Çarşamba, 07 Ekim 2015 21:32

NEZİHE MUHİDDİN

Oy ver
(12 oy)
  • Türkiye’nin ilk siyasi partisi hangisidir?

Bu soruyu sokakta kime sorsanız, Cumhuriyet Halk Partisi olduğunu söyler. Oysa, önce Halk Fırkası adıyla, sonra düzeltilerek Cumhuriyet Halk Fırkası olarak kurulan parti, ülkemizin ikinci partisidir. İlk parti ise, Nezihe Muhiddin ve on üç kadın arkadaşı tarafından kurulan Kadınlar Halk Fırkası’dır.

Bugün adı bile anılmayan, değil gençliğin, neredeyse bütün bir ulusun unuttuğu bu isim; ülkenin önemli merkezlerine heykeli dikilecek, banknotlarımızdan birinin arkasına resmi basılacak önem ve değerdedir.

1898-1958 arasındaki 60 yıllık kısa ömründe birçok  başarıya imza atmış, geride çok değerli eserler bırakmıştır. 20 civarında romanı; 300 civarında öykü, piyes benzeri eseri vardır. Dört yabancı dil öğrenme başarısını da eklersek, 20. yüzyılın entelektüel birikimi zirve yapmış bir şahsiyetiyle karşı karşıya olduğumuzu anlarız.

Haziran 1923’te kuruluş çalışmaları tamamlanan Kadınlar Halk Fırkası (KHF), kuruluş dilekçesine tam sekiz ay sonra yanıt alabildi, gelen yanıt şuydu: “1909 tarihli Seçim Kanunu’na göre, kadınların siyasi temsili mümkün değildir.

Düşünebiliyor musunuz; kadınların oy kullanma hakkı bile söz konusu değilken, üstelik diğer kurucuları da tamamen kadınlardan oluşan böylesine cesur bir girişimi kim yapabilir? Bu muhteşem cesaret, bugünün gençliğinde bile yok, maalesef!

Ret yanıtının ardından boş durmayan Nezihe Hanım, Türk Kadın Yolu adını verdiği bir dergi çıkardı. Derginin hem sahibi hem genel yayın yönetmeniydi, zaten kendi cebinden koyduğu parayla kurulmuş bir dergiydi. 18 sayı boyunca çıkmayı başaran dergi, kadınların siyasal hayatta yer edinmeleri ve  bu taleplerin dile getirilebilmesi için çaba harcadı.

1925’te, henüz kadınlara hak tanınmadığı halde, Halide Edip ile birlikte milletvekili adayı oldu. Olamayacağını biliyordu, amacı hem Büyük Millet Meclisi’ni hem kamuoyunu bu fikre alıştırmaktı.

Meyve veren ağacı taşlamakta mahir bir ulus olduğumuzdan olsa gerek, hakkında çeşitli yolsuzluk iddialarıyla yıpratıldı, 1927’deki seçimlerde de milletvekilliğine adaydı ama sonradan adaylığı iptal edildi. Kadınların adaylığı ve siyasal hayatın içinde yer almaları konusu, bu girişimler sayesinde sıcak tutuluyordu.

Biliyorsunuz, kadınlara seçme ve seçilme hakkı 5 Aralık 1934’te verildi ve Nezihe Hanım, ideallerinden asla vazgeçmeyen yapısıyla 1935’teki seçimlerde İstanbul bağımsız adaylarından biriydi.

İleriki yaşlarında yalnızlaştıkça, zihni ona oyunlar oynamaya başladı ve ülke tarihimizin ilk kadın kahramanlarından Nezihe Muhiddin, Şişli’deki bir akıl hastanesinde son nefesini verdi. Cenazesi de son derece sönük geçti, zamanında etrafında pervane olanlar cenazeye katılmak yerine, çelenk göndermeyi tercih ettiler. Günümüz feminist hareketinin de pek sahip çıktığını, hatta adını andığını görmüyoruz. Oysa kadınlarımız, ona ne çok şey borçlu olduklarını düşünmeli ve bu ismin unutulmaması için çaba sarf etmeli.

Heykeli dikilecek bu değerli insanımızı saygıyla yad ediyorum.

Yorumlar

+6Celal ELBİR18-10-2015 23:29#3
Değerli yorumcular, beni sevindiren ve şevkimi artıran iltifatlarınıza çok teşekkür ederim. Site yönetiminden yazmam konusunda teklif geldiğinde, hem sevinmiş hem çekinmiştim. Tecrübe sahibi olmadığım bir alandı ve topluma hitap etmek, öyle çok kolay bir iş de değildi. Bu yorumları okuyunca, doğru yolda olduğumu anladım.
Sağ olun, var olun.
Vicahi bir tanışıklığımız dahi olmayan, sadece bu sitedeki yazı ve yorumlarından tanıdığım Ersen ağabey şahsında yönetime ve üyelerine bu vesileyle bir kez daha teşekkür ederim.
Yazılarım tümüyle bağımsız, hiçbir grup veya oluşumla organik bağı olmayan bir kardeşinizin yazılarıdır. Bilgi dediğimiz engin okyanusta, birileriyle bir şeyler paylaşabilmenin mutluluğuyla...
+7Erdal Günşer18-10-2015 09:45#2
Sayın Elbir, yazınızı okuyup bitirdiğimde yeni bir şey öğrenmenin mutluluğuna ulaştım. Sağolun.
Emekli assubaylar sizler gibi daha çok araştırıcı ve daha çok yazar çıkarmalıdır. Maalesef bir sitemizde köşe yazarlığı yapan aynı zamanda şube başkanı olan bir emekli assubayın kompleksli ve araştırmacıları , yazanları hor gören ancak kendini ayrı tutan yazısını ibretle okudum.
Maalesef şu anki egemen güçler bizlere sadece biat etmeyi aşılıyor. Onları alkışlayıp desteklemedikçe bizleri kategorize ediyorlar.
Sayın Mehmet Kayalı abimizin ve Ersen Abimizin yorumlarının da altını büyük harflerle çizmek gerek. Maalesef dinsel özgürlük diye yola çıkanlar şu an bir dayatma yaşatıyorlar. Gerçek olan ifade özgürlüğüdür. Gerçek olan kişinin kendini her ahvalde ifade edebilmesidir. Bundan yüz yıl öncesinin şartlarında, kabullendirilmi ş dini tabuları da aşarak kendini ifade etmeye çalışan Tüm kadınlarımızın önünde saygıyla eğiliyorum. Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti... Yaşasın Atatürk Devrimleri ve İlkeleri...
Saygılarımla...
+10Ersen Gürpınar08-10-2015 00:14#1
Saltanatı uğruna imparatorluğu SEVR anlaşması ile tarihe gömenlerden sonra YA İSTİKLAL YA ÖLÜM diyerek yeni bir Türkiye mucizesi ile Laik demokratik hukuk devletini bize armağan eden Atatürk'ün kadınlarımıza verdiği değerle Türk kadınları birçok ilki yaratmıştır.Ama ne yazık ki her devirde devrimlerin hainleri olmuştur. Kadınlarımızı önderlik eden Nezihe Muhiddin'in manevi şahsında tüm kadınlarımıza saygılar sunuyorum.Bu önemli konuyu bizlere aktardığınız için teşekkürler Sn.Elbir.

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yapabilir. Yorum yapmak için lütfen KAYIT olun veya GİRİŞ yapın...