2023 ASTSUBAY VİZYONEL  TALEP ÇALIŞMASIDIR.

 

ÖNEM VE ÖNCELİK SIRASINA GÖRE ASTSUBAY SINIFI VE EMEKLİLERİNİN YASAL OLARAK ÇÖZÜLMESİ GEREKEN ACİL SORUNLARI AŞAĞIDADIR.

TEMADIN DA BU SIRALAMAYI AJANDASINA ALMASINI, VİZYONU İLE TOPLUMUNUN EN ÖNÜNDE OLMASINI, TABANIN ACİLİYETİNE GÖRE EYLEM VE FAALİYET PLANLAMASI YAPMASINI DİLİYOR VE BEKLİYORUM.

İLK ANA ACİL SORUN:

MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİNDE OKUYAN ASTSUBAY ADAYLARININ  HALEN GÖRMEKTE OLDUKLARI 2 YILLIK “MESLEK YÜKSEK OKULU “ ADI ALTINDAKİ EĞİTİM VE ÖĞRENİM SÜRELERİNİN 4 YILLIK LİSANS DÜZEYİNDEKİ “ ASTSUBAY MESLEK YÜKSEK FAKÜLTESİNE “ DÖNÜŞTÜRÜLMESİ ANA KONUSUDUR.BU ANA  KONU,

ASTSUBAYLARIN GÖREVE  BAŞLANGIÇ DERECELERİNİ,

ASTSUBAYLARIN KADRO, RÜTBE, GÖREV ,MAKAM, KOMUTANLIK  ALANLARINDAKİ STATÜDE YAŞADIKLARI   SIKINTI VE YANLIŞLIKLARI,

ASTSUBAYLARIN SUBAYLARA EMSAL MAĞDURİYET İFADE EDEN  HAKLI VE YASAL TÜM TAZMİNAT KALEMLERİNİ,

ASTSUBAYLARI  AİLELERİ  İLE BİRLİKTE YILLARDIR AŞAĞILATAN  SOSYAL TESİS VE İŞLETMELERDE YAŞANAN AŞAĞILANMAYI,

ASTSUBAYLARI, TSK DAKİ HİZMETLERİNDE TALTİF, TAKDİR, YÜKSELME İLE  RÜTBE İLERLEMESİNE BAĞLI UCU AÇIK KOMUTANLIK MAKAMLARINA ULAŞABİLMEDE ASKERİ AKADEMİK YETERLİLİĞE SAHİP OLMAYI.

TSK DA BAŞARI ADALETİNE DAİR KENDİ İÇİNDE VE KAMUOYUNDA OLUŞTURULAN VEYA OLUŞTURULACAK OLAN  FİTNECİLİĞE ,BOZGUNCULUĞA ORTAM VE KOZ YARATMAYA YÖNELİK AJİTASYON VE KÖTÜ PROPAGANDAYI ENGELLEMEYİ,

HAK EDEN HER ASKERİN EN UCA KADAR BİLEĞİNİN HAKKI İLE YÜKSELEBİLMEYİ,

MAAŞ, ÖZLÜK, EMEKLİLİK  UYGULAMALARINDA TEK TİP CETVEL UYGULAMASINI BAŞLATMAYI

ASTSUBAYLARIN MEVCUT KAYNAK TEDARİKİ YÖNETMELİĞİNE GÖRE HALEN KENDİ İÇİNDE OLUŞAN EMSAL FARKLILIĞIN VE AYIRIMIN GİDERİLMESİNİ,

ASTSUBAYLARIN BU ÖĞRENİM STATÜSÜ,  TSK NIN İLERİYE YÖNELİK PROFESYONEL TEKNOLOJİK YENİ YAPILANMASINA NE ACI Kİ GÜÇLÜ  KATKI SAĞLAMAKTAN ÇOK UZAK OLUP;  4 YILLIK DÜZENLEME İLE  TSK NIN  % 70 ÇEKİRDEK GÜCÜNÜN   2030 LU DÖNEMLERE DAİR  SİLAHLI KUVVETLER YAPISINDA  TEKNOLOJİK, TEKNİK, LOJİSTİK, ANA OMURGAYI  OLUŞTURMASINI,

YUKARIDA ANA MESELE OLARAK ÖNERİLEN  4 YILLIK YÜKSEK ÖĞRENİM KANUNU DEĞİŞİKLİĞİ İLE YAKALAYABİLECEĞİMİZ BİLİNMELİDİR.

4 YILLIK M.S ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENİM STATÜSÜ BU KİLİTLERİN HEPSİNİ  AÇACAK TEK ANAHTARDIR.

BİZLERİ RİNGE HAZIRLAYAN MUCİZEDİR.

 

İKİNCİL ANA ACİL SORUNUMUZ :

BU ANLAMDA ASTSUBAYLIĞI YUKARIDAKİ YAPIYA MONTE EDECEK OLAN  “YENİ TSK DA YENİ ASTSUBAY TANIM VE KİMLİĞİNİN ORTAYA ÇIKARILACAĞI “YENİ PERSONEL KANUNU ÇALIŞMASIDIR.

BU ÇALIŞMANIN İÇİNDE ASTSUBAYLARIN RÜTBE İSİMLERİNİN  21. YÜZYILA YAKIŞAN, ÇAĞDAŞ, ANLAŞILIR, TSK NIN BÜYÜKLÜĞÜNE YAKIŞIR DERECEDE ONORE EDİLİR TARZDA DÜZENLENMESİ GEREKİR.

TEMAD ASKERİ PERSONEL KANUNUNA DAİR TÜM  ÇALIŞMAYA DAİR BİR BÜTÜNLÜKLÜ RAPOR HAZIRLATMALIDIR. (ÇOK ÖNEMLİDİR )

 

ÜÇÜNCÜL ANA MESELEMİZ:

ASTSUBAYLARIN 4 YILLIK ÖĞRENİM STATÜSÜNE BAĞLI OLARAK,

GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECE VE KADEMELERİ İLE EK TAZMİNATLARININ;  SUBAYLARIN HİZMET YIL VE SÜRELERİNDEKİ ARTIŞLA AYNI PARALLELDE VE EŞİTLİKTE OLUŞTURULMASIDIR.

BUNUN İÇİNDE SUBAY RÜTBELERİNDEKİ BEKLEME SÜRELERİ NE KADAR İSE ASTSUBAY RÜTBELERİNDEKİ SÜRELERDE AYNI OLMALIDIR.

AŞAĞIDA ÖRNEKLEME YAPILIRKEN ASTSUBAYLARIN MEVCUTTAKİ SAÇMA SAPAN RÜTBELERİ DEĞİL DE ESKİ RÜTBELERİ ESAS VE BAZ ALINMIŞTIR. BU RÜTBELERE TEKRAR DÖNÜLMESİ  RÜTBENİN ŞAHSİYETİ VE TABİRİ  ADINA ÇOK GEREKLİDİR

TEĞMEN:       3 YIL =  ASB. ÇVŞ        : 3 YIL

ÜSTĞM :        6 YIL = ASB. KD.ÇVŞ :   6 YIL

YÜZBAŞI :     6 YIL = ASB. ÜÇVŞ. :      6 YIL

BİNBAŞI :      5 YIL = ASB. KD. ÜÇVŞ: 5 YIL

YARBAY :      3 YIL = ASB. BÇVŞ :       3 YIL

ALBAY :         4 YIL = ASB.KD. BÇVŞ : 4 YIL

OLMALIDIR.

HER İKİ SINIFIN DA TOPLAM HİZMET SÜRESİ 27 YIL OLMALIDIR.

ASTSUBAYLAR  ;

KENDİ HESAPLARINA YÜKSEK OKUL BİTİRMELERİNİ ENGELLEMEK ADINA HUKUKU GUGUK YAPAN KARARLARLA BAŞLANGIÇ DERECELERİNİ 657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNUNDAKİ GENEL İDARİ HİZMETLERLE İLİŞKİLENDİRİLMELERİNE DERHAL SON VERİLEREK YENİ ASKERİ PERSONEL KANUNU TASLAĞINDAKİ GİBİ TÜM TSK.PERSONELİNİN DERECE VE KAEMELERİ TEK CETVEL OLARAK DÜZENLENMELİDİR.

BU ANLAMDA DA;

BAŞÇAVUŞ RÜTBESİNİN 2. YILINDA ASTSUBAYLAR  1/1 DERECEYE DÜŞÜRÜLMELİ EK GÖSTERGELERİ DE  3600 OLMALIDIR.

BU GÜN İTİBARİYLE SUBAYLARA UYGULANAN TAZMİNAT KALEMLERİ İÇİNDEKİ MAKAM VE GÖREV TAZMİNATI DA  , BAŞÇAVUŞLUĞUN 2. YILINDAN BAŞLAYARAK  DAHA ÜST RÜTBEDEKİ TÜM ASTSUBAYLARA DOĞRU AYNEN YARBAY VE ALBAYLARA ÖDENDİĞİ ŞEKLİ İLE AYNI GÖSTERGE RAKAMI VE AYLIK KATSAYI ÇARPIMI ÜZERİNDEN ÖDENMELİDİR.

TAZMİNATLAR BU ANLAMDA TAZMİNATA HAK KAZANAN MUADİL SUBAYLARA RÜTBE VE HİZMET YILI OLARAK ÖDENDİĞİ ŞEKLİ İLE AYNI İBARE İLE  ASTSUBAYLARA DA ÖDENMELİDİR.DÖRDÜNCÜ ANA MESELEMİZ

ASTSUBAYLARIN DA SUBAYLAR GİBİ RÜTBELERİ VE HİZMET YILLARINA PARALEL OLARAK MAKAM VE KOMUTANLIK YETKİ ALANLARININ GENİŞLETİLİP BÜYÜTÜLMESİDİR.

ASTSUBAY TANIMI İTİBARİYLE SUBAY YARDIMCISIDIR. SUBAYIN GÖREV VE KADROLARINA YARDIMCI KOMUTANLIK OLARAK ATAMALARI YAPILMALIDIR.

ÖZELLİKLE TEKNİK VE LOJİSTİK, İDARİ KADROLARDA DİREKT SORUMLU KOMUTANLIK KADROLARI VERİLMELİDİR.

DOĞU VE GÜNEYDOĞUDA SUBAYIN ASLİ GÖREVİNİ SUBAY İLERİ YAŞINDA BİR DAHA ŞARK HİZMETİ YAPMASIN DİYEREK ONUN YERİNE O BÖLGEYE ASTSUBAY ATAMASI YAPILARAK BİRLİK VE GARNİZON İÇİ  GEÇİCİ GÖREVLE SUBAYIN KADRO GÖREVİ ASTSUBAYA VERİLMEKTE ; NE VAR Kİ,  O ASTSUBAYA GÖREV YAPTIĞI MAKAMIN DEĞİL, GENEL ATAMADAKİ ASTSUBAY  MAAŞI ÖDENMEKTEDİR.

ASTSUBAYLARIN DA SUBAYLAR GİBİ BELİRLİ BİR HİZMET SÜRESİNE TAKİBEN KITA GÖREVLERİ SONLANDIRILIP KARARGAH GÖREV VE KADROLARINA ATANMALARINI SAĞLAYACAK KADRO DÜZENLEMELERİNİN DE ACİLEN  YAPILMASI GEREKMEKTEDİR.

HAVA KUVVETLERİNDEKİ TÜM TEKNİK ASTSUBAYLARA UÇUŞ PİLOTAj EĞİTİMİ MUTLAKA VERİLMELİDİR.

 

BEŞİNCİ ANA MESELEMİZ:

TSK DA, GÖREVLERİ ESNASINDA DİSİPLİN MAHKEMELERİ VEYA ASKERİ MAHKEMELERDEN ALDIKLARI CEZALAR SEBEBİYLE EMSALLERİNDEN 1.2,3 YIL VE DAHA FAZLA GEÇ SÜRE TERFİ EDEN VE BUNA BAĞLI EKSİK DERECE KADEMEDEN MAAŞ ALARAK MAĞDUR OLAN VE BU MAĞDURİYETİ EMEKLİLİKTE DE DEVAM EDEN;  ÇALIŞAN  VE EMEKLİ KONUMUNDA YAŞAYAN VEYA EŞİ EKSİK VE ADALETSİZ MAAŞ ALAN 24 BİN SİCİL NASIP KAYIPLI İNSAN MEVCUTTUR.

BU GÜN BU SAYININ ASTSUBAYLARA TEKABÜL EDEN ORANI % 82 DİR.

 

BU UTANÇ AYIBININ TEMİZLENMESİ ELZEM DİR.

 KHK. İLE CUMHURBAŞKANINA TANINAN RÜTBE TERFİ TARİHİNİN DEĞİŞTİRİLMESİNE DAİR YETKİYE İSTİNADEN BİR DEFAYA MAHSUBEN TÜM MAĞDURLARA ÖZELLİKLE DE  EMEKLİLERE EMSALDEKİ DERECE VE KADEMESİNE  KAVUŞACAĞI BİR NASIP KAYBI AFFI ÇIKARILMASI KONUSU ÇOK ÖNEMLİDİR.

 

ALTINCI ANA MESELEMİZ.

OYAK KURUMUNUN TÜM AKTÜARYEL VARLIKLARININ BU KURUMA ÇALIŞMA HAYATI BOYUNCA AİDAT YATIRAN TÜM ÜYELERE HİSSELENDİRİLMESİ YAPILMALIDIR.

BU ANAYASAL HAKTIR.

YÖNETİM VE DENETİM KURULLARINDA SAYISAL TEMSİL ADALETİNİN SAĞLANMALIDIR.

 

YEDİNCİ  ANA MESELE

İÇ HİZMET KANUNU İLE ASKERİ PERSONEL KANUNU DÜZENLEMELERİNDE OLSUN,

 TSK NIN PROFESYONEL YAPILANMASINDA OLSUN,

TSK İLE İLGİLİ HER TÜRLÜ YASAL DÜZENLEMELERDE OLSUN,

TSK NIN TÜM KUVVETLERİNDEKİ  TAKTİK HAREKATIN HER TÜRDEN  PLANLAMA SAFHALARINDA OLSUN,

TÜM KARARGAH ÇALIŞMALARINDA VE SİMÜLESİNDE OLSUN,

SUBAYIN GÖRÜŞ, FİKİR, TASARIM, SUNUM, EYLEMSEL KATKILARININ YANINDA;

ORADA ,

MUTLAKA AYNI KONUM VE YETKİYE SAHİP ASTSUBAYLARINDA BULUNMASININ SAĞLANMASI  GEREKİR.

ABD. DEKİ KUVVET VE KARARGAH ASTSUBAYLIKLARI GİBİ.

ASTSUBAYLARIN HER KONUDA,HER KANUN ÇALIŞMASINDA, HER KARARDA  MUTLAK SURETTE FİKRİ, DESTEĞİ ALINMALIDIR.

 

SEKİZİNCİ ANA MESELE

NORMAL EMEKLİLİK HAKKINA DEĞİŞİK SEBEPLERLE KAVUŞAMAYAN, RESEN DURUMDAKİ, ADİ MALUL DURUMDAKİ TÜM ASKERİ PERSONELİN ÖZLÜK HAKLARININ İYİLEŞTİRİLMESİ VE ASTSUBAY HAK VE ADALETİ İÇİN 70-75 DÖNEMİNDE TSK DEN İLİŞİKLERİ KESİLEN  DAVA  MAĞDURU 2562 ASTSUBAYIN AİLELERİNE ÖZLÜK HAKLARI İLE İADEİ İTİBARLARININ İADESİDİR.

Görüntünün olası içeriği: Adnan Fuat Özdemir, gülümsüyor, yakın çekim

SAYGIMLA.

ADNAN FUAT ÖZDEMİR

16.01.2019

 

Ögeyi Oylayın
(1 Oylayın)
Son Düzenlenme Perşembe, 17 Ocak 2019 13:37

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Copyright © 2006 Emekli Assubaylar. Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım İhsan GÜNEŞ