Salı, 23 Haziran 2015 20:06

İsmail Hakkı TONGUÇ

Oy ver
(12 oy)

Köy Enstitüleri dediğimizde İsmail Hakkı Tonguç’u, İsmail Hakkı Tonguç dediğimizde Köy Enstitüleri’ni anmamak mümkün değildir.

Cumhuriyet’in ilk yıllarında okur yazar oranının %10’larda dolaştığını, bu cahilliğin üstesinden gelmek için Atatürk’ün, askerliğini çavuş olarak yapanların terhislerinden sonra memleketlerinde okuma yazma eğitmenliği yapmalarını istediğini çoğumuz hatırlıyoruzdur. İşte, bu cehaletin giderilmesindeki en büyük isimlerden biridir Tonguç. Kendisini bu işe adamış, bütün ömrünü bu uğurda harcamıştır.

Biri kız, toplam 8 kardeşin en büyüğü olduğundan, “en büyük çocuk” anlamına gelen tonguç kelimesini kendisine soyadı olarak seçtiğini biliyoruz.

Eğer Köy Enstitüleri -çok yanlış bir kararla- kapatılmasaydı, eminim, Türkiye bugün olduğu yerden çok daha yukarılarda olurdu. Tonguç gibi, Hasan Ali Yücel gibi eğitim devrimcilerinin karşısında başımız öne eğikse, yıllardır uygulanan yanlış politikalarla eğitimimizin içine sokulduğu durumdan dolayıdır.

O, sadece ailesinin en büyük çocuğu olmakla kalmamış, Türk eğitim hayatının da en büyüğü olarak kayıtlara geçmiştir. Bugün onların bayrağını, Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği (YKKED) taşımayı azimle sürdürmektedir. Bu isimsiz neferlere dost selamlarımızı sunuyor, 24 Haziran 1960’ta kaybettiğimiz İsmail Hakkı Tonguç’u 55. ölüm yıldönümünde saygı ve rahmetle anıyorum.

Yorumlar

+3Ersen Gürpınar26-06-2015 00:34#1
Yoktan varolan bir ülke TÜRKİYE'nin geleceğine ipotek koymak isteyen emperyalistler ve onların hain yardakçıları bu ülkede güzel olan birçok şeyi baltalamışlardı r. Rahmetli pilot assubay Vecihi Hürkuş'un uçak sanayi,Devrim arabaları,MKE başarılı çalışmaları ve Köy Enstitülerinin kapatılması, bence bunların en önemlisi Köy Enstitülerinin kapatılmasıdır, ülkeye yapılan en büyük ihanet budur,buna sebep olanları lanetlerken emek veren rahmetli Tonguç gibi kahramanları minnetle anıyoruz.

Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum yapabilir. Yorum yapmak için lütfen KAYIT olun veya GİRİŞ yapın...