İTİBARIMIZ NE DURUMDA ?

17 Nis 2011
45 kez
itibar

Biz assubaylar bankaları hortumlamadık.

Kendimize kıyak emeklilik yasaları çıkarttırmadık.

İhalelere fesat karıştırmadık. İhalelerden aslan payını almak için şebeke oluşturmadık.

Bu ülkenin kaynaklarını yandaşlarımıza peşkeş çekmedik.

Emekli olduğumuzda holdinglerde yönetici olmayı, Oyak’ta ya da MSB. lığı yurtlarında kendimize, akraba ve yakınlarımıza istihdam kapısı yaratmayı planlamadık. Bizlerin, ne flamalı makam aracı, ne de eş ve çocuklarımızın sivil plakalı, devlet memuru ünvanlı şoförlerimiz oldu.(Rüyasını bile görsek, kabus görmüş gibi uyanırdık!)

Hiç bir imtiyazımız olmadı. Aksine; emekli maaşlarımız dahi başkaları gibi, görevdeki meslektaşlarımızın maaşlarına hiç yaklaştırılmadı. Daha da uzaklaştırılması için ne gerekiyorsa o aksatılmadan yapıldı. 926 sayılı kanuna göre, bazıları rütbeye göre  tek cetvelden maaş alırken, bizler kendi aramızda kategorilere ayrıldık. Hep aşağıya itildik, yukarıya çıkarılmadık.

Aynı hukuk fakültesinden mezun olsak dahi, çocuğumuz yerindeki atğm.ler bizi yargılayan hakim yapıldı ya da başımıza komutan olarak atandı. Fakat, assubay olan hatta assubaylıktan subaylığa geçen hukukçu meslektaşlarımızın, yalnızca mahkemelere yargılanmak için gitmesi uygun görüldü. Sadece assubaylara özel, maaş artışı için KHK hiç çıkarttırmadık. Fakat hizmet süremizin artırılması için jet hızı ile meclisten yasalar çıkartıldı.

Aynı fakülteleri bitirmiş olsak dahi, dereceler, rütbe terfileri, erken terfiler, makam, hizmet, temsil, kadrosuzluk tazminatları, 1/4 derece ve buna uygun gösterge ve ek göstergeler başkalarına, bizlerin ise yalnızca 1/3'de kalmamız uygun görüldü.Görev koşulları ve sorumlulukları bizlerle kıyaslanamayacak MYO memurlar 9/2'den göreve başlarken hangi değer yargısı ile assubaylar 9/1 kademeden göreve başlatıldı ?

Her yıl olmasa da, kara yollarında görevli bir işçi kadar kamplardan yararlanma imkanlarımız da olmadı. İtibarımız ve puanlarımız bir türlü yetmedi. Aynı kurumdan emekli bir başka meslek grubu mağduriyeti hiç tanımazken, külfet ve zahmetler bizlerin sırtına yüklendi, haklar başkasının cebine kondu. Bütün bunlara rağmen hukuktan doğan taleplerimiz hiç rağbet görmedi, adam yerine konmadık ve kısaca itibarımız olmadı.

Halbuki bizler, TMK. larda hangi görev yazılıysa, amirler tarafından hangi ek görevler uygun görülmüşse, birlik ya da kurumda ne kadar mal, malzeme, silah ve cephane, arazi ve arsa, para, pul ve kıymetli döküman varsa, zimmeti ve külfeti bizlere yüklenmesine karşın, iş güçlüğü ve iş riski, eleman teminindeki güçlük zammının aslan payı başkalarına oldu.

Halbuki nereye, hangi ücra köşeye tayin edilmişsek oraya gittik. Hizmet süresi ne kadarsa o kadar görev yaptık. Kaç kere uygun görülmüşse o kadar tayin edildik. Görevin gereği ölmemiz gerekiyorsa öldük. Birçoğumuzun uzuvları kayboldu. Eksik uzuvla yaşamayı şeref kabul ettik. Ama şehitlerimize ve gazilerimize dahi ayrımcılık yapıldı. Bunları dahi sineye çektik. Şehitlerimizin isimlerinin milletimizin göreceği yerlere adil olarak yazılmasından dahi çekinilmesini bir türlü anlayamadık. Hiçbir şeye itiraz etmedik, zaten yasalar karşısında edemezdik de.

Biz hiç kimseye ayırım yapmadık, bizlere ayrıcalık yapılmasını imtiyaz sağlanmasını, aklımızın ucundan bile geçirmedik. Çalışırken yalnızca görevimizi, emekli olunca, yalnızca hukuku, adaleti ve hakkaniyeti bekledik ve talep ettik. Görevimizi alnımızın akıyla yaparak ayrıldık ama, kayırma ve hak başkalarına, ayrımcılık ve haksızlık bizlere uygun görüldü.

Bunca emek, bunca fedakarlık ve bunca yurtseverlik karşısında, en çok sözü dinlenen ve itibar görmesi gereken bizlerin neden sözü dinlenmez, değer verilmez, hiçbir talebi karşılanmaz duruma düşürüldük? Bunun sorumluları kimlerdir? Yapılan bu ayrımcılık ve hukuksuzluklar yalnızca TSK'nin önemli bir kısmını mağdur etmek, TSK düşmanlarını sevindirmek, gerçek kahramanları kahretmek kimlerin eseridir?

İlgili ve yetkili sorumlular, mesleki ya da şahsi ikballeri peşinden koşarken bizleri unutmuş, ya da dikkate alma gereğini dahi duymamış olabilirler. Ama ya bizler, ya bizim meslektaşlarımız, bu itibarsızlaştırmanın bir parçası değil midirler? Adını bile artık yazmak benim için bir üzüntü kaynağı olan STK'nun başına getirmiş olduğunuz temsilciler, hak aramak yerine, kendi meslektaşlarına “Onlar bizden değil komutanım“ diyen zatı hangi nedenle üç kere seçme ihtiyacını duydunuz? Hak arayan meslektaşlarını Habur’dan giriş yapan PKK otobüsünün üzerinde mi gördünüz ki, onlar bizden değil dediniz? Onlar sizden değilse, elimizdeki takdir, onur ve ödül belgelerini hangi ordunun mensupları bizlere verdi ?

Sanıyorum içinde yaşadığımız durumun sorumluluğunu tamamen başkalarına yıkmak da doğru değildir. Bizler, bizim temsilci olarak seçtiklerimiz bu tablonun baş mimarlarıdır. TEMAD Şubelerinde önümüze konan birer masa ve üzerine dökülen okey takımları ile bizlere sunulan bu değerli hizmeti yeterli görüp, haklarımız verilmese de, adam yerine konmasak da, sözümüz dinlenmese, itibarımız olmasa da, bu benzersiz ve kıymetli hizmet için şubelerdeki ve genel merkezdeki temsilcilerimizi tekrar seçerek vefa borcunu ödemek zorunda mı saydık kendimizi? Sahi siyasi partiler bizleri adam yerine koyup, adaylarımızı seçilebilecek yerlerden listelere yerleştirip, taleplerimize itibar ettiler mi? Bir milyon oya sahibiz. Siyasi partiler için oy demek her şey demektir. Bunca oyumuza rağmen bize itibar edip listelere neden almadılar acaba? Nedenini hiç sorgulamayacak mısınız? Bizlerin üçte biri kadar dahi oy potansiyeline sahip olmayan meslek gruplarından ne kadar adayın listelere yerleştirildiğini nasıl açıklayabileceksiniz merak ediyorum.

Hak, hukuk, adalet ve en önemlisi de itibarımızın ne önemi var ki! "Hak verilmez alınır" ne demek? Meydanlara çıkıp, demokratik hak arama eylemi de neyin nesi?... Haksızlıklara itiraz ederek karşı koyarak itibar kazanılmaz mı diyorsunuz.? O zaman okey takımlarınıza iyi sahip çıkacaksınız. Hak aramak bölücülüğe girer. Başkanımız kimi uygun görüyorsa, onu kişisel itibarını kullanarak istediği yere getirir! Diğerleri zaten kendisinden sayılmaz!

  • İtibar kazanmamız için önerim şudur; Başkanımızın bu güne kadar bizler için yaptığı hizmetler, yapacağı hizmetlerin göstergesidir!.. Sağduyusuna, başarı için azim, kararlılık ve hırsına inancım tamdır!!! TEMAD seçimlerinde başkanımızı tekrar seçerek altın kuşağı kazanması, mesleğimizin ve tüm meslektaşlarımızın Türk Milleti nazarında İTİBARININ zirveye taşınmasına yardımcı olunması, yurt içi ve yurt dışı gezi programları ile elde edilen başarıların bazı TEMAD Şubeleri hariç, başkanımızı başarılı bulan tüm şube yöneticileri ile hep birlikte kutlanması dileklerimle saygılar sunarım...
Ögeyi Oylayın
(37 oy)

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar  

#13 üzeyir kılıçöz 13-06-2011 23:08
Kimler hava alıyor,kimler almıyor bunun cevabını 80 sene köle kanunları ile yönetilince söz de edemedik hesapta soramadık ,bu gidişle (BORU BU BORU ) diyenler tarafından kandırılmak alışkanlık yapıyor anlaşılan
Alıntı
#12 üzeyir kılıçöz 12-06-2011 22:41
Değerli Arkadaşlar, seçim sonuçları tüm halkımıza hayırlı olsun.
Alıntı
#11 MEHMET 12-06-2011 16:26
MEVCUT İKTİDARIN NE YAPTIĞINI GÖRDÜK, İKTİDARDA OLDUKLARI SÜRE İÇİNDE ASTSB.LAR LEHİNE BİR ŞEY YOK. SUBAYLAR HER ARTIŞTAN YARARLANIYOR. OYAK DENEN ARPALIK ONLAR İÇİN ZATEN İKİNCİ GEÇİM KAPISI OLMUŞ. TOPLUMDA DA SUBAYLAR İÇİN MÜDÜRLÜK, YÖNETİM KURULU ,DENETİM KURULU ÜYELİĞİ; ASTSB,UZMAN İÇİN GÜVENLİK AMİRİ,GÜVENLİK ELEMAN,MARKET ŞOFÖRLÜĞÜ,ELEMANLIĞI. YANİ MARABALIĞA DEVAM.DÜZEN BU KARDEŞİM İŞİNİZE GELİRSE! İÇİMİZDEN MİT'E ATANAN HAKAN FİDAN'LA BİZ DE AVUNALIM. 100 BİNDE 1-2 KİŞİ. TEMAD BAŞKANI BİLE 1 KİŞİYİ OYAK'A GÖNDERMEKLE ÖVÜNÜR.BİZ BUYUZ KARDEŞİM...
Alıntı
#10 janas 22-04-2011 21:43
Alıntılandı üzeyir kılıçöz:
Değerli Arkadaşlar;

Mevcut iktidarın TSK'yı MSB'ye bağlamadığı sürece bu paşalar daha çok "BENİM GEDİKLİM EKMEK PARASINA ÇALIŞIR",demeyi her dayim vazife bilir,lakin bunların havasını ancak mevcut iktidar alacaktır.Ben de buna inanıyorum.


Valla kim kimin havasını alır bilmem ama 8 senedir havayı kimin aldığıda ortada. Önemli olan onların havasının alınması değil bizlerin haklarımızı ve onurumuzu almamız.8 yıldır kazanamamış ata da ben kupon yapmam.:))

saygılar

Takipteyim.
Alıntı
#9 İbrahim 21-04-2011 11:54
Emniyeti tebrik ediyorum.Demek ki akılları tutuklu üst düzey polis müdürlerinde değil;teşkilatlarının sorunlarını masaya yatırmakta..TSK yönetimine de belki örnek olurlar.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/17603885.asp?gid=381
Alıntı
#8 üzeyir kılıçöz 20-04-2011 22:07
Değerli Arkadaşlar;

Mevcut iktidarın TSK'yı MSB'ye bağlamadığı sürece bu paşalar daha çok "BENİM GEDİKLİM EKMEK PARASINA ÇALIŞIR",demeyi her dayim vazife bilir,lakin bunların havasını ancak mevcut iktidar alacaktır.Ben de buna inanıyorum.
Alıntı
#7 Osman Ada 20-04-2011 00:53
Birçoğunuz bilir "Bu kafa ile gidersen askere nah alırsın tezkere" derler isteyen bana kızsın bu mücadele bir avuç arkadaşın sırtında asb.adını kullanıp sayfa açmışlar geyik muhabbeti yapılıyor mücadelemizle ilgili bir yazının altında birkaç yorum var sitede kampanya yapılıyor arkadaş nedense katılmıyor. Temad kişisel hesapla parti kapısını çalarsa bizim deklerasyonumuza bin kişi katılırsa bizi yok saymalarına itibarımızın zedelenmesine neden kızıyorsunuz?????
Alıntı
#6 Mustafa Levent 19-04-2011 23:29
Sayın Duran sağ olun var olun, bizi temsil edenler bunu başaramıyorsa bu bizim susmamızı gerektirmiyor, arkadaşlarımızın ilgisi büyük önem taşıyor, sesimiz gür çıkarsa duymamaları imkansız, bu arada site yönetimine teşekkür ediyorum.
Alıntı
#5 atilla abaylı 18-04-2011 19:32
Ah bu bakış acısını bir degiştirebilsek ,diyoruz ya imtiyazlı paşazadeler,doguştan bunlar.... Değiştiler Allah için bu ülke aç ve bu noktada iken mezarlarını bile(!) ayrı olmalı diye kendi aralarında bile kavga ettiler '...Sınır boylarında TENEKE BARAKALARDA vatan savunması yapılırken,şehitler verilirken, ÖDENEK masalı anlatan Genelkurmay Başkanı AYNI TARİHLERDE İstanbul Fenerbahçe ordu evine her biri üç trilyon liraya sadece imtiyazlı kuvvet komutanlarına SÜPER villalara imza atarak bir utanca imza attı. İMTİYAZLI PAŞAZADELER VE YILLACA BEKLEYEN BİZ ASSUBAYLAR....Birlik ve bütünlük söylemleri ...Masallar .. ATAMIZ, ATATÜRKÜMÜZÜN ETEKLERİ ALTINA SAKLANANLAR,GÖLGESİNE SIGINANLAR...YETER ARTIK... UYANIN...VİCDAN VE İNSAN OLGUSUNU DÜŞÜNÜN.....TEHLİKENİN FARKINA VARIN...AYRIMCILIK UTANÇTIR GÜNAHTIR ...
Alıntı
#4 ibrahim 18-04-2011 15:34
Sn.Duran duygularımıza tercüman oldunuz,zamanın Gen.Kur.Bşk.nı aynen şöyle buyurmuşlardı"PENUM GEDUKLUM BİR TAYUNA DA ÇALIŞIR"(BENİM ASSUBAYIM BİR EKMEĞE DE ÇALIŞIR) .O günden bugüne düşüncelerinde bir değişiklik oldu mu? Nerdeee...
Alıntı