Hata
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 6532
Cumartesi, 28 Kasım 2015 15:48

DAĞ FARE DOĞURMASIN

Oy ver
(48 oy)

Kıymetli meslektaşlarım;

Aldığımız bilgilere göre,  tazminatlar konusunda yapılan ve son şekli verilen taslak çalışmada;

 24 yıl bilfiil çalışma,

 II. Kad.Kd. Bçvş.  rütbesinde olma,

ve 1/4,  Derece -kademede olunması gibi şartlar içerdiğini öğrendik.

Bir subay, 20 yılda yarbay olması gerekirken, erken terfi, Komkarsu, Kurmaylık vb. durumlarla  16-17, yılda yarbay olmakta ve tazminat almaktadır.

Yani subaylara  "bilfiil hizmet şu kadar hizmet yapacaksın" şartı  aranmadan tazminat ödenmektedir.

Assubaylarda, tazminat ödenmesi için;  assubaylığın son rütbesi olan II. Kad. Kd. Bçvş. rütbesi aranırken,  subaylara, subaylığın son rütbesi olan Orgenerallik  hadi onu geçtik, albaylık şartı bile aranmamaktadır.

Yine subaylarda tazminat ödemek için herhangi bir derece kademe şartı da bulunmamaktadır.

Yanlış anlaşılmasın, kimsenin maaşında, tazminatında gözümüz yok. Sadece bir şey yapılacaksa adaletli yapılmasını istiyoruz. 

Yapılacak iyileştirmenin budanıp, kuşa çevrilerek, numunelik çok az bir assubayın yararlandırılmasını değil, tüm assubayların, hatta uzm.J.çvş.ların da faydalanacağı türden bir çalışma yapılmasını istiyoruz.

Dolayısı ile verilmesi öngörülen tazminatlarda, Kd. Bçvş. rütbesindeki  1-2 ve 3'üncü dereceden emekli olan ve halen çalışan assubayların da kademeli olarak faydalanması gerektiği kanaatindeyiz.

Askeri ve siyasi otoritenin yeni mağdurlar yaratmadan bu işi çözeceğini umut etmek istiyoruz.

***

Bazen diyorum ki, çok bahtsız bir sınıfız...

Bizi temsil ettiğini iddia edenler,  temsil etmekte yetersiz kalıyor. Yüksek Askeri Şura' da (YAŞ) intibakların  görüşüldüğünü basından öğreniyoruz.

Kısa bir beyin jimnastiği yapalım, YAŞ Toplantısında;

Mesela YAŞ'da hükümet kanadı, TEMAD Genel Başkan Yardımcı tarafından yazıldığı iddiası ile davacı olduğu meşhur "MEZARINIZA TÜKÜRECEĞİM" yazısını, veya TEMAD Başkanının  Başkent TV'deki " TSK'yı üç maymuna çevirdiler, EFKAN ALA laf cambazıdır, Basiretsiz Politikalar vb." sözlerini içeren görüntüleri Genelkurmay'ın önüne koysa,

Veya Genelkurmay,  TEMAD Genel Başkanının "Genelkurmay kapatılmalıdır, Lüzumsuz bir makamdır, askeri yoktur, ABD'deki gibi Genelkurmay Başkanlığını Kara Kuvvetleri Komutanlığı ikiz görevle yürütmelidir", minvalinde söylediği görüntüleri, yine, TEMAD Genel Başkan Yardımcısının "Genelkurmay Başkanlığını fırsatçılıkla, rol çalmakla "itham ettiği yazısını hükümetin önüne koysa nasıl bir sonuç çıkar?
Ya da, Milli Savunma Bakanı hakkında "Kabus Geri döndü" diye yazan İlericinin yazısını masanın ortasına koysalar!

Siz olsanız,bunları ekranlar önünde söyleyen,yazan,çizen insanları muhatap alırmısınız

Bakınız,ayni hata Disiplin Kanunu çıkarken yapıldı. Bazı Gn.Bşk. yardımcılarının tüm ısrarlara rağmen "TV den izleriz" diyen şahıs,ilgisiz kaldı ve bu kanun adeta idam fermanı gibi çıktı..

Bu tip kanunlar düzenlemeler 40-50 yılda bir yapılır.  Yani bir kez çıktı mı değiştirilmesi, yeniden düzenlenmesi çok zor olur.

Daha dün bir ağabeyimiz intihar etti ve toprağa verildi .Tıpkı son 2,5 yılda intihar eden 36 meslektaşımız gibi.  Tıpkı hakkını alamadan giden binlerce meslektaşımız gibi.

Değerli ağabeyimiz, Ersen Gürpınar'ın önerdiği gibi; Gelin inadı bırakın, siz görüşemiyorsunuz, muhatap kabul edilmiyorsunuz. Makamınız koltuğunuz sizde kalsın. Maksadını aşan sözlerine hiç olmazsa bir süreliğine ara verin ve  Bu işi çözmek için TEMAD Şubelerinden, TAS-SEN'den ve konuya vakıf aklı başında meslektaşlarımızdan oluşturulacak karma bir heyet aracılığı ile askeri ve siyasi muhataplarla görüşme yapılsın. Henüz her şey bitmiş değil.

 En azından sınıfınıza böyle bir iyilik yapın.

Yoksa dağ fare doğuracak , bari ebesi siz olmayın. 

 

Yorumlar

+1Akif ÖZİZMİRLİ03-12-2015 14:19#12
Assubayların 1/4 ne inme hakkı 25 mayıs 2012 çıktı. Eğer yukarıdaki bu duyum gerçek ise, buna göre bu tazminattan sadece bu tarihte görevde olan ve 30 Ağustos 2012 de 1/ 4 ne indikten sonra 30 Ağustos 2013 den sonra emekli olanlarla, 1/4 ünü alıp en az bir yılda çalışmaya devam ederek emekli olanlar veya 1/4 ne indikten sonra bir yıldan fazla çalışmaya devam edenler yararlanacaktır . İntibaklada emekli maaşı artacak olanlar 2.dereceden emekli olup 1.dereceye düşerek 3600 göstergeye çıkanlar ve 3. dereceden emekli olup 2. dereceye düşenlerde etkili olacaktır. Daha önce 1. dereceden emekli olanlar ( eskiden 1/4 ne inilmediği için) ve 1/4 alıp bir yılı beklemeden emekli olan hiç bir emekli yararlanamayaca ktır. Eğer böyle ise gerçekten çok saçma bir olay. . O zaman neden emekli assubayların emekli maaşlarını düzeltileceğini açıkladılar. Bu konuda Gn. Kurmay ve iktidardan ve iktidar millet vekillerinden açıklama istenmelidir. AYRICA TÜM ÇALIŞAN VE EMEKLİ ASSUBAYLAR BİRLİK OLMAK ZORUNDA OLDUĞU YADSINAMAZ BİR GERÇEKTİR.
+13Ersen Gürpınar01-12-2015 01:35#11
Bizleri temsil etmekle görevli olan TEMAD Gn.Mrk. yönetimine maddi ve manevi desteğimizi kişisel hesaplarla hareket etsinler yakalanan tarihi bir fırsatı emekleri olmadan heba ederek şubelerde masal anlatsınlar diye vermedik.

Şubelerde anlatılanlar sır mı? Madem bu konunun mimarı olduklarını belirtip genelkurmayı TEMAD'tan rol çalmak ve başarıyı sahiplenmekle suçlayacak kadar iddialılar o halde masalı bıraksınlar Başbakan'ın vaatlerinin içeriği hakkında açıklama yapsınlar ki millet çaresizlikten sağa sola başvurarak papatya falı(!) bakmaktan vazgeçsin.El insaf,biat kültürü ile algı yaratmaya çalışanlarda biraz yürek ve vicdan varsa bunu onlar sorgulamalıdır
+17A.Altındağ30-11-2015 20:06#10
Assubay toplumuna kötülük yap desen ancak bu kadar yapılır. Genelkurmaya amaç dışı eleştiri yapmak, hakaret etmek, fırsatçılık yaptı, Temad'ın başarısını sahiplendi demek bildiğiniz dalı kesmektir,bunla r Ahmet Keser'in haberi olmadan yapılamaz, kendi de şubelerde yine masal okuyup bilinen şeyleri tekrarlamış genelkurmaya göndermeler yapmıştır, bundan daha vahimi kimsenin cesaret edip buna itiraz etmemiş fotoğraf çektirme yarışına girmişler,böyle olunca sürprizlere hazır olun.Emeğimizi umudumuzu bozuk para gibi harcayanlara lanet olsun.
+17MEHMET KAYALI30-11-2015 19:31#9
TAZMİNATLARDAN FAYDALANMADA SUBAYDA, HİZMET SÜRESİ DİYE BİR ŞART YOK İSE, ASSUBAYLAR DA ULAŞABİLECEĞİ SON RÜTBE MERTEBESİNE ULAŞABİLEN ASSUBAYLARA, SÜRE ŞARTI , TAZMİNAT ÖDEMELERİNDE KISITLAMA GETİRİLMESİNİN FARKLI BİR VERSİYONUDUR VE GERÇEK BİR BAHANEDİR. HAKKANİYETİN TEK YOLU, ÖZLÜK HAKLARI İLE İLGİLİ HAZIRLANACAK YASALARIN DEVLETİN DAHA FARKLI BİR BİRİMİNDE HAZIRLANMASI, OKULSAL HAKİMİYET, OKULSAL KORUMA OLUŞTURAN YAPTIRIMLARDAN SOYUTLANMALIDIR . BİLİMSEL VE MALİ EĞİTİMSEL ORGAN OLUŞTURULUP. TÜM TARAFLI AYRICALIKLI OLUŞUMLARDAN, KORUMA VE KAYIRMA OLUMSUZLUĞUNDAN SOYUTLAMA GEREKİR. HİZMET KARŞILIĞI ÖDEMELER, HARP OKUL KÖKENLİLERCE KONTROL ALTINDA BULUNDUĞU SÜRECE, ALT STATÜ GÖRMEZDEN GELİNECEK, SIZLANMALAR OLACAK ALT STATÜYE BAHANE YARATILACAKTIR. NEDENİ ALT STATÜDEKİLERİ KAPI KULU GİBİ KULLANMA İSTEĞİDİR...
+19Nebil KÖKEN30-11-2015 12:39#8
TSK ORDUNUN BEL-KEMİKLERİNE "ZENCİ" MUAMELESİ YAPMA ISRARINDAN BİR TÜRLÜ VAZGEÇEMİYOR!!! !!!
BİR MÜJDELİ HABERDE BİLE İNSAFSIZ AYRIMCILIKLAR VAR...
YAZIK.
+19EMEKLİASSUBAY30-11-2015 10:20#7
Sayın H.Saraç'ın mesaj panomuza gönderdiği yazı bütünlük sağlaması için ilgili makaleye yorum olarak taşınmıştır.
-
Sayın Aksu, yazınızı okudum. Temad konuştukca bize bir şey vermezler. Sn.Gürpınar bizi temsil edenlere her zaman "sağduyulu olun" dedikçe onlar tersini yapıyor. Sizler hiç emekli uzman,ve emekli jandarma dernek yöneticilerinde n,genel kurmayı eleştiren bir söz duydunuz mu?... Benim duyumum 2003 yılı öncesi mezunların intibakları 9/1'den olacak.Hayırlısı olsun,saygılar.
+19Osman Ada30-11-2015 00:36#6
Ben 1/4 derecedeyim bugün 1nci derece ile 2/3 derece arasındaki adalet dışı maaş farkı beni üzmektedir intibak 9/2 tazminat kıdemli başçavuşa verilmez 1/4 şartı olursa daha da büyük mağduriyet olur TEMAD ve Ahmet Keser'in bilgisi senden benden fazla değil olsa açıklar her kafadan bir ses çıkmazdı hala genelkurmaya çakmaya çalışanları haklı gören alkışlayanlar Yalakalığı bırakın küçük çıkarlar büyük zararlara neden oluyor
+24ahmet ÇAM29-11-2015 12:59#5
Buradaki en büyük YANLIŞ ve HAKSIZLIK 1/4 derecenin aranması olur. Diğer iki husus da DERECE gözetilmeden RÜTBE GÖZETİLEREK olursa ÇOK arkadaşımız YARARLANABİLİR. Ama YANLIŞLARDAN dönmenin UZUN yıllar aldığını ÇOK İYİ BİLEN bir CAMİA olarak daha YASALAŞMADAN yanlışların DÜZELTİLMESİ için HÜKÜMETE ve GENKURA GEREKLİ girişimler yapılmalıdır.
+23süleyman paktin29-11-2015 02:07#4
Bu durumda 1/4 olmayanlar yani 1/1, 1/2, 1/3'lere tazminat yok mu?
1/4 olan kaç kişi var ki? Böyle şey olur mu? Hiç vermesinler bari.
+23BÜLENT CİVAN28-11-2015 23:56#3
OTURDUĞUMUZ YERDEN İNTİBAK ,TAZMİNAT VE BAŞLANGIÇ DERECELERİ DÜZELMEZ

ulen böyle adalet; bizim mahalledeki kız
ulan böyle kanun olmaz olsun fasıl heyetindeki kanun
eeeee ADALET VE KANUNLAR TÜRKİYEDE SADECE subaylara YAPILIYORSA
ARTIK böyle adaletin var ya ..
bu işlerin takipçisi olmak durumundayız temadın T harfini tanırım
gerisi benim için gazel okur bu süreçte
Allah izin verirese sağlığım düzelince Ankarada olmak isterim
SUSUNCA MEME DE YOK ,MAMA DA ONA GÖRE ERSEN ABİ İYİ BİR EKİP PLANLAYIP ANKARA'DA UĞRAŞMAK GEREK
birisi çıkmış şube şube geziyor sanki kendisi yaptırıyor bu işleri ya inandıracak ..k...arıyor
+36Erdoğan Evkaya28-11-2015 17:00#2
Ben 22 yıl çalıştım,Yarbay 20 yıl sonunda Tazminata hak kazanıyorsa bu durumun sorumlusu kim,bu haksızlığa boyun mu eğeceğiz?
+31Ersen Gürpınar28-11-2015 16:00#1
Göreve başlangıç derecesi olan 9/2 bizim için hayati öneme sahiptir Görev koşulları ve sorumlulukları assubaylarla kıyaslanamayaca k birçok kamu görevlisinden daha alt kademeden başlama adaletsizliği ve psikolojik ezikliğinin sona erdiği konusunda bilgiler aldık,ancak açıklamalarda çelişkiler var bir taraftan MYO MZ.9/2 lisans mezunları 8/1'den göreve başlatılacak intibaklar buna göre yapılacak denirken diğer taraftan 2003 yılından önce mezun olanlara bir derece verilerek intibakları yapılacak deniyor (!) Bunların tazminat konularının netleşmesi için müdahil olmamız gerekiyor. GENELKURMAY BAŞKANI BAŞARIMIZI SAHİPLENDİ-TEMAD'DAN ROL ÇALIYORLAR-GENELKURMAYLA İLGİLİ DEĞİL SİYASİ OTORİTE İLE ÇÖZÜYORUZ gibi mantıksız aptalca değerlendirmele rle hayal kırıklığı yaşarız.TEMAD yönetimi görüşemiyorsa şubelerden bir heyet oluşturulmalı teklifimize yönetim yalakaları farklı algılarla konuyu geçiştiriyorlar . Yasa teklifinde bir virgül bile binlerce kişinin mağduriyeti olabilir bunun vebali ağırdır.Son kez uyarıyoruz,yüre ğinde assubay sevgisi ve vicdan olanlar bu aymazlığın sona ermesine katkı sağlamalıdır.

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yapabilir. Yorum yapmak için lütfen KAYIT olun veya GİRİŞ yapın...