Hata
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 6532
Cuma, 04 Aralık 2015 20:14

HAKLARIMIZLA İLGİLİ SON DURUM !

Oy ver
(54 oy)

Kıymetli arkadaşlarım;

Son günlerde, o kadar çok bilgi kirliliği var ki, kime? neye? inanacağımızı şaşırdık.

Her kafadan bir ses çıkıyor.

Tazminatlar, intibaklar, yok şöyle, yok böyle deniyor.

Sağlıklı bilgi alamıyoruz. Bizim için, bu konulara müdahil olması gereken, TEMAD ve TAS-SEN ortalıkta yok.  Bilgi paylaşımı yok.

Kişisel çabalarımız ile bazı bilgi kırıntılarını öğrenip, paylaşıyoruz.

En son, tazminatlar için özetle; II. Kad. Kd. Bçvş, bilfiil 24 yıl hizmet şartı getirildiğini yazmıştık.

Halen meclise gidip, "görüşüyoruz, müdahil oluyoruz" diye milletvekilleri  ile çekildikleri resimleri paylaşan, TEMAD yöneticilerinin ise, bir şeyden haberi yok!

Nereden mi biliyorum?

Bu gün aldığımız bir haber, bizi ziyadesi ile üzdü.

TEMAD, "müdahil oluyorum" filan derken, 5 gün önce, 30 Kasım 2015 tarihi itibarı ile  tazminat konusunu içeren cetveldeki değişikliğin, hükümetin önünde olduğu  bilgisini aldık.

Söz konusu Kanun hükmündeki kararnameye göre, tazminatlar ile ilgili hususlar, 2016 yılının mart ayından itibaren geçerli olacağı yönünde çelişkili bilgiler alıyoruz.  

 

Bize gelen bilgilere göre;


 Albayların gösterge rakamının,  4500'den 6000'e yükseltildiği,

Yarbayların gösterge rakamının ise, 2000'den 3500'e yükseltildiği,  

Söz konusu cetvele yeni eklenen, Kd. Binbaşılara 3000, binbaşılara ise  2500 gösterge rakamımın verildiği,

Yine,  listeye ilk kez eklenen assubaylardan ise,  sadece II. Kad. Kd. Bçvş.lara 2000 gösterge rakamı verildiği görülmektedir.

Burada dikkatinizi çekmek istiyorum!

 Eğer bize gelen bu çizelge doğru ise, 15 yıllık bir subay olan binbaşıya, 18 yıllık bir Kd. binbaşıya tazminat veriliyor ancak, 23 yıllık bir assubay tazminat alamıyor.

Bu uygulama,  hem subaylar ile assubaylar arasında, hem de assubayların kendi içinde, ayrımcılığa neden olur.  Assubayları bölecek bir uygulama olacaktır. Eğer, bu şekildeyse emekli assubayların en fazla % 10'u bundan faydalanabilir.

Çözümü ise aynen subaylarda olduğu gibi, 15 yıllık bir assubaydan başlanarak tazminatların kademeli olarak verilmesidir. Adalet bunu gerektirir.

***

İNTİBAKLAR

İntibaklara gelince,  yine benzer bir uygulama olacağını öğrendik. Şöyle ki;

2003 yılı öncesi mezun olan lise mezunu bir assubaya , 1 derece verileceğini öğrendik.

Ancak burada da sıkıntı var. Görevdeyken kendi namına üniversite ve  yüksekokul bitirenlerin bundan kısıtlı olarak faydalanacağını  yönünde bilgiler var. 

Mesela; 1'inci  derecenin,  1 'inci veya 2'inci kademesinden emekli olan, yüksekokul veya üniversite  mezunu assubay bu intibaktan 2 kademe olarak yararlanırken,  2'nci derecenin 3 ve 4'üncü kademesinden emekli olan lise mezunu assubay faydalandığında, 1'inci derecenin 3 veya 4'üncü kademesine düşerek, öyleki bazı durumlarda, görevdeyken yüksekokul veya    üniversite bitiren assubayın önüne geçiyor. Ayrıca görevdeyken yüksekokul ve üniversite bitirip 1. dereceye düşmeden emekli olanlar da bu şekilde intibak yapılırsa yine bu düzenlemeden zararlı çıkıyor. 

Yani okuyan, çalışan fedakarlık yapan assubay bir nevi cezalandırılmış oluyor. Buradaki çözüm, intibakların 2003 öncesi tüm assubayları kapsayacak şekilde yapılmasıdır. Ayrıca başlangıç dereceleri de göz ardı edilmemelidir.

***

PAPATYA FALI!

bu arada, yapılan gayretleri, öğrenilen bilgileri paylaşanlarla, alay edercesine yazı yazan papatyacı kişi,çok gerilerde kalmış. Kendisinin paylaştığı bilgiler, 2012 yılına aittir. O dönemdeki hükümet tarafından kabul edilmeyerek geri iade edilmiştir.

Kendisine tavsiyem; bilgisayarlar bile kendini otomatik güncellerken, O'nun da kendini güncellemesidir. Ayrıca,  o papatyaların çiçeklerini saplarını filan toplayarak, bir tutam haline getirip, bir güzel demlesin ve çay olarak içsin. Hazımsızlığa iyi gelir. 

***

TSK YIPRATILMAMALIDIR

Kısacası sevgili meslektaşlarım;

 Temeli yıllar önce atılan ve 2012 yılından itibaren sergilenen, TSK'yı yıpratma amaçlı faaliyetlerin yeniden başlandığını sezinliyorum. Buna müsaade edilmemelidir.  Bunlar çok hassas konulardır.  Kesinlikle, bu konuda oyuna gelinmemeli ve tahriklere kapılmamalıyız. Maksadını aşar derecede konuşan, yazan çizen, TSK düşmanlarına itibar edilmemelidir.  Başka Türk Silahlı Kuvvetleri yoktur.  Dikkatli olmakta büyük fayda vardır.

TSK'ya, yeni bir nefes ve güven getirdiğine inandığımız,  Sn. Hulusi AKAR paşanın bunlara müsaade etmeyeceğine inanmak istiyoruz. Emekliler olarak, kendisinden beklentimiz bu yöndedir.

Subay , assubay, uzm.j.çvş. ve uzman  erbaşların, bir bütün olarak ele alınmasını, bir ailenin fertleri gibi görülerek, hiç bir meslek grubunu mağdur edilmeden,  düzenlemelerin yapılması gerektiğine inanıyoruz.Yorumlar

0osman ATEŞ16-12-2015 00:49#22
Değerli bir abimizin bir makalesinde:

''''Derece kademe konusunda özlük haklarını alan meslekdaşlarımı zın yüzde 60’a yakını,
Kendi parasıyla yüksek tahsil yapdı. Kimsenin himmetine de muhtaç değiller.
İntibâk konusunda onlarının kimseden bir şey talep etdiği yok!'''
diyerek gereksiz bir cümlede bulunmuş.

Haklarımız ile ilgili son durum açıklamasındaki ; Nabız ölçme çalışmalarında ise kendi namına okuyanların İntibaklardan muaf tutulacağı hususları yetkililerimizi yanıltmasın.

Yapılan eksik ve yanlış intibakların düzeltilmesini bekliyoruz.
YÖNETİCİ NOTU
Sn.Ateş TEMAD yönetiminin konuya müdahil olmaması nedeniyle bilgi kirliliği var Kendi nam ve hesabına yüksek okul bitirenlere intibak yapılmayacak söylentisi doğru olabilirmi? Bunu hangi mantık ve hukuk kabul eder? Meselenin özü şudur: 2003 öncesi yüksek okul bitirenler adeta cezalandırıldı MYO bitiren 1 kademe lisans bitiren 1 derece aldı şimdi intibaklarda herkese bir derece verilecek MYO 9/2 lisans 8/1 den başlayacak deniliyor MYO bitiren 1 kademe almıştı Herkese verilen bir dereceyi alınca MYO başlangıç derecesi olan 9/2 den intibak etmiş olacak aldığımız bilgiler bu yönde umarız bir süprizle karşılaşmayız bu nedenle TEMAD veya Şubelerden bir heyet oluşsun konuya müdahil olsun istiyoruz.
0Yavuz SELİM14-12-2015 01:38#21
Yazdıklarım 24 hizmet yılı değil, II Kad.Kd.Bçvş. rütbesine haiz olanlar içindir.

Eğer ki söz konusu tazminat sadece II Kad.Kd.Bçvş. lara verilecek ise;

2009 yılında çıkan kanun ile bilindiği üzere Üstçvş., ve Kd.Üçvş luk altışar yıla çıkartıldı. Bu kanuna tabi olan Assubaylar demek oluyorki söz konusu çizelgeye göre 30 yıl hizmet edince kavuşabilecekle r.

Ayrıca bu tazminatı alanlardan 100.-Tl.sı ödenen tazminatta kesileceği için çizelgeye göre bu tazminata müstehak olanların maaşına topu topu 60-70 Tl.sı bir zam gelecek demektir.
+4osman ATEŞ12-12-2015 07:28#20
Binbaşı ve
Kıdemli Binbaşı
VAR AMA
Başçavuş ve
Kıdemli Başçavuş yok öyle mi?
Yazıklar olsun diyorum bu listeyi hazırlayana.
+5osman ATEŞ12-12-2015 07:07#19
Tazminatların sadece 2.Kad.kd.Bçvş lara verilmesi ve intibakların yazı içeriğindeki gibi gerçekleşmesi sonucunda; Başbakanın söylediği Astsubay sorunlarını çözeceğiz sözü gerçekleşmeyece k. Aksine daha büyük içinden çıkılmaz sorunlarla başbaşa kalacağız ve sanırım mahkeme kapılarında bekleyeceğiz.
+3Osman BEREKET11-12-2015 17:33#18
Sn. Başbakan, Seçim beyannamesinde ve 64. hükumetin eylem planında "Astsubay emeklilerimizin makam görev tazminatı ve intibakları ile ilgili taleplerini biliyorum. Astsubaylarımız ın 2003 öncesi mezuniyetleri ile OLUŞAN FARKI gideren emeklilik intibaklarını gerçekleştirece ğiz" Diyor. Albaydan, yarbaydan ve binbaşıdan bahsetmiyor. Statüsü farklı olan bu üst rütbe grubunun getirilip Assubayların içine sokmak kendine farklı bir değer kazandırmak ve öylece lanse etmek fırsatçılıktır. Bunu kabul etmek mümkün değildir. Tazminatlar emekli olma hakkını kazanmış her Assubaya bulunduğu hizmet yılına göre verilmelidir. Bunu niçin astsubay emeklileri arasında bir sınır getirmek çok yanlış olur. İntibaklar 2003 öncesi mezuniyeti olan her emekli ve muvazzaf Assubaya 1 derece içi dolu olarak verilmelidir. 1 derecenin 1 kademesinde 3600 ek göstergeden emekli bir Assubayın maaşı düne kadar yaklaşık 3 asgari ücret iken bugün yarıya düşmüştür. Bir üniforması da kefen olan bu meslek grubunun, bu kadar hırpalanması, sumen altı edilerek özlük haklarının yıllarca sürüncemede bırakılmasına ve bugünde bilgi kirliliğine sebep olanların, vatan sevgisinden şüphe ederim.
+8EMEKLİ ASSUBAYLAR09-12-2015 15:05#17
Mesaj Panosundaki Sn.Yıldırım'ın yorumu ilgisi nedeniyle makalenin altına alınmıştır. Endişelerinizin yersiz olduğunu yasal olan haklı taleplerimizin gerçekleşeceğin i umut ediyoruz. MAKALE BÖLÜM YÖNETİCİSİ

Yıldırım Salı, 08 Aralık 2015 22:23 | Girişi düzenle Grişi sil Yorumu düzenle Yorumu kapat
Arkadaşlar intibak hayalleri suya düşmesin kampanyaya destek olalım bu fırsat bir daha gelmeyecektir. Ben 4 yıllık fakülte bitirdim 2 derece yerine bir derece aldım 2/3'ten emekli oldum, myo.9/2 kademeden lisans 8/1 dereceden başlatılmalı bu haktır ve benim bir derecem verilmelidir, intibak hakkımızdır yük.okul bitirene yok lise mezununa bir derece var demek kabul edilemez, bizi yollara mahkemelere düşürmesinler aile adalettir birliktir haktır hukuktur.
+6osman ATEŞ09-12-2015 13:59#16
Sınıf Okulu mezunu tüm Assubay'ların İNTİBAKLARININ 9/2 den yapılmasını istiyoruz.
+16İSMAİL TURAN09-12-2015 08:21#15
Değerli Üniversite mezunu meslektaşlarım, bilinçli şekilde ve yasal dayanaklara sahip olarak hak arayalım, Lise mezunu Astsubay yoktur, Sınıf Okulu mezunu ve Astsubay Meslek Yüksek Okulu mezunu Astsubay vardır, hak arıyoruz adı altında bölünerek başkalarının değirmenine su taşımayalım.

Hakka hukuka uygun olması için intibakların, kazanılmış müktesep hakların muhafaza edilerek yapılmasını isteyelim.
+8Yavuz SELİM08-12-2015 20:07#14
Çizelge başlığında makam tazminatı cetveli yazıyor.

Sanırım 6318 sayılı kanunla makam tazminatı almayan Sb., Assubay, Uzman Jandarma ve Uzman Erbaşların emeklilerine ( SGK. tabi çalışmayanlara ) 100.-TL.sı tazminat ödenmeye başlamıştı.

Yukarıdaki çizelgeye göre 160-170.-Tl.sı civarında bir tazminatı çalışan 24 yıllık ve üzeri tüm Assubaylar alacak. Emekli 24 ve yıl üzeri ise 60-70- Tl.sı civarında bir zam alacak. Benim bu çizelge ve yazılanlardan anladığım bu.

Diğer taraftan anlamadığım husus; Bunca yaygarayı yapanlar 60/70.-Tl.sı zam yaptık diye mi yapıyorlar yoksa bu hususu bilmiyorlar mı ?
+5Yavuz SELİM08-12-2015 14:30#13
Çizelgeye göre;

160-170.-Tl.sı 24 yıl hizmetini doldurmuş emekli assubaylara verilecek dendiğine göre demek ki halen çalışan assubaylara ekstra 160-170.Tl.sı zam var.

Emekliler zaten makam tazminatı almayanlara ödenen 100-Tl.sı aldığına göre 24 yıl ve üzeri hizmeti olanlara 60-70.-Tl.sı zam gelecek demektir.

Yani tüm yaygara 60-70.-Tl.sı için mi ?

Yarın bir gün bir de tüm basında yine assubay devrimi diye de haber yapılır.
+9M.F.AKALP07-12-2015 17:54#12
Bu yazıda arkadaşımız kendisine ulaşan bilgilerden duyduğu endişeyi dile getirmektedir. Ben şahsen böyle bir adaletsizliğe adalet duygusu ile hareket eden genelkurmay başkanımızın katılacağını düşünmüyorum. Saygılarımla.
+19ALİ KALAYCI05-12-2015 19:05#11
Bu şekliyle yasalaşması; vicdanları, hakkaniyeti, hak ve hukuku yok saymak, mesleğimizle alay etmek olur.
+16Erdoğan Evkaya05-12-2015 17:11#10
Subayları Binbaşıdan başlayıp Kd.Albay'a kadar onurlandırmışla r,bize gelince 1/4 24 yıllık Asb. II. Kad.Kd.Bçvş rütbesinde Assubaya, lütfen 2000 Gösterge ile Binbaşıdan daha aşağıda bir Tazminat rakamı vermişler,ve başka hiç bir Assubay Rütbesini dahil etmemişler,bunu hazırlayanlar Assubayların en yüksek Rütbe/Kıdemini Binbaşıdan aşağı çekerek güya bizimle alay etmişler,eğer bu Ordu Türk Milletinin Ordusu ise bizim son Rütbemiz Asb. Kd.Bçvş Rütbesidir,ve bu tazminatlar Binbaşıya verilebiliyorsa Asb. Kd.Bçvş Rütbesinin bir altı olan Asb. Bçvş. Rütbeside dahil edilmeli,Asb.II.Kad.Kd.Bçvş ve üzerindeki Kıdemde olanların Tazminat göstergesi Kd.Albay ile eşitlenmelidir.
+30DEDE ERSEL AKSU05-12-2015 12:24#9
Bu listeden assubay adı çıkartılmalıdır . En azından assubaylara şunu verdik, bunu verdik diye konuşma olmaz. Basında zam alan assubay görünür, gerçek zam subaya yapılır. Böyle çıkacaksa ne tazminat ne de intibak hiç çıkmasın. Ayıptır...
+26Ersen Gürpınar05-12-2015 03:57#8
Ben böyle bir taslağın olabileceğine ihtimal vermiyorum herhalde bilgi kaynağında eksiklik var yoksa 2nci derecedeki binbaşı yararlanacak ama assubayda 1/4 şartı olacak lise mezunu derece alacak yüksek okul mezunu muaf olacak bunu akıl mantık hukuk kabul etmez ama konuya müdahil olup varsa eksikleri giderecek TEMAD Gn.Mrk. umurunda değil İzmir şubeleri Ege ordu komutanına anlattığı gibi kuvvet komutanlıkların a genelkurmay başkanımıza hatta başbakana bunlara anlatmalıdır bu fırsat kaçarsa yeni bir yasaya birçoğumuzun ömrü yetmez
+20osman ATEŞ05-12-2015 02:40#7
intibakların uygulanma şekli bu haldeyse mide bulandırıcı. Yazı gerçeğe dayanmıyorsa geri çekilsin. gerçekleri teyid ediyorsa bir an önce müdahale edilsin. yoksa durum bazılarımız açısından vahim.
+15osman ATEŞ05-12-2015 01:13#6
2.derecenin 3.kademesinden emekli olan yüksekokul mezunu bir Astsubay intibaktan yaralanamayacak mı yani.ne demek yani öyle şey mi olur.
+21Yavuz SELİM05-12-2015 00:27#5
Çizelgede; çizelgeyi hazırlayanların dikkatinden kaçmış sanırım. Albayların göstergesi boş. 5000 gösterge puanına yükseltmeyi unutmuşlar galiba.

Yine basında Asubaylara zam deyip 6318 sayılı kanunda olduğu gibi Subaylara, Uzman Jandarmalara, Uzman Erbaşlara ve Emniyet mensuplarına zam yapılacak. Benim anladığım şimdilik bu. İnşallah yanılırım.

" 2013 yılı öncesi mezun olan lise mezunu bir assubaya , 1 derece verileceğini öğrendik. " Lise mezunları meslek yüksek okulu bitirince bir derece, fakülte bitirince 2 derece yi yıllırca aldı. Ancak Asubaylar meslek yüksek okulu gibi iki yıllık okul için bir kademe aldı. Fakülte için ise bir derece.

Kalkınmada öncelikli 36 ilde görev yaptığı her iki yıl için ayrıca bir kademe, sicilen yine kademe. Eşit işe eşit ücret uygulamasında emsal olan Asubay sınıfına bu hususlar niçin emsal teşkil etmiyor ? Nerede Adalet ?
+22üzeyir kılıçöz04-12-2015 22:15#4
Anlamak mümkün değil.15 yılda assubaylar ..Ne zaman hak mücadelesi yapsa subaylara iyileştirme yapılıyor...Şaka gibi,kabus gibi... Önce komkarsu, komutanlık tazminatı,genç subaylar rahatsız parası...Bu zihniyeti anlamak mümkün değil....
+25MEHMET KAYALI04-12-2015 22:04#3
EL İNSAF

BİRİ ELİNDE MAVZER,

GÖREVİ, İLERİ KARAKOL.

ŞEHADETE YAKIN.

ÖLÜMLE BURUN BURUNA.

ADI KONMUŞ" ALT STATÜ"

ÖNERİLEN TAZMİNAT.2000. TL.

O DA VERİLİRSE.

YOK 2 KADEMELİ

YOK 24 SENE.

BELKİ FARKLI BAHANELER ÇIKACAK ORTAYA.........

BİRİ ELİNDE BLOKNOT.

KLİMALI BÜROLARDA.

ÖLÜM VE ŞEHADETTEN UZAK.

EMEKLİ MAAŞI %/ 85.

ÖNERİLEN TAZMİNAT 6000.TL.

ADALETE BAK. BİZ BİR AİLEYİZ.

AİLE FERTLERİNE BAK.
+25İsmail DAMAR04-12-2015 22:02#2
Hukuki hatalarla dolu bir tasarı asla bu halde meclise gelmez...Başbakan hafta içi vaatlerle ilgili ayrıntılı açıklama yapacak..Saygılar..
+22EMEKLİ ASSUBAYLAR04-12-2015 20:23#1
Binbaşılarda derece dikkate alınmıyor assubayda alınıyor.
2003 yılından önce MYO bitiren sadece bir kademe aldı,şimdi intibak sadece lise mezununa derseniz bu kişi okul bitirdiği için cezalandırılmay a devam mı edecek?
Adaletsiz başlangıç dereceleri sona erip MYO mezunları 9/2 lisans mezunları 8/1'den yararlanacaktı, bunu nasıl uyguluyorlar?
Em.San.Md.70'teki oranlar,Kalkınm ada öncelikli bölgelerde çalışan devlet memurlarına verilen kademe askeri personele niçin verilmiyor? Daha birçok konuda toplumda endişe,umutsuzl uk,kırgınlık bilgi kirliliği var, buna çözüm getirmesi gereken TEMAD Gn.Mrk. yönetimi suskunluğunu sürdürüp basından bizlerden duyduğu bilgilerle yetiniyor şube başkanları neden konuya müdahil olmuyorlar? BU NASIL MÜCADELE? BU AYMAZLIKLAR DEVAM EDERSE NE BİRLİK KALIR NE TEMAD KALIR NE DE KURUMUMUZA SAYGI KALIR.

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yapabilir. Yorum yapmak için lütfen KAYIT olun veya GİRİŞ yapın...