her partinin en az iki olmak üzere aday sayısının %5'inden daha çok yedek milletvekili adayı göstermesi kararına yer verildi. Bağımsız adaylardan ise bir yedek milletvekili adayı göstermesi istendi. Savaş durumunda milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılamazsa mecliste seçimleri bir yıl erteleme ve mevcut durumun değişmemesi hâlinde ertelemeyi tekrarlama hakkı verildi.

5

Madde 87

Meclisin bakanları ve hükûmeti denetleme yetkisi ile Bakanlar Kuruluna belirli konularda kanun hükmünde kararname çıkarma hakkı verme yetkisi kaldırıldı.

6

Madde 98

Meclis, Bakanlar Kurulunu ve cumhurbaşkanı yardımcılarını meclis araştırması, genel görüşme, meclis soruşturması ve yazılı soru aracılığıyla denetleme yetkisine sahip oldu. Cumhurbaşkanı yardımcılarının yazılı soru cevaplama süresinin 15 gün olduğu belirtildi.

7

Madde 101

Cumhurbaşkanı aday olacak kişiler son yapılan seçimlerde tek başına veya başka bir partiyle birlikte en az %5 oy almış partiler tarafından veya 100 bin seçmen tarafından aday gösterilebileceği belirtildi. Seçilen cumhurbaşkanının bundan sonra seçildiği partiyle ilişiğini kesmek zorunda olmadığı kararlaştırıldı.

8

Madde 104

Cumhurbaşkanı hem devletin hem de hükûmetin başı ilan edilerek başbakanlık kaldırıldı. Yardımcılarını ve bakanları atayıp görevlerine son verme yetkisine sahip oldu. Kendisine anayasa değişiklikliği yapan kanunları gerekli görürse halkoyuna sunma ve yürütmeyle ilgili konularda "cumhurbaşkanlığı kararnamesi" çıkarma yetkisi verildi. Ayrıca cumhurbaşkanının dört yıllık üniversite mezunu olması şartı değiştirilerek "yükseköğrenim yapmış" olması şartı getirildi.

9

Madde 105

Cumhurbaşkanının bir suçtan dolayı sorgulanabilmesi için meclisteki milletvekili tam sayısının beşte üçünün oyunun gerektiği şartı getirildi. Ayrıca cumhurbaşkanının Yüce Divan'a gitmesi için tam sayının üçte ikisinin sağlanması kararlaştırıldı.

10

Madde 106

Cumhurbaşkanına kendisine bir veya birden fazla yardımcı atama yetkisi verildi. Makamın boşalması hâlinde 45 gün içinde yeni seçim için süre verildi. Cumhurbaşkanı yardımcısı yeni cumhurbaşkanı seçilesiye kadar cumhurbaşkanlığına vekalet eder. Genel seçime bir yıl veya daha az süre kalmışsa milletvekili seçiminin de cumhurbaşkanı seçimiyle yenilenebileceği, genel seçime bir yıldan fazla süre kalmışsa seçilen cumhurbaşkanının milletvekili seçimlerine kadar görev yapabileceği ve kalan bu sürenin cumhurbaşkanlığının görev süresi açısından iki dönemden biri sayılmayacağı ifadelerine yer verildi. Cumhurbaşkanı yardımcıları veya bakanlar için işledikleri iddia edilen bir suça dair meclis soruşturmasının milletvekili tam sayısının beşte üçünün oyu ile mümkün olması ve aynı kişilerin Yüce Divan'a gönderilmesi için tam sayının üçte ikisinin oyunun gerektiği kararlaştırıldı.

11

Madde 116

Cumhurbaşkanının kendisine ve meclisin üye tam sayısının beşte üçüne seçimleri yenileme hakkı verildi. Böyle bir durumda her iki tarafın da görev ve yetkileri, yeni cumhurbaşkanının ve meclisin göreve başlamasına kadar devam eder. Cumhurbaşkanının ikinci döneminde meclisin seçimleri yenilemesine karar vermesi halinde cumhurbaşkanı bir defa daha aday olabilir.

12

Madde 119

Cumhurbaşkanına olağanüstü hâl ilan etme yetkisi ve meclise bunu onaylama, süresini uzatma veya kaldırma yetkisi verildi. TBMM'nin savaş haricinde olağanüstü hâli dört aya kadar uzatabileceği belirtildi ancak üst üste olağanüstü hâl ilan edebilme yetkisi kısıtlanmadı. Ayrıca cumhurbaşkanının olağanüstü hâl sürecininde yayımladığı kararnamelerin de meclis tarafından görüşülüp karara bağlanacağı belirtildi.

(Komisyon tarafından çıkarıldı)

Madde 123

Cumhurbaşkanı, üst düzey kamu görevlileri atamalarına ilişkin usul ve esasları belirleme hakkına sahip oldu.

(Komisyon tarafından çıkarıldı)

Madde 126

Cumhurbaşkanı, merkezi idare kapsamındaki kamu kurum ve kuruluşlarının kuruluş, görev, yetki ve sorumluklarını düzenleme hakkını elde etti.

13

Madde 142

Savaş durumu olmadığı sürece disiplin mahkemeleri dışında askerî mahkeme kurulmasına son verildi.

14

Madde 159

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun adı "Hâkimler ve Savcılar Kurulu" olarak değiştirildi, üye sayısı 22'den 13'e, daire sayısı üçten ikiye düşürüldü. Kurulun dört üyesinin cumhurbaşkanı tarafından, yedi üyesinin meclis tarafından atanmasına karar verildi. Adalet Bakanı ve Adalet Bakanlığı Müsteşarı'nın kuruldaki üyeliği değişmedi.

15

Madde 161

Cumhurbaşkanının bütçe kanun teklifini malî yılbaşından en az yetmişbeş gün önce meclise sunması gerektiği ve milletvekillerinin bütçe için gider artırıcı veya gelir azaltıcı öneride bulunamayacağı kararlaştırıldı. Bütçenin süresinde yürürlüğe girememesi hâlinde geçici bütçe kanunu çıkarılacağı, eğer geçici bütçe kanunu da çıkarılamazsa yeni bütçe kabul edilene kadar bir önceki yılın bütçesinin yeniden değerleme oranına göre artırılarak uygulanacağı ifadelerine yer verildi.

16

Çeşitli maddeler

Özellikle hükûmetin yetkilerinin cumhurbaşkanına geçmesini içeren değişiklikler olmak üzere anayasanın bazı maddelerinde yukarıda sıralanmış maddelere uyum sağlamak için değişiklikler yapıldı.

17

Geçici Madde 21

Bir sonraki cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçimlerin 3 Kasım 2019'da gerçekleşeceği belirtildi. Buna rağmen meclisin erken seçim kararı alması durumunda her iki seçimin de aynı gün yapılacağı ifadesi de eklendi. Bu kanunun onayını takip eden otuz gün içinde Hâkimler ve Savcılar Kurulu üyelerinin seçilmesine ve kanun yürürlüğe girer girmez askerî mahkemelerin kaldırılmasına karar verildi.

18

Çeşitli maddeler

2, 4 ve 7 numaralı değişiklerin yeni seçimlerin ardından yürürlüğe girmesine ve geçici madde hariç diğer değişikliklerin yeni seçilen cumhurbaşkanı yemin ettikten sonra yürürlüğe girmesine karar verildi. Cumhurbaşkanının tarafsız statüsünün ise referandum onayı alır almaz sona ereceği bildirildi.


 Kaynak: 

https://tr.wikipedia.org/wiki/2017_T%C3%BCrkiye_anayasa_de%C4%9Fi%C5%9Fikli%C4%9Fi_referandumu


DEĞİŞİKLİĞİ İSTENEN BAZI MADDELERİ İNCELERSEK ; 

1.Örneğin 320 milyon nufuslu kişi başına düşen GSMH 44 Bin ABD doları olan ABD’de dahi çift meclisli Yasama organı (ABD TEMSİLCİLER MECLİSİ VE ABD SENATOSU) 435 temsici ve 100 senatör olmak üzere toplam 535 üyeden oluşurken değişiklik istenen 80 milyon nufusu ile kişi başına düşen GSMH 12 bin dolar olan ülkemizde 550 milletvekili arttırılarak 600'e çıkarılmasını doğru bulup içinize sindirebiliyor musunuz ( Md.75)

2.Milletvekili seçilme yaşı 25'den 18'e düşürülürken tahsilini tamamlamayan hiçbir deneyimi olmayan 18 yaşındaki kişinin milletvekili olmasını ve erkeklerin askerlikten muaf olarak  yaşam boyu emekli maaşı almasını doğru buluyor musunuz? (Md.76)

3.Meclis,bakanlar kurulunu ve Cumhurbaşkanı yardımcılarını ; Meclis araştırması,Genel görüşme , meclis soruşturması ve yazılı soru aracılığı ile denetleme yetkisine sahip oldu Cumhurbaşkanı yardımcılarının yazılı soru cevaplama süresi 15 gün olduğu belirtildi istenen bu değişiklikle meclisin etkisizleştirilmesini doğru buluyor musunuz ? (Md.98)

4. Her kim olursa olsun Cumhurbaşkanının aynı zamanda bir partinin genel başkanı olmasını, taraflı olmasını doğru buluyor musunuz? (Md.101)

5.Her kim olursa olsun; Cumhurbaşkanının eşini,oğlunu,damadını yada seçilmemiş herhangi bir kişiyi sayı sınırlaması olmaksızın yardımı ve bakan olarak atayabilmesini ve Cumhurbaşkanı makamının hastalık ve yurt dışına çıkış yada ölüm gibi nedenlerle boşalması durumuda halkın seçmediği bir Cumhurbaşkanı yardımcısının ülkenin başına geçerek tüm yetkileri kullanmasını doğru buluyor musunuz? ( Md.106)

6.Her kim olursa olsun; Cumhurbaşkanının kendisine ve meclisin üye tam sayısının beşte üçüne seçimleri yenileme hakkı verilmesine Cumhurbaşkanının ikinci döneminde meclisin seçimleri yenilemesine karar vermesi halinde bir defa daha aday olabilmesine ve % 51 ile seçilmiş Cumhurbaşkanının %100 oyla seçilmiş meclisi feshedebilmesini doğru buluyor musunuz? (Md.116)

7.Her kim olursa olsun; Cumhurbaşkanının tek başına OHAL ilan edebilmesini, OHAY süresince  ülkeyi kararnamelerle yönetmesini Cumhurbaşkanı istemedikçe meclisin toplanmamasını doğru buluyor musunuz?  (Md.119)

8.Adalet ve hukuk yoksunu, bir tarafa ön yargılı olan askeri mahkemelerin kaldırılması ( Elbette kaldırılsın) için halk oylaması zorunlu mudur? Bunun için yasa çıkarılması yeterli değil midir? Bir tarafa çeşitli imtiyazlar verilirken (1-2 içi boş düzenleme hariç) Assubayların anayasal hakları,adaletsizliklerine dahi çözüm getirmeyen 15 yıllık iktidarın Askeri mahkemelerin kaldırılmasını Anayasa değişikliği içine çıkıştırarak algı yaratmasını doğru buluyor musunuz? (Md.142)

9.Her kim olursa olsun; Cumhurbaşkanının kendisini yargılama yetkisine sahip tek mahkeme olan Anayasa mahkemesinin 15 üyesinden 12 sini bizzat atamasını 3 üyeyi de Genel başkanı olduğu parti aracılığı ile mecliste seçtirmesini doğru buluyor musunuz?

Aynı zamanda bir parti lideri olan Cumhurbaşkanının Hakim ve savcıları atayan görevden alan  ve görev yerini değiştiren HSK’nın 13 üyesinden 6'sını doğrudan kendisinin atamasını 7’sini ise partisinin çoğunluğu elinde bulundurduğu TBMM'ne seçtirmesini ,bir partinin üyesi/tarafı olan Cumhurbaşkanının atadığı hakim ve savcıların yani adaletin bağımsız ve tarafsız olacağını düşünüyor musunuz? (Md.159)

10.Her kim olursa olsun; Cumhurbaşkanın hem partisinin il başkanını,hem valiyi hem de mahkeme heyetini atamasını doğru buluyor musunuz? ( Md. 101-104-159)

11.Halktan toplanan vergilerden oluşan bütçenin nerelere harcanacağını Cumhurbaşkanının tek başına karar vermesini doğru buluyor musunuz? (Md.161)

LÜTFEN BU DEĞİŞİKLİK MADDELERİNİ SORGULAYALIM VE OYUMUZU VİCDANIMIZLA KULLANALIM.

Değerli meslektaşlarım

Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan bu yana Cumhurbaşkanları Türk Milleti’nin tamamını temsil eder, oysa ki değişiklikle parti genel başkanı seviyesine düşürülmüş bir Cumhurbaşkanı sadece kendi partisinin il ve ilçe teşkilatları ile yalnızca kendi seçmenini kucaklayacağı çok açıktır. Bu durum din, etnik köken, mezhep,laik,anti laik gibi çalışmalarla kutuplaştırılan halkımızın resmen bölünmesi sonucunu doğurabilir ki böyle bir devlette ne istikrar, ne güven, ne de adalet olamaz. Yapılması düşünülen değişikliği hiçbir çağdaş ülke kullanmamaktadır. Şu an başkanlıkla ve yarı başkanlıkla yönetilen bazı devletler AFGANİSTAN-ARJANTİN-AZERBAYCAN-BOLİVYA-BREZİLYA-DOMİNİK-ENDONEZYA-ERMENİSTAN-EKVATOR-EL SALVADOR-FİLİPİNLER-GUATEMALA-GÜNEY KORE-HAİTİ-HONDURAS-İRAN-KAZAKİSTAN-KENYA-KIBRIS-KOLOMBİYA-KOSTA RİKA-LİBERYA-MEKSİKA-NİKARAGUA-NİJERYA-PARAGUAY-PERU-SEYŞELLER-SİERRA LEONE-SRİLANKA-SUDAN-SURİNAM-ŞİLİ-TANZANYA-TÜRKMENİSTAN-UGANDA-URUGUAY-VENEZUELA-ZAMBİYA.

Yukarıda ABD bulunmamaktadır; çünkü ABD’deki başkanlık sisteminde kuvvetler ayrılığı ve başkanın parlamento (Kongre) tarafından denetlenmesi hukukla etkin bir şekilde sağlanmıştır. Demokrasilerde kuvvetler ayrılığı ayakta hissedilen bir pranga değil adaletin simgesi terazidir. Anayasa değişiklik maddeleri kabul edildiği zaman YENİ ANAYASADA CUMHURBAŞKANLIĞI YETKİLERİ : YASAMAYI KONTROL EDECEK, DEVLETİ YAPILANDIRACAK, YARGIYI, BÜROKRASİYİ / DEVLETİ ŞEKİLLENDİRECEK, ULUSLAR ARASI İLİŞKİLERİ BELİRLEYECEK VS. GENİŞ YETKİ ALANLARI OLACAK. Bu geniş yetkilere rağmen adeta herhangi bir denetim olmayacak; ancak 400 milletvekili oyu ile yüce divana sevk edilebilecek ki bu da adeta imkansızdır, böylece ömür boyu hukuki koruma altında olacaktır. Yukarıdaki isimleri belirtilen başkanlıkla yönetilen devletlere benzemek istiyor muyuz? Sn.Cumhurbaşkanı ve 15 yıldır tek başına iktidarda olan mevcut hükümet bugüne kadar hangi yasayı çıkaramadı, hangi kararı uygulayamadı da bu yetkileri istiyor? İşte kararımız bu sorulara vicdanımızda yanıt bulununca verilecektir…  

Halk oylaması için yapılan miting, medya, toplantı vb..için  bir tarafın devletin tüm olanaklarını haksız ve adaletsizce kullanarak ikna etmek istediği kesimlere değişiklik istenen maddelerin gerekçelerini açıklamaktan sakınıp istediği doğrultuda oy kullanmayacak karşı tarafa haksızca suç isnat edip, tehdit ve hakarete varan ithamlarda bulunduğunu ibretle izliyoruz. Suç, yasalarla yapılmaması belirtilmiş, karşılığında ceza uygulaması konulmuş eylemlerdir. Bu da hukukla sağlanır. Devleti idare edenler toplumu veya bir kısmını suçlu gösterme hakkına sahip değildir. Birçoğunuz gibi Anayasa değişiklik maddelerini özümseyip sorgulayarak hiçbir çıkar peşinde koşmadan, kimseye biat etmeden, tehdit ve şantajlara boyun eğmeden, yüreklice alnımız açık, başımız dik, onurumuzla, şerefimizle oyumu kullanacağım.

Yolum (Çok partili yıllarda rayından çıkarılmış olsa da!) önderimiz Laik, demokratik cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün yoludur. İyi ki Cumhuriyet var... 

Sonuç olarak ;

Bir taraf nasıl olursa olsun, gücün sadece tek bir kişinin elinde olmasını istiyor... 
Ben ise her kim olursa olsun, gücün tek bir kişinin elinde olmasını asla istemiyorum. 

Yukarıdaki değişiklik maddelerini irdelediğim zaman Yurtsever ve Atatürk cumhuriyeti sevdalısı olarak, egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğu bilinciyle, Vatanım, milletim ve tam bağımsız Türkiye’nin geleceği için vicdanımla  HAYIR diyorum.

Halk oylaması vatanımıza ve milletimize Hayırlı olsun…

Saygılarımla.

 

 

  

Sitemiz’deki köşesinde 2 TEMMUZ 2016 tarihinde Kumpas mağduru olan iki arkadaşımızı yazarak bunlardan Özcan İldeniz’den aldığı mektubu yayınlayan Ersen Gürpınar yazısında;

“Değerli meslektaşlarım ÖZCAN İLDENİZ; bu ismi kiminiz duymadı,kiminiz unuttu kiminiz umursamadı. O, benim gözümde bu ülke için hayatını feda eden kahraman bir meslektaşımız…. 9 KASIM 2005 tarihinde Şemdinli’de PKK lı birine ait UMUT kitabevinde meydana gelen olaylarda bir kişinin ölümü bir kişinin yaralanması sonucu Asb.Ali KAYA ve Özcan İldeniz ile bir uzman çavuş çete kurmak adam öldürmek öldürmeye teşebbüs suçundan çok çetrefilli yargılama sonunda 40 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır.

TSK kumpas davalarının başında gelen bu olayda mahkumiyet Yargıtay tarafından onaylandığı için Silivri davaları gibi yeniden yargılanma olmamış bu kahraman arkadaşlarımız ülkeleri için TSK için kendilerini feda etmişlerdir.

Kendisi ile mektuplaştığım meslektaşımız yalnız bırakılmaktan hatırlanmamaktan yakınmakta. Adaletin mutlaka birgün gerçekleşeceğine inanmaktadır. Bayramı bizler ailelerimizle birlikte kutlarken tutuklu olan bu arkadaşlarımız şehitlerimizin yakınları yüreklerinda sönmeyen ateşle bayramı geçirmektedirler

Meslektaşımızın mektubuna ek olarak duygularını dile getirdiği yazısını sizinle paylaşıyor HUZUR-ADALET dolu mutlu günler nice bayramlar diliyorum.” Diyerek bizlerle paylaşmıştı.

Ardından sosyal medyada Kumpas mağduru arkadaşlarımıza adalet talebimizi MAİL KAMPANYASI İLE DİLE GETİRDİK.

Bugün adaletin gerçekleşmesindeki ilk adımın atıldığını arkadaşlarımız için Van Ağır Ceza Mahkemesi'nin yeniden yargılama kararı verdiğini memnuniyetle öğrenmiş bulunuyoruz. Olayı özetlemek gerekirse ;

TÜRKİYE gündemine oturan Şemdinli davasında, VAN 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi, tutuklu sanıkların yeniden yargılanma başvurularını kabul etti. Mahkeme, sanıkların infaz durdurma taleplerini ise reddetti.Dönemin Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya, Şemdinli’de 9 Kasım 2005’te Seferi Yılmaz’a ait Umut Kitabevi’nin bombalanmasına ilişkin iddianame hazırladı.

Assubaylar Ali KAYA ve Özcan İldeniz ile PKK itirafçısı Veysel Ateş’in sanık olduğu iddianamede, astsubay Ali Kaya için “Tanırım iyi çocuktur” diyen Yaşar Büyükanıt da çete kurmak ve yargıyı etkilemeye teşebbüsle suçlandı. Sarıkaya, Büyükanıt’ın dosyasını ayırarak dava açılması için Genelkurmay Askeri Savcılığı’na gönderdi. Başkanlığını İlhan Kaya’nın yaptığı Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi, assubaylar ve PKK itirafçısına yargılama sonucunda 39 yıl 10 ay 27’şer gün hapis cezası verdi. SARIKAYA’NIN İTİRAFLARI DELİL OLDU.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ’ye yönelik soruşturmalar devam ederken, davanın savcısı Ferhat Sarıkaya’nın itirafları kamuoyunun gündemine geldi. Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi Sarıkaya’nın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdiği ifadeyi delil kabul etti. Mahkeme sanıkların yeniden yargılanmasına karar verdi. Kararda, “Ferhat Sarıkaya’nın ifadesinde, dönemin KOM Şube Müdürü Mustafa Uçkan’ın getirdiği bilgilerle iddianameyi yazmaya başladığını, bilgi ve belgelerin hukuki kısmını kendisinin yazdığını, diğerlerini Mustafa Uçkan’ın bir flash bellek içerisinde getirdiğini, Uçkan’ın getirdiği bilgileri kopyalayıp aldığını ifade etmiştir.

Sözü edilen beyanlar, talep dilekçesi, maddi olgular ve dayanak delillerle bütün olarak değerlendirildiğinde soruşturmayı yürüten savcı Ferhat Sarıkaya’ya FETÖ/PDY tarafından para yardımında bulunulduğu, savcının soruşturmayı FETÖ/PDY’nin etkisiyle yürüttüğü, bu bağlamda soruşturmanın ve yargılamanın Anayasa ,yasa ve uluslar arası sözleşmelerde ön görülen ilkeler çerçevesinde yürütülmediği anlaşılmış olup, sözü edilen hususlar hükme katılan hakimler ve soruşturma savcısı için ceza soruşturmasını gerektirecek nitelikte olduğu kanaatine varılmıştır” denildi.

YENİDEN YARGILAMA SONUCU ADALETİN TECELLİ EDEREK GÖREV İÇİN HAYATLARINI ORTAYA KOYAN ARKADAŞLARIMIZIN BERAAT ETMELERİNİ DİLİYORUZ.

Hukuk fakültesi sınavını kazanan subaya 5 yıl maaşlı izin veren Genelkurmay kendi nam ve hesabına yüksek okul bitirmek isteyen assubaylar için binbir engel koymuş onların tek kazanımı olan üst derecenin iptali için zamanın amiral kökenli Cumhurbaşkanı’na  “Assubayın emsali subaydır fakülte ve yüksek okul bitirenler bir üst derece verilirse aynı öğrenimi gören subayı geçer, bu da Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olur” gerekçesi ile mahkeme yanıltılmış, buna rağmen kesin sonuç alınamayınca devreye AYİM girerek “Assubayın emsali subay değil Gn.İd.Hzl. (Büro memuru) sınıfındaki devlet memurudur kararı ile hukuk guguk edilerek adalet ve vicdan katledilmiştir.

 

Sürekli olarak amir emrindeki mahkemeler tarafsız karar veremez. Bu mahkemelerde hakim olmayan subay üyeler vardır, kaldı ki hakimin,hekimin,öğretmenin rütbesi olmamalı tezimizi sürekli yeniledik, ancak konunun muhataplarının amacı üzüm yemek değil bağcı dövmekti,bu nedenle önerilerimiz dikkate alınmadı. 

 

Milletin gözbebeği ordumuzda bu adaletsizlikler aidiyet duygularını zedeleyerek ordumuzun itibar kaybına neden oldu ve bugünlere geldik.

 

Demokrasimize katleden TSK içine yuvalanmış asker görünümlü hainlerin darbe gişiriminden sonra  olağanüstü hal ilan edildi bir seri tedbirler alınıyor. Basında yer alan haberlere göre bunlardan biri de ; Meclis'teki 4 siyasi parti dar kapsamlı bir anayasa değişikliği için masaya oturacak. FETÖ'nün önünü açan yargı maddeleri değişecek. Askeri mahkemeler kapatılacak, başkanlık gündeme gelmeyecek...

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, Başbakan Binali Yıldırım, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP lideri Devlet Bahçeli'yle önceki gün sarayda gerçekleştirdiği zirveden siyasi partilerin dar kapsamlı bir anayasa değişikliği için masaya oturması kararı çıktı. Bu çalışmada, “Yetmez ama evet” denilerek iktidar tarafından desteklenen 12 Eylül 2010 referandumunda yargı alanında yapılan değişikler de ele alınacak.

ADALET YAŞAMIN SİGORTASIDIR ADALET OLMAYAN YERDE HİÇBİR ŞEY OLMAZ.  Disiplin mahkemeleri dışında askeri mahkemelerin,AYİM ve Askeri Yargıtay’ın kapatılması hukukun üstünlüğünün sağlanmasına büyük katkılar sağlayacaktır.

Huzur ve adalet dolu günler dilerim.

 

Değerli Meslektaşlarım

Vatanından ayrı kalmak, ülkesindeki savaşın acılarını yaşamak elbette zor, biz Türkiye olarak büyük fedakarlıklar göstererek Suriye'den kaçan mültecilere kucak aştık, devletimiz kendi vatandaşına sağlamadığı imkanları verdi, ama yardım bununla sınırlı kalmalı düşüncesindeyiz, milyonlarca kişinin ülkemizde vatandaş olması telafisi çok zor zararlara yol açacaktır.

Türk vatandaşlığına yabancıların nasıl kabul edileceği de kanunlarımızda açıkça belirtilmesine rağmen Sn.Cumhurbaşkanı Suriye'li sığınmacılara vatandaşlık verilmesini gündeme getirince haklı olarak büyük tepkiler oldu, konu sosyal medyada tartışıldı internette ulusal basında bu konuda bir çok yazıya rastlamanız mümkün. 

Mesela "Dünyagerçekleri" sitesinde yayınlanan ve İslamcı camia tarafından paylaşılan "analiz"de, Suriye'de savaş bittikten sonra Türkiye'deki Suriye'liler'in evlerine döneceği belirtilerek "Sonra Halep, Türkmen bölgesi ve belki de Şam'ın bir kısmında Özgür Suriye yönetiminde bir referandum yapılacak ve bu referandum ile bu bölgeler Türkiye'ye katılacak." denildi.

Yazıda bir de "referandum sonrası" sınırların nasıl olacağını gösteren bir haritaya yer verildi, özetle Erdoğan'ın Suriye'lilere vatandaşlık vermesinin altında yatan gerçek neden ilerde Halep bölgesi Türkmen bölgesi ve belki de Şam'ın bir kısmını Türkiye'ye katmak gibi hayale dayalı tamamen Cumhurbaşkanının düşüncesini destekleyen değerlendirmeler.

Bunun yanısıra O.Nuri Solakoğlu gibi gerçekleri dile getiren düşünceleri de bulmak mümkün.

Suriyeli mültecilere vatandaşlık verilmesi konusunu işlerken, durumu "oy toplama" ya indirgemek büyük bir hata. Onların da istediği bu algı yönetimi doğrultusunda olaya tanı koymamız. Suriye'lilere vatandaşlık verilmesi bölgesel ve ulusal düzlemde incelenmeli.

1 - Suriyeliler vatandaşlık verilmesi Türkiye'nin demografik yapısını değiştirmeye dönük projenin bir parçasıdır. Göç yalnız nüfus artışında neden olmaz. Göç eden topluluklar kendi dilini, kültürünü, yaşam tarzının toplam yapısını göç ettiği bölgeye taşır. Bu durum göç eden topluluklarda belirgin bir olumsuz etki yaratmaz, ancak daha önce bölgede yerleşik yaşama sahip olan halkın ekonomik ve kültürel dengelerini sarsar.

2 - Suriye' den denetimsiz göç alınması ve vatandaşlık verilmesi bir çok kentin "Türk kenti" olma özelliğini yitirmesine neden olacaktır.

3 - Daha önce mülteci olan ve hesaplarını Türk topraklarında gören terör örgütleri, çatışma alanını daha "yasal" bir zeminde topraklarımıza taşıyacaklardır.

4 - Yani Türkiye terör ihracından sonra, terörist ithalatı yapmış olacak böylece.

5 - Türk nüfusun azınlıkta olduğu bölgelerde, Suriye'li muhtar, belediye başkanları Türk kentlerini yönetmeye başlayacak. Bu da Türk kentlerinde yaşayan Türklerin azınlıkta olmasına neden olacak. Örneğin Kilis'te yaşayan Kilis'lilerin nüfusu 90 bin iken Suriye'lilerin nüfusu 120 binden fazla durumda.

6- Ekonomik denetim, bu bölgelerde Türklerin elinden adım adım alınabilir.

Bu konuda yazar meslektaşımız Sn.Hasip SARIGÖZ’ün şiirini paylaşırken en iyi çözümün Suriye’de barışın sağlanarak herkesin kendi ülkesine dönmesidir. Barış dolu günler diliyorum.

KABUL... 

 

KABUL...

Tamam. Kabul...

Suriyeli mülteciler vatandaşımız olsunlar!

Al bayrağı görünce... Burunları benim gibi sızlayacaksa?

Kabul, vatandaşımız olsunlar.

Aşık Veysel'i, Neşet Ertaş'ı dinlerken benim kadar duygulanacaksa?

Kabul, Türküdaşımız olsunlar.

İstiklal marşını okurken, yürekleri benimki gibi çarpacaksa?

Kabul, yürekdaşımız olsunlar.

Gözleri bana sonsuza kadar kardeşçe bakacaksa?

Kabul, kardeşimiz olsunlar.

Beni yakan onu da yakacaksa?

Beni ağlatan onu da ağlatacaksa?

Bu vatan için kanları benim kadar akacaksa?

Kabul, kandaşımız olsunlar.

Al bayrağa sarılıp bu toprağa yatacaksa?

Kabul, candaşımız olsunlar.

Ataları gibi beni arkadan vurmayacaklarsa?

Günü geldiğinde şerefsizlerin tarafında durmayacaklarsa?

Ülkemden başka ülkeye vatan dememeyeceklerese?

Ülkümden başka bir ülküye gönül vermeyeceklerse?

Kabul, ülküdaşımız olsunlar.

Arkamda önümde gezmeyeceklerse?

Bir gün düştüğümde, yine beni ezmeyeceklerse?

Benim ekmeğimle bana azmayacaklarsa?

Yüzüme dost görünüp, düşmanlarımın gönüllerine sızmayacaklarsa?

Eğer bir gün, alnıma enayi yazmayacaklarsa?

Kabul, kaderdaşımız olsunlar.

Bir gün kabrimizi bozmayacaklarsa?

Ayrılık, gayrılık çıkarıp üzmeyeceklerse?

Kabul, kabirdaşımız olsunlar.

Türk olmak zordur!

Yiğitlik ister, öyle her yiğidin harcı da değildir.

İt değil de yiğit olacaklarsa

Zulme set, zalime kıyamet olacaklarsa?

Mazlumların sığınağı, gariplerin dayanağı...

Adaletin doğan ayı, hidayetin sağanağı...

Ali’ye mecal, Yezid’e ecel...

Olabileceklerse?

"Ne Mutlu Türk'ün Diyene" diyebileceklerse?

Bütün bunları bileceklerse?

Ağladığımda gözyaşlarımı sileceklerse?

Benimle ölüme geleceklerse?

Kabul, gardaşımız olsunlar.

Günü gelince beni satmayacaklarsa!

Dil, milliyet ayrımı yapmayacaklarsa!

Kimliğimi çöpe atmayacaklarsa!

Soysuzlaşıp bayrağımı yakmayacaklarsa!

Benim kurşunumu bana atmayacaklarsa!

KABUL, VATANDAŞIMIZ OLSUNLAR.

Peki, sizce mümkün mü???

Eğer mümkün değilse!

O zaman, bu derdin çaresini de bu derdi başımıza açanlar bulsunlar.

                                     Hasip SARIGÖZ

Değerli meslektaşlarım

Malumunuz olduğu üzere; Şubat 2016 tarihinde  6663 sayılı yasa ile emekli olduktan sonra kendi hesabına çalışanlardan kesilmekte olan Sosyal Güvenlik Destek Primi kaldırılmıştır.

Konu ile ilgili SGK yaptığı açıklamada MART 2016 tarihinden itibaren kesintinin yapılmayacağı maaşlarını üçer aylık dönemler halinde alanlardan peşin kesilen miktarın ise şahsın müracaatına gerek kalmadan kurum tarafından iade edileceği bildirilmiştir.

Bunun yanısıra  MİT-Emniyet Hizmetleri ve TSK mensuplarından makam ve  tazminatı almayanlara ödenen 100 TL. SGDP alanlara ödenmemekteydi; ancak yasa ile SGDP kaldırıldığı için bu emeklilerimizin aktif sigortalılıkları sona erdiği için 100 TL. ödemenin yapılması gerekmektedir. SGDP iadesini yapan kurum bunu da gerçekleştirmesi gerektiğinden  durumu buna uyan arkadaşlarımızın E-Devlet sayfasından maaşlarını kontrol etmeleri aksaklık halinde Alo 170 hattından SGK arayıp müracaat oluşturmaları yeterlidir. 

Daha önce  Sn.İsmail Turan’ın emekleri ile gerçekleşen 18 yaş altı sınıf okulunda  geçen sürelerin emeklilikten sayılması konusunu emeğe saygı gereği bir teşekkür dahi etmeden istismar edip şubelere kayıt-bağış ve avukata yönlendirme yapıldığını, aynı durumda 30 yıl üzeri hizmet için ödenmeyen emekli ikramiyeler için de örnek karar bulunması bir dilekçe ile halledilmesi mümkün iken bunu kendi başarıları gibi göstererek arkadaşlarımızın avukat ücreti ödemelerine neden olduklarını unutmayınız.  

 

KONU İLE İLGİLİ SGK BİLGİLENDİRMESİ

 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), yaşlılık veya emekli aylığı bağlandıktan sonra çalışmaya devam edenlerin aylıklarından alınan yüzde 10 oranındaki "Sosyal Güvenlik Destek Primi" (SGDP) kesintisinin kaldırıldığını bildirdi. 

SGK'dan yapılan yazılı açıklamada, SGDP ile ilgili yeni düzenlemenin 10 Şubat 2016'da Resmi Gazete'de yayımlandığı anımsatıldı. 

Söz konusu düzenlemenin yayımını takip eden ödeme dönemi başından itibaren yürürlüğe gireceği belirtilen açıklamada, şu bilgiler verildi: 

"Yaşlılık veya emekli aylığı bağlandıktan sonra çalışmaya devam edenlerin aylıklarından alınan Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi kaldırıldı.

Buna göre,

4/a (SSK-hizmet akdiyle çalışanlar),

4/b (Bağkur-kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar) ve

 4/c (Emekli Sandığı-kamu görevlileri) kapsamında yaşlılık veya emekli aylığı alanlardan, esnaf olarak çalışmaları sebebiyle aylıklarından SGDP kesintisi yapılanların bu kapsamdaki sigortalılıkları 29 Ocak 2016 itibarıyla sonlandırılacak.

Bu çerçevede,

4/a ve 4/b kapsamında yaşlılık aylığı alanların Şubat/2016 dönemindeki çalışmaları sebebiyle tahakkuk edecek SGDP Mart/2016 dönemi aylıklarından kesileceğinden, Nisan/2016 döneminde ödenecek aylıklarda SGDP kesintisi yapılmayacak.

4/c kapsamında emekli aylığı alanların Şubat/2016 dönemindeki çalışmaları sebebiyle tahakkuk eden SGDP Şubat/2016 aylıklarından peşin olarak kesildiğinden Mart/2016 dönemi aylıklarından SGDP kesintisi yapılmayacak." 

Açıklamada ayrıca, Emekli Sandığı kapsamında emekli aylıklarını 3 aylık dönemler itibariyle alanların aylıklarından yersiz kesilen tutarların, taleplerine gerek bulunmaksızın ilgililerin hesaplarına yatırılacağı da bildirildi. 

SGK tarafından yaşlılık veya emekli aylığı bağlandıktan sonra çalışmaya devam edenlerin aylıklarından yüzde 10 oranında SGDP kesintisi uygulanıyordu.

Kaynak.

http://www.trthaber.com/haber/ekonomi/sosyal-guvenlik-destek-primi-kaldirildi-236391.html

?

14 Oca 2016

Değerli Meslektaşlarım

Her zaman ifade edildiği gibi kimse muhatabına hakaret ederek düşüncesini kabul ettiremez,eleştiri ayrıdır, yalakalık ve haddini aşmak ayrıdır. Gerçekleri yazalım,ancak üslubuyla... 

İntibaklarda ekonomik kazanımı olan meslektaşlarıma öncelikle hayırlı olsun. TEMAD yönetimi muhatapları ile görüşemediği için intibak yasasında binlerce kişi mağdur oldu, bunu ister tepki ister eksik bilgilendirme olarak değerlendirebilirsiniz. Bazıları "herkes bizim sorunlarımızı biliyor sağır sultan bile duydu daha neyi anlatacağız" diyebilirler. O zaman, herkes sorunlarımızı biliyorsa mücadeleye hâttâ TEMAD’a ne gerek var, lokallerimizde oturup sorunların çözümünü daha doğrusu birilerinin himmetini bekleyelim! Diyalog olmadan temsiliyet olmaz. Savaşan ülkeler bile birbiri ile diplomatik nezaket içinde görüşmelerine devam ediyorlar;  sorunlarımızı sağır sultan duysa bile bizler nasırlaşmış mühürlenmiş  kulaklara,yüreklere sesimizi haklılığımızı duyurmaya devam edeceğiz, bunu yaparken  kesinlikle hakaret ,maksadı aşan eleştiri dilini kullanmayacağız özellikle de temsilcimiz olan TEMAD yönetimi diplomatik bir dil kullanmak zorundadır. TEMAD’ın en büyük hatası  muhatapları ile kavga ortamında bulunmasıdır, bunun topluma sayısız zararları olmuştur. Nitekim intibaklarda binlerce kişiyi mağdur eden bir yasa çıkmıştır. Şimdi tepkileri azaltmak için İNTİBAKLARI BAŞARDIK SIRA BAŞLANGIÇ DERECESİNDEKİ ADALETSİZLİK VE TAZMİNATLARDIR diyerek binlerce kişinin hakkını, hukukunu ertelemek hâttâ (umarım olmaz) hayal kırıklığı ile noktalamaya kimsenin hele hele  TEMAD yönetiminin hakkı ve haddi olamaz.  İntibaklarla rahatlayan meslektaşlarımızın sevincinin arkasına gizlenip başarı şarkıları söylemek bu konuda yandaşlarla algı yaratmak, sorunları çözmek yerine sorun yumağı haline gelir; nitekim bakınız tazminatlar konusunda sağlıklı bilgiye TEMAD yönetimi sahip değil, kiminle nasıl çözeceği belli değil, bunun neresi temsiliyet neresi başarı?

Vaatler açıklandığı zaman TEMAD yönetimi muhatapları ile mutlaka görüşmeli konulara müdahil olmalı görüşme imkanı yaratılmıyorsa şubelerden bir heyet bu görevi üstlenmelidir önerilerimiz maalesef  dikkate alınmadığı gibi  “Vaatleri duyan genelkurmay başkanı apartopar assubayları Etiler orduevine toplayıp başarımızı sahiplenmeye kalktı , Genelkurmay devre dışı siyasi otorite ile çözüyoruz. Biz yasayı istediğimiz şekilde çıkartırız da genelkurmayın prestiji sarsılır" sözlerinin muhatapları sizin sorununuzun çözümüne katkı sağlar mı?  Elbette haklarımızı yalakalık yaparak almamızı kimse bizden istemeyiz ama  maksadı aşan eleştiri hatta hakaretleri de kimse tasvip edemez.

YAŞ ÜYELERİNİN MEZARINA TÜKÜRECEĞİZ diyen bir genel başkan yardımcısı hâlâ tepki çekecek yazılar yazmaktadır. Birkaç örnek verecek olursak:  ( http://www.emekliasubaylar.org/yazarlar/item/1105-basbakana-kumpas-milli-orduya-dinamit )

- Genelkurmayın assubayların sorunlarına yaklaşımlarında iyi niyetli olmadığı,Genelkurmay ve kuvvet assubaylarının  assubay sorunlarına yönelik değil temsil ettikleri makam sahiplerinin goygoyculuğunu yaptıkları...

- ...Oligarşik yapı MSB yaptığı oyunu başbakana karşı oynuyor. Demek istiyorlar ki ey başbakan sen değil altı otuz altı meydanda konuşup söz versen de biz bildiğimizi okur MSB gibi seni de  boşa çıkartırız...

- İntibak yasasının çıkmasında genelkurmayın toplu iğne kadar katkısı olmadığı gibi engelleme çabasında olduğunu biliyoruz...

- TEMAD olarak oynanan oyunu bozmak için aynen intibak yasasının hayata geçirilmesi ile izlediğimiz politikayı devreye sokarak bu oyunu bozmak için üzerimize düşeni daha önce olduğu gibi fazlasıyla yerine getireceğiz..."

Şimdi sizlere soruyorum; bunların bize getirisi mi olur,yaptırımı mı,Genelkurmaydan gelmeyen, genelkurmayın katılmadığı bir teklif yasalaşır mı? Genelkurmay başkanlığı bu tavır karşısında aman ben ettim siz etmeyin ne isterseniz hemen yapacağım mı der? Bu nasıl aymazlıktır? Kerameti kendinden menkul bu kişi bu yazıyı başkanının bilgisi olmadan yazabilir mi? 

Kişisel hiçbir beklentisi olmadan siyasilerle, genelkurmay yetkilileri ile görüşmeye çalışan, mail kampanyaları ile  çözüme katkı sağlayanlar  bu acizler tarafından sözde TEMAD KARŞITI UZANTI olmakla suçlanıyor,  bu haksızlıktan öte ahlaksızlıktır...

TEMAD hepimizin derneği, bu yönetimle var olmadı bu yönetimden sonra da olacaktır. Bir kez daha bu mazlum zümrenin geleceği adına haklarımız konusunda kılını kıpırdatmayan ticaret, komisyonculuk,geziler ve 5 yıldızlı otellerde saltanat sürenler bu aymazlıklarına devam ederlerse MÜCADELE KARŞITI UZANTI olarak vebal altındadırlar.  Kibir inat ve hakaret dili bir tarafa bırakılıp ziyaret edilen iki üç milletvekili ile resim çektirmekle sorun çözülemez. TARİHİ VE VİCDANİ  SORUMLULUĞUMUZ GEREĞİ TEMAD YÖNETİMİNDEN  muhataplarımızla görüşüp  başlangıç derecelerimiz ve tazminatlar konusunun çözümüne katkı sağlamalarını ya da gölge etmemelerini bekliyoruz; çünkü şu an izlenen politika çözüm odaklı olmaktan ziyade tepki ve mağduriyet getiren bir yolun başlangıcıdır.  Saygılarımla.

 

Değerli arkadaşlarım

Bir genel seçimi daha yaşadık, sonuçlarının ülkemiz adına hayırlı olmasını dilerim.

Derneğimizdeki delegelik sisteminin assubayların özgür iradesini adil olarak yansıtıp yansıtmadığını (1) bilgilerinize sunmuştuk.

Çok partili döneme geçtiğimiz 1946 yılından bu yana değişen koşul ve düşüncelere göre seçim sistemi değişikliklere uğramış olsa da demokrasilerde olması gereken adil yarış parlamentoya yansımış mı bu kez kısaca ona bir göz atalım isterseniz.

Tek parti iktidarının çok partili sisteme geçiş kararı adaletsiz çoğunluk sistemi ile olmuş, bu sistem özellikle 1950 seçiminden sonra iktidarlara aşırı bir sayısal çoğunluk getirmesi nedeniyle güç farkı oluşmuş, partilerin bu güç farkını kendilerine göre algılayıp muhalefeti neredeyse yok sayması sonucu ayrışmalar, kutuplaşmalar neticesinde 1960 darbesi ile son bulmuştu.

1961 Anayasası ile çoğunluk sistemi terk edilerek Çevre Barajlı d'Hont (2)  sistemi getirilmiş, çoğunluk sistemine göre kısmen adalet sağlanmıştı.

1965 seçimlerinde Milli Bakiye sistemi (2) uygulanmış, Millî bakiye veya ulusal artık nisbi temsil ile beraber kullanılan ve oyların mecliste en adil şekilde temsilini sağlayan seçim sistemi kabul edilmişti.

1969 seçimlerinden sonra demokrasimiz 1971 muhtırası ile yara almış,1973 ve 1977 seçimlerinden sonra ise 1980 yılında cumhurbaşkanının yüzlerce turda seçilememesi ve terör nedeniyle akan kanın durdurulması gerekçesiyle TSK yönetime el koymuştu. Sonuçlarının analizini herkesin kendi penceresinden yaptığını sanıyorum.

1982 Anayasası ile ülkede istikrar olması gerekçesiyle getirilen %10’luk antidemokratik baraj, seçim sisteminde yeni bir tartışmanın başlamasına neden oldu. O yıldan sonra her iktidara aday olan seçimden önce barajın kaldırılacağı sözünü verse de seçimden sonra iktidarı ele geçirdiler mi ne yazık ki adaletten uzak antidemokratik barajdan diğer partilerin hakkını gasp ederek haksızca beslenmeye devam ettiler…

Gelelim 2015 genel seçimlerine…

YSK’nun açıkladığı geçici seçim sonuçlarına göre (3) :

AKP %40.87 oy oranı ile 18.863.832 milyon oy alıp 258 milletvekili çıkarıyor...
CHP %24.95 oy oranı ile 11.518.404 milyon oy alıp 132 milletvekili çıkarıyor...
MHP %16.29 oy oranı ile  7.519.103 milyon oy alıp   80 milletvekili çıkarıyor...
HDP %13.12 oy oranı ile  6.058.150 milyon oy alıp   80 milletvekili çıkarıyor...

 

Burada da bir adaletsizlik hemen göz çarpıyor. MHP, HDP’den 1.5 milyon oy fazla almasına rağmen sayısal olarak aynı rakamda kalıyorlar. İl bazında bazı illerde 120.000-130.000 oy ile 1 vekil seçilirken bazı illerde ise 25.000-30.000 oy ile 1 vekil seçilebilen ve partilere haksızca avantaj sağlayan bu adaletsiz seçim sisteminin düzeltilmesi gerekmiyor mu?

 

Sonuç olarak; barajın tamamen kaldırılması, partilerin aldıkları oyların parlamentoya adaletli bir şekilde yansıması için il bazında değil, siyasi partilerin parlamentoya adil yansıması için kullanılan geçerli oyların bir milletvekiline düşen oy sayısına göre ülke bazında hesaplanarak kabul edilen bir seçim sisteminin uygulanması daha doğru olmaz mı ?…

Örneğin kullanılan geçerli oy: 46.161.049 :550=83.929    1 milletvekiline düşen oy sayısı.

Bağımsız adayların alacakları oyların yansımasını da siyaset uzmanlarına bırakalım…

Saygılarımla.

 

Kaynak ve ayrıntılı bilgi:

1: http://www.emekliassubaylar.org/component/k2/item/1111-delegelik-sistemi-assubaylarin-ozgur-iradelerini-yansitiyormu

2: https://global.tbmm.gov.tr/docs/secim_sonuclari/secim3_tr.pdf

3: http://www.ysk.gov.tr/ysk/Haberler/2015MV-GeciciSecimSonuclari.pdf

 

 

Değerli arkadaşlarım,

Bir genel seçimi daha yaşadık, sonuçlarının ülkemiz adına hayırlı olmasını dilerim.

Derneğimizdeki delegelik sisteminin assubayların özgür iradesini adil olarak yansıtıp yansıtmadığını (1) bilgilerinize sunmuştuk.

Çok partili döneme geçtiğimiz 1946 yılından bu yana değişen koşul ve düşüncelere göre seçim sistemi değişikliklere uğramış olsa da demokrasilerde olması gereken adil yarış parlamentoya yansımış mı bu kez kısaca ona bir göz atalım isterseniz.

Tek parti iktidarının çok partili sisteme geçiş kararı adaletsiz çoğunluk sistemi ile olmuş, bu sistem özellikle 1950 seçiminden sonra iktidarlara aşırı bir sayısal çoğunluk getirmesi nedeniyle güç farkı oluşmuş, partilerin bu güç farkını kendilerine göre algılayıp muhalefeti neredeyse yok sayması sonucu ayrışmalar, kutuplaşmalar neticesinde 1960 darbesi ile son bulmuştu.

1961 Anayasası ile çoğunluk sistemi terk edilerek Çevre Barajlı d'Hont (2)  sistemi getirilmiş, çoğunluk sistemine göre kısmen adalet sağlanmıştı.

1965 seçimlerinde Milli Bakiye sistemi (2) uygulanmış, Millî bakiye veya ulusal artık nisbi temsil ile beraber kullanılan ve oyların mecliste en adil şekilde temsilini sağlayan seçim sistemi kabul edilmişti.

1969 seçimlerinden sonra demokrasimiz 1971 muhtırası ile yara almış, 1973 ve 1977 seçimlerinden sonra ise 1980 yılında cumhurbaşkanının yüzlerce turda seçilememesi ve terör nedeniyle akan kanın durdurulması gerekçesiyle TSK yönetime el koymuştu. Sonuçlarının analizini herkesin kendi penceresinden yaptığını sanıyorum.

1982 Anayasası ile ülkede istikrar olması gerekçesiyle getirilen %10’luk antidemokratik baraj, seçim sisteminde yeni bir tartışmanın başlamasına neden oldu. O yıldan sonra her iktidara aday olan seçimden önce barajın kaldırılacağı sözünü verse de seçimden sonra iktidarı ele geçirdiler mi ne yazık ki adaletten uzak antidemokratik barajdan diğer partilerin hakkını gasp ederek haksızca beslenmeye devam ettiler…

Gelelim 2015 genel seçimlerine…

YSK’nun açıkladığı geçici seçim sonuçlarına göre (3) :
  • AKP %40.87 oy oranı ile 18.863.832 milyon oy alıp 258 milletvekili çıkarıyor...
  • CHP %24.95 oy oranı ile 11.518.404 milyon oy alıp 132 milletvekili çıkarıyor...
  • MHP %16.29 oy oranı ile  7.519.103 milyon oy alıp   80 milletvekili çıkarıyor...
  • HDP %13.12 oy oranı ile  6.058.150 milyon oy alıp   80 milletvekili çıkarıyor...
Burada da bir adaletsizlik hemen göz çarpıyor. MHP, HDP’den 1.5 milyon oy fazla almasına rağmen sayısal olarak aynı rakamda kalıyorlar. İl bazında bazı illerde 120.000-130.000 oy ile 1 vekil seçilirken bazı illerde ise 25.000-30.000 oy ile 1 vekil seçilebilen ve partilere haksızca avantaj sağlayan bu adaletsiz seçim sisteminin düzeltilmesi gerekmiyor mu?

Sonuç olarak; barajın tamamen kaldırılması, partilerin aldıkları oyların parlamentoya adaletli bir şekilde yansıması için il bazında değil, siyasi partilerin parlamentoya adil yansıması için kullanılan geçerli oyların bir milletvekiline düşen oy sayısına göre ülke bazında hesaplanarak kabul edilen bir seçim sisteminin uygulanması daha doğru olmaz mı ?…

Örneğin kullanılan geçerli oy: 46.161.049 :550=83.929    1 milletvekiline düşen oy sayısı.

Bağımsız adayların alacakları oyların yansımasını da siyaset uzmanlarına bırakalım…

Saygılarımla.