SORUNLAR-TEMAD-GENKUR BŞK LIĞI- HÜKÜMET

21 Oca 2014
212 kez

Tsk da Assubaylara karşı yapılan AYIRIM-HUKUKSUZLUK ve ÖTEKİLEŞTİRMENİN sonlandırılması için mücadele verilmektedir. Verilen mücadelede kimisi bu işin tam içinde, kimileri kenarında ucunda, kimileri de uzaktan bakmakla yetinmekte, kimileri de BOŞ VER böyle gelmiş böyle gider diyerek SORUNLARA sahip çıkmamakta, MÜCADELENİN ön saflarında yer alanlara da SÖZ ve DAVRANIŞLARIYLA engel olmaktadırlar. Bu mücadele devam ederken yapılan bazı girişim ve faaliyetlerde ;

1.Astsubay isminin  ASSUBAY olarak düzeltilmesi için " ASSUBAY İSMİNİ GERİ VER " diye change.org  da düzenlenen kampanyaya ilgi gösteren, duyarlı olan sadece 196 kişi destek vermiştir.

2.Tsk da Bnb ve Asb.lara ödenmeyen TAZMİNATLARIN verilmesi için düzenlenen kampanyaya 2081 kişi destek vermiştir.

3.12 Eylülden önce Kd Bşçvş maaşı Yb maaşı ile eşit iken ,bugün Ütğm maaşı seviyesine eşitlendiğinden bu HAKSIZLIK ve AYIRIMIN sonlandırılması ve Assubayların maaşlarını Yb maaşı konumuna getirilmesi için yapılan kampanya ya 559 kişi destek vermiştir.

4.Assubayların gönül dostu Sn  Umur TALU için açılan kampanyaya 686 kişi destek vermiştir.

Şimdi koltuklarımıza oturalım ve GERÇEKLERLE yüzleşelim. GERÇEKLERİ bilmediğimiz, görmediğimiz ve kabul ederek hareket etmediğimiz sürece istediğimiz neticeyi alamaz, varmak istediğimiz noktaya ulaşamayız.

Bizler "115.000 E.Assubay var" diyorduk. Bu rakamı yukarıya baktığımızdaki KAMPANYALARDA  görebiliyor muyuz? Demek ki camia olarak BİRLİĞİ ve DAYANIŞMAYI sağlayamamışız.

Bu durumu Genkur ve ekibi çok iyi bildiğinden böyle RAHAT hareket etmekte, "Assubaylar bir araya gelemez" demektedirler.

Sn Süleyman DEMİREL' in Başbakanlığı döneminde TEMAY Gn Bşk heyetiyle birlikte HAKLARIMIZI talep etmek için huzura çıkarlar. Konu sadede geldiğinde, sn Başbakan  "KAYITLI KAÇ ÜYENİZ  VAR?"  diye sorar. Bizim Gn Bşk da o zamanın şartlarına göre yüksek bir rakam söyler. KURT politikacı Sn Süleyman DEMİREL önündeki defteri açar ve Sn Bşk sizin tam sayısıyla belirterek, "derneğe kayıtlı 7000 li rakamlarda  ÜYE sayısınız var" der ve ilave eder, "Sn Bşk ifade ettiğiniz kayıtlı üye sayısına derneğinizde ulaştığınızda HAKLARINIZI almak için bana gelmenize GEREK YOK".  "O durumda SİZ zaten HAKLARINIZI gücünüzle, sayınızla alırsınız" diye TARİHİ bir DERS vermiştir.

Kendi SORUNLARINA bu kadar UZAK ve DUYARSIZ olan bir toplumu kim ÖNEMSER. İşte her şey ortada. Ankara'da yapılan MİTİNGLERE orada VAR dediğimiz 25.000 emekli Assubay eşleriyle katılsa ,İzmirden, istanbuldan diğer illerden gidenlere gerek kalmaz YER YERİNDEN oynar. İşte esas sorun buradadır. Bu kitleyi HAREKETE geçirebilirsek Sn Süleyman DEMİREL 'in söylediği durum gerçekleşir, ilgili RESMİ makamlar bizi CİDDİYE alır,bizlerde HAKLARIMIZI alırız.

Gördüğünüz gibi her yeni yılda ASSUBAY hakları için ÇALIŞMA yapıldığı Genkur Bşk ve MSB tarafından söylenir ve yıllarca bu çalışmalar bir türlü bitmez. İşte yine TSK nın AS elemanlarına hiç ÇALIŞMA yapılmadan TORBAYA koyarak yeni HAKLAR verildi. Assubay HAKLARI içinse başka bir TORBA YASA hazırlanıyor ve ÇALIŞMALAR yapılıyormuş ! YALAN en büyük YALAN.

Bu oyunu bozmak bizim elimizde, bunun için bir araya gelmenin yollarını bulmalıyız. Muhakkak DOĞRU bir yol vardır. Araştırmalı ve bu sonuca ulaşmalıyız.

Bu yola ulaşmak için TEMAD yönetimlerine kişisel çıkarları düşünmeyen, toplum adına çalışan bilgili yetenekli kişiler seçilmelidir.

Bu kişiler önce kendisiyle, sonra da toplumla barışık ve diyalog içinde olan kişiler olmalıdır. Toplumla tüm GERÇEKLER paylaşılmalı, SORUNLARIN nerelerde KİLİTLENDİĞİ anlatılmalıdır.

Ne olursa olsun ASSUBAY camiası bu KISIR döngüden çıkarılmalı, kurtarılmalıdır.

TEMAY'dan TEMAD' a kadar yönetimler arasında hiç bir ayırım yapmadan "HERKES KAPASİTESİ ve O GÜNLERİN İMKANLARI" ölçüsünde KATKIDA bulunmuşlardır. Yönetimleri devamlı ELEŞTİRMEK ve SUÇLAMAK yerine onlara Tşk etmeli BAYRAĞI bugünlere taşıdıkları için ŞÜKRAN borcumuzun olduğunu kabul etmeliyiz.

"HER YİĞİDİN YOĞURT YEMESİ"  farklıdır sözünden hareketle Sn Mustafa EROL yönetimi ŞARTLARI zorlayarak haklarımızı almak adına DİYALOG yollarının AÇIK kalmasına ÖZEN göstermiş ,Sn KESER yönetimi de  yapılan HAKSIZLIK HUKUKSUZLUK  ve AYIRIMIN herkes tarafından BİLİNMESİ yolunun daha uygun olacağını düşünerek  hareket etmiştir. Yönetimlerin ORTAK noktası HAKLARIMIZIN alınmasına yönelik olduğu GÖZDEN kaçmamalıdır.

Bir an için YÖNETİMDE bulunanların yerine KENDİMİZİ koyalım. Ne yapabilirdik. Sorunları ilgililere DUYURMA ve İLETME ötesine geçip BOĞAZLARINA sarılıp TABANCA MI çekerdik.

Bugüne kadar CAMİA olarak OYUNU kuralına göre oynamasını bilmedik. Siyasi İKTİDARI karşımıza alarak Genkura yakın olduk. Bu İKTİDARA en çok oyu da camia mensuplarımız verdi. Askeri lojmanların bulunduğu sandıklarda çıkan oylar bunun en büyük ıspatıdır. Ama bu durumu İKTİDARA doğru anlatma yolunu bir türlü BECEREMEDİK. Bundan dolayı da HÜKÜMET Assubay CAMİASINA yardımcı olacağına,durumu ANLAYAMADIĞINDAN 12 yıldır ASSUBAY camiasına bırakın yardımı adeta İHANET etmiş, Genkurun VESAYETİNE boyun eğmiş, gösterdiği yoldan gitmiştir. Burada KUSURLU olan ne İKTİDAR nede GENKURDUR. Kusur bizdedir. SORUNUMUZU ve KONUMUMUZU İKTİDARA anlatamadık, onlardan UZAK durduk.

SORUNLARIMIZIN TEMAD-GENKUR BŞK LIĞI ve İKTİDAR ÜÇGENİNDE yıllardır top gibi oradan oraya atıldığını gördük. Netice alabildik mi. Genkur bizleri uyguladığı KAST sisteminden vazgeçmemek için OYALADI, MSB nı da en son giderken TOP GENKURDA onlardan teklif gelmeli dedi. Biz ne yaptık TBMM de ve İKTİDARDA sorunlarımıza ÇÖZÜM arayacağımıza Genkurun kapısından ayrılmadık.

Camiamızda KAPSAMLI ve DOĞRU bir mücadele yolu belirlenemediği için zaman zaman mensuplarımızdan FARKLI sesler gelmeye başladı, her kafadan SES çıkan bir KAKAFONİ oluştu.

Sağlanacak KONSENSÜSLE camia olarak DOĞRU yolu bulmak için MÜCADELEYE gönül vermiş, emek vermiş kişiler Gn Bşk lığın koordinesinde bir araya gelerek bu sağlanmalıydı ve halende sağlanabilir.

Böyle bir toplantıda alınacak KARARLAR ve İZLENECEK yol belirlendikten sonra tüm teşkilata duyurulmalı BİRLİK BERABERLİK sağlanarak ÜYELERDEN tam DESTEK alınmalıdır. Böyle bir çalışmayla farklı söylem ve eylemlerin önüne geçilir CAMİA TEK VÜCUT, TEK YUMRUK haline gelir.

Devir KÜSME - KOPMA- DESTEK ÇEKME-DESTEĞİNİ ASKIYA ALMA devri değildir. Bu ortamın bizlerden çok KİMLERİ MEMNUN edeceğini unutmayalım. Bu konularda YAZILAN ve ÇİZİLENLERİN özel olarak İZLENİP,TAKİP edildiğini ve DEĞERLENDİRİLDİĞİNİ UNUTMAYALIM.

Camia olarak içimizde olan ayrılıklardan kurtulabilir, TEK VÜCUT, TEK YUMRUK olabilirsek o zaman CAMİAMIZA karşı  OYNANAN oyunları BOZAR, BOŞA çıkartabiliriz.

Sorunlarımızın ÇÖZÜMÜNÜN kendi içimizde olduğunu, BİZE BİZDEN BAŞKASININ FAYDASI OLMADIĞINI GÖRMELİ ANLAMALIYIZ.

BİR ARAYA GELMENİN, BİRLİK BERABERLİĞİ sağlamanın yolunun da İNTERNET ortamında YAZARAK değil, TEMAD  Gn Bşk lığının koordinesinde yapılacak TOPLANTILARLA çözülebileceğini kabul etmeli ve bu yolda ÇALIŞMALAR başlatmalıyız.

Yoksa bugüne kadar YAŞADIKLARIMIZ gibi bundan sonra YAŞAYACAKLARIMIZINDA sorunlarımızın çözümsüzlüğünün ANAHTARI YİNE çözümsüzlük OLARAK DEVAM EDECEKTİR.

Ögeyi Oylayın
(44 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#5 Hayati ERTUNÇ 22-01-2014 21:34
Sayın ÇAM görüşlerinizi takdirle takip ediyorum.Yukarda yazdığınız hususlara katılmama mümkün değil.Tek yumruk olursak vurduğumuz yerden ses gerireceğimiz muhakkak.Lakin biraya gelememnin sıkıntısı belli aslında.Emekli camianın yaklaşık %30 unu telkil eden 1.derece personel organize olabilen kesimdir.İstekleride belli.Şu tahsili yaptık şunu verin,1.derece memuruz 4. kademeyi verin,tazminat verin gibi taleplerine tahsili ve derecesini dayanak yaparak zorlama yapıyor.Tahminen %70 i teşkil eden 2. ve 3. derece küskün arkadaşlar çapımız ve kuturumuz bunları istemeye yetmez diye kendini soyutluyor.Gerek TEMAD gerekse çeşitli sitelerde konuyu dile getirenler veya kamuya beyanat verenler yahu şunlarada bir bakın deseler emin olun herşey farklı olur.Takdir edersiniz ki bu meslekde hepimiz aynı işi yaptık ve birbirimizden pek bi farkımızda yok.Kimse kimseye üstünlük vehmetmesin.M.S.B'nin bile bu kesime 1 derece vereceğiz diye 2013 yılında beyanatları var. İnternete Astsubaylara Zam diye girerseniz bu beyanları görürsünüz. TEMAD veya bu konuda önderlik yapan arkadaşlardan açık açık bu arkadaşlar daha mağdur diyen birini gördünüz mü? Gördünüz ise bu sitede afişe etmenizi özellikle istirham edeceğim.Emekli olmasaydınız direk terbiye sınırlarını zorlayan tuzu kuru arkadaşlarımız oluyor.Bu konuya verilecek o kadar çok cevap var ki..Haberlerde 1. derece personele görev tazminatı verileceği söyleniyor. Gerçekleşirde aradaki makas açılırsa bu ötelenen kesim ne düşünür bir düşünsenize. Verilen bu parayı helal eder mi sanıyorsunuz? Çünkü bu arkadaşların vergisi ve hakkı var o parada. Siz çözülmeyi esas o zaman görün.
İstenilen şu; sıkıntılı olan bu kesim farkedilmek istiyor.Hayata ve arkadaşlarına küsüp adeta zombileşen bu arkadaşların katagorize edilmesi devam ederse olumlu bir gelişme beklemeyin.Ha! unutmadan,bu arada ferdi mücadelelerde devam etmektedir. Bir duyan olacaktır mutlaka.Sen kaçın kaçındasın diye sorulmayacak günlerin geleceği ümidiyle Saygılar Selamlar..
Alıntı
#4 osman ATEŞ 22-01-2014 18:11
1.İki kez Jandarma Genel Komutanlığına intibaklar,derece,kademe konusundaki haksızlıklar ile ilgili dilekçe yazdım.
2.Dört kez change.org ve bu sitedeki dilekçelerin hepsini imzaladık.
3.Yaz ayında Ankara da yapılan gösteriye ve akabinde 1.dünya Assubaylar gününe katıldık
4.Aylık ödeme yaparken ayrıca üye olup aidatı yatırdık
5.Twet nedir bilmezken hesap açıp 16.000 mesaj gönderdik

16.001.Twet atmaya hazırlanırken MSB Bakanı açıklama yaptı intibak kademe derece dedi,meclis kapanmadan yasayı çıkartacağız dedi,bizler heyecanla bir umut beklerken bir yöneticimizin twette olacağı ve mesaj vereceğini duyduk atılan twet ''nerede kalmıştık''bir haber beklerken bunu duymak moralimi bozuldu.kendi kendime bizler hep buradaydık siz neredesiniz dedim.Twet hesabımı kapattım. 2.dünya Assubaylar gününe katılmadım.....ve bu esnada hiç bir olumlu açıklama veya çalışma yapılmadığını görmedim,duymadım ve bugün Torba yasa(Uzman Erbaş kanunu)Assubaylar la ilgili en ufak bir gelişme yok var olanda yine 1/4 nün başkalarına verilmesi gibi yine başkasına verilen hak dan faydalanmamız.
Evet bizlerin daha ne yapması gerekiyordu.sizler ne yapıyorsunuz?
Alıntı
#3 İbrahim Kapçak 22-01-2014 12:48
Bir kere sözün başında şunu hatırlatmakta fayda var. Bu güne kadar Assubayların faydasına çalışmış hiçbir hükümet iş başına gelmemiştir. Assubaylar sadece muhalefette bulunan siyasiler tarafından hatırlanmaktadır.
Biz Assubaylar olarak, Astsubay haklarını savunurken siyasi , ideolojik düşüncelerimizi ön plana çıkardığımız sürece hiçbir zaman bir araya gelemeyiz. Astsubay hakları için mevcut hükümeti eleştirirken, sınırların dışına çıkıp Astsubay haklarının verilmesi talebinden ziyade hükümeti oluşturan siyasi düşünce hakarete varacak şekilde, o düşünce vatan hainleriymiş gibi suçlanmakta. Nasıl o düşünce Türkiye’deki seçmenlerin yaklaşık % 50’si tarafından destekleniyor ise Assubaylarında % 50’si tarafından desteklendiği unutulmamalıdır. Yapılan o hakaretlere O %50 Assubaylarda muhatap olmaktadır. Birbirlerine alenen siyasi düşünceler sebebiyle hakaretler yağdıran bir camia nasıl birlik olur. Her zaman dile getirdiğim Kendi haklarımızın mücadelesini yapacak isek siyasi düşüncelerimizi bu işe karıştırmamak mecburiyetindeyiz.
Alıntı
#2 Ersen Gürpınar 22-01-2014 00:03
Sayın Çam Bu site mücadelenin ateşini yeniden yakarak TEMAD ve Mücadeleye destek misyonu ile hareket ederek birçok taşın yerinden oynamasını sağlamıştır. Eski TEMAD yönetimi başarısızlıklarını kamufle etmek adına bu siteyi muhalif site ilan etmiş buna statükoya bağlı şubeler ve kişilerde önyargı ile sitede ne yapılıyor sorusuna araştırmadan katılmışlardır. Assubay adının olduğu heryerde olmak mücadeleye inanmak gerekir sizin katılım miktarlarını verdiğiniz çalışmaların bazıları amacı tam anlatamayan tali konulardır. Bu sitede haklarımızla ilgili zaman,zaman mail kampanyaları yapıp sesimizi duyurma gayreti içindeyiz ama hazır metne iki dakikasını ayırmaktan imtina eden kişisel hesaplarla destek vermeyenlerin varlığı ne yazıkki sorunlarımıza yeterli ilgiyi kendimize saygıyı gösteremediğimizin bir işaretidir. Bu tür çalışmalar TEMAD'a üye olanların sayısı bizim kararlılığımızın göstergesidir. Arkadaşlarımız artık mücadeleyi birilerine ihale etmekten temsilcilerimizde bizi yönetmeye çalışmaktan vazgeçmez ise daha çok haksızlıklara davetiye çıkarmış oluruz. Adalet ve huzur dolu günler diliyorum
Alıntı
#1 MEHMET KAYALI 21-01-2014 22:27
gerçekleriN, Ahmet ÇAM TARAFINDAN TOPLUMA VE İLGİLİLERE DEKLARE EDİLMESİ. VE YORUMLARI ÇOK ETKİLEYİCİ. VE İÇTENLİKLİDİR. ASTSUBAYLARIN EMEKLERİ İLE PAYE SAHİBİ OLANLAR. BU YAZILARI OKUYUP DÜŞÜNMELERİ GEREKİR. DURUMUN BU HAKSIZ UYGULAMALARLA DEVAM EDEBİLECEĞİ. DÜŞÜNÜLMEMELİDİR. HAK EDENLERİN HAKLARININ VERİLMESİDİR YAPILMASI GEREKEN.EN AKILLICA YOLDUR.
Alıntı

Çok Okunanlar

Son Eklenenler